Αυτο το μανιτάρι θα το τρώγατε;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από katterin » 07 Νοέμ 2011, 19:38

annapsonio έγραψε:Δεν τα αντέχω καθόλου αν και μου φαίνονται πολύ όμορφα. Δεν αντέχω ούτε την υφή ούτε τη γεύση τους!

:yikes: Πλάκα κάνεις! Πριν κανά μήνα είχαμε πάει με τον γιο μου Γρεβενά για να γραφτεί στο ΤΕΙ και 2 μέρες εκεί τρώγαμε αποκλειστικά μανιτάρια :D Επίσης, πήρα και για το σπίτι αποξηραμένα, σε σκόνη, σε βαζάκια, γλυκό μανιτάρι κ.λπ. κ.λπ.

Πάντως, στο μαγαζί που τρώγαμε είχε άπειρα ξεραμένα. Οπότε προτείνω: Κρέμασε ανάποδα το μανιτάρι σου, άσ'το να στεγνώσει - να γίνει σαν ξύλο και μετά βάψτο με σμάλτα και κράτα το πάνω στο τζάκι (ή στο καλοριφέρ τέλος πάντων :D )


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από polvar » 07 Νοέμ 2011, 20:12

annapsonio έγραψε:Δεν τα αντέχω καθόλου αν και μου φαίνονται πολύ όμορφα. Δεν αντέχω ούτε την υφή ούτε τη γεύση τους!
Για δοκίμασε τηγανητά σβησμένα με κρασί και τα ξαναλέμε...

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από annapsonio » 07 Νοέμ 2011, 20:27

Έχω χρυσό χρώμα σμάλτο. Λες να το κάνω έτσι? Πολύ καλή ιδέα!

polvar όπως και να τα φάω, αν καταλαβαίνω γεύση κ υφή... Αν και σε γευστικές δοκιμές σπάνια λέω όχι!!
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Agggelos
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Δεκ 2011, 21:32
Νομός κατοικίας: Ν. Ξάνθης
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Κυδωνίας Χανίων
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από Agggelos » 04 Δεκ 2011, 04:05

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Ότι στο πρώτο μου post εδώ θα έγραφα (πάλι) για μανιτάρια δεν το φανταζόμουν!

Παρακάτω αναφέρω μερικά πολύ σημαντικά πράγματα για όσους μπορεί να ενδιαφέρονται (ή να ενδιαφερθούν κάποτε) να μαζέψουν και να φάνε άγρια μανιτάρια. Οι υπόλοιποι προφανώς δεν χρειάζεται να τα διαβάσουν αν δεν θέλουν.

Λοιπόν, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω πολλά πράγματα για τα μανιτάρια (υπήρξα πρόεδρος του συλλόγου Μανιταρόφιλων Αν. Μακεδονίας και Θράκης, έχω κάνει αρκετές ομιλίες ειδικά για τα δηλητηριώδη μανιτάρια σε Ξάνθη, Γρεβενά, Ζαγοροχώρια Ιωαννίνων, Κατερίνη, Σκλήθρο Λάρισας κ.α. και έχω συμμετάσχει στη συγγραφή βιβλίων για μανιτάρια του γνωστού κορυφαίου Γρεβενιώτη μυκητοερευνητή Γ. Κωνσταντινίδη), θα παρακαλέσω όσους μαζεύουν και τρώνε - ή σκέφτονται να φάνε - άγρια μανιτάρια να δώσουν βάση στα παρακάτω. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή και εμπειρία για να μην κινδυνέψει σοβαρά η υγεία μας ή ακόμη και η ίδια η ζωή μας!

1. Δεν τρώμε ποτέ κανένα άγριο μανιτάρι, αν δεν είμαστε 100% βέβαιοι ότι είναι φαγώσιμο.

2. Δεν δίνουμε βάση σε λαϊκές δοξασίες για τα μανιτάρια, ούτε εμπιστευόμαστε εμπειρικούς συλλέκτες που δεν έχουν διαβάσει βιβλία για μανιτάρια και δεν έχουν συμβουλευτεί για αρκετό χρονικό διάστημα ανθρώπους που αποδεδειγμένα έχουν σοβαρές επιστημονικές γνώσεις για τα μανιτάρια.

Προσωπικά έχω γνωρίσει τουλάχιστον τρεις εμπειρικούς συλλέκτες με υποτιθέμενη μεγάλη εμπειρία που κινδύνεψαν να πεθάνουν και γλίτωσαν παρά τρίχα μετά από πολυήμερη νοσηλεία σε νοσοκομεία. Και κάθε χρόνο έχουμε από 1 έως 3-4 θανάτους από μανιτάρια στη χώρα μας και μερικές δεκάδες μη θανατηφόρες δηλητηριάσεις.

Δεν ισχύουν κάποια πράγματα που γράφτηκαν εδώ σε κάποια posts, όπως π.χ. ότι δεν κινδυνεύουμε αν φάμε μανιτάρια που βγαίνουν στο χορτάρι ή σε περιφραγμένο χώρο ή πάνω σε ξύλο! Μπορώ να σας αναφέρω δεκάδες είδη δηλητηριωδών μανιταριών που βγαίνουν ακριβώς σε τέτοια μέρη. Από την άλλη βέβαια, πρέπει να παραδεχτούμε ότι ανάμεσα σ' αυτά τα μανιτάρια υπάρχουν μεν τοξικά (μερικά μάλιστα πολύ), αλλά όχι θανατηφόρα (εκτός αν η υγεία κάποιου είναι επιβαρυμένη από άλλα σοβαρά προβλήματα). Είναι αλήθεια επίσης ότι τα θανατηφόρα βγαίνουν μέσα (ή πολύ κοντά) σε δάση, άλση ή όπου αλλού υπάρχουν δέντρα.

Ούτε βέβαια ισχύει ότι επικίνδυνα είναι μόνο τα μανιτάρια που έχουν έντονα χρώματα ή περίεργη εμφάνιση, μυρωδιά, γεύση κλπ. Μερικά μανιτάρια με πολύ κοινή εμφάνιση, χωρίς άσχημη μυρωδιά ή γεύση, είναι θανατηφόρα! Και μοιάζουν μάλιστα πολύ με τα πιο κοινά φαγώσιμα. Ακόμη, δεν είναι σωστό ότι αν φάμε μόνο ένα μανιτάρι δεν κινδυνεύουμε να πεθάνουμε, έστω κι αν αυτό είναι θανατηφόρο. Δυστυχώς, η αλήθεια είναι ότι ακόμη και 50 περίπου γραμμάρια του πλέον επικίνδυνου μανιταριού (ένα μικρό κομμάτι τού καπέλου του, όχι φαρδύτερο από 3-4 εκατοστά) μπορούν να σκοτώσουν έναν ενήλικα!

Επίσης, δεν ισχύει ότι αν πιάσουμε ή ακουμπήσουμε ένα θανατηφόρο μανιτάρι, ή αν φάμε κάποιο φαγώσιμο μανιτάρι που ακούμπησε με ένα θανατηφόρο, τότε κινδυνεύουμε να πεθάνουμε ή τουλάχιστον να αρρωστήσουμε. Η αλήθεια είναι ότι δεν κινδυνεύουμε αν πιάσουμε ή μυρίσουμε ένα θανατηφόρο μανιτάρι ή αν φάμε άλλο μανιτάρι που ακούμπησε με θανατηφόρο. Προσωπικά έχω μυρίσει και πιάσει εκατοντάδες φορές το πιο επικίνδυνο μανιτάρι που υπάρχει (ο Αμανίτης ο φαλλοειδής, όπως σωστά ανέφερε παραπάνω κάποιος φίλος ή φίλη) και, αν και συνήθως για ψυχολογικούς κυρίως λόγους πλένω τα χέρια μου, πολλές φορές έτυχε να φάω κάποιο κολατσιό που είχα μαζί μου χωρίς να έχω πλύνει πριν τα χέρια μου και, φυσικά, δεν έπαθα ποτέ τίποτα. Μάλιστα, μπορεί κανείς ακόμη και να μασήσει ένα μικρό κομμάτι οποιουδήποτε θανατηφόρου μανιταριού (για να δοκιμάσει τη γεύση του), αρκεί να μην καταπιεί τίποτε και να φτύσει ό,τι έβαλε στο στόμα του!

Πρέπει ακόμη να γνωρίζουμε ότι τα συμπτώματα της δηλητηρίασης του πιο επικίνδυνου θανατηφόρου μανιταριού (Amanita phalloides - Αμανίτης ο φαλλοειδής) δεν εμφανίζονται πριν περάσουν τουλάχιστον 4-5 ώρες αφού το φάμε! Συνήθως μάλιστα εμφανίζονται μεταξύ 6-12 ωρών μετά τη βρώση, σπανιότερα μπορεί να εμφανιστούν μέχρι και μετά από 24 ώρες. Ένα άλλο είδος θανατηφόρου μανιταριού (Cortinarius orellanus) μπορεί να μην εμφανίσει συμπτώματα πριν περάσουν 1-2 εβδομάδες! Κατά περίεργο τρόπο, αυτό το τελευταίο πειράζει κατά μέσο όρο μόνο έναν στους τρεις! Οι άλλοι δύο δεν παθαίνουν τίποτα! Πάντως, επειδή αυτό είναι σπάνιο μανιτάρι και το χρώμα του (καφεκοκκινωπό ή κιτρινοκοκκινωπό) γενικώς αποτρέπει κάποιον από το να το φάει, δεν θα πρέπει να μας ανησυχεί και πολύ. Αντίθετα, πρέπει να ανησυχούμε μήπως φάμε κάποιο Amanita phalloides (ή το συγγενές του Amanita verna), επειδή αυτά, και ιδιαίτερα το πρώτο, είναι πολύ συχνά και μοιάζουν με μερικά καλά φαγώσιμα.

Προσοχή! Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να ξεχωρίσουμε ένα τοξικό μανιτάρι από ένα φαγώσιμο ή ακίνδυνο, παρά μόνο το να μάθουμε να αναγνωρίζουμε σωστά κάθε ένα μανιτάρι ξεχωριστά. Φυσικά, είναι αδύνατο να μάθει κανείς τα χιλιάδες είδη που υπάρχουν, μπορεί ωστόσο να μάθει πάρα πολύ καλά 5-10 καλά φαγώσιμα, καθώς και μερικά πολύ επικίνδυνα, με την προϋπόθεση ότι θα πάρει τις γνώσεις του από ανθρώπους που πραγματικά γνωρίζουν και θα αποφασίσει να φάει κάτι μόνος του μόνο αφού αποκτήσει επαρκή εμπειρία, μετά από σοβαρή μελέτη και προσεκτική παρατήρηση των χαρακτηριστικών των μανιταριών που τον ενδιαφέρουν.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται περισσότερο για τα μανιτάρια, μπορεί να με ρωτήσει και θα χαρώ να απαντήσω. Μπορεί επίσης να επισκεφθεί το forum της ιστοσελίδας http://www.manitari.gr, όπου συναντιόμαστε όσοι ασχολούμαστε με τα μανιτάρια και οι εμπειρότεροι από εμάς βοηθάμε τους λιγότερο έμπειρους που ανεβάζουν φωτογραφίες μανιταριών ή έχουν άλλες απορίες. Παρεμπιπτόντως, το να ζητάμε από κάποιον, ακόμη και πολύ έμπειρο, να μας αναγνωρίσει από φωτογραφία ένα μανιτάρι, πολύ δε περισσότερο να μας πει να το φάμε, είναι συχνά δύσκολο και σχεδόν πάντα αντιδεοντολογικό. Κάποια μανιτάρια (πολύ λίγα) είναι εύκολο να αναγνωριστούν μόνο από φωτογραφία, τα περισσότερα όμως μοιάζουν με άλλα και χρειάζονται κι άλλα στοιχεία για να είμαστε βέβαιοι περί τίνος πρόκειται.

Σήμερα, σύλλογοι μανιταρόφιλων υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη, στην Αττική, στη Δυτική Μακεδονία, στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη, στην Ήπειρο, στη Θεσσαλία και στη Λέσβο. Έμπειροι και σοβαροί γνώστες των μανιταριών όμως υπάρχουν γενικά σε όλη την Ελλάδα, όπως π.χ. στην Πελοπόννησο, στην Κρήτη, σε κάποια νησιά του Αιγαίου και του Ιονίου και αλλού. Όποιος τυχόν ενδιαφέρεται μπορεί να το αναφέρει και θα τον/την φέρω σε επαφή με κάποιο σύλλογο ή άτομο που θα την/τον βοηθήσει.

Συγνώμη για το μάλλον άσχετο του θέματος και για το μακρύ κατεβατό που έγραψα, αλλά, επειδή είδα ότι με αρκετά μεγάλη ευκολία δίνονται συμβουλές να φαγωθεί ένα μανιτάρι και επειδή η άγνοια ή η ημιμάθεια μπορούν να στοιχίσουν ακόμη και ζωές, θεώρησα ότι ήταν απαραίτητο να γράψω όσα έγραψα.

Κλείνοντας, να πω ότι το μανιτάρι που είδαμε στις πρώτες φωτογραφίες είναι κατά πάσα πιθανότητα είναι ακίνδυνο, αλλά επειδή έχει κοπεί η βάση του ποδιού - που πολλές φορές είναι σημαντική για την αναγνώριση - και επειδή έχω οπτική μόνο αντίληψη (δεν ξέρω κάτι για οσμή, γεύση, ευθραυστότητα ή όχι ποδιού, σκληρή ή μαλακή σάρκα, χρώμα της σάρκας σε τομή κλπ.), δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για ποιο ακριβώς είδος πρόκειται.

[Συμπλήρωμα]
Περιέργως, δεν είχα διαβάσει αρκετά από τα τελευταία posts πριν γράψω τα παραπάνω, οπότε μου ξέφυγαν κάποια πράγματα. Βλέπω ότι κάποιο μέλος (vivi-cd) φαίνεται να έχει καλές γνώσεις για τα μανιτάρια. Όντως, το μανιτάρι της τελευταίας φωτογραφίας είναι το Coprinus comatus - από τα λίγα που αναγνωρίζονται εύκολα από φωτογραφία - και όσα λέει η φίλη (πρέπει να είναι "η", αν κρίνω από το "vivi") είναι σωστά.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από vivi-cd » 05 Δεκ 2011, 12:21

Σας ευχαριστούμε για την πλήρη ενημέρωση. Παρότι ασχολούμαι πολλά χρόνια με την συλλογή άγριων μανιταριών, εντούτοις αποδείχτηκε ότι και γω έκανα κάποιο λάθος σχετικά με τη δηλητηρίαση από το μανιτάρι Αμανίτης ο φαλοειδής, που νόμιζα ότι μπορείς να δηλητηριαστείς ακόμη και αν το ακουμπήσεις κτλ.
Νομίζω ότι κάπου το είχα διαβάσει και αυτό, δεν θυμάμαι καθόλου πως μου είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση... κάτι όμως έρχεται στη μνήμη μου σχετικά με μια δηλητηρίαση (και θάνατο) ενός παππού και του (ή των) εγγονιού του στο χορτιάτη πριν αρκετά χρόνια που έχω την εντύπωση ότι τότε η τηλεόραση είχε πει, ότι αν και δεν φάγανε το δηλητηριασμένο, απλά ακούμπησε στα άλλα κτλ. Επειδή όμως όπως αποδείχτηκε κάποιοι δημοσιογράφοι (είτε από άγνοια είτε από σκοπιμότητα) φουσκώνουν τα γεγονότα, πιστεύω ότι δεν ίσχυε τελικά αυτό που είπαν και ότι εσείς έχετε απόλυτο δίκιο.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σας ότι είναι αδύνατο (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις), να κρίνουμε από μια φωτογραφία αν κάποιο μανιτάρι είναι βρόσιμο. Είναι απαραίτητο πάντα να εξετάζουμε συνδυασμούς χαρακτηριστικών. Επιπλέον ακόμη και αν είμαστε σίγουροι για το είδος, υπάρχει ακόμη ένας παράγοντας που απαιτεί την επιτόπια εξέταση των μανιταριών πριν αποφασίσουμε αν θα το φάμε, και αυτός ο παράγοντας είναι η κατάσταση του μανιταριού, δηλαδή για να το πούμε απλά, το πόσο φρέσκο είναι. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ένα μανιτάρι εξωτερικά φαίνεται εντάξει, αλλά αν το κόψεις είναι γεμάτο σκουλίκια (όπως π.χ. οι βολίτες). Επίσης η μυρωδιά είναι σημαντικός παράγοντας, για να καταλάβουμε αν σ' ένα μανιτάρι έχει ξεκινήσει η διαδικασία της αποσύνθεσης. Αυτά τα χαρακτηριστικά βέβαια δεν είναι επικίνδυνα για τη ζωή μας, αλλά μπορεί να είναι παράγοντας μιας απλής τροφικής δηλητηρίασης χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από polvar » 05 Δεκ 2011, 12:31

Συμπέρασμα:

Αφού χρειάζεται τόσες γνώσεις και εμπειρία για να είναι κανείς εξασφαλισμένος τότε
ή το ρίχνει στην μελέτη
ή θα πρέπει να περιοριστεί στα καλλιεργούμενα και την φτωχή τους γεύση
ή να μιμηθεί την annapsonio που ούτε καν τα ακουμπάει (κι εγώ θα την ακολουθήσω πλέον γιατί δεν μου αρέσει να τρώω "χόρτα" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polvar την 05 Δεκ 2011, 12:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από vivi-cd » 05 Δεκ 2011, 12:44

polvar έγραψε:Συμπέρασμα:

Αφού χρειάζεται τόσες γνώσεις και εμπειρία για να είναι κανείς εξασφαλισμένος τότε ή θα πρέπει να περιοριστούμε στα καλλιεργούμενα και την φτωχή τους γεύση ή να μιμηθούμε την annapsonio που ούτε καν τα ακουμπάει (κι εγώ θα την ακολουθήσω πλέον γιατί δεν μου αρέσει να τρώω "χόρτα" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να πιάνουμε τα άκρα. Σωστή ενημέρωση χρειάζεται και αυτό που λέγαν οι αρχαίοι: Παν μέτρον άριστον.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αρκεί να μάθει κάποιος 5-10 είδη βρόσιμα και κάποια είδη δηλητηριώδη ώστε να ξέρει να τα ξεχωρίζει. Όποιος θέλει να ασχοληθεί λοιπόν, υπάρχει βιβλιογραφία αλλά και το internet και οι σύλλογοι που ανέφερε το παραπάνω μέλος.

Προσωπικά από την εμπειρία μου, αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι μια συναρπαστική ενασχόληση που περιλαμβάνει: Περιπέτεια, άθληση, μάθηση, επαφή με τη φύση, η αίσθηση του κάπως ξεχωριστού και πάρα πολλά άλλα με τελευταίο και καλύτερο την γαστρονομική απόλαυση με μια από τις πλέον υγειινές τροφές.

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: [ΧΑΡΙΖΩ] Μανιτάρι (!!!)

Δημοσίευση από annapsonio » 07 Δεκ 2011, 21:27

Παίδες ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Εάν θέλει κάποιος μπορεί να κάνει νέο θέμα μανιταρογνωσίας ( :) ), κι ας πάρει σχόλια από εδώ!

:lock:
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Διονύσης Κηπουρός
new member
new member
2
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 16:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Οδηγός για μανιτάρια

Δημοσίευση από Διονύσης Κηπουρός » 31 Οκτ 2014, 09:22

Γειά χαρά.
Στην κάτωθι υποσελίδα του scribd,έχω ανεβάσει 28 βιβλία σχετικά με τα μανιτάρια.
Πρόκειται για οδηγούς αναγνώρισης και συγκομιδής,συνταγές,μεθόδους οικιακής καλλιέργειας καθώς και θέματα για το ρόλο των μυκήτων στο οικοσύστημα.
Στα ελληνικά,αγγλικά και γαλλικά.

https://www.scribd.com/collections/6631 ... nons-fungi

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”