Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 17:15

1. Μπιφτέκια μανιταριών με σος μουστάρδας
Εικόνα

υλικά: 1 κονσέρβα μανιτάρια περασμένα από το μπλέντερ, ψωμάκι μπαγιάτικο, κρεμύδι ψιλοκομμένο και σκόρδο ψιλοκομμένο, μαιντανό, αλάτι, πιπέρι, καρότο περασμένο από τον τρίφτι.

αφού αλέσουμε όλα αυτά... τηγανίζουμε !!! αν το μίγμα δεν είναι ιδιαίτερα πιχτό τότε προσθέτουμε λίγο αλευράκι ή φρυγανιά ! Αφού τηγανίσουμε ρίχνουμε την σος η οποία φτιάχνεται ως εξής:

σε ένα μίξες ανακατεύουμε μουστάρδα, αλάτι πιπέρι, λαδάκι, κ μπαλσάμικο :D

2. Μανιτάρια πόρτο μπέλο γεμιστά...
Εικόνα

αφού τα σκουπίσουμε με πετσετούλα, τα αλατοπιπερόνουμε, βάζουμε λίγο λαδάκι κ μπαλσάμικο και στον φούρνο ως να ψηθούν! μετά τα γεμίζουμε με σπανάκι (που το έχουμε περάσει απ το τηγάνι σαν να κάνουμε σπανακόρυζο), ελιές το ένα και με ντομάτα, σκόρδο, κρεμυδάκι, κάπαρη το άλλο και τα ψήνουμε !!!

3. Μουσακάς του χορτοφάγου...
Εικόνα

βράζουμε τις πατατούλες και τις αφήνουμε να κρυόσουν. εν το μεταξύ τηγανίζουμε τις μελιτζάνες μας, αφού τις έχουμε κόψει σε λεπτές φέτες. σε ένα τηγάνι σοτάρουμε κρεμύδι ψηλοκομένο, με σκόρδο, μανιτάρια περασμένα από το μπλέντερ. προσθέτουμε πελτέ τομάτας και αλάτι, πιπέρι, δυόσμο, μαιντανό. όταν δέσει όλη η σάλτσα απομακρύνουμε απ την φωτιά. επιστρέφουμε στις πατάτες μας... σε μια λεκάνη τις λιόνουμε και προσθέτουμε γάλα σόγιας, πάπρικα, αλάτι, καλαμποκάλευρο και λίγο μοσχοκάρυδο. αφού γίνει ένα ενιαίο μίγμα παίρνουμε ένα πιρέξ και βάζουμε μια στρόση απ το μίγμα με τις πατάτες. μετά τις μελιτζάνες μας, το μίγμα με τα μανιτάρια και μετά το υπόλοιπο μίγμα πατάτας. ψήνουμε και..... έτοιμο !!!!

Ακολουθούν φωτογραφείες από άλλα χορτοφαγικά πιάτα..... όποιος θέλει συνταγή με ρωτά να του πω !!!!

Παραδοσιακά γεμιστούλια
Εικόνα

Φακόρυζο θρεπτικό
Εικόνα

Σουφλέ σοκολάτας με κράνα και φράουλα
Εικόνα

Μαυρομάτικα σουπίτσα
Εικόνα

Λαζάνια με "κιμά"
Εικόνα

Μακαρόνια αυτοσχεδιασμός
Εικόνα

Τρουφάκια
Εικόνα

Η τούρτα των 20ν γεννεθλίων μου
Εικόνα

Σαλατούλα υπέροχη
Εικόνα

Ζυμαρικά με μπρόκολο και τόφου
Εικόνα

Κέικ σοκολάτας - μπανάνας
Εικόνα


τώρα όμως δεν είμαι χορτοφάγος...
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14127
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από elenikaram » 03 Σεπ 2013, 17:56

Καλησπέρα, θα ήθελα την συνταγή για το φακόρυζο και να ρωτήσω αν γνωρίζεις απο ποια χώρα προέρχεται το συγκεκριμένο φαγητό?
Δεν νομίζω να είναι Ελληνικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :}
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 18:06

elenikaram έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα την συνταγή για το φακόρυζο και να ρωτήσω αν γνωρίζεις απο ποια χώρα προέρχεται το συγκεκριμένο φαγητό?
Δεν νομίζω να είναι Ελληνικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :}
Καλησπέρα και σε σένα ! νομίζω ότι είναι φαγητό που τρώνε προς Τουρκία Συρία... κάπου από Ανατολή πάντως, αν τα λέω καλά...
την συνταγή την έμαθα από μια φίλη μου η οποία ζει εκεί τα τελευταία χρόνια (στην Τουρκία) :D

η συνταγή...

βράζω τις φακές κανονικά. σε κατσαρόλα σοτάρω κρεμύδι σκόρδο, μετά ρίχνω τις φακές και τον πελτέ ντομάτας (λίγο). αλάτι πιπέρι δάφνη και νεράκι στο τέλος. αφήνο να βράσουν κανονικά και σουρώνω να μείνουν μόνο οι φακές. (δεν τους αλάζω νερό γιατί έχω διαβάσει και μου έχουν πει ότι έτσι χάνονται πολλά από τα θρεπτικά συστατικά τους. απλά όταν είνα ομές τις ξεπλένω).

σε άλλη κατσαρόλα βράζω 10 λεπτά το ρυζάκι με αλάτι πιπέρι. για να πάρει άρωμα το ρύζι αφήνω το νερό στην κατσαρόλα με ένα κρεμύδι, μια σκελίδα σκόρδο και δάφνη να βράσει και μετά ρίχνω το ρύζι. στο τέλος σουρώνω καλά, αφαιρώ τις δάφνες, κρεμύδι και σκόρδο.

τα αφήνω να κρυώσουν και ανακατεύω φακές με ρύζι :D είναι πολύ νόστημο και μεγάλης διατροφικής αξίας :D ελπίζω να σου αρέσει!!!
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14127
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από elenikaram » 03 Σεπ 2013, 18:17

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
θα την δοκιμάσω. έχω όμως μια απορία: γιατί το ρύζι έχει καφέ χρώμα όπως φαίνεται στην φωτό? σε ρωτώ γιατί εγώ ξέρω μια συνταγή που τσιγαρίζεις το ρύζι και έτσι παίρνει καφέ χρώμα, όμως εσύ εδώ δεν το έχεις τσιγαρίσει...
πως βγαίνει καφετί? :z
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 18:25

elenikaram έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
θα την δοκιμάσω. έχω όμως μια απορία: γιατί το ρύζι έχει καφέ χρώμα όπως φαίνεται στην φωτό? σε ρωτώ γιατί εγώ ξέρω μια συνταγή που τσιγαρίζεις το ρύζι και έτσι παίρνει καφέ χρώμα, όμως εσύ εδώ δεν το έχεις τσιγαρίσει...
πως βγαίνει καφετί? :z
έχω βάλει καστανό ρύζι ;) μπορείς να βάλεις και απλό σπειρωτό αν θες, απλά εγώ τότε το έκανα γιατί προσπαθούσα να κάνω και σωστους συνδιασμούς τροφών :D
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

Άβαταρ μέλους
stella3
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5735
Εγγραφή: 18 Μαρ 2010, 06:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερυθρών Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από stella3 » 03 Σεπ 2013, 18:26

elenikaram έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα την συνταγή για το φακόρυζο και να ρωτήσω αν γνωρίζεις απο ποια χώρα προέρχεται το συγκεκριμένο φαγητό?
Δεν νομίζω να είναι Ελληνικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :}
Καλησπέρα, εγώ έχω την εντύπωση πως είναι από την Κύπρο :D
Χαρίζω σε παλαιότερα μέλη και μέλη που χαρίζουν.
Απαγορεύεται η πώληση όσων χαρίζονται!

Κοιτάξτε όλες τις αγγελίες μου

Εδώ είναι οι ενεργές αγγελίες μου
Ζητάω ΤΖΙΝ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ
δεν έχω πολύ χρόνο, μπαίνω για πολύ λίγο και θέλω οι συναλλαγές μας να γίνονται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
•Πλέον είναι ακόμα πιο φθηνό και ασφαλές, να μου καταθέτετε την αξία του δέματος 1.50€ όπως και εγώ σε σας.
•Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username και ποια πράγματα θέλετε.
•Παρακαλώ να με ενημερώνετε όταν στέλνετε/λαμβάνετε τον φάκελο.
•Όταν παραλάβετε,αφήνετε σχόλιο κ πατάτε το ευχαριστώ.

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14127
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από elenikaram » 03 Σεπ 2013, 18:29

Mary07 έγραψε:
elenikaram έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
θα την δοκιμάσω. έχω όμως μια απορία: γιατί το ρύζι έχει καφέ χρώμα όπως φαίνεται στην φωτό? σε ρωτώ γιατί εγώ ξέρω μια συνταγή που τσιγαρίζεις το ρύζι και έτσι παίρνει καφέ χρώμα, όμως εσύ εδώ δεν το έχεις τσιγαρίσει...
πως βγαίνει καφετί? :z
έχω βάλει καστανό ρύζι ;) μπορείς να βάλεις και απλό σπειρωτό αν θες, απλά εγώ τότε το έκανα γιατί προσπαθούσα να κάνω και σωστους συνδιασμούς τροφών :D
μάλιστα. το σκέφτηκα αλλά είπα να σε ρωτήσω καλού-κακού μήπως έχεις κάνει κάτι άλλο!
σε ευχαριστώ πολύ! :}
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14127
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από elenikaram » 03 Σεπ 2013, 18:30

stella3 έγραψε:
elenikaram έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα την συνταγή για το φακόρυζο και να ρωτήσω αν γνωρίζεις απο ποια χώρα προέρχεται το συγκεκριμένο φαγητό?
Δεν νομίζω να είναι Ελληνικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :}
Καλησπέρα, εγώ έχω την εντύπωση πως είναι από την Κύπρο :D
Φακόρυζο, το λεγόμενο κόσαρι το φτιάχνουν και στην Αίγυπτο γιαυτό ρώτησα την κοπέλα απο που προέρχεται για να δω αν είναι το ίδιο.
Αλλά εδώ λέει η κοπέλα πως της το πρότεινε φίλη της που μένει στην Τουρκία, άρα είναι μάλλον ανατολίτικο!
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από Mary07 » 03 Σεπ 2013, 18:32

τπτ, να σαι καλά !!! :D
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Μιά φορά κι εναν καιρό... που ήμουν χορτοφάγος !!!

Δημοσίευση από randy » 03 Σεπ 2013, 18:35

elenikaram έγραψε:... απο ποια χώρα προέρχεται το συγκεκριμένο φαγητό?
Δεν νομίζω να είναι Ελληνικό.
Δεν είναι ελληνικό... είχα την εντύπωση ότι είναι νεπαλέζικο, αφού εκεί είναι "εθνικό" φαγητό (το τρώνε για πρωινό-μεσημεριανό-δείπνο... ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.. :wall: ) Τελικά μετά από λίγα λεπτά ψάξιμο, καταλήγω ότι είναι από Ινδία, συγκεκριμένα από τη Βεγγάλη. Η ινδική ονομασία είναι "dal mash" και η νεπαλέζικη "dal bhat", σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για τη συνταγή τη δική τους.

Πάντως είναι σούπερ θρεπτικό φαγητό και έχω ακούσει ότι σε έναν χορτοφάγο του παρέχει ακριβώς τις πρωτεϊνες και βιταμίνες που χρειάζεται.

(Πολύ καλό το θέμα!! Μπράβο! Λατρεύω τα χορτοφαγικά φαγητά, αλλά λόγω προβλημάτων στην υγεία άρχισα να τρώω και εγώ κρέας! :( )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”