Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 18:44

Να σου πω την αλήθεια... θέλω να ξαναγίνω χορτοφάγος... για την ακρίβεια βεγκαν ήμουν 4 χρόνια... και το τελευταίο 6μηνο είχα πολλά προβλήματα υγείας αλλά όχι λόγο της χορτοφαγίας... αλλά λόγο της αδυναμίας μου (για οικονομικούς λόγους) να συνδιάσω σωστά τις τροφές και γενικά να τρώω σωστά... :{
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες


elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14115
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από elenikaram » 03 Σεπ 2013, 18:44

randy έγραψε:
elenikaram έγραψε:... απο ποια χώρα προέρχεται το συγκεκριμένο φαγητό?
Δεν νομίζω να είναι Ελληνικό.
Δεν είναι ελληνικό... είχα την εντύπωση ότι είναι νεπαλέζικο, αφού εκεί είναι "εθνικό" φαγητό (το τρώνε για πρωινό-μεσημεριανό-δείπνο... ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.. :wall: ) Τελικά μετά από λίγα λεπτά ψάξιμο, καταλήγω ότι είναι από Ινδία, συγκεκριμένα από τη Βεγγάλη. Η ινδική ονομασία είναι "dal mash" και η νεπαλέζικη "dal bhat", σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για τη συνταγή τη δική τους.

Πάντως είναι σούπερ θρεπτικό φαγητό και έχω ακούσει ότι σε έναν χορτοφάγο του παρέχει ακριβώς τις πρωτεϊνες και βιταμίνες που χρειάζεται.

(Πολύ καλό το θέμα!! Μπράβο! Λατρεύω τα χορτοφαγικά φαγητά, αλλά λόγω προβλημάτων στην υγεία άρχισα να τρώω και εγώ κρέας! :( )
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!
Μην μου ζητάτε να σας χαρίσω εάν αργείτε να καταθέσετε τα έξοδα αποστολής!!!

Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Εθνική.


ΖΗΤΑΩ ΤΟ ΑΡΩΜΑ HYPNOTIC POISON

-Δεν κάνω ομαδικές αποστολές-


randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από randy » 03 Σεπ 2013, 19:06

Mary07 έγραψε:Να σου πω την αλήθεια... θέλω να ξαναγίνω χορτοφάγος... για την ακρίβεια βεγκαν ήμουν 4 χρόνια... και το τελευταίο 6μηνο είχα πολλά προβλήματα υγείας αλλά όχι λόγο της χορτοφαγίας... αλλά λόγο της αδυναμίας μου (για οικονομικούς λόγους) να συνδιάσω σωστά τις τροφές και γενικά να τρώω σωστά... :{
Βέγκαν δεν υπήρξα ποτέ... Βασικά ούτε ακριβώς βετζετέριαν ήμουν, αφού έτρωγα λευκό κρέας (μόνο κοτόπουλο στήθος, ψάρι και μαλάκια). Δεν ξέρω καν τι ήμουν βασικά.. :lol: όπως και να λέγεται τέλος πάντων, αυτό που ξέρω είναι πως δεν έτρωγα κόκκινο κρέας από τα 14 μου και ήταν λάθος. Πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένη διατροφή, έστω και βέγκαν..αλλά να είναι σωστή, αλλιώς ξεμένεις από ενέργεια και σίδηρο... όπως εγώ! :roll: Ίσως με μια επίσκεψη σε ειδικό (... όταν κάποια στιγμή αποκτήσω τα φράγκα...) να αρχίσω να τρώω μόνο αυτά που μου αρέσουν, γιατί θα μου πει ακριβώς τι και πως.

Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 19:10

randy έγραψε:
Mary07 έγραψε:Να σου πω την αλήθεια... θέλω να ξαναγίνω χορτοφάγος... για την ακρίβεια βεγκαν ήμουν 4 χρόνια... και το τελευταίο 6μηνο είχα πολλά προβλήματα υγείας αλλά όχι λόγο της χορτοφαγίας... αλλά λόγο της αδυναμίας μου (για οικονομικούς λόγους) να συνδιάσω σωστά τις τροφές και γενικά να τρώω σωστά... :{
Βέγκαν δεν υπήρξα ποτέ... Βασικά ούτε ακριβώς βετζετέριαν ήμουν, αφού έτρωγα λευκό κρέας (μόνο κοτόπουλο στήθος, ψάρι και μαλάκια). Δεν ξέρω καν τι ήμουν βασικά.. :lol: όπως και να λέγεται τέλος πάντων, αυτό που ξέρω είναι πως δεν έτρωγα κόκκινο κρέας από τα 14 μου και ήταν λάθος. Πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένη διατροφή, έστω και βέγκαν..αλλά να είναι σωστή, αλλιώς ξεμένεις από ενέργεια και σίδηρο... όπως εγώ! :roll: Ίσως με μια επίσκεψη σε ειδικό (... όταν κάποια στιγμή αποκτήσω τα φράγκα...) να αρχίσω να τρώω μόνο αυτά που μου αρέσουν, γιατί θα μου πει ακριβώς τι και πως.
ότι θες πάντως από διατροφή μπορείς να με ρωτήσεις ! Δεν είμαι ειδηκός αλλά ασχολούμαι πολύ με διατροφή και συνδιασμούς τροφών κλπ. Αυτή την περίοδο επειδή αθλούμαι κιόλας τα ψάχνω και λίγο παραπάνω οπότε όταν βρω τον χρόνο σκεύτομαι να ανοίξω ένα τόπικ σχετικό :D
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από randy » 03 Σεπ 2013, 19:37

Δηλαδή μπορείς να βγάλεις μια εβδομαδιαία διατροφη αν σου πω τι τρώω; Η αλήθεια είναι ότι ενώ δοκιμάζω πολλά και ψάχνομαι με γεύσεις, ποτέ δεν κάθισα να δώσω σημασία τι μου δίνει το ένα και τι το άλλο. Κακώς βέβαια... :{

Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 19:44

randy έγραψε:Δηλαδή μπορείς να βγάλεις μια εβδομαδιαία διατροφη αν σου πω τι τρώω; Η αλήθεια είναι ότι ενώ δοκιμάζω πολλά και ψάχνομαι με γεύσεις, ποτέ δεν κάθισα να δώσω σημασία τι μου δίνει το ένα και τι το άλλο. Κακώς βέβαια... :{
ναι αμέ! αβν ξέρω τι τρώς γενικά νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω :D
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από randy » 03 Σεπ 2013, 19:47

Ουάου!! :bow: :bow: Για αυτό αγαπάω αυτό το site, γιατί έχει ανθρώπους που ενδιαφέρονται... :D Σου στέλνω ένα πμ, να συνεχίσουμε ιδιωτικά.

Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 19:57

randy έγραψε:Ουάου!! :bow: :bow: Για αυτό αγαπάω αυτό το site, γιατί έχει ανθρώπους που ενδιαφέρονται... :D Σου στέλνω ένα πμ, να συνεχίσουμε ιδιωτικά.
οκ ! αν δεν σου απαντήσω τώρα θα σου απαντήσω το βραδάκι με την ησυχία μου :D
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από randy » 03 Σεπ 2013, 20:00

Και αύριο και σε μια εβδομάδα... όποτε έχεις χρόνο! :D Σε ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”