Τρώγοντας ληγμένα...

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 03 Νοέμ 2009, 19:11

Το αλάτι δεν αλλοιώνεται, αλλά από εμπειρία ξέρω ότι πετρώνει μετά από μερικά χρόνια λόγω της υγρασίας που απορρόφά. Το θρυμματίζεις με το χέρι και το βάζεις κανονικά στο φαγητό.
Όσο για τον καταψύκτη, πιστεύω ότι αν το προϊόν είναι κλεισμένο αεροστεγώς στη συσκευασία του και έχει διατήρηθεί σωστά η αλυσίδα ψύξης (δεν έλιωσε από το σούπερ μάρκετ στο σπίτι και μετά ξαναπάγωσε) κράτάει πολλά χρόνια στους -20 βαθμούς κελσίου.
Τις προάλλες έφαγα χαλλούμι και λούντζα που μου είχαν στείλει πεσκέσι από την Κύπρο μάλλον τον Αύγουστο του 2006. Ήταν σε αεροστεγείς συσκευασίες και τα κατέψυξα εγώ μόλις τα έλαβα. Ήταν άψογα και απολαυστικά!


Και
Μια ιστορία για ένα φρέσκο γάλα λάιτ.
Τον περασμένο Απρίλιο, και ενώ καιρός ήταν καλός -δεν είχε καύσωνα αλλά δεν έιχε και ιδιαίτερο κρύο- κάναμε μια οικογενειακή εκδρομή.
Ξεκινήσαμε Δευτέρα 6/4 πρωί και πήρα μαζί μου ένα ανοιγμένο φρέσκο γάλα που είχαμε στο ψυγείο, το οποίο έληγε την Τρίτη, την επόμενη μέρα -αν θυμάμαι καλά.
Φτάσαμε το βραδάκι στο ξενοδοχείο. Το γάλα είχε μείνει όλη μέρα σε μια σακούλα στο πορτ μπαγκάζ (εκτός ψύξης και με συνεχή τραντάγματα από το αυτοκίνητο). Το έβαλα στο ψυγείο του ξενοδοχείου και ήπια λίγο με τον καφέ μου τα 2 επόμενα πρωινά, οπότε και το χάρτινο κουτάκι έμεινε εκτός ψυγείου όλη την ώρα που παίρναμε το πρωινό μας. Μετά από 2 διανυκτερεύεσεις στο ξενοδοχείο αυτό, φύγαμε Τετάρτη μεσημέρι και πάλι πήρα μαζί μου το γάλα, στη σακουλίτσα του, και ταξίδεψε όλη μέρα χωρίς ψύξη και με πολύ κούνημα. Στο επόμενο ξενοδοχείο το έβαλα και πάλι στο ψυγείο. Τα 2 επόμενα πρωινά έβαλα και πάλι από το εν λόγω γάλα στον καφέ μου. Εννοείται ότι ήταν σε άριστη κατάσταση και δεν παρουσίαζε την παραμικρή αλλοίωση. Φύγαμε από το ξενόδοχείο μας και πήρα και το λίγο λήγμένο γάλα που είχε απομείνει -πλέον μου είχε δημιουργηθεί απορία, τι αθάνατο γάλα είναι αυτό! Και πάλι πορτ μπαγκαζ χωρίς ψύξη και κούνημα στο ταξίδι όλη μέρα μέχρι να επιστρέψουμε στο σπίτι μας, Παρασκευή νύχτα. Μόλις φτάσαμε έβαλα και πάλι το χάρτινο κουτάκι στο ψυγείο του σπιτίου μας!
Σάββατο πρωί ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΧΑΛΑΣΕΙ και πάλι έβαλα στον καφέ μου!!! :shock:

Άρα: είχε λήξει, μάλλον από την Τρίτη, είχε μείνει εκτός ψυγείου και είχε ταλαιπωρηθεί για πολλές ώρες 3 φορές σε θερμοκρασία περιβάλλοντος μεγαλύτερη από τους 15 βαθμούς, και παρόλα αυτά ήταν αναλλοίωτο.
Μα καλά, τι φρέσκο γάλα είναι αυτό;;; :x
Σας το έχω και σε φωτογραφία, αλλά δυστυχώς δεν διαβάζεται καλά ή ημερομηνία λήξης, νομίζω πως λέει 03/04 07/04 -αν κάποιος έχει το ειδικό εργαλείο που έχουν στο CSI μπορεί να το κάνει enhance και να το διαβάσει ακριβώς! :lol:
Δεν ξαναπήραμε ποτέ τέτοιο γάλα, παίρνουμε ένα άλλο που την επόμενη μέρα από τη λήξη του, έχει ξινίσει. :D Άμα θέλω γάλα που δεν χαλάει παίρνω και UHT δεν υπάρχει λόγος να αγοράσω "και καλά" φρέσκο!


πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από πελοπας » 03 Νοέμ 2009, 19:23

kelili έγραψε: Μα καλά, τι φρέσκο γάλα είναι αυτό;;; :x
Να 'ναι καλά η σκόνη γάλα! :roll: :lol:

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 03 Νοέμ 2009, 19:36

Με πληγώνεις κι εμένα και τις γαλακτοβιομηχανίες μας... :P

Τι μου θύμισες, όμως!:
"γάλα ρεζιλέ όχι θερμίδες όχι λιπαρα σ'ολα τ'άλλα ναι!" :lol:
Αγόραζα κάθε χρόνο για το κάμπινγκ και το έτρωγα για μήνε μέχρι να τελειώσει -φτουράει πολύ το άτιμο :D !
Αλήθεια, το ληγμένο γάλα σκόνη πόσο κρατάει; Εγώ έχω φάει ληγμένο και ανοιγμένο μέχρι και κανένα εξάμηνο...

sulik
Gold Member
Gold Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 22:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από sulik » 03 Νοέμ 2009, 23:08

πελοπας έγραψε:
kelili έγραψε: Μα καλά, τι φρέσκο γάλα είναι αυτό;;; :x
Να 'ναι καλά η σκόνη γάλα! :roll: :lol:
Kαι βέβαια ξερετε και ποια αλλα "τροφιμα" fastfood δεν χαλάνε ΠΟΤΕ ετσι?

ουτε σε θερμοκρασία δωματίου ουτε στον ήλιο ούτε σε υγρασία...
Δεν θέλω να πω όνομα αλλα οι περισσότεροι καταλάβατε.. Αν θελετε πάρτε και δοκιμάστε να τα αφήσετε έξω (μη τα φατε όμως έστω και φρέσκα, ενας διάολος ξέρει τι έχουν μέσα..) Σάν τον Ράμπο,τον Τσακ Νόρρις και τον Μαγκάιβερ ένα πράμα..Δέ καταλαβαίνουν τίποτα, ούτε στις πιό ζόρικες συνθήκες! :lol: :lol:

Σοβαρά τωρα,όσοι τρώτε απο αυτά, αμα ξέρατε τι %$#%$$# σας ταιζουν...

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από PavlitoRT » 05 Νοέμ 2009, 02:23

Εγώ δουλεύω σε ένα τέτοιο πασίγνωστο fast food. Και πραγματικά απορώ με τους μεγάλους τζίρους που κάνει. Στην πλειοψηφία μας εμείς οι άνθρωποι τα κατηγορούμε και όμως έχουν τεράστια δουλειά-πελατεία. Προσωπικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Όσο για το τι μας ταίζουν... :roll:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 07 Νοέμ 2009, 20:51

Νέα ενημέρωση:
Ααααχ, απολαμβάνω το καφεδάκι μου:
Στιγμιαίος Καπουτσίνο ληγμένος από 02 2009 μαζί με λίγο coffee creamer φακελάκι ληγμένο 20.08.2009. Και τα 2 ανοιγμένα από τον περασμένο χειμώνα, τα βρήκα κατά τύχη στο ντουλάπι και είπα να τα "σκίσω" :lol:. Α! και συμπλήρωμα κρέμα γάλακτος light UHT ληγμένη 01.10.2009 (ολόφρεσκη, μόλις προχτές την άνοιξα!!!) :P

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 12 Νοέμ 2009, 17:25

Ρε γμτ, έχω κάτι ρυζο γκοφρέτες που έχουν λήξει μόλις από 15/08/2008 και μου φαίνεται ότι δεν είναι καλές πια.... :lol:
Μυρίζουν σαν μπαγιάτικες, γιατί άραγε;
Βέβαια, έφαγα 4 πριν αποφασίσω ότι δεν είναι εντάξει :lol:
Αλλά από την άλλη οι ρυζογκοφρέτες είνα χάλια έτσι κι αλλιώς, και φρέσκες όταν είναι... Δεν ξέρω...

Τώρα λέω τις υπόλοιπες να τις πετάξω. Να γραφτεί στα πρακτικά, παρακαλώ! :P

Ενώ οι νιφάδες σταριού με ημερομηνία λήξης 01/09/2009 είναι σε μεγάλη φόρμα, ολόφρεσκες!!!

Ηρω
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Μάιος 2010, 14:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από Ηρω » 20 Μάιος 2010, 15:04

το beef jerky ρε παιδιά που το βρηκατε? έχω φάει όλη την αθηνά και δε βρισκω ...ξέρω ότι μπορω να βρω Online αλλά εδώ δεν υπάρχει πουθενα?

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 20 Μάιος 2010, 17:03

Δεν έχω βρει beef jerky στην Ελλάδα, ακόμα. Μου φέρνει όποιος πάει ΗΠΑ.
Πάντως, ένας φίλος μου έφτιαξε δικό του με συνταγή από το ίντερνετ και ήταν πολύ νόστιμο.
Αν τυχόν βρεις πουθενά συσκευασμένο, πέστο και σε μένα!

Στο μεταξύ, στο θέμα με τα ληγμένα, χτες έφαγα κάτι σοκολατάκια μέντας (που τα έχω στο ψυγείο) που έχουν λήξει 10/2007. Ήταν θαυμάσια! :lol:

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 20 Μάιος 2010, 17:48

Εγώ σαν παιδί έχω φάει πολύ ληγμένο...είχε η γιαγιά μου φιλίες δεν ξέρω ακριβώς λεπτομέρειες...απο κατασχέσεις :mrgreen: κουτιά ολόκληρα με σοκολάτες,γκοφρέτες,σακούλες βατονέτες(ξερετε τα αλμυρά μπατόν)τι να πώ...είδικα τα σοκολατοειδή χρόνια ληγμένα...αλλά αθάνατα και φυσικά δεν πουλιόνταν στην Ελλάδα...Είχα κι εγώ τα τυχερά μου!!!Βέβαια δεν προκαλώ την τύχη μου όπως η αγαπητή keilly αλλά δεν πετάω ότι δεν μοιάζει χαλασμένο άσχετα τι λένε τα νούμερα στην ημερομηνία...Όσο για το αλάτι και την ζάχαρη....είναι μέσα συντήρησης και κανένα μέσο συντήρησης δεν χαλάει.Απο το σεμινάριο του ΕΦΕΤ...Έχω και πιστοποίηση...είναι υποχρεωτικό να μπούν ημερομηνίες για άλλους λόγους...Επίσης τυρί...χαλάει ότι παίρνει αέρα...οπότε το κόβεις και συνεχιζεις...πελτές,αφαιρείς το έπανω στρώμα που πήρε αέρα και συνεχίζεις...Καφέ,κύβους σάλτσες ποτέ δεν κοιτάω ημερομηνίες αλλά είναι και τέτοια η κατανάλωση που δεν μένουν τόσο πια.Αλλά απορώ εσύ βρε keilly μου τι αγορές κάνεις που καταφέρνεις να έχεις τόσα ληγμένα;;;Επίσης ζυμαρικά,ρύζια και λοιπά αν δεν πιάσουν μαμούνια είναι αποξηραμένα δεν χαλάνε...ότι έχει υγρασία μέσα του χαλάει...Τι άλλο...Αααα δεν ξέρω για πιο φάστ φούντ μιλούσαν οι προηγούμενοι εγώ που εργάστηκα σε ελληνική αλυσίδα του είδους...την κορυφαία...καταλαβένετε :wink: η οδηγία ήταν 1 ώρα μετά την παραγωγή δεν τρώτε τίποτα έχει ήδη αρχίσει η αποσύνθεση του προιόντος...και όταν καμία φορά πέρναμε κανένα μπιφτεκάκι για το σπίτι μας έλεγαν να το αποφεύγουμε...τώρα βέβαια έβαλαν ντιλίβερι αλλά δεν ξέρω τι έχει άλλαξει.Κι εγώ δεν αρρωσταίνω ποτέ και δεν πάιρνω φάρμακα ποτέ!!!33 χρόνια ζήτημα να έχω πιεί 4 ασπιρίνες και 5 ντεπόν...Βέβαια το περιβάλον που μεγάλωσα είχε πάντα κατοικίδια ότι βάζει ο νούς του ανθρώπου...και ποτέ δεν ήταν το τρελά καθαρό...Η μάνα μου ήταν κατά καιρούς εργαζόμενη με 3 παιδιά και με το νοικοκυριό δεν θα έλεγες ότι ήταν πολύ φίλη :oups: Οπότε συμπεραίνω πως δεν έχει σημασία μόνο το τι τρώμε για να είμαστε ανθεκτικοί αλλά και πόσο έχουμε γυμνάσει το ανοσοποιητικό μας...εγώ αν έχω κάτι γυμνασμένο επάνω μου εκτός απο την γλώσσα μου :lol: :lol: (όχι πονηρά,είμαι λίγο γλωσσού :oops: )είναι το ανοσοποιητικό μου!!!Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να νομίζω :lol: :lol: :lol:
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”