ΠΡΟΣΦΕΡΩ Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

ΠΡΟΣΦΕΡΩ Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από vivi-cd » 08 Δεκ 2010, 10:19

Προσφέρω τις γνώσεις μου σχετικά με το θέμα των βιολογικής ή οικολογικής καλλιέργειας λαχανικών.
Δεν είμαι επαγγελματίας, ασχολούμαι ερασιτεχνικά στον λαχανόκηπό μου εδώ και πολλά χρόνια
και νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω κάποιους που θέλουν να ξεκινήσουν τώρα ερασιτεχνικά τον δικό τους λαχανόκηπο.
Αυτή η προσφορά μου όμως αφορά κυρίως ιδέες και συμβουλές μέσω email ή καλύτερα δημόσια μέσα από αυτό το θέμα, γιατί ορισμένα πράγματα θα είναι πολύ χρήσιμο να τα βλέπουν όσοι ενδιαφέρονται χωρίς να χρειάζεται να τα ξαναγράφω.
Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα και το χρόνο να σας επισκεφτώ από κοντά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vivi-cd την 08 Δεκ 2010, 11:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Arch
new member
new member
2
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Απρ 2009, 22:51
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Μελίσσια Αττικής

Re: [ΠΡΟΣΦΕΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από Arch » 10 Δεκ 2010, 10:50

Χαίρεται..Και εγώ ασχολούμε με την καλλιέργεια στο σπίτι μου σε πολύ μικρή κλίμακα, όμως αυτό είναι το κύριο χόμπι μου. Ο κήπος. Με ενδιαφέρει πολύ να μοιραστείς τέτοιου είδους πληροφορίες μαζί μου.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΠΡΟΣΦΕΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από vivi-cd » 10 Δεκ 2010, 11:15

Μπορούμε να ανταλλάσουμε πληροφορίες δημόσια, έτσι ώστε όποιος ενδιαφέρεται να μπορεί να τα διαβάζει.

asopos8
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2010, 22:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαιού Φαλήρου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: [ΠΡΟΣΦΕΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από asopos8 » 12 Δεκ 2010, 23:37

Βρηκα πολυ ενδιαφερουσα την προσφορα καθως αυτην την περιοδο σκεπτομαι να ξεκινησω ενα οικιακο λαχανοκηπο. το προβλημα ειναι πως δεν διαθετω γη και προσανατολιζομαι να φτιαξω κατι με παρτερια στην ταρατσα. Εχεις καποια εμπειρια και συμβουλες να μου δωσεις ; θα εκτιμουσα πολυ καθε σχετικη πληροφορια. ευχαριστω

Βαγγελης

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΠΡΟΣΦΕΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από vivi-cd » 13 Δεκ 2010, 10:10

Αν και δεν έχω εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα, εντούτοις μπορώ από την εμπειρία μου να σου πω τα πιθανά υπέρ και τα κατά ενός τέτοιου εγχειρήματος.

Ας αρχίσω από τα υπέρ:

1. Θα έχεις εύκολη πρόσβαση γιατί θα είναι πάνω από το σπίτι σου φαντάζομαι. Αυτό είναι πολύ σημαντικό
γιατί μπορείς εύκολα να τα περιποιείσαι όταν έχεις έστω και λίγο ελεύθερο χρόνο, Τα φυτά χρειάζονται καθημερίνό έλεγχο για προσβολές από έντομα, αρρώστιες κτλ καθώς και προστασία από ακραία καιρικά φαινόμενα. Αν είχες τον κήπο σου μακρυά από το σπίτι όλα αυτά θα ήταν πολύ δυσκολότερο να τα κάνεις.

2. Πολύ μικρότερες προσβολές από βλαβερά έντομα. Επειδή τα βλαβερά έντομα εκκολάπτονται συνήθως στο χώμα ανάμεσα στα αγριόχορτα θα είναι αρκετά δύσκολο να βρούνε τα φυτά που βρίσκονται πάνω στην ταράτσα ενός κτιρίου. Αν και αυτό που λέω δεν είναι απόλυτο, δηλαδή εξαρτάται από τη χρονιά και το πλήθος των βλαβερών εντόμων. Αν μια χρονιά υπάρχουν υπερπληθυσμοί κάποιου εντόμου, τότε θα βρουν τα λαχανικά σου όπου και να βρίσκονται.

Τώρα τα πιθανά προβλήματα:

1. Ακραίες θερμοκρασίες. Δηλαδή υπερβολική ζέστη το καλοκαίρι και υπερβολικό κρύο το χειμώνα. Οπότε ειδικά για το καλοκαίρι θα πρέπει να βρεις τρόπους σκίασης (π.χ. ειδικά δύχτια σκίασης που όμως δεν καλύπτουν 100% τον ήλιο γιατί τότε δεν θα μπορεί αν γίνει η φωτοσύνθεση). Για το κρύο του χειμώνα, την πάχνη και την παγωνιά, κάλυψη των λαχανικών με διαφανές νάυλον.

2. Λίπανση. Το χώμα που θα βάλεις στα παρτέρια, μετά από μία-δύο σεζόν θα εξαντληθεί από θρεπτικά συστατικά και ιχνοστοιχεία άρα συνεπώς ή θα πρέπει να αλλάζεις το χώμα, ή να ρίχνεις λίπασμα ή κοπριά.
Αυτό βέβαια συμβαίνει και στους κανονικούς λαχανόκηπους, αλλά πολύ αργότερα. Τα παρτέρια (όπως και οι γλάστρες) δεν πρέπει να είναι πλυμμηρισμένα με νερό, αλλά να έχουν ακριβώς την υγρασία που χρειάζονται. Συνεπώς θα πρέπει να φροντίσεις να υπάρχει τρόπος να σταγγίζουν τα παρτέρια, ώστε το χώμα αν είναι μεν υγρό, αλλά όχι λασπώδες. Αυτή η αποστράγγιση θα παρασέρνει μαζί με το νερό πολύτιμα συστατικά και θα τα αφαιρεί από το χώμα.

3. Υγρασία στην ταράτσα του τελευταίου όροφου του κτιρίου.

4. Μικρή προσέλευση οφέλιμων εντόμων. Όπως και με τα βλαβερά έτσι δεν θα έρχονται και οφέλιμα.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν. Επειδή όπως σου είπα δεν έχω ανάλογη εμπειρία δεν μπορώ να δώσω πιο εξιδεικευμένες συμβουλές.

Βέβαια αν το επιχειρήσεις τότε ανάλογα με την πορεία και τις πιθανές προσβολές, μπορώ να σου δώσω περισσότερες συμβουλές για να καλλιεργήσεις τα λαχανικά σου βιολογικά ή οικολογικά γιατί σ' αυτό το θέμα έχω εμπειρία και γνώσεις όπως λέει και ο τίτλος του θέματος.

Καλή επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Bromogato
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 01:03
Νομός κατοικίας: Ν. Κεφαλληνίας
Δήμος - Κοινότητα: Πυλαρέων Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από Bromogato » 16 Νοέμ 2012, 13:00

Πολύ ενδιαφέρουσα η κίνησή σου, μπράβο!

Να σε ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, προσπαθώ να γεμίσω τη βεράντα μου με βότανα σε γλάστρες και ήθελα να βάλω και ζαρζαβατικά αν και άργησα αρκετά γιατί ζορίζομαι με τις γλάστρες και το χώμα :roll:
Σκεφτόμουν αντί να αγοράζω χώμα, που δεν είναι και το καλύτερο απ' ότι είδα τελικά, να βρω από κάπου να μαζέψω, κήπο, πάρκο κλπ, θα είναι οκ?
Επίσης, για γλάστρες θα βάλω μεταλικά και πλαστικά δοχεία (από μπογιές, μεταλικά λαδιού κλπ) μιας και ξέρω ότι το μέταλλο όταν σκουριάσει είναι ωφέλιμο για τα φυτά, ή μήπως μόνο για λουλούδια?

Ααα, έχω κι έναν δυόσμο που στο χώμα έχει μαζέψει κάτι μικρά ασπράκια σαν τελίτσες, και έχει γκαγκανιάσει ο έρημος, πως μπορώ να το σώσω? Και μυγάκια μάζευαν κανά δυο γλάστρες μου και έφτιαξα ένα μίγμα με νερό, σόδα και σαπούνι και τα ψέκασα, φαίνεται να βοήθησε αρκετά..

Αυτά προς το παρόν!

:thank:

ossav
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2012, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από ossav » 18 Νοέμ 2012, 17:20

Καλησπέρα σας. Να συμφωνήσω και εγώ με τον Βρωμογατο μιας και η πείρα σου vivi-cd ευλεπιστούμε να αποβεί χρήσιμη για κάποιους μας. Δεδομένων των πολλαπλών ευεργετικών δυνατοτήτων ενός λαχανόκηπου σκέφτομαι και εγώ να αξιοποιήσω ενα σχεδόν παρατημένο απο 20ετια κήπο περι τα 200τμ με καμια 15 τριανταφυλλίες διπλάσιας της δικής μου ηλικίας δηλ περίπου 60 ετων! Ανάμεσα στους μεγάλους διαδρόμους λέω να αρχίσω να σπέρνω τα διάφορα αλλα δεν εχώ και καμία πείρα δυστηχώς. Μου λένε οι δικοί μου πως το χώμα εκεί είναι νεκρό και χρειάζομαι κοπρία. Εγώ διαβάζω και για το κομποστ που μπορεί να βοηθήσει, ισχύει? Τέλος τώρα χειμωνιάτικα μπορώ να ξεκινήσω αλλα ο κήπος δυστηχώς στερείτε ενά μάλλον ζωτικό συστατικό που είναι ο ήλιος αφου οι πολυκατοικίες που πλέον υψωθηκαν ολόγηρα μόνο σκια και σκοτεινία έχουν φέρει, δηλ ανήλιο εντελώς άρα μήπως να εγκαταλείψω την ιδέα καλύτερα γιατι κατα τη γνώμη σου το μέρος δεν αξίζει ούτως ή άλλως. Σε ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από vivi-cd » 19 Νοέμ 2012, 13:20

Bromogato έγραψε:Πολύ ενδιαφέρουσα η κίνησή σου, μπράβο!
Κρίμα να πάει στο αρχείο, νομίζω πολλοί θα επωφεληθούν διαβάζοντάς την!! ;)

Να σε ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, προσπαθώ να γεμίσω τη βεράντα μου με βότανα σε γλάστρες και ήθελα να βάλω και ζαρζαβατικά αν και άργησα αρκετά γιατί ζορίζομαι με τις γλάστρες και το χώμα :roll:
Σκεφτόμουν αντί να αγοράζω χώμα, που δεν είναι και το καλύτερο απ' ότι είδα τελικά, να βρω από κάπου να μαζέψω, κήπο, πάρκο κλπ, θα είναι οκ?
Επίσης, για γλάστρες θα βάλω μεταλικά και πλαστικά δοχεία (από μπογιές, μεταλικά λαδιού κλπ) μιας και ξέρω ότι το μέταλλο όταν σκουριάσει είναι ωφέλιμο για τα φυτά, ή μήπως μόνο για λουλούδια?

Ααα, έχω κι έναν δυόσμο που στο χώμα έχει μαζέψει κάτι μικρά ασπράκια σαν τελίτσες, και έχει γκαγκανιάσει ο έρημος, πως μπορώ να το σώσω? Και μυγάκια μάζευαν κανά δυο γλάστρες μου και έφτιαξα ένα μίγμα με νερό, σόδα και σαπούνι και τα ψέκασα, φαίνεται να βοήθησε αρκετά..

Αυτά προς το παρόν!

:thank:
1) Για βότανα σε γλάστρες στο μπαλκόνι είναι κάτι που γίνεται, όμως για ζαρζαβατικά θα έλεγα ότι μάλλον δεν αξίζει τον κόπο, εκτός κιαν έχεις καμιά 200αριά τετραγωνικά μέτρα μπαλκόνι....
Το να βάλεις μια ντοματιά και μια αγγουριά ή ένα λάχανο σε γλάστρα, δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα είναι οφέλιμο, εκτός του να περνάς την ώρα σου, γιατί δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο άλλο όφελος, ούτε σημαντική παραγωγή. Εννοείται πως σε όλες τις περιπτώσεις το μπαλκόνι πρέπει να το βλέπει ο ήλιος, και όχι απλά το φως της ημέρας. Δηλαδή αν έχεις τέντα, τότε το πιθανότερο είναι ότι δεν θα καταφέρεις τίποτα. Ο ήλιος είναι από τα σημαντικότερα στοιχεία, γιατί χωρίς τις ακτίνες του δεν γίνεται φωτοσύνθεση.
2) Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις χώμα από πάρκο, αν και θα σε πρότεινα να πάρεις χώμα από κανένα ημιορεινό άλσος. Το χώμα που βρίσκεται κάτω από πευκοβελόνες είναι πάρα πολύ καλό. Οι πευκοβελόνες έχουν φυσικά συστατικά που λιπαίνουν το χώμα. Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ!!! το μέρος που θα πάρεις το χώμα, να μην το κατουράνε και το χέ... σκυλιά, γατιά κτλ Συνήθως τα πάρκα είναι γεμάτα από περιτώματα οικόσιτων ζώων. Η κοπριά από φυτοφάγα ζώα κάνει πολύ καλό στο χώμα, δεν ισχύει όμως το ίδιο για την κοπριά των σαρκοφάγων ζώων, όπως τα σκυλιά και οι γάτες.
3) Δεν έχει σημασία από τι υλικό θα είναι οι γλάστρες σου και φυσικά οι μεταλικοί ντενεκέδες μπορούν να φιλοξενήσουν φυτά, όμως δεν γνωρίζω αν η σκουριά τους είναι αρκετή για τις ανάγκες σε σίδηρο που έχουν τα φυτά και κατά πόσο μπορούν να αποροφήσουν τον σίδηρο που χρειάζονται από τον ντενεκέ. Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως αν δεις ότι τα φυτά είναι καταπράσινα, δεν έχουν ανάγκες σε σίδηρο, ενώ αν τα δεις να κιτρινίζουν μπορείς να προσθέσεις λίγο σίδηρο με το πότισμα ή καλύτερα με διαφυλλικό ράντισμα. Ο σίδηρος είναι φυσικό προιόν και δεν επιβαρύνει τα φυτά. Χρησιμοποιείται στη βιολογική γεωργία σε όλες τις μορφές του.

4) Σχετικά με το δυόσμο σου δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Ίσως μια φωτογραφία να βοηθούσε. Αυτές οι άσπρες τελίτσες που λες είναι εντελώς κάτασπρες ή μήπως είναι λίγο προς το μπεζ; Επίσης είναι σκληρές ή λιώνουν εύκολα αν τις πιέσεις ανάμεσα στα δάχτυλά σου;
Αν είναι σκληρές και προς το μπεζ, είναι οφέλιμα έντομα που τρώνε τις ψείρες. Πιθανόν ο δυόσμος σου να έπειασε ψείρες και μετά εμφανίστηκαν αυτά. Οι ψείρες σκοτώνονται με το σαπούνι που ψέκασες. Το καλύτερο μείγμα για τις ψείρες είναι αγνό σαπούνι τριμένο (αυτό το προδέρμ που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ), για μωρουδιακά ρουχαλάκια, με λίγο πράσινο οινόπνευμα. Για να έχει αποτέλεσμα πρέπει να ραντίζεις το κάτω μέρος των φύλων και γενικά πρέπει να βρέξει τις ψείρες για να τις σκοτώσει. Όσες ψείρες δεν βραχούν δεν επηρεάζονται και συνεχίζουν να γεννάνε και να ξανααναπτύσονται. Πάντως για τόσο μικρής έκτασης καλλιέργειες θα σου πρότεινα να λιώνεις τις ψείρες με τα δάχτυλα (μπορείς να βάλεις εξεταστικά γάντια, γιατί λερώνουν τα χέρια). Μετά την πρώτη επέμβαση ρίχνεις νερό με πίεση για να φύγουν οι σκοτωμένες ψείρες και να δεις αν χρειάζεται να ξαναεπέμβεις.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από vivi-cd » 19 Νοέμ 2012, 13:29

ossav έγραψε:Καλησπέρα σας. Να συμφωνήσω και εγώ με τον Βρωμογατο μιας και η πείρα σου vivi-cd ευλεπιστούμε να αποβεί χρήσιμη για κάποιους μας. Δεδομένων των πολλαπλών ευεργετικών δυνατοτήτων ενός λαχανόκηπου σκέφτομαι και εγώ να αξιοποιήσω ενα σχεδόν παρατημένο απο 20ετια κήπο περι τα 200τμ με καμια 15 τριανταφυλλίες διπλάσιας της δικής μου ηλικίας δηλ περίπου 60 ετων! Ανάμεσα στους μεγάλους διαδρόμους λέω να αρχίσω να σπέρνω τα διάφορα αλλα δεν εχώ και καμία πείρα δυστηχώς. Μου λένε οι δικοί μου πως το χώμα εκεί είναι νεκρό και χρειάζομαι κοπρία. Εγώ διαβάζω και για το κομποστ που μπορεί να βοηθήσει, ισχύει? Τέλος τώρα χειμωνιάτικα μπορώ να ξεκινήσω αλλα ο κήπος δυστηχώς στερείτε ενά μάλλον ζωτικό συστατικό που είναι ο ήλιος αφου οι πολυκατοικίες που πλέον υψωθηκαν ολόγηρα μόνο σκια και σκοτεινία έχουν φέρει, δηλ ανήλιο εντελώς άρα μήπως να εγκαταλείψω την ιδέα καλύτερα γιατι κατα τη γνώμη σου το μέρος δεν αξίζει ούτως ή άλλως. Σε ευχαριστώ πολύ
Ο ήλιος όπως και εσείς είπατε είναι ζωτικό συστατικό και για το χώμα και για τα φυτά. Το χώμα είναι κάτι που φτιάχνεται, όμως ο ήλιος;
Αν έστω για μια-δύο ώρες τη μέρα βλέπει ο ήλιος τον κήπο, κάτι θα μπορέσεις να καταφέρεις, αν όμως είναι όλη μέρα ανήλιο, τότε τα αποτελέσματα θα είναι πενιχρά.
Όσον αφορά την κοπριά, φυσικά είναι απαραίτητη, όμως τελευταία άρχισαν να ακούγονται οι ανησυχητικές φωνές σχετικά με την προέλευση της κοπριάς. Επειδή εδώ και πολλά χρόνια, τα φυτοφάγα ζώα που παράγουν τη σωστή κοπριά, έχουν αρχίζει να τα ταίζουν με τροφές ζωικής προέλευσης, έχουν αρχίσει τα παρατράγουδα όπως π.χ. οι τρελές αγελάδες κτλ. Υπάρχει λοιπόν ο προβληματισμός από πολλούς (κι εμένα), μήπως στο μέλλον ακούσουμε για για "τρελά ζαρζαβατικά", γιατί οι κοπριά πλέον δεν προέρχεται αποκλειστικά από φυτικά προιόντα, αλλά και από ζωικά.
Το κομπόστ είναι μια πολύ καλή λύση, όμως χρειάζεται χρόνο για να το παρασκευάσεις και να το χρησιμοποιήσεις. Αν ξεκινήσεις σήμερα να κάνεις κομπόστ, θα χρειαστείς κανένα χρόνο για να μπορείς να το ρίξεις στα φυτά.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Γνώσεις καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών

Δημοσίευση από vivi-cd » 27 Απρ 2013, 15:17

Περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση στην προσφορά μου. Στον τίτλο και στο θέμα γράφω ότι μπορώ να δίνω συμβουλές καλλιέργειας βιολογικών λαχανικών, δηλαδή καταπολέμηση εντόμων και ασθενειών χωρίς φυτοφάρμακα που περιέχουν ισχυρά δηλητήρια, εντούτοις πάνω στο θέμα αυτό δεν υπήρξε κανένα απολύτως ενδιαφέρον. :z

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”