ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από trelis » 07 Μάιος 2014, 14:26

ΕΥΠΑ έγραψε:Τrelis σου έγραψα κάποιες συνταγές που είναι αυτούσιες χωρίς καμμιά παραποίηση, από σεφ η πρώτη και η δεύτερη από εξωτερικό.Ο γνωστός δε χαλβάς και τα παστέλια δεν χρειάζονται συστάσεις και δεν έχουν κανένα υλικό από αυτά που αποφεύγεις. Φυσικά θα μπορούσε σε όλες τις συνταγές να προσθέσει κάποιος ξηρούς καρπούς, μαύρη ζάχαρη και ελάχιστο αλάτι για ενίσχυση της γεύσης. Αν γευστικά δεν σε ικανοποιούν γλυκά τέτοιου τύπου, πες μας ένα γλυκό που τρως και είναι περίπου όπως το θέλεις.

απλα τα αποφευγω για λογους υγειας. δεν υπαρχει καποιο προβλημα,απλα προληπτικα και δοκιμαστικα. ζαχαρη ακυρο χωρις συζητηση. ξηροι καρποι εγκρινω και επαυξανω. αλατι .... υπαρχουν και ακατεργαστα.... χοντρο και καποιες αλλες επιλογες. εγω προς το παρων εχω τη δυνατοτητα να τρωω απολα τα καλα,απλα επιλεγω. η σημερινη γενια που ξεκινησε και συνεχιζει......
εκει πιστευω υπαρχει προβλημα μεγαλο. βρηκα καποιες συνταγες σε χορτοφαγικες σελιδες.
ημουν οπαδος της σωστης διατροφης και πιστευω οτι εχω γινει φανατικος οπαδος. αμα γνωριζεις καποιες απλες και καλες διατροφικες συνηθειες μπορεις να βοηθησεις και αλλους πριν παρουν τον κατηφορο της δια(σ)τροφης!!!


:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;


Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από pisicasissy » 08 Μάιος 2014, 06:27

Μια που λετε για το αλατι σας συνηστω αυτο που χρησημοποιω και'γω και ειναι το ροζ αλατι των Ημαλαιων. Ειναι λιγο ακριβο αλλα αξιζει,ο οργανισμος το αποβαλει μετα απο 2 ωρες,ενω στο κοινο αλατι ο οργανισμος θελει 48 ωρες απ'οτι θυμαμαι. Καλα αποτελεσματα ευχομαι! ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
χριστινα33
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
35 47
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2013, 20:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σικίνου Κυκλάδων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από χριστινα33 » 08 Μάιος 2014, 07:04

γεια σου Τελη μηλοπιτα με 1φλ καστανη ζαχαρη κ 1ποτηρι ολικης αλευρι να φανταστω οτι δεν σ ενδιαφερει ετσι?? αν σ ενδιαφερει πεςμου να την ανεβασω την συνταγη. :D :D '

δες κ αυτες τις μπαρες..

Υλικα
2 και 1/2 φλιτζάνια νιφάδες βρώμης
1/2 φλιτζάνι ξηροί καρποί και ξερά φρούτα
1 κουτάλιά της σούπας Chia (προαιρετικά αλλά θα σας το πρότεινα να το βάλετε)
1 κουταλιά της σούπας λιναρόσποροι (προαιρετικά)
1/3 κουταλάκι του γλυκού αλάτι
1 βαζάκι φυστικοβούτυρο (χωρίς ζάχαρη και αλάτι)
1 βαζάκι μαρμελάδα φράουλα ή βατόμουρο
1/3 φλιτζανι σταγόνες σοκολάτας (ή cacao nibs)
λαδόκολλα
Ανακατεύετε όλα τα υλικά μαζί.
Το μίγμα θα είναι μάλλον παχύ και ξηρό.
Μπορείτε να προσθέσετε λίγο γάλα αμυγδάλου ή σόγιας, εάν χρειάζεται.
Σε ένα ταπεράκι έχουμε στρώσει τη λαδόκολλα μας και ρίχνουμε το μίγμα μέσα.
Το τοποθετούμε στην κατάψυξη μέχρι να σκληρύνει.
Το βγάζουμε απο την κατάψυξη και το κόβουμε σε μπάρες.
Για να αποθηκεύσετε: Τυλίξτε κάθε μπάρα χωριστά σε πλαστικό περικάλυμμα ή λαδόκολλα και το βάζουμε στην κατάψυξη σε ένα τάπερ ή σε αεροστεγή σακούλα.
ΕΧΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ
εστειλα mariaganitou (adidas No24) (ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από katterin » 08 Μάιος 2014, 07:17

Καλημέρα :)

Εδώ και ένα μήνα με την κόρη μου έχουμε αλλάξει εντελώς την διατροφή μας, αντικαθιστώντας το ζωικό γάλα με γάλα αμυγδάλου, τη ζάχαρη με στέβια (ή ζάχαρη καρύδας), το μέλι με σιρόπι αγαύης, τη σοκολάτα με σκέτο, αγνό κακάο, το αλεύρι με βρώμη και τη μαργαρίνη-βούτυρο, με ελάχιστο λάδι ελιάς και λάδι καρύδας.

Έχουμε μάθει να φτιάχνουμε νόστιμα πράγματα, αλλά αν καταλαβαίνω καλά, εσύ αποκλείεις τους ξηρούς καρπούς (δεν καταλαβαίνω γιατί... είναι απίστευτα θρεπτικοί και τους χρησιμοποιείς για να φτιάξεις γάλα, βούτυρο με τα οποία αντικαθιστάς το γάλα και το βούτυρο οποιασδήποτε συνταγής).

Επίσης, το μέλι δεν είναι καθόλου καλή επιλογή, εκτός αν είσαι ο μελισσοπαραγωγός, γιατί δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος αν προσθέτουν μέσα ζάχαρη για να βελτιώσουν τη γεύση του...

Αν δε θέλεις να χρησιμοποιήσεις ΚΑΘΟΛΟΥ τα υλικά που αναφέρεις (ούτε με αντικαταστάσεις), τότε μου έρχονται (προς το παρόν) μόνο δύο συνταγές.

α) Φύτρα από όσπρια (είτε μέσα σε φαγάκι είτε σκέτη σαλάτα με λεμονάκι...). (Έχουμε βαζάκια στη σειρά όπου καλλιεργούμε διάφορα :D )

β) χούμους από όσπρια (εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως φακές και πιο λίγες φορές ρεβύθια). Μπορείς να το φτιάξεις με μαγειρεμένα όσπρια αλλά και με ωμά (μουλιασμένα για πάνω από 24 ώρες και μετά καλό χτύπημα στο μούλτι). Για να το τρώει η μικρή καθημερινά δεν βάζω καθόλου σκόρδο.
Ένα φλιτζάνι όσπρια βρασμένα ή μουλιασμένα
μία κουταλιά ταχίνι
αλάτι-πιπέρι-λάδι-λεμόνι (ή μόνο λεμόνι)
χτυπάς στο μούλτι και είσαι έτοιμος.

Σήμερα η μικρή για πρωινό είχε κρέπες με αλεύρι βρώμης - τριμμένο αμύγδαλο - γάλα αμυγδάλου - βούτυρο αμυγδάλου. Και για από πάνω, πραλίνα σοκολάτας από αγνό κακάο - βούτυρο καρύδας - σιρόπι αγαύης - τριμμένα φουντούκια. (Όλη αυτή η κόλαση, είναι απίστευτα θρεπτική - διαιτητική - και κάνει καλό στην επιδερμίδα - αν είναι δυνατόν δηλαδή! )

(σίγουρα δε θες ξηρούς καρπούς; ωμούς; ανάλατους; σίγουρα;; Μα ξανασκέψου το... :D )

Επίσης, με καρύδα μπορείς να φτιάξεις γάλα, να πάρεις λάδι-βούτυρο καρύδας και με το τρίμμα που θα μείνει να φτιάχνεις νόστιμα πράγματα. Όλα αυτά με ένα απλό χτύπημα στο μούλτι.

Αν μου έρθουν κι άλλα ωμά, σου λέω (χωρίς όλη αυτήν την αερολογία :) )

Άβαταρ μέλους
νοπη
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 23:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από νοπη » 08 Μάιος 2014, 09:00

katterin έγραψε:Καλημέρα :)

Εδώ και ένα μήνα με την κόρη μου έχουμε αλλάξει εντελώς την διατροφή μας, αντικαθιστώντας το ζωικό γάλα με γάλα αμυγδάλου, τη ζάχαρη με στέβια (ή ζάχαρη καρύδας), το μέλι με σιρόπι αγαύης, τη σοκολάτα με σκέτο, αγνό κακάο, το αλεύρι με βρώμη και τη μαργαρίνη-βούτυρο, με ελάχιστο λάδι ελιάς και λάδι καρύδας.

Έχουμε μάθει να φτιάχνουμε νόστιμα πράγματα, αλλά αν καταλαβαίνω καλά, εσύ αποκλείεις τους ξηρούς καρπούς (δεν καταλαβαίνω γιατί... είναι απίστευτα θρεπτικοί και τους χρησιμοποιείς για να φτιάξεις γάλα, βούτυρο με τα οποία αντικαθιστάς το γάλα και το βούτυρο οποιασδήποτε συνταγής).

Επίσης, το μέλι δεν είναι καθόλου καλή επιλογή, εκτός αν είσαι ο μελισσοπαραγωγός, γιατί δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος αν προσθέτουν μέσα ζάχαρη για να βελτιώσουν τη γεύση του...

Αν δε θέλεις να χρησιμοποιήσεις ΚΑΘΟΛΟΥ τα υλικά που αναφέρεις (ούτε με αντικαταστάσεις), τότε μου έρχονται (προς το παρόν) μόνο δύο συνταγές.

α) Φύτρα από όσπρια (είτε μέσα σε φαγάκι είτε σκέτη σαλάτα με λεμονάκι...). (Έχουμε βαζάκια στη σειρά όπου καλλιεργούμε διάφορα :D )

β) χούμους από όσπρια (εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως φακές και πιο λίγες φορές ρεβύθια). Μπορείς να το φτιάξεις με μαγειρεμένα όσπρια αλλά και με ωμά (μουλιασμένα για πάνω από 24 ώρες και μετά καλό χτύπημα στο μούλτι). Για να το τρώει η μικρή καθημερινά δεν βάζω καθόλου σκόρδο.
Ένα φλιτζάνι όσπρια βρασμένα ή μουλιασμένα
μία κουταλιά ταχίνι
αλάτι-πιπέρι-λάδι-λεμόνι (ή μόνο λεμόνι)
χτυπάς στο μούλτι και είσαι έτοιμος.

Σήμερα η μικρή για πρωινό είχε κρέπες με αλεύρι βρώμης - τριμμένο αμύγδαλο - γάλα αμυγδάλου - βούτυρο αμυγδάλου. Και για από πάνω, πραλίνα σοκολάτας από αγνό κακάο - βούτυρο καρύδας - σιρόπι αγαύης - τριμμένα φουντούκια. (Όλη αυτή η κόλαση, είναι απίστευτα θρεπτική - διαιτητική - και κάνει καλό στην επιδερμίδα - αν είναι δυνατόν δηλαδή! )

(σίγουρα δε θες ξηρούς καρπούς; ωμούς; ανάλατους; σίγουρα;; Μα ξανασκέψου το... :D )

Επίσης, με καρύδα μπορείς να φτιάξεις γάλα, να πάρεις λάδι-βούτυρο καρύδας και με το τρίμμα που θα μείνει να φτιάχνεις νόστιμα πράγματα. Όλα αυτά με ένα απλό χτύπημα στο μούλτι.

Αν μου έρθουν κι άλλα ωμά, σου λέω (χωρίς όλη αυτήν την αερολογία :) )
Katterin ενθουσιαστηκα!! Μπορω να εχω την συνταγη για τις κρεπες? Φυτρα απο αλφα εφτιαχνα ενα διαστημα. Γαλα στα παιδια μου δεν δινω ουτε εγω, 1-2 μπουκαλια τον μηνα περιπου. Το γαλα απο αμυγδαλο οπως το εφτιαξα, ετσι το ηπια εγω. Δεν τους αρεσε. Σιταροχορτο θελω να φυτεψω στο μπαλκονι... Για να μην γεμιζουμε την αγγελια μπορεις να ου στειλεις σε πμ? Εκτος μπορει αν ενδιαφερει και τους υπολοιπους φιλους μας.

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από trelis » 08 Μάιος 2014, 10:52

katterin έγραψε:Καλημέρα :)


δεν αποκλεισα ξηρους καρπους ποτε. απο που το καταλαβες αυτο;




:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

doritta
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2907
Εγγραφή: 13 Ιαν 2011, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από doritta » 08 Μάιος 2014, 11:53

Καλημέρα, συγγνώμη για την επεμβαση, με ενδιαφέρει και εμένα η συνταγή κρέπας βρώμης...
εμείς φτιάχνουμε τέτοιες κρέπες, αλλά με κρέμα τυριού και αβγά...
περιμένω με ενδιαφέρον τη δική σας συνταγή.

Επίσης να σημειώσω ότι από τότε που περιορίσαμε κάποια υλικά στη διατροφή των παιδιών μας , χωρίς να τα αποκλείουμε φανατικά όλα, η διαφορά είναι εντυπωσιακή και στην ανάπτυξή τους, αλλά ιδιαίτερα στην άμυνα του οργανισμού τους.
Όσο καιρό έχει που άλλαξαμε τη διατροφή τους, τόσο καιρό έχουν να πάρουν φάρμακα...

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από katterin » 08 Μάιος 2014, 17:10

trelis έγραψε:παραδειγμα απλο.
ξεχναμε :- εσκεμενα :D ξηρους καρπους ή καποια φρουτα κομμενα σε μελι.
Έτσι έγινε κ. Πρόεδρε και ξεγελάστηκα! Νόμιζα ότι ήταν συμβουλή για τις συνταγές (δηλ. το να ξεχάσουμε τους ξηρούς καρπούς). Χαίρομαι που έκανα λάθος :D

Τι έγινε ρε παιδιά με τις κρέπες βρώμης; Τέτοιο σουξέ; Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά. Επειδή εμείς δεν τρώμε αυγά, ψάχνω στο νετ για συνταγές χωρίς αυγά. Μετά, όλα τ' άλλα τα αντικαθιστώ: Όπου γάλα = γάλα αμυγδάλου. Όπου βούτυρο = βούτυρο αμυγδάλου (και σε κάποιες περιπτώσεις με λαδάκι του Θεούλη...). Όπου ζάχαρη = στέβια (deligio η οποία είναι 1 προς 1 με την κανονική) ή ζάχαρη καρύδας (επίσης 1 προς 1).

Βρήκα λοιπόν μία συνταγή για κρέπες που έλεγε:

ΚΡΕΠΕΣ ΒΡΩΜΗΣ

2 φλιτζάνια αλεύρι (έβαλα 1 βρώμη κι 1 ντίνκελ - αυτά είχα μόνο)
2 φλιτζάνια γάλα (χτύπησα μισό φλιτζάνι αμύγδαλα με 2 φλιτζάνια νερό στο μούλτι κι έτοιμο το γάλα μου)
2 κουταλιές βούτυρο λιωμένο (2 κουταλιές βούτυρο αμυγδάλου που είχα φτιάξει εχθές)
1 κουταλάκι αλάτι (αλάτι)
2 κουταλάκια ζάχαρη (2 κουταλάκια στέβια)

Επειδή έριξα τα αμύγδαλα με το νερό χωρίς να το σουρώσω, ίσως να ήθελε 2-3 κουταλιές λιγότερο αλεύρι - αλλά δε βαριέσαι, μια χαρά βγήκαν. Τηγανίζονται σε αντικολλητικό (με μια χαρτοπετσέτα περνάμε λαδάκι κι αυτό είναι όλο), όπως οι κανονικές κρέπες.


ΠΡΑΛΙΝΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ

125 gr βούτυρο καρύδας
1/2 φλυτζάνι κονιορτοποιημένα φουντούκια
5 κουταλιές της σούπας κακάο (από βιολογικά, ε; Χωρίς προσθήκη ζάχαρης! Μην κάνετε ζαβολιές! )
2,5 κουτ. της σούπας στέβια ή 75 gr μέλι ή 50 gr σιρόπι αγάβης (γενικά, δοκιμάζουμε τη γλυκύτητα κι όποτε μας αρέσει...)

Τα χτυπάμε όλα μαζί στο μούλτι και ΑΜΑ μείνει τίποτα μετά, το βάζουμε στο ψυγείο (γίνεται πολύ σκληρό εξαιτίας του βούτυρου, οπότε βυθίζουμε το ταπεράκι σε ζεστό νερό για λίγο και το χρησιμοποιούμε μετά.


ΓΑΛΑ ΑΜΥΓΔΑΛΟΥ (με όλους τους ξηρούς καρπούς)

Μουλιάζουμε σε νερό ποσότητα της αρεσκείας μας σε ξηρούς καρπούς, τουλάχιστον για 6-8 ώρες (εγώ το κάνω από το ένα πρωί μέχρι το άλλο).

Η αναλογία ξηρών καρπών με νερό είναι 1 προς 4. (Οπότε κανονίζουμε πόσο γάλα θέλουμε και βάζουμε το 1/4 σε ξηρούς καρπούς να μουλιάσουν)

Μετά, ξεβγάζουμε τα αμύγδαλα, τα βάζουμε στο μούλτι ή στο μπλέντερ με Χ4 σε νερό και χτυπάμε. Ή το σουρώνουμε αν το θέλουμε λείο, πιέζουμε την ψίχα και την χρησιμοποιούμε σε κέικ, ή το χρησιμοποιούμε όπως είναι. (Σκέτο ούτε εμένα μ' αρέσει Doritta. Το βάζω όμως στο πρωινό με βρώμη, κινόα, λιναρόσπορο, λίγο ταχίνι κ.λπ. και γίνεται μούρλια). Κρατάει στο ψυγείο ΤΟ ΠΟΛΥ 2 μέρες.


ΒΟΥΤΥΡΟ ΑΜΥΓΔΑΛΟΥ

Αγοράζουμε ένα σακουλάκι ασπρισμένα ωμά αμύγδαλα (οι νοικοκυρές τα ξεφλουδίζουν και μόνες τους )

Τα βάζουμε στο μούλτι και χτυπάμε μέχρι να γίνουν σκόνη. Προσθέτουμε 2 κουταλιές ελαιόλαδο και μια πρέζα αλάτι. (Τώρα αυτό με το ελαιόλαδο δεν είναι απαραίτητο, αλλά κάνει καλό στο μούλτι :D )

Πρέπει να χτυπήσουμε περίπου 10 λεπτά αλλά το μούλτι θα τα παίξει. Οπότε: Χτυπάμε για ένα δίλεπτο. Φτιάχνουμε καφέ. Χτυπάμε για άλλο ένα δίλεπτο. Στρίβουμε τσιγάρο. Χτυπάμε.... κ.ο.κ. μέχρι να χτυπήσουμε συνολικά 10-12 λεπτά και να γίνει ΒΟΥΤΥΡΟ - ΒΟΥΤΥΡΟ. Μετά τα 5-6 πρώτα λεπτά, αρχίζει να ζεσταίνεται και να βγάζει τα λιπαρά του και στο τέλος γίνεται... αλοιφή! Σαν το φυστικοβούτυρο. Εννοείται ότι γίνεται με ΟΛΟΥΣ τους ξηρούς καρπούς! Κρατιέται στο ψυγείο για αρκετές μέρες και αντικαθιστούμε μ' αυτό όπου λέει: Βούτυρο. (Ίσως σε ελαφρώς λιγότερη αναλογία... δοκιμάζετε κι αποφασίζετε...)



ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΥΔΑ


Τρυπάμε τις τελίτσες της και αδειάζουμε σε ποτηράκι το γάλα (το πίνουμε ή το ρίχνουμε σε γλυκό! )

Σπάμε την καρύδα (καλό κουράγιο! ) και κρατάμε το λευκό εσωτερικό της. Το κόβουμε σε μικρά κομματάκια (αφού φάμε όσο θέλουμε σκέτο...) και το πετάμε στο μούλτι με χ 4 σε νερό (1 φλιτζάνι καρύδα π.χ. προς 4 φλ. νερό). Αυτό που θα πάρουμε το σουρώνουμε (μεγάλο κόσκινο, από πάνω τούλια από γάμους...). Πιέζουμε τα τούλια για να πάρουμε όοοοοολο το υγρό, και το βάζουμε στο ψυγείο για 12 ώρες περίπου. Την ψίχα την ξεραίνουμε και την χρησιμοποιούμε όπου θέλουμε (πάνω απ' την πραλίνα στην κρέπα π.χ.). Αυτό που βάλαμε στο ψυγείο, την επόμενη ημέρα θα έχει διαχωριστεί. Κάτω το γάλα και πάνω το πηχτό βουτυράκι. Το γάλα κρατάει λίγο (1-2 μέρες) και το πίνουμε ή το βάζουμε στο πρωινό ή σε γλυκά. Το βούτυρο κρατάει περισσότερο. Το μαζεύουμε σε γυάλινο βαζάκι και το χρησιμοποιούμε όπου πρέπει να λαδώσουμε τηγανάκι, να βάλουμε λαδάααακι, να φτιάξουμε σπιτική σοκολάτα, τέτοια πράγματα.

Αυτή είναι η φτηνή λύση γιατί οι καρύδες στα σούπερ μάρκετς είναι αρκετά φτηνή. Η ακριβή λύση, είναι βιολογικό κατάστημα = 200 γρ λάδι = περίπου 6 ευρώ.

Τρέλη, σε καλύπτουν τέτοιες συνταγές; Αφού τρως ξηρά καρπά, έχω να σου γράψω κι άλλες :)

doritta
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2907
Εγγραφή: 13 Ιαν 2011, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από doritta » 08 Μάιος 2014, 17:41

Ευχαριστώ πολύ, θα τις δοκιμάσω τις κρέπες σας !
Την πραλίνα την φτιάχνουμε με τον ίδιο τρόπο περίπου και μας αρέσει πολύ.

Εμείς χρησιμοποιούμε επίσης για γλυκαντικό πετιμέζι από μούστο , αλλά και ξερά φρούτα ειδικά στα κέικ κλπ.
Το αγαπημένο κέικ των παιδιών είναι με αλεύρι από φουντούκια και κρανμπερις .

Άβαταρ μέλους
νοπη
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 23:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ζηταω συνταγες για γλυκα χωρις......

Δημοσίευση από νοπη » 08 Μάιος 2014, 17:58

doritta έγραψε:Ευχαριστώ πολύ, θα τις δοκιμάσω τις κρέπες σας !
Την πραλίνα την φτιάχνουμε με τον ίδιο τρόπο περίπου και μας αρέσει πολύ.

Εμείς χρησιμοποιούμε επίσης για γλυκαντικό πετιμέζι από μούστο , αλλά και ξερά φρούτα ειδικά στα κέικ κλπ.
Το αγαπημένο κέικ των παιδιών είναι με αλεύρι από φουντούκια και κρανμπερις .
AAA Τι βλεπω Δώρα? Μπορώ να εχω την συνταγή?
Ευχαριστω Katterin.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”