Συνταγή Γλυκό Φλογεράκι (Αγγελόκαστρο Μεσολογγίου)

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chrismother
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2705
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 22:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 52
Επικοινωνία:

Συνταγή Γλυκό Φλογεράκι (Αγγελόκαστρο Μεσολογγίου)

Δημοσίευση από chrismother » 13 Ιουν 2023, 13:14

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Φλογεράκι
(συνταγή απο το χωριό της μητέρας μου Αγγελόκαστρο, Μεσολογγίου)
*Ένα πακέτο φύλλα κρούστας(11 φύλλα)
*250 γρ. Φυτίνη
*450 γρ. γλυκό κεράσι ή κάποιο άλλο γλυκό κουταλιού κομμένο σε μικρά κομμάτια(μέχρι το μέγεθος κερασιού, ή ανάμεικτα. Κάποιες άλλες φορές έχω βάλει κυδώνι και γλυκά πορτοκάλι φλούδα κομμένα σε τριγωνάκια και έχω βάλει και πράσινα με κόκκινα κεράσια αφού βγάλω τα κουκούτσια (πωλείται σε βαζάκι που χρησιμοποιούνται για κοκτέιλ, τα τελευταία που χρησιμοποίησα είχαν γεύση πικραμύγδαλο)).
*6 αυγά
*4-5 βανίλιες(εγώ βάζω 5)(Όποιος θέλει βάζει σε υγρή μορφή...η συνταγή είναι πάνω από 30 χρόνια και δεν υπήρχε τότε σε υγρή μορφή)
*6 κουτ.σουπας ζάχαρη κρυσταλλική.
*500 γρ. φαρίνα (αλεύρι σε κόκκινη συσκευασία(συνήθως) που φουσκώνει μόνο του.)
*300 γρ. ή Φυτίνη ή μαργαρίνη λειωμένη για άλειμμά φύλλων και ταψιού.
(Το ταψί το κανονικό(ορθογώνιο) του φούρνου)
Για το σιρόπι: *2 ποτήρια νερό
* 3 ποτήρια ζάχαρη
*το σιρόπι απο το βαζάκι το γλυκό
*1 κουτ.γλυκού γλυκόζη ή λεμόνι.
Εκτέλεση
Χτυπάμε 250 γρ. φυτίνη με 6 κουταλιές γεμάτες ζάχαρη μέχρι να ασπρίσει. Προσθέτουμε ένα ένα τα αυγά και τις βανίλιες. Προσθέτουμε σιγά σιγά την φαρίνα. Ρίχνουμε τα κεράσια απο το γλυκό κεράσι και ανακατεύουμε ελαφρά. Με την μαργαρίνη ή φυτίνη αλείφουμε το ταψί. Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 170*C στον αέρα. Απλώνουμε τα φύλλα στο τραπέζι. Προσθέτουμε με ένα κουταλάκι και την βοήθεια απο ένα άλλο κουταλάκι απο την μικρότερη πλευρά του φύλλου, ξεκινώντας απο 2μιση εκατοστά περίπου μέχρι 2μιση εκατοστά πρίν το τέλος και ένα εκατοστό απο κάτω, ζύμη περίπου όσο ένα κεράσι παράλληλα στο φύλλο. Τυλίγουμε μία φορά και απλώνουμε την μαργαρίνη ή την φυτίνη που έχουμε λιώσει σε όλο το υπόλοιπο φύλλο. Τυλίγουμε ρολό και 20 εκατοστά κλείνουμε τις άκρες απο δεξιά και αριστερά και τυλίγουμε όλο το ρολό. Το τοποθετούμε στο ταψί κατα μήκος απο την μικρότερη πλευρά του ταψιού. Το ίδιο κάνουμε και στα υπόλοιπα 11 φύλλα αφήνοντας κάποιο ελαφρύ κενό μεταξύ τους. Απλώνουμε την υπόλοιπη λιωμένη μαργαρίνη/φυτίνη στα φύλλα.
Κάποιοι κόβουν πρίν το ψήσιμο και κάποιοι μετά το ψήσιμο(με προσοχή). Εγώ το κόβω μετά. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο μεχρι να ροδοκοκκινίσουν, περίπου μισή ώρα.
Στο μεταξύ βράζουμε το σιρόπι μέχρι να δέσει. Την ζάχαρη, το νερό, το σιρόπι απο το γλυκό και την γλυκόζη( ή την μία κουταλιά λεμόνι). Περίπου 7 λεπτά.
Όταν είναι έτοιμο το γλυκό το βγάζουμε και το σιροπιάζουμε.
(Προσοχή:α)μήν παρασυρθείτε και βάλετε πιό χοντρή ζύμη από ότι πρέπει στο κάθε φύλλο...θα σκάσουν τα φύλλα. β) Μόλις κρυώσει, βάλτε τα κομμάτια σε ένα μεγάλο μπολ για να μην στεγνώσουν. Θυμάμαι η θεία μου το καλοκαίρι το έβαζε και στο ψυγείο)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”