Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Othon » 07 Φεβ 2013, 17:36

Αφορμή αυτού του θέματος, στάθηκε η σημερινή εκπομπή του Γιώργου Τράγκα στο Real FM, όπου έγινε κυριολεκτικά πυρ και μανία, όταν άρχισε να αναφέρεται στη νέα οδηγία που εξέδωσε το ΕΣΡ, όπου πλέον απαγορεύει στα μέσα ενημέρωσης να παρουσιάζουν εικόνες εξαθλίωσης της χώρας μας.
Από ένα σημείο κι έπειτα, θα τον ακούσετε στο παρακάτω ηχητικό απόσπασμα, να σκίζει και να σπάει κυριολεκτικά ότι βρίσκει μπροστά του, να βρίζει θεούς και δαίμονες και κυριολεκτικά να μην μπορεί να πιστέψει αυτό που συμβαίνει.
https://www.youtube.com/watch?v=-5Dg7_8nHmk

Ακούστε το προσεκτικά και στη συνέχεια μπορούμε να αρχίσουμε το σχολιασμό, ο καθένας με τα συμπεράσματά του.
Ενημερώνω πάντως, πως ακούγεται πολύ σκληρή γλώσσα που ίσως προσβάλλει κάποιον, γι' αυτό αν κρίνετε ότι δεν αντέχετε, μην το ακούσετε.

Κείμενο: Ο γραφών
Πηγή: Newsbomb.gr

Άβαταρ μέλους
Υδροχοα
Diamond Member
Diamond Member
45 27
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011, 20:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Υδροχοα » 07 Φεβ 2013, 17:52

Toν δικαιολογω απολυτα .Αυτο που ζουμε ειναι κατι πιο πανω απο χουντα.Τα εχουν απαγορευσει ολα .Και οποιος τολμα να αντιδρασει και να αντισταθει ερχεται ο προκρουστης και του κοβει τα ποδια .Και αναρωτιεμαι ....Η χουντα των συνταγματαρχων (αν ηταν χουντα)κρατησε 7 χρονια.Η κατοχη των Γερμαναραδων κρατησε 4 χρονια Αυτη η χουντα ποσα χρονια θα κρατησει ????
Για τα αντικειμενα που χαριζω η αποστολη γινεται με ΕΛΤΑ ή παραλαβη ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ απο το σπιτι μου και την περιοχη μου.
Σε μελος που χαριζω εχω λογαριασμο μονον στην Εθνικη τραπεζα για καταθεση

Άβαταρ μέλους
magikalia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 54
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009, 02:44
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από magikalia » 07 Φεβ 2013, 17:59

Άδικο έχει? Τι να συζητήσουμε βρε othon ??? Είναι να συζητάμε? Ο γιατρός μου μου έχει συστήσει να προσπαθώ να μην μου ανεβαίνει η πίεση λόγω εγκυμοσύνης. Μα δεν τα καταφέρνω. Έχω θυμώσει τόσο μα τόσο πολύ με όλα. Θυμάσαι που κάποτε μπορούσες να ονειρεύεσαι? Εμένα η κρίση ερχόταν σιγά σιγά με βαζελίνη και δεν ήθελα να το πιστέψω ότι μου συμβαίνει. Αποτέλεσμα? Ανύπαντρη, άνεργη, έγκυος. Ανύπαντρη γιατι από καμία άποψη δεν με συμφέρει να παντρευτώ. Ούτε από ασφαλιστικής απόψεως, ούτε από φορολογικής. Κατάφερα και γράφτηκα στην πρόνοια, ώστε να παίρνω τα φάρμακά μου, έστω με 10% συμμετοχή και να κάνω τις εξετάσεις μου δωρεάν. Αν κάνω το λάθος και παντρευτώ με περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες !!! Να τα πληρώνω όλα κι ας μου κάνουν την χάρη της έκπτωσης. Αλλά δεν θα με ρωτήσουν αν έχω να φάω. Μόνο να με μαδήσουν τους νοιάζει. Άνεργη γιατί απλά όσα χρόνια κι αν είσαι στον ΟΑΕΔ απατάσαι ότι θα ενδιαφερθεί κάποιος για σένα. Και εννοείται ότι είναι δύσκολο να βρεις δουλειά και εννοείται ότι αν είσαι και έγκυος ... τελείωσες ... ας πρόσεχες. Και ναι έγκυος ... γιατί δεν θα κάνω την χάρη σε κανέναν να σταματήσω να ονειρεύομαι και να ελπίζω για έναν καλύτερο κόσμο. Την αγάπη και την ψυχή μου δεν θα μου την πάρει κανείς. Δεν θα λυγίσω, δεν θα τους κάνω την χάρη. Πίστεψέ με είμαι πολύ θυμωμένη. Αλλά προσπαθώ 1) να αγαπάω, να μοιράζομαι, να χαμογελώ και να ελπίζω, 2) να μην βλέπω ειδήσεις γιατί τα παίρνω στο κρανίο και 3) να μένω όσο περισσότερο μπορώ στο σπιτάκι μου και να προσπαθώ για την οικογενειακή μας ευτυχία και την γαλήνη της ψυχής μας. Όσο υπάρχουν άνθρωποι, όσο κι αν πάνε στο χειρότερο όλα, εμείς δεν θα σκύψουμε. Με το κεφάλι ψηλά θα προχωρήσουμε. Δεν ήταν όνειρο ζωής να είμαι έγκυος και να μην έχω αγοράσει ούτε μία πιπίλα για το μπεμπάκι που θα γεννηθεί. Ούτε να γεννηθεί "εξώγαμο" (γιατί έτσι θα μου το χαρακτηρίσει η κοινωνία κι ας υπάρχει μπαμπάς κι ας είμαστε οικογένεια κι ας φταίνε αυτοί που δεν μας επιτρέπουν να παντρευτούμε). Αλλά όχι ρε ... δεν θα σας κάνω την χάρη !!! Είστε οι χειρότεροι, είστε για λύπηση, είστε για κρέμασμα, είστε για κλάμματα ... ΣΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ΑΦΡΑΓΚΟΙ για να δούμε ποιός θα επιβιώσει. Εμείς πάντως και όλοι όσοι μας φέρατε σε αυτή την θέση, θα παλέψουμε και θα νικήσουμε, γιατί είμαστε ΠΟΛΛΟΙ και πάνω απ'όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ !!!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΣΟΥ ΛΕΩΩΩΩΩΩΩΩ !!!

Μετά τιμής

Magikalia
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... !!!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
v1zit8r
Diamond Member
Diamond Member
56 38
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 26 Σεπ 2010, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Κάστρου-Κυλλήνης Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από v1zit8r » 07 Φεβ 2013, 18:20

Υδροχοα έγραψε:Η χουντα των συνταγματαρχων (αν ηταν χουντα)
Οχι βρε... Δημοκρατία ήταν! Υπάρχει αμφιβολία; Η τριπλή κατοχή μήπως; Ήταν κατοχή; Σιγά.. Αυτά είναι κακίες..!

Αγαπητή Υδροχόα λοιπόν σου αφιερώνω ένα ανέκδοτο:

Μετά την επταετία της χούντας και όταν είχαν τον Παπαδόπουλο στη φυλακή η τότε ελληνική κυβέρνηση είχε δώσει το δικαίωμα στους πολίτες που είχαν παράπονα απο τον Παπαδόπουλο να πάνε στη φυλακή να τα εκφράσουν σ` αυτόν.
Πάει λοιπόν μια κυρία.
- Φτουσου του λέει δολοφόνε.
Τι σας έκανε κυρία μου ρωτάει ο φρουρός;
Μου σκότωσε τον άντρα μου. Λέει η κυρία.
Πάει ένας άλλος..
- Ουστ να χαθείς βασανιστή, του λέει.
Τι σας έκανε κύριε ρωτάει ο φρουρός.
Μου είχε τον αδελφό μου τέσσερα χρόνια και τον βασάνιζε.
Πάει και ένας άλλος και τον αρχίζει στα χαστούκια. Με το ζόρι τον τράβηξε ο φρουρός.
Τι σας έκανε κύριε και τον χαστουκίζετε με τόση μανία ρωτάει ο φρουρός;
- Μα τον π****η ΜΠΙΣΚΟΤΑ είναι αυτά που βγάζει;;;

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... :mm:

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Othon » 07 Φεβ 2013, 18:22

Τον Τράγκα, τον ακούω σχεδόν κάθε πρωί, σήμερα δυστυχώς όχι.
Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι γιατί να μην μαθαίνουν έξω σε τι συνθήκες ζούμε εδώ, αφού ουσιαστικά αυτό επιδιώκουν.
Ξεφτίλα, ξεφτίλα και πάλι ξεφτίλα!
Τις προάλλες, ένα μέλος από το οποίο πήρα κάτι που μου χάρισε σε αγγελία μου, με ρώτησε αν είμαι παντρεμένος και απάντησα πως ναι, αλλά με πολιτικό γάμο.
Για κάποιο λόγο, προσπάθησε να με πείσει πως θα πρέπει να συντομεύω τον θρησκευτικό, αν εξακολουθώ να θέλω σε λίγο καιρό να παραμένω παντρεμένος. Η απάντησή μου ξέρεις ποια ήταν; Πως δεν εξαρτάται μόνο από μένα.
Για να πραγματοποιήσω το όνειρο της συζύγου, θα πρέπει πρώτα να βρω δουλειά, να χρυσοπληρώσω την εκκλησία που θα πραγματοποιηθεί το μυστήριο, να αγοράσουμε ένα ρούχο της προκοπής για να πάμε στην εκκλησία, άντε και μερικές μπομπονιέρες. Κόστος; Το λιγότερο 400-500€.
Και εδώ κυριολεκτικά γελάμε!
Εδώ δεν έχω καταφέρει να πληρώσω τις φωτογραφίες από τη βάπτιση του γιου μου, 5 μήνες τώρα, κόστος μόλις 100€ κι αυτό χάρη σε μέλος το οποίο προθυμοποιήθηκε να με βοηθήσει, εκθέτοντας τον εαυτό της στον εργοδότη της, αφού ακόμα δεν έχω καταφέρει να τις πληρώσω. 100 ευρώ ρε παιδιά, ναι, σ' αυτή την κατάντια έχουμε φτάσει.
Παρακαλάω τόσο καιρό φίλους και συγγενείς να μ' εξυπηρετήσουν και από ντροπή, με παραμυθιάζουν (όχι σκόπιμα) πως θα το κάνουν και ακόμα δεν το έχει καταφέρει κανείς!
Θα μου πει κάποιος τώρα πως δεν ήταν και τόσο ανάγκη και εν μέρει θα συμφωνήσω, αλλά τώρα έγινε, δεν αλλάζει και θα πρέπει τώρα εγώ να εξακολουθώ να παρακαλάω γνωστούς και αγνώστους.
Μας έχουν κόψει τα επιδόματα, μας έχουν κόψει τα φάρμακα, μας έχουν κόψει κώλο και φτερά γενικότερα κι εμείς στεκόμαστε ανήμποροι, χωρίς κανέναν τρόπο διαθέσιμο για ν' αντιδράσουμε.
Διότι εγώ να βγω στο δρόμο να διαμαρτυρηθώ, αλλά μόνος; Τι να το κάνω;
Το θέμα είναι όλοι να επαναστατήσουμε! Με μερικές χιλιάδες δεν γίνεται απολύτως τίποτα!

Άβαταρ μέλους
Υδροχοα
Diamond Member
Diamond Member
45 27
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011, 20:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Υδροχοα » 07 Φεβ 2013, 18:54

Σε ευχαριστω πολυ v1zit8r για το ανεκδοτο πολυ καλο. Και βεβαια για εμενα ηταν δημοκρατια τοτε μπροστα σε αυτο που ζουμε τωρα Και για το ανεκδοτο ανταποδιδω....:

Καταραμένε Παπαδόπουλε…

Καταραμένε Παπαδόπουλε, 40 χρόνια μετά, και ακόμα τυραννάς τα καημένα παιδιά της νέας τάξης. Γιατί βρε άθλιε; Νομίζεις πώς δεν θυμάμαι ότι μου στέρησες στο χωριό μου την λάμπα πετρελαίου και τον χωματόδρομο που τόσο αγαπούσα και μου έφερες ηλεκτρικό, άσφαλτο και τηλέφωνο στην καλύβα μου, και που έδωσες 20ετες άτοκο δάνειο για να κάνω σπίτι, με μόνο όρο μάλιστα να έχει την τουαλέτα μέσα! Και ειλικρινά τσατίζομαι γιατί ο άθλιος ο χουντικός κατάφερνε να ...
φτιάχνει τόσα έργα σχεδόν δωρεάν, χρησιμοποιώντας την στρατιωτική ΜΟΜΑ! Γιατί ρε χάλασες την πιάτσα; Σε πείραζε να δώσεις την δουλειά σε κανένα εργολάβο; Πέθαναν της πείνας οι άνθρωποι και κοντά σ’ αυτούς και τόσοι άλλοι μεσάζοντες και σύμβουλοι.
Ποιός σου είπε ρε παλιάνθρωπε ότι θέλαμε να γίνουμε Βιομηχανική χώρα και ξεκίνησες να φτιάχνεις σε όλη την Ελλάδα Βιομηχανικές περιοχές ξεκινώντας από τα Οινόφυτα;
Αλλά ξέρω γιατί τα έκανες… Γιά να βρίσκουν χιλιάδες Έλληνες δουλειά εκεί, τόσα χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα και να ταλαιπωρούνται λες και πείραζε να είχαμε λίγο νέφος περισσότερο;
Ποιός σου είπε ρε ότι θέλαμε να παράγουμε προϊόντα; Εμείς να καταναλώνουμε θέλαμε!
Δεν φτάνει αυτό παλιοδικτάτορα, αλλά διέγραψες τα αγροτικά χρέη του πατέρα μου και όλων των αγροτών; Τους καλόμαθες, τους έλυσες τα προβλήματά τους και τώρα κάθε τρεις και λίγο μπλόκα!
Σαν να μην έφταναν όλα αυτά έστελνες και εκείνο τον Μακαρέζο και έκανε συμφωνίες ακόμη και με τους Κινέζους και τους πουλούσες τα αγαθά που έκανε εξαγωγή η χώρα και πέταξες στον δρόμο τόσους μεσάζοντες.
Άσε εκείνος ο Πατακός με το μυστρί του! Βρε μανία!
Κάθε μέρα εγκαίνια για σχολεία, νοσοκομεία, εργοστάσια, γέφυρες, δρόμους και εργατικές κατοικίες! Μας ζάλιζες στα επίκαιρα όποτε πηγαίναμε σινεμά!
Τι κατάφερες ρε; Τί μαγείρεψες και πήρες βραβείο οικονομικής ανάπτυξης το 73 χωρίς να πάρεις δάνεια και να αφήσεις χρέη;
Δεν ντράπηκες να ταπεινώσεις το δολάριο επί τόσα χρόνια;Ακούς εκεί! Η δραχμή ισχυρότερη από το δολάριο!
Τί σου κάναμε και μας καταράστηκες για να φτάσουμε τα 300 δισεκατομμύρια ευρώ χρέη;
Αχρείε Παπαδόπουλε, αφού έτρωγες μόνο το φαγητό σου, στο τέλος δεν είχες τίποτα να αφήσεις. Το μόνο σου περιουσιακό στοιχείο να ήταν η στολή σου!
Και αντί να την δωρίσεις τρομάρα σου στο κράτος είχες ζητήσει να σε θάψουν με αυτήν!
Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί ξεκίνησες την ιστορία να βγάλεις τα πετρέλαια στον Πρίνο και ξεκίνησες να μας βάζεις σε περιπέτειες με τους καλούς μας γείτονες τους Τούρκους;
Μια χαρά δεν κοιμόμασταν ήσυχοι; Ήθελες να μας κάνεις παραγωγούς πετρελαίου σαν τους αραπάδες;
Tα εργοστάσια ενέργειας που κατασκεύασες π.χ. στην Πτολεμαΐδα ή στους Φιλίππους που τα έφτιαξες μάλιστα με τους Ρώσους κομουνιστές για ποιόν λόγο τα έκανες;
Σώνει και καλά να καταργήσεις όλες τις λάμπες πετρελαίου στα χωριά και γέμιζες στύλους και καλώδια όλη την ύπαιθρο! Βρε μανία.
Χώρια τα στάδια αθλητισμού σε όλη τη χώρα. Άκου λέει «κάθε πόλη και στάδιο κάθε χωριό και γυμναστήριο»! Άσχημα περνάει τώρα η νεολαία πίνοντας φραπέδες στις καφετέριες;
Βρε άχρηστε αναχρονιστικέ, αντιδημοκράτη ποιός σου είπε ότι ήθελα να μπορώ να κοιμάμαι με την πόρτα ανοιχτή και να μην φοβάμαι μην μπει κανένας μέσα το βράδυ για πλιάτσικο;
Ακούς εκεί να μου κάνει κουμάντο στον αν θα αμπαρώσω την πόρτα μου ή όχι… Ποιός σου είπε ότι ήθελα να νιώθω ασφαλής ρε παλιοφασίστα;
Τέλος σιχαμερέ φασίστα αντί να κάνεις μνημεία για τον Ζαχαριάδη και όλα τα καλά παιδιά που πάλεψαν να μην υπάρχει Έλληνας πάνω από τον Όλυμπο, εσύ τους έστειλες εξορία και ακύρωσες όλα τα σχέδια τους που θα μας έκαναν ένα όμορφο παράδεισο με κολεχτίβες και κολχόζ, όπως τα κατάφεραν οι ευτυχισμένοι γείτονες μας οι Βούλγαροι οι Αλβανοί οι Ρουμάνοι και λοιποί τυχεροί των Ανατολικών χωρών που εισπράττουν τώρα τόσο συνάλλαγμα από τα εργαζόμενα κορίτσια τους στο εξωτερικό, ενώ οι δικοί μας επιστρέφοντας πήραν συντάξεις και τους κοροϊδεύουν. Αλλά μετά την γκέλα του πολέμου του Γιομ Κιπουρ, πλήγωσες ανεπανόρθωτα τους φίλους μου τους Ισραηλίτες.
Ακούς εκεί να μην δώσεις διευκολύνσεις στους Αμερικάνους και τους Εβραίους για χάρη των Αράβων που μας παίρναν όλο το ελληνικό τσιμέντο για τα έργα τους σε μια εποχή που όλοι οι πολίτες και το κράτος εδώ έκτιζαν και τα τσιμεντάδικά μας είχαν τρελαθεί στην δουλειά;
Ευτυχώς που μετά τα πούλησε η Νέα Δημοκρατία στους ξένους αφού το – ΠΑΣΟΚ πρώτα τα… κοινωνικοποίησε και τα έκανε ζημιογόνα – και τώρα επιτέλους έτσι ησυχάσαμε!
Δεν ντρέπεσαι βρε άθλιε εχθρέ της Δημοκρατίας;
Μας στέρησες ένα από τα βασικότερα ανθρώπινα δικαιώματα να μην τραγουδάμε 14 τραγούδια του Θεοδωράκη; Ξέρεις τι ψυχολογικά τραύματα μας προκάλεσε εκείνη η απαγόρευση; Τραύματα βαθιά που δεν έχουν επουλωθεί ακόμη!
Bαρέθηκα να ακούω συνέχεια «Πού είσαι Παπαδόπουλε…» όταν πέφτω στα μπλόκα της Εθνικής οδού όπου διάφορες κοινωνικές ομάδες αγροτών – ποδοσφαιρόφιλων και άλλων διαμαρτυρομένων ανθρώπων ασκούν το δημοκρατικό τους δικαίωμα – πάντοτε υπό την προστασία της αστυνομίας – να σταματούν την κυκλοφορία, καθώς και κάθε φορά όταν βρίσκομαι στο κέντρο των Αθηνών όπου φιλήσυχοι πολίτες εκφράζουν πολιτισμένα και ειρηνικά την αγανάκτησή τους για τις αδικίες σε βάρος τους, έχοντας επιπλέον παράλληλα την ευθύνη να προστατεύσουν τα καταστήματα, τους εργαζομένους και τους περαστικούς από τους προβοκάτορες φασίστες που σπάνε, καίνε και καταστρέφουν τα πάντα.
Εγώ είμαι Δημοκράτης ρε, και ας πεινάω, και ας μου έχει βγάλει στο σφυρί η Τράπεζα το σπίτι, και ας είμαι άνεργος και εγώ και τα παιδιά μου και ας ταλαιπωρούμαι όποτε χρειαστεί να πάω στα νοσοκομεία και ας κοιμάμαι κλειδαμπαρωμένος το βράδυ μπας και κάνει ντου κανένας οικονομικός μετανάστης… αφού βέβαια ενημερωθώ πρώτα από την τηλεόραση για τις κλοπές, τις κομπίνες και τις μίζες τόσων και τόσων πρώην υπουργών – πράσινων και γαλάζιων – που οι άνθρωποι τι έκαναν τελικά;
Εξαργύρωσαν τους κόπους και τους αγώνες τους για την εδραίωση της Δημοκρατίας μετά την μεταπολίτευση!
Λίγο το έχεις αυτό; Είμαι Δημοκράτης ρέ! Τ’ ακούς;;;;
Για τα αντικειμενα που χαριζω η αποστολη γινεται με ΕΛΤΑ ή παραλαβη ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ απο το σπιτι μου και την περιοχη μου.
Σε μελος που χαριζω εχω λογαριασμο μονον στην Εθνικη τραπεζα για καταθεση

Άβαταρ μέλους
magikalia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 54
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009, 02:44
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από magikalia » 07 Φεβ 2013, 21:56

Othon έγραψε: Για κάποιο λόγο, προσπάθησε να με πείσει πως θα πρέπει να συντομεύω τον θρησκευτικό, αν εξακολουθώ να θέλω σε λίγο καιρό να παραμένω παντρεμένος.
Τι εννοούσε? Εγώ που δεν μπορώ ούτε με πολιτικό να παντρευτώ και ευτυχώς που ανακάλυψα την "αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου" για να μην στερήσω στον μπαμπάκα μας την χαρά του επωνύμου του παιδιού του??? Πρέπει να χορέψω μήπως τον χορό του Ζαλόγγου?
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... !!!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
biobill
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1868
Εγγραφή: 25 Σεπ 2009, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Αιγίου Αχαΐας
Φύλο: Ζευγάρι
Τοποθεσία: Αίγιο
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από biobill » 07 Φεβ 2013, 22:06

Othon έγραψε:Τον Τράγκα, τον ακούω σχεδόν κάθε πρωί, σήμερα δυστυχώς όχι.
Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι γιατί να μην μαθαίνουν έξω σε τι συνθήκες ζούμε εδώ, αφού ουσιαστικά αυτό επιδιώκουν.
Ξεφτίλα, ξεφτίλα και πάλι ξεφτίλα!
Τις προάλλες, ένα μέλος από το οποίο πήρα κάτι που μου χάρισε σε αγγελία μου, με ρώτησε αν είμαι παντρεμένος και απάντησα πως ναι, αλλά με πολιτικό γάμο.
Για κάποιο λόγο, προσπάθησε να με πείσει πως θα πρέπει να συντομεύω τον θρησκευτικό, αν εξακολουθώ να θέλω σε λίγο καιρό να παραμένω παντρεμένος. Η απάντησή μου ξέρεις ποια ήταν; Πως δεν εξαρτάται μόνο από μένα.
Για να πραγματοποιήσω το όνειρο της συζύγου, θα πρέπει πρώτα να βρω δουλειά, να χρυσοπληρώσω την εκκλησία που θα πραγματοποιηθεί το μυστήριο, να αγοράσουμε ένα ρούχο της προκοπής για να πάμε στην εκκλησία, άντε και μερικές μπομπονιέρες. Κόστος; Το λιγότερο 400-500€.
Και εδώ κυριολεκτικά γελάμε!
Το ΕΣΡ μόνο ανοησίες ξέρει να κάνει. Δεν υπάρχει πιο άχρηστος και ανόητος φορέας στην Ελλάδα. Το πλέον απλό που αποδεικνύει την ανοησία τους είναι ότι δεν σκέφτηκαν το μεγαλύτερο μέσο ενημέρωσης της εποχής μας. Το ίντερνετ.
Και τα ΜΜΕ μπορεί να τα φιμώσουν (όχι ότι μέχρι τώρα ήταν ελεύθερα, πάντα το παιχνίδι της προπαγάνδας έπαιζαν) το ίντερνετ όμως πως θα καταφέρουν να το φιμώσουν?

Όσον αφορά το θέμα του γάμου σου Όθωνα, γιατί προβληματίζεσαι? Δεν είσαι παντρεμένος ή πείνασαν οι παπάδες και θέλεις να του δώσεις κανένα ψιλό? Και τι σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις θρησκευτικό γάμο για να παραμείνεις παντρεμένος? Έχει μεγαλύτερη ισχύ ο θρησκευτικός ή μήπως όσοι κάνουν θρησκευτικό γάμο δεν χωρίζουν? Τι θέλει να πει το μέλος? Μήπως είναι παπαδοπαίδι?
Για απλή ενημέρωση σας λέω ότι ο γάμος που κάνεις στην εκκλησία δεν έχει καμία ισχύ αν δεν πας στο δημαρχείο για να τον δηλώσεις. Ομοίως και η βάφτιση (η οποία είναι μια από τις μεγαλύτερες ανακρίβειες που κάνουν οι παπάδες μιας και είναι εντελώς αντίθετη από το ευαγγέλιο). Επομένως, οτιδήποτε και αν κάνεις στην εκκλησία, αν δεν επικυρωθεί από την πολιτεία είναι σαν να μην έγινε ποτέ...
Σταματήστε να πληρώνετε τους παπάδες για το καθετί. Αρκετά λεφτά τους δίνουμε μέσα από τους φόρους μας και αρκετά λεφτά κλέβουν από τα καντάρια. Να μην κλέβουν και τις άδειες τσέπες μας...

Ακούγονται λίγο αιρετικά αυτά που γράφω παραπάνω αλλά αν το ψάξει κανείς θα δει ότι αυτή είναι η αλήθεια.
ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΑΣ

http://bit.ly/IKx0q6

Άβαταρ μέλους
magikalia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 54
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009, 02:44
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από magikalia » 07 Φεβ 2013, 22:09

Υδροχοα έγραψε:Καταραμένε Παπαδόπουλε…
Όσο για το κείμενο της Υδροχόας ... τι να πώ ... καλύτερα να σιωπήσω ... μου ξανανεβαίνει η πίεση ... δημοκρατία ΓΤΠ έχουμε ... και καλύτερα να μην μεταφράσω τα αρχικά. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται ...


Καλή δύναμη ... !!!
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... !!!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
magikalia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 54
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009, 02:44
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Η χούντα, σε όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από magikalia » 07 Φεβ 2013, 22:10

(γιατί να μην υπάρχει LIKE στα φόρουμ ... ???) Like σε όλους τους προλαλήσαντες !!!
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... !!!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”