ψάχνω εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5236
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

ψάχνω εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από melomakarono » 17 Οκτ 2015, 10:21

Γεια σας! :D
Προσφατα αγορασαμε μια φριτεζα σε μεγαλη προσφορα απο σουπερ μαρκετ ( μαλλον απο τα δειγματα ηταν) αλλα ηταν χωρις κουτι, χωρις καλωδιο και χωρις το εγχειριδιο χρησης...
Εψαξα στο ιντερνετ, πηρα τηλεφωνα σε εταιριες.... Τιποτα!! Το βρηκα μονο σε μια εκδοχη, στα Τσεχικα... Δεν βοηθαει και πολυ!!! :wall:
Μπορει κανεις να με βοηθησει?? Ειτε αν εχει την ιδια φριτεζα, ειτε αν μπορει να το βρει στο ιντερνετ?? Στα ελληνικα, εε?? :rofl:
Η φριτεζα ειναι η MOULINEX TOUCAN και εχει κωδικο ADR142..
Εικόνα
Θα σας ειμαι υπερ-υποχρεη!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος melomakarono την 30 Οκτ 2015, 16:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
agganast
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: 26 Σεπ 2009, 17:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από agganast » 17 Οκτ 2015, 19:29

Καλησπέρα!

δείτε εδώ μήπως βοηθάει. Μπορεί και να μην βρείτε ακριβώς το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά κάποιο παραπλήσιο και από ...τα συμφραζόμενα να βγάλετε άκρη.

http://www.sav.moulinex.com/Pages/instructions.aspx
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω με την εξής προτεραιότητα: Προηγούνται τα μέλη που χαρίζουν και τα μέλη που μπορούν να παραλάβουν όσο πιο κοντά γίνεται στην περιοχή μου.

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από Aria » 17 Οκτ 2015, 20:15

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δεν βλέπω να υπάρχει ούτε στ αγγλικά :z
Αυτό πάντως είναι απαράδεκτο που κάνουν, να πουλάνε προιόντα στην Ελλάδα δίχως ελληνικές οδηγίες. Μέχρι τούρκικα βρίσκεις σε μερικά αλλά ελληνικά ΠΟΥΘΕΝΑ!
Το κράτος φταίει γι αυτό βέβαια. Θα μπορούσε να μην τους επιτρέπει την πώληση δίχως ελληνικές οδηγίες.

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5236
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από melomakarono » 17 Οκτ 2015, 20:34

ar_ia έγραψε:Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δεν βλέπω να υπάρχει ούτε στ αγγλικά :z
Αυτό πάντως είναι απαράδεκτο που κάνουν, να πουλάνε προιόντα στην Ελλάδα δίχως ελληνικές οδηγίες. Μέχρι τούρκικα βρίσκεις σε μερικά αλλά ελληνικά ΠΟΥΘΕΝΑ!
Το κράτος φταίει γι αυτό βέβαια. Θα μπορούσε να μην τους επιτρέπει την πώληση δίχως ελληνικές οδηγίες.
Δικιο εχετε.. Βεβαια, πιθανον ειχε οδηγιες στα ελληνικα η συσκευασια μεσα κανονικα, απλα ετσι οπως την πηραμε εμεις (μισοτιμης απο σουπερ μαρκετ) δεν ειχε ουτε το καλωδιο :z
Και ΟΥΤΕ καν στην εταιρια εβγαλα ακρη, μου ειπαν οτι μονο μετα το 2011 εχουν πληροφοριες για τις συσκευες..
Για πριν δηλαδη τι πρεπει να κανω??!! :wall:

numismat
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2426
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από numismat » 17 Οκτ 2015, 21:38

Καλησπερα! Στα Ελληνικα δεν υπαρχει, αλλα μπορειτε να διαβασετε οδηγιες στα Αγγλικα για την φριτεζα ιδιας εταιριας, με ελαχιστη διαφορα στο σχεδιο - Moulinex ADR242S ( η δικη σας πρεπει να ειναι προηγουμενης γενιας ) http://preview.u-manual.com/preview-man ... c.html?p=2
Βρηκα και στα Γαλλικα αν καταλαβαινετε. Παλι για το Moulinex ADR242S. Παντως φαινεται οτι οι πρωτες θερμοκρασιες ειναι για λαχανικα, μετα για ψαρια και οι υψηλοτερες θερμοκρασιες για τα κρεατα! δεν ξερω αν αυτο βοηθαει!

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από lilapause » 17 Οκτ 2015, 21:50

Καλησπέρα μετά μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα ένα λινγκ που στο τέλος έχει αγγλικά, όλα τα άλλα που βρήκα ήταν...
http://pdfretriever.com/ref_sien.php?ID ... 98ecf8427e πρεπει να κάνεις download το εγχειρίδιο όμως.Δεν ξέρω εάν σας βοηθάει.
Μήπως να πηγαίνατε στον κοντινότερο αντιπρόσωπο της εταιρείας στην περιοχή σας(φαντάζομαι ότι το κάνατε..)
Επίσης στο κάτωθι λινγκ κάποιος πουλάει στην Αθήνα την ίδια φριτέζα που αγοράσατε, υπάρχει και το τηλ. του.Μήπως έχει το εγχειρίδιο και το κάνετε μια κόπια http://www.xe.gr/spiti-kipos/fritezes%7 ... 13375.html .
Ελπίζω να σας βοήθησα.
Καλό ΣΚ :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5236
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από melomakarono » 18 Οκτ 2015, 09:34

numismat έγραψε:Καλησπερα! Στα Ελληνικα δεν υπαρχει, αλλα μπορειτε να διαβασετε οδηγιες στα Αγγλικα για την φριτεζα ιδιας εταιριας, με ελαχιστη διαφορα στο σχεδιο - Moulinex ADR242S ( η δικη σας πρεπει να ειναι προηγουμενης γενιας ) http://preview.u-manual.com/preview-man ... c.html?p=2
Βρηκα και στα Γαλλικα αν καταλαβαινετε. Παλι για το Moulinex ADR242S. Παντως φαινεται οτι οι πρωτες θερμοκρασιες ειναι για λαχανικα, μετα για ψαρια και οι υψηλοτερες θερμοκρασιες για τα κρεατα! δεν ξερω αν αυτο βοηθαει!
Γεια σας! Ευχαριστω για το χρονο σας! Δυστυχως ομως αυτες ειναι οι οδηγιες που ειδα, στα Τσεχικα... :(

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5236
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από melomakarono » 18 Οκτ 2015, 09:39

lilapause έγραψε:Καλησπέρα μετά μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα ένα λινγκ που στο τέλος έχει αγγλικά, όλα τα άλλα που βρήκα ήταν...
http://pdfretriever.com/ref_sien.php?ID ... 98ecf8427e πρεπει να κάνεις download το εγχειρίδιο όμως.Δεν ξέρω εάν σας βοηθάει.
Μήπως να πηγαίνατε στον κοντινότερο αντιπρόσωπο της εταιρείας στην περιοχή σας(φαντάζομαι ότι το κάνατε..)
Επίσης στο κάτωθι λινγκ κάποιος πουλάει στην Αθήνα την ίδια φριτέζα που αγοράσατε, υπάρχει και το τηλ. του.Μήπως έχει το εγχειρίδιο και το κάνετε μια κόπια http://www.xe.gr/spiti-kipos/fritezes%7 ... 13375.html .
Ελπίζω να σας βοήθησα.
Καλό ΣΚ :D
Καλημερα, και ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Με το πρωτο λινκ δεν εβγαλα ακρη..
Οσο για την αγγελια στη ΧΕ θα το δοκιμασω κι αυτο!
Να ειστε καλα! :)

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από Muttley Black » 18 Οκτ 2015, 09:45

Ριχτέ μια ματιά ΕΔΩ στην σελίδα 59. Δεν είναι το ίδιο μοντέλο αλλά πιθανόν να σας κάνει. Από το scroll bar που είναι στο πάνω μέρος της σελίδα, επιλέξτε την σελίδα 59 που αρχίζουν τα ελληνικά.

Σε περίπτωση που σας κάνει το έχω κατεβάσει σε μορφή pdf και το έχω κάνει επισύναψη στο post, για να το κατεβάσετε και να το εκτυπώσετε.

Αλλά για να σας το κάνω ακόμη πιο εύκολο έκανα επιλογή σελίδων και καθάρισα το pdf από τις άλλες γλώσσες και άφησα μόνο τα ελληνικά και τις αρχικές σελίδες. Σε αυτή την περίπτωση επιλέξτε το manual με τα ελληνικά. Με το όνομα δηλαδή "MOULINEX GREEK.pdf"

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5236
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: εγχειριδιο χρησης φριτεζας

Δημοσίευση από melomakarono » 18 Οκτ 2015, 10:30

Muttley Black έγραψε:Ριχτέ μια ματιά ΕΔΩ στην σελίδα 59. Δεν είναι το ίδιο μοντέλο αλλά πιθανόν να σας κάνει. Από το scroll bar που είναι στο πάνω μέρος της σελίδα, επιλέξτε την σελίδα 59 που αρχίζουν τα ελληνικά.

Σε περίπτωση που σας κάνει το έχω κατεβάσει σε μορφή pdf και το έχω κάνει επισύναψη στο post, για να το κατεβάσετε και να το εκτυπώσετε.

Αλλά για να σας το κάνω ακόμη πιο εύκολο έκανα επιλογή σελίδων και καθάρισα το pdf από τις άλλες γλώσσες και άφησα μόνο τα ελληνικά και τις αρχικές σελίδες. Σε αυτή την περίπτωση επιλέξτε το manual με τα ελληνικά. Με το όνομα δηλαδή "MOULINEX GREEK.pdf"

.
ΧΙΛΙΑ ευχαριστω για τον χρονο σας, πιο απλα δεν γινοταν να το κανετε!! Οντως, σχετικα με το τηγανισμα και διαφορα περιφερειακα ειναι βοηθητικο, πολυ!
Το κυριως θεμα μου ομως ειναι οτι το μοντελο που εχουμε αγορασει (σ'αυτο πηγαμε και πεσαμε!!) εχει λειτουργειες μαγειρεματος και με νερο, και σε αυτα θα ηθελα περισσοτερη βοηθεια απο τις οδηγιες...
Πραγματικα, ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκατε! :)
Καλη σας μερα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”