ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από trelis » 29 Μαρ 2017, 17:42

εκτός από συνταγές όλα τα υπόλοιπα.
που τα βρίσκεις ποτε τα βρίσκεις πως τα μαζεύεις πιθανότητα μεταφύτευσης



εντός,εκτός,παντού :-D



:welcome:






:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;


Άβαταρ μέλους
geotek
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
4 18
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 00:47
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Πύργου Ηλείας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από geotek » 29 Μαρ 2017, 22:33

Φαντάζομαι οτι το εχεις δει αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι που δεν θα βρεις σε αυτη την σελιδα.

http://www.ftiaxno.gr/2008/03/blog-post_17.html

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από trelis » 29 Μαρ 2017, 22:39

σε φχρστω για τον χρόνο και τη διάθεση σου.το πρώτο πράγμα που κατάλαβα με απλό ψάξιμο ότι η αρκετές σελίδες έχουν κάνει αντιγραφή και επικόλληση το ίδιο κείμενο ακριβώς και τις εικόνες.......
Μετά το τέλος του ψαξίματος θα κάνω δύο pdf, ένα με τα ακίνδυνα και ένα με τα επικίνδυνα

:-D






:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Iroo
Diamond Member
Diamond Member
72 74
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 18:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μοσχάτου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από Iroo » 30 Μαρ 2017, 11:04

Καλημέρα, φαντάζομαι έχεις ψάξει ιντερνετ και τα σχετικά. Το μάζεμα είναι ανάλογα τι θες. Π.χ. το τσάι το μαζεύουν αφού ανθίσει κάπου προς τα τέλη Ιούνη και γενικότερα όλα τα βοτάνια είναι κάπως έτσι. Καλό θα είναι να ξέρεις και την Δ.Ρ.Δ ( Δασική Ρυθμιστική Διάταξη) της περιοχής που μαζεύεις. Όχι ότι θα έχεις κανένα πρόβλημα γιατί οι ποσότητες που δίνουν συνήθως είναι αρκετές για μια οικογένεια 4 και πάνω ατόμων, και βασικά πρόστιμα βάζουν σε αυτούς που πάνε με την καρότσα και ξεριζώνουν την πλαγιά. Την Δ.Ρ.Δ. την διαβάζεις γιατί μπορεί κάποιο είδος να έχει πιεστεί πολύ (κυρίως από το ξερίζωμα που λέγαμε πιο πριν, βόσκηση, πυρκαγιές) και να θέλουν να το αφήσουν να επανέλθει. Επίσης γράφουν για τον τρόπο περισυλλογής. Φαντάζομαι με ένα τηλέφωνο στο δασαρχείο της περιοχής μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες και όχι μόνο για τα βοτάνια αλλά και για την περιοχή που πας, οι περισσότεροι δασάρχες έχουν μια αρκετά καλή ιδέα του τι γίνεται στην περιοχή τους καθώς επίσης έρχονται σε επαφή με όλους όσους βγαίνουν σε δασικές περιοχές, κυνηγούς, ορειβάτες κ.τ.λ. (χαρακτηρισμένες δασικές περιοχές είναι από κανονικό δάσος μέχρι λιβάδια. Στην Ελλάδα οι περιοχές που ανήκουν ή συνδιαχειρίζονται τα δασαρχεία είναι σχεδόν ότι έχει δημόσιο χαρακτήρα και δεν έχει τσιμέντο, τώρα με νόμους από Ε.Ε. έχει αρχίσει να αλλάζει αυτό). Εάν δεν σκοπεύεις να μαζέψεις από χωράφια και δεν έχεις κανένα τς περιοχής μαζί σου νομίζω θα σε βοηθήσει. Εδώ (https://dasarxeio.com/2013/07/05/1025-2/) είναι δειγματικά μια ρυθμιστική διάταξη. Όσο για τα αυτά που είναι επικίνδυνα και αυτά που τους μοιάζουν καλύτερα θα είναι να τα δεις στην πράξη με "δάσκαλο" γιατί έχει διαφορά η αναγνώριση φωτογραφίας από ίντερνετ και από κοντά. Και εδώ κλείνω ελπίζοντας να μην κούρασα πολύ :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω λογαριασμο στην Alpha, εθνική και eurobank

Χρωστάω : dalitsa_81 1 Ε

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από trelis » 30 Μαρ 2017, 13:10

καλημέρα.βοήθησες αρκετά.τα θέλω για αυστηρά προσωπική χρήση,όποτε θα είναι μικρές οι ποσότητες έως και αμελητέες. σεβούμενος πάντα την μητέρα φύση.θα ήθελα να βοηθήσω πολλούς συνανθρώπους μου,αλλά όταν αισθάνομαι την ύπαρξη αρνητικότητας λυπάμαι αλλά δε συνεχίζω.όποτε σε συνεννόηση με αυτούς που γνωρίζουν που και τι και πώς και ποτε ,θέλω να πιστεύω ότι θα βγάλουμε καλή συνεννόηση



:-D






:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Iroo
Diamond Member
Diamond Member
72 74
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 18:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μοσχάτου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από Iroo » 30 Μαρ 2017, 15:34

Χαίρομαι που βοήθησα. Κάτι ακόμα γιατί τώρα είδα ότι έγραφες για μεταφύτευση. Γενικότερα το ξερίζωμα απαγορεύεται δια νόμου (ναι οι Δ.Ρ.Δ είναι νόμοι), από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως επιθυμεί.
Σίγουρα μπορείς να πάρεις σπόρους και να τα βάλεις να γίνουν, αλλά επειδή δεν είναι πάντα η σωστή εποχή όταν μπορούμε να μαζέψουμε κάτι μερικές συμβουλές για μεταφυτεύσεις.

1. Καλό είναι να πάρεις φυτό από σημείο που έχει πολλά ίδια έτσι να μην αναστατωθεί πολύ το τοπικό σύστημα. Πιθανότατα θα βοηθήσεις τα διπλανά να φουντώσουν καλύτερα.
2. Οι καλύτερες εποχές είναι Φλεβάρη, Οκτώβρη για μεταφυτεύσεις. Αν κάνεις μεταφύτευση σε άλλη περίοδο θέλει παραπάνω προσοχή μέχρι να εγκλιματιστεί το φυτό.
3. Δεν αφήνουμε ρίζες ανοικτές. Αυτό που θα πάρεις ιδανικά θα είναι οι ρίζες περιτυλιγμένες σε νωπό χαρτί ή πανί και μετά κλείσιμο ή αλουμινόχαρτο ή σακούλα. Από εκεί που θα το πάρεις αν φαίνονται ρίζες από γειτονικό φυτό τις σκεπάζεις με χώμα, ιδανικά ρίχνεις και λίγο νερό και μερικά χόρτα από πάνω για να καλύψουν την σκιά που έκανε το προηγούμενο (λίγη αγριάδα ξερή ή φρέσκια είναι οκ). Αλλιώς οι ρίζες θα ξεραθούν και μπορεί να χαθεί το φυτό
4. Κλαδεύουμε σχετικά βαθιά το φυτό που πήραμε απαραίτητα αν έχει άνθη ή σχηματίζει ακόμα καρπούς. Το φυτό νιώθει το στρες της μεταφυτεύσεις και δίνει προς την επόμενη γενιά.
5. Αν βγάλουμε το φυτό σε εξτριμ περίοδο διαλέγουμε την πιο γλυκιά ώρα να το βγάλουμε από το σημείο του. Π.χ. αν είναι καλοκαίρι δεν το βγάζουμε μεσημέρι αλλά χάραμα ή προς την δύση του ηλίου (αν δεν γίνεται διάλεξε ένα σημείο που να είχε σκιά την προηγούμενη ώρα). Ανάλογα τον χειμώνα. Αν φυσάει τρελά βάλτο όλο σε πλαστική σακούλα γιατί θα αφυδατωθεί γρήγορα.
6. Προσπάθησε να αναπαραστήσεις τον τόπο του φυτού από χώμα, την προβολή στον ήλιο, την έκθεση (βορράς, νότος κ.τ.λ.) τουλάχιστον για αρχή θα είναι πιο μικρό το στρεςς. Ένας φίλος είχε πάρει ελατάκι από δάσος και το έβαλε στην αυλή του επίσης ζούσε αρκετά ψηλά αλά όχι αρκετά για να αντέξει το έλατο, αλλά τα πρώτα χρόνια του έβαζε πάγο στην βάση του (προσαρμόζουμε πάντα ποσότητες, συχνότητες ανάλογα με εποχή και χρόνια στο καινούργιο σημείο). Εννοείται ότι τώρα είναι ένα τεράστιο δέντρο απλά θέλει υπομονή.
7. Μην το βάλεις σε νερό να βγάλει ρίζες και μετά το βάλεις σε χώμα. Οι ρίζες που βγαίνουν σε νερό έχουν διαφορετική πυκνότητα από αυτές που βγαίνουν σε χώμα, όταν θα βάλεις το φυτό μετά στην γλάστρα θα λιώσουν και στην καλύτερη θα γίνουν λίπασμα στην χειρότερη θα σου σαπίσει το φυτό από μέσα. Αν το θες στο νερό μπορείς να το βάλεις εκεί από την αρχή και να το κρατήσεις εκεί (αν το φυτό δεν είναι υδρόβιο από μόνο του σκούρο γυαλί). Αν θες απλώς να βγάλουν ρίζες βάλτα σε χώμα κατευθείαν και κράτα βρεγμένο (όχι να κολυμπάει) σε σημείο χωρίς αέρα με ήλιο. Λεμονόχορτο που έβαλα με κάτω από μισό εκατοστό ρίζα έπιασε αμέσως χωρίς τρελά πράγματα απλά προσοχή τους πρώτους μήνες να ξεραθεί ή σαπίσει.

Βέβαια όλα τα παραπάνω απλός σου ανεβάζουν το ποσοστό επιτυχίας αν τα κάνεις όλα φτάνεις μέχρι ένα 80-90% να πιάσει. Αν δεν κάνεις ούτε τα απλά το ποσοστό σου πάει κάπου στο 10-30%.

Και μετά από άλλο ένα τεράστιο κείμενο θα πω απλώς θέλει υπομονή και αγάπη :)
Αν θελήσεις τίποτα άλλο ρώτα θα το βρούμε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω λογαριασμο στην Alpha, εθνική και eurobank

Χρωστάω : dalitsa_81 1 Ε

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από trelis » 30 Μαρ 2017, 15:49

το μόνο κείμενο που θα με κουράσει θα είναι αυτό που όταν πήγα να διασταύρωσω τις πληροφορίες έχει παρά πολλά κενά και ασάφειες.
εννοείται ότι όλα αυτά θα μπουν στο pdf
έχω παρανοϊκή δίψα για τεχνογνωσία οποιαδήποτε μορφής εφόσον δε παραβιάζω την ελευθερία οπουδήποτε ζωντανού οργανισμού είτε είναι άνθρωπος,ζώο,φυτό

:-D






:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

nestor34
Platinum Member
Platinum Member
35 45
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 01 Μαρ 2015, 00:01
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από nestor34 » 30 Μαρ 2017, 19:38

καλησπέρα φίλε τρέλι,
κατ' αρχήν συμφωνώ σε όσα λέει η ιροο.
Είναι πολύ γενικό αυτό που ζητάς κι ετσι,δύσκολα, θα πάρεις βοήθεια μέσω των ποστ.
Τολμώ να πω οτι είμαι καλός γνώστης του αντικειμένου, αν και ερασιτέχνης και θα χαρώ να βοηθήσω και σε γνώσεις και σε φυτά και σε ότι άλλο χρειαστεί, αρκεί να είναι πιο συγκεκριμένο.

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από trelis » 31 Μαρ 2017, 01:25

Προσωπικά θέλω να ξεκινήσω γενικά και σιγά σιγά θα φτάσω στο ζουμί.
αν ξεκινήσουμε από τα δύσκολα.ποια είναι τα απαγορευμένα;
δηλητηριώδη και άλλα
ποιο σημείο του του φυτού και που κάνει κακό;

:-D






:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζητάω τεχνογνωσία για αγριεμένα χόρτα

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 31 Μαρ 2017, 01:33

Πάντως με internet πρέπει να χάσει πολύ χρόνο κανείς και αν θα βγει συμπέρασμα. :wall:
Για όλα τα θέματα εννοώ,όχι το συγκεκριμένο
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”