Τρώγοντας ληγμένα...

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 30 Οκτ 2009, 21:30

Με αφορμή αυτό το παλιότερο ποστ μου
kelili έγραψε: Γενικά αυτό το θέμα με την ημερομηνία λήξης έχει γίνει λίγο υστερία: είναι δυνατόν να μου λέει μια φίλη μου ότι δεν θέλει να πίει 6 μήνες ληγμένο (αλλά σφραγισμένο) ελληνικό καφέ; :x Τι μπορεί να έχει πάθει δηλαδή ο σφραγισμένος καφές; Άντε να έχει χάσει λίγο το άρωμα του... :P Ή, είναι δυνατόν να λήγει η ζάχαρη ή το αλάτι και να το πετάμε; Μην τρελαθούμε κιόλας!
Εγώ εμπιστεύομαι τις αισθήσεις μου και κοιτάζω, μυρίζω, δοκιμάζω το προϊόν και αν δεν δείχνει αλλοιωμένο συνήθως το καταναλώνω κανονικά. Γάλα Δ ας πούμε κρατάει τσεκαρισμένα ανοιγμένο στο ψυγείο εώς και 7 μέρες μετά την ημερομηνία λήξης. Έχω πίει χυμό φρουλαιτ ή κάτι ανάλογο, 2 μήνες ανοιγμένο-ληγμένο στο ψυγείο και φυσικά δεν έπαθα τίποτα. [Ακόμα... :mrgreen: ]
μου φάνηκε διασκεδαστικό να σας ενημερώνω για νεώτερα κατορθώματα μου! :P

Λοιπόν:
-Κίτρινη τεκίλα, ανοιγμένη και 12 χρόνια στην κατάψυξη, την ήπιαμε σε πάρτυ πριν 2 εβδομάδες. Αποτέλεσμα; Μεθύσαμε! Λες να έφταιγε που ήταν χαλασμένη;;; :lol:
-Μόλις τώρα έφαγα beef jerky (κομματάκια ξερό καπνιστό κρέας σε συσκευσία σαν τσιπς) ληγμένο από 21 Φεβρουαρίου 2009. Και φασολάκια μαγειρεμένα με χυμό ντομάτας ληγμένο από 28/06/2008 και ανοιγμένο ήδη 1 μήνα στο ψυγείο. Μαζί, φυσικά, με φέτα που την καθάρισα εξωτερικά με προσοχή από κάτι πράσινες και κόκκινες μούχλες που είχε [αυτό όμολογώ ότι ήταν λίγο scary :shock: ], αλλά κατά τα άλλα ήταν ολόφρεσκη :lol: , κάπου τον Σεπτέμβριο την είχαμε αγοράσει, θυμάμαι...

Αν πάθω κάτι θα σας το γράψω αύριο :wink: .

Δυστυχώς, το γιαουρτάκι μου, ανοιγμένο μόλις πριν 1 μήνα και ληγμένο μόλις από τις 13/10 δεν το δοκίμασα καθόλου γιατί ήταν πράσινο και κίτρινο στην επιφάνεια και μου φάνηκε κάπως... μη ασφαλές προς κατανάλωση :shock: ! Κρίμα, και ήταν ολόφρεσκο, ούτε 20 μέρες δεν είχε λήξει :cry:...

Αυτές τις μέρες ετοιμάζομαι να χρησιμοποιήσω κάτι κύβους μυρωδικών για μαγείρεμα που έχουν λήξει από τον 03/2004 -δείχνουν να είναι σε άριστη κατάσταση! :lol:
Δεν καλώ κανέναν για φαγητό, μην ανησυχείτε!

:lol:
Συνεχίζεται... αν επιζήσω... :shock:


Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα ληγμένα...

Δημοσίευση από katterin » 30 Οκτ 2009, 21:49

Χμ! Για να μην νιώθεις μοναξιά...

Τα γιαούρτια ΔΕΝ τα πλησιάζω ΑΝ ΔΕΝ έχουν λήξει πάνω από 20 μέρες. Όταν είναι φρέσκα είναι μάλλον γλυκανάλατα αλλά μετά γίνονται περισσότερο ξινά και μ' αρέσουν τρελά. Αγοράζω μεγάλες ποσότητες και δεν τα αγγίζω πριν λήξουν. (Στη δουλειά να ακούσεις καζούρα: "Ρε, ποιος παλαβός φυλάει αυτό το γιαούρτι; βρύα έχει πιάσει" - "Μην το πετάξεις, είναι το μεσημεριανό της Κατερίνας" :lol: ) Τα αποφεύγω μόνο αν είναι πράσινα (όπως το δικό σου) :mrgreen:

Δεν κοιτάω επίσης ποτέ ημερομηνίες λήξης. Αν μυρίζει καλά και έχει υγιές χρώμα, είναι βρώσιμο. Αν το κίτρινο τυρί έχει χαλάσει σε κάποια σημεία, απλά κόβω εκείνα τα σημεία (μόνο τη φέτα αποφεύγω άμα έχει κιτρινίσει σε βάθος...)

Από παιδάκι ήμουν συμφιλιωμένη με τα πράγματα που έπεφταν στο χώμα (τα φυσούσα και τα έτρωγα κανονικότατα), δεν χρησιμοποιώ ποτέ προϊόντα που σκοτώνουν τα μικρόβια, ζω με την πεποίθηση πως οι μικροοργανισμοί και τα μικρόβια είναι φίλοι μας και βοηθάνε στην καλή υγεία. Δεν αρρωσταίνω παρά με κάποια δέκατα κάθε 3-4 χρόνια (τα οποία κρατάνε μόνο για 1 ημέρα) και πιστεύω ακράδαντα ότι όλο αυτό είναι θέμα της σωστής διατροφής μου (δεν κάνω πλάκα :lol: ).

Φυσικά ο Πανάγαθος με τιμώρησε με μία κόρη, η οποία πριν φάει οτιδήποτε ρωτάει: Ζει αυτό; :roll:

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 30 Οκτ 2009, 21:56

Και αν ζει το τρώει ή όχι; :?

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από katterin » 30 Οκτ 2009, 22:02

λολ :lol:

με τη λέξη "ζει" εννοεί αν είναι φρέσκο και δεν έχει λήξει (όχι αν είναι ζωντανό). Θέλει να τρώει μόνο τα φρέσκα. Τα άλλα τα αφήνει για μένα :lol:

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 30 Οκτ 2009, 22:38

Α, οκ! :lol:
Εμείς το λέμε ανάποδα, αν το φαγητό μας "ζει", δηλαδή αν κάτι ζει μέσα στο φαγητό μας και περπατάει, κολυμπάει,κλπ ε τότε δεν το τρώμε! :D
Μόνη εξαίρεση τα καημένα τα θαλασσινά, αχοιβάδες, φούσκες, κλπ που τα τρώμε μόνο αν ζουν πραγματικά! :lol:

sulik
Gold Member
Gold Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 22:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από sulik » 30 Οκτ 2009, 23:07

:shock: :shock: :shock:

Νομίζω το παρακάνετε με τα ληγμένα.. Βεβαια με τα γιαουρτια και τα γάλατα δεν τιθεται θέμα, καθως και να ξινίσουν λιγο μετα την λήξη τους ειναι μια χαρα, ασε που οι λακτοβάκιλοι (μικροοργανισμοι) που αναπτύσσονται σε αυτά κανουν πολύ καλο (υπάρχουν και στα τουρσια :wink: )

Βέβαια στα τυρια οταν εμφανώς εχουν αρχίσει να φυτρώνουν διάφοροι μύκητες (πρασινες-κίτρινες κηλίδες) δεν αρκει μόνο να τα ξύσουμε με το μαχαίρι αλλα πρέπει να τα κόψουμε γύρω γύρω και μάλιστα πιο βαθιά και να τα ξεπλύνουμε με νερο, γιατί αλλιώς μπορεί να μας πειράξουν άσχημα.. (μπορεί και όχι όμως, γιατί δεν ειναι σίγουρο αν θα αναπτυχθεί κάποιος αρκετα βλαβερός μικροοργανισμός :roll: )

Επίσης: τα αλκοολούχα ποτά δεν λήγουν ΠΟΤΕ (δοκιμασμένες :lol: εξαιρέσεις: όσα περιέχουν κρέμα γάλακτος {βλ. cream λικέρ} και οι μπύρες)

Βρήκα που λετε μια φορά μια μπύρα ξεχασμένη πισω πίσω στο ντουλάπι και την ήπια, ήταν 1 χρόνο ληγμένη και πραγματικά η γευση της ήταν αηδιαστική :lol: :lol: )
kelili έγραψε:
Δυστυχώς, το γιαουρτάκι μου, ανοιγμένο μόλις πριν 1 μήνα και ληγμένο μόλις από τις 13/10 δεν το δοκίμασα καθόλου γιατί ήταν πράσινο και κίτρινο στην επιφάνεια και μου φάνηκε κάπως... μη ασφαλές προς κατανάλωση :shock: ! Κρίμα, και ήταν ολόφρεσκο, ούτε 20 μέρες δεν είχε λήξει :cry:...
Κοίτα, το γιαούρτι δε λήγει, το πολύ πολύ να ξινίσει και να φουσκώσει το αλουμίνιο με το οποίο καλύπτεται το κυπελάκι, πραγματικά όμως, τι το κρατούσες 1 μήνα ανοιχτο στο ψυγείο? :roll: αυτά είναι για μία χαψιά, με 3-4 κουταλιές το έχεις φάει σε 2 λεπτά! :) πόσο να σε περιμένει το καημένο? :lol: ενα μήνα ανοιχτό, λογικό ήταν να φυτρώσουν διάφορα επάνω.. :lol:

xaristeas
Silver Member
Silver Member
9 2
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Απρ 2009, 14:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από xaristeas » 31 Οκτ 2009, 14:32

και με το αλεύρι θέλει προσοχή!
ειδικά αν το έχετε αποθηκεύσει σε υγρό μέρος για πολύ καιρό καλύτερα να μην το καταναλώσετε γιατί αναπτύσεται αφλατοξίνη μια ουσία που έχει αποδειχθεί καρκινογόνος (προκαλεί καρκίνο ήπατος) μακροπρόθεσμα

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 01 Νοέμ 2009, 19:32

sulik έγραψε: Επίσης: τα αλκοολούχα ποτά δεν λήγουν ΠΟΤΕ (δοκιμασμένες :lol: εξαιρέσεις: όσα περιέχουν κρέμα γάλακτος {βλ. cream λικέρ} και οι μπύρες)

Βρήκα που λετε μια φορά μια μπύρα ξεχασμένη πισω πίσω στο ντουλάπι και την ήπια, ήταν 1 χρόνο ληγμένη και πραγματικά η γευση της ήταν αηδιαστική :lol: :lol: )

... πραγματικά όμως, τι το κρατούσες 1 μήνα ανοιχτο στο ψυγείο? :roll: αυτά είναι για μία χαψιά, με 3-4 κουταλιές το έχεις φάει σε 2 λεπτά! :) πόσο να σε περιμένει το καημένο? :lol: ενα μήνα ανοιχτό, λογικό ήταν να φυτρώσουν διάφορα επάνω.. :lol:
Λικέρ με κρέμα γάλακτος όντως "κόβουν" και δεν πίνονται.
Αλλά και το amaretto, που το έχω τσεκάρει, δεν χαλάει ακριβώς, αλλά μπαγιατεύει άσχημα. Όταν το πίνω φρέσκο στο μπαρ είναι οκ, άμα πιω κανένα ανοιγμένο στο σπίτι, ακόμα και μετά από κάνα μήνα από την αποσφράγιση έχει μια κάπως περίεργη γεύση και είναι ψιλοχάλια.
Η μπύρα, που είναι παστεριωμένο προϊόν (εκτός από μερικές φρέσκιες που διακινούνται μόνο από ψυγεία), αν έχει αποθηκευθεί στο ψυγείο ή σε δροσερό χώρο κρατάει κανένα χρόνο μετά την ημερομηνία λήξης -αλλά τότε έχει χάσει κι αυτή λίγο τη φρεσκάδα της. Μετά τα 2-3 χρόνια χάνει όλο το ανθρακικό της και γενικά χαλάει εντελώς και δεν πίνεται ούτε από μένα! :)
Όσο για το γιαούρτι, γενικά δεν μου αρέσει καθόλου, σκέτο δεν διανοούμαι να το φάω, το τρώω μόνο μαζί με το φαγητό μου αντί τυρί (ας πούμε) κι αυτό κυρίως γιατί κάνει καλό. Παίρνω των 500γρ του Lidl γιατί αυτό μόνο από ό,τι έχω δοκιμάσει κάπως μου αρέσει, γιατί δεν είναι ξινό και δεν έχει αυτήν την χαρακτηριστική συνεκτική υφή που έχει συνήθως το γιαούρτι -και την οποία απεχθάνομαι, μπλιάχ! (Αυτό του lidl είναι μάλλον τύπου strirred, δηλαδή δεν πήζει μέσα στο κεσεδάκι του αλλά σε μεγάλη δεξαμενή και μετά το αναδεύουν και το μοιράζουν στα κεσεδάκια και γι' αυτό είναι κάπως σαν κρέμα για μωρό -και το προτιμώ απόλυτα). Υπάρχει όμως μόνο σε συσκευασία 500γρ και χρειάζομαι μέρες για να το φάω καθώς τρώω 2-3 κουταλίες σε κάθε γεύμα με το οποίο ταιριάζει. Σχεδόν πάντα το 1/3 μένει και χαλάει και το πετάω.

Και για το αλεύρι, θα το έχω υπόψιν μου! Το φυλάμε κλεισμένο σε σακούλα στο ψυγείο για να φτιάξουμε βασιλόπιτα κάθε χρόνο, και έχει λήξει κάθε χρόνο :lol: , αλλά δεν έχει υγρασία εκεί μέσα!

stephanos74
Gold Member
Gold Member
11 9
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 13 Οκτ 2009, 12:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από stephanos74 » 01 Νοέμ 2009, 22:42

Είναι τρομερό αυτό που διαβάζω! Κι εγώ που νόμιζα ότι την ατάκα "κόψε τα ληγμένα" την είχαν βγάλει για μένα...

Τελικά υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα και ανησυχούσα όταν έπινα (υποτίθεται "φρέσκο", ξέρετε αυτό που λήγει σε τρεις μέρες) γάλα γνωστής εταιρίας, ληγμένο πριν από 14 μέρες! Εννοείται ότι πρώτα το έβρασα και αφού δεν "έκοψε", συμπέρανα ότι πίνεται άφοβα... :)
Έχει τύχει να φτιάξω μακαρόνια που είχαν λήξει πριν από έξι μήνες (τα ξέχασα σε ένα ντουλάπι). :shock:
Να χρησιμοποιήσω κύβο κοτόπουλου ένα χρόνο μετά τη λήξη του. Ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποιούσα κύβο και ομολογώ ότι δεν μου άρεσε η γεύση του. Αλλά όταν έτυχε να ξαναδοκιμάσω τον ίδιο κύβο χωρίς να είναι ληγμένος, διαπίστωσα ότι γενικώς δεν μου αρέσουν στη γεύση (καμία σχέση με πραγματικά κοτόπουλο). :evil:
Γενικώς με ληγμένα συσκευασμένα προϊόντα λίγων ημερών δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αναψυκτικά, γλυκά, ζυμαρικά, εβαπορέ γάλα, οτιδήποτε κανονικά λήγει σε μερικούς μήνες, καταναλώνεται από μένα φυσιολογικά μερικές μέρες μετά την λήξη του. Αρκεί βεβαίως να μην έχει αλλοιωθεί το χρώμα, η οσμή ή η γεύση του. 8)

Το άλλο πείραμα είναι με τα κατεψυγμένα. Έχουν ημερομηνία λήξης σε κατάψυξη περίπου μια εβδομάδα, ή μερικούς μήνες σε καταψύκτη, στους -18 C. Δεν έχω καταψύκτη, αλλά μαγειρεύτηκαν και καταναλώθηκαν κανονικά:
  • Τυροπιτάκια. Ένα μήνα μετά την ημερομηνία λήξης σε θερμοκρασία -18 C (καταψύκτη), ή λίγων ημερών σε κατάψυξη.
  • Καλαμαράκια. Τρεις μήνες μετά.
  • Σουπιές. Τέσσερις μήνες μετά.
  • Φασολάκια. Εννιά μήνες μετά.
Αυτή την στιγμή υπάρχει στο ψυγείο χαλβάς που έχει λήξει πριν από ένα χρόνο. Δεν έχει πάθει τίποτα... :lol:
Il n'y a pas de mauvaise route, il n'y a que des mauvaises rencontres.

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από πελοπας » 02 Νοέμ 2009, 03:04

Τα φρέσκα παστεριωμένα γάλατα έχουν διάρκεια λήξης 10 ημερών. Τόσο ισχύει σε πολλές χώρες του εξωτερικού.
Έχω φάει μακαρόνια (εν γνώσει μου) 4-5 χρόνια μετά την λήξη τους! Ουδεμία αλλοίωση.

Έχουν βάλει ημερομηνία λήξης στο αλάτι, το οποίο δεν αλλοιώνεται χημικά.
Σε άλλες χώρες εξάγουν αλάτι από αλατορυχεία και το μόνο που κάνουν είναι ο καθαρισμός του. Το ίδιο το αλάτι στα αλατορυχεία υπάρχει εκατοντάδες χιλιάδες ή και εκατομμύρια χρόνια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”