[ΧΑΡΙΖΩ] πληροφορία για το φυτό Καλαγχοη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] πληροφορία για το φυτό Καλαγχοη

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 06 Δεκ 2013, 17:09

Καλαγχοη-φυτό της οικογένειας Crassulaceae.Σε γένος καλαγχοη περίπου 200 είδη που φυτρώνουν σε τροπικές Ασία,Ν. Αφρική,τη Μαδαγασκάρη και τροπικές περιοχές Αμερικής.Μερικά είδη καλαγχοη μόνο διακοσμητικοί τους άλλους φαρμακευτικά.Τα πιο γνωστά φαρμακευτικά είναι Καλαγχοη pinnate και Καλαγχοη pegremona.Eχουν μια σειρά θεραπευτικά αποτελέσματα.
1.Το αντί-φλεγμονώδη δράση σε βλεννογόνος μεμβράνες του σώματος(κρυολόγημα,άσθμα,βρογχίτιδα,ρινίτιδα)
2.Η Βακτηριοκτονος δράση.
3. Αιμοστατικά και αγγειοδιασταλτικα αποτελέσματα.
4.Wound θεραπευτική επίδραση,την επιτάχυνση της αναγέννησης.
5.Επανορθωτικά και ανοσοδιεγερτικα αποτελέσματα.
6. Τονωτικό αποτέλεσμα.
7. Θεραπεία για την ενίσχυση ανοσίας,της καρδιακές παθήσεις.Επεισης τα φάρμακα από αυτά το φυτά είναι αποτελεσματικα στην θεραπεία της προστατητιδας στους άνδρες και για την εξάλειψη του έρπητα στα χείλι.
9.Στην γενικολογία.Π.Χ. Αιμορραγία της μήτρας και την καταστροφή του ενδομήτριου.
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:


Άβαταρ μέλους
linampoura
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5526
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 02:17
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Ζίτσας Ιωαννίνων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Re: πληροφορία για το φυτό Καλαγχοη

Δημοσίευση από linampoura » 07 Δεκ 2013, 18:00

πολυ καλη πληροφορια!ειχα ενα φυτο απο το μαιευτηριο μου το χε φερει δωρακι η μαμα μου και τελικα πριν λιγες μερε ςεμαθα πως ειναι το συγκεκριμενο!!
ΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΚΑΙ ΝΕΑ ΤΙΜΗ ACS 3,5 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ 2 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙΑ 3,70 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ 2 ΚΙΛΑ.AN ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

(Δεν μπαίνω συχνά στο site λόγω προσωπικών υποχρεώσεων γι'αυτό το λόγο και λόγω χώρου και τις αγγελίες θα τις κρατάω λίγο και μετά θα δίνονται εκτός)

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Re: πληροφορία για το φυτό Καλαγχοη

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 07 Δεκ 2013, 21:31

linampoura έγραψε:πολυ καλη πληροφορια!ειχα ενα φυτο απο το μαιευτηριο μου το χε φερει δωρακι η μαμα μου και τελικα πριν λιγες μερε ςεμαθα πως ειναι το συγκεκριμενο!!
Καλησπέρα!Αυτό το φυτό όντως είναι πολύ φεραπευτικο.Όταν μπορέσω να γράψω οι παλλες θεραπευτικές συνταγές της γιαγιάς μου.Ευχαριστω
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”