Τρώγοντας ληγμένα...

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Ιωάννα Π.
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 21:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σμύνους Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από Ιωάννα Π. » 11 Οκτ 2011, 21:53

Εντάξη μετά από όλλα αυτά που διάβασα έπαψα να ανησυχώ που είπια έναν χυμό που έληξε στις 7/10/2011.
:thank:


stephanos74
Gold Member
Gold Member
11 9
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 13 Οκτ 2009, 12:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από stephanos74 » 28 Νοέμ 2011, 00:35

Κάνω update πληροφοριών (τσσσ) με καφέ φίλτρου σφραγισμένο στο αλουμινένιο κουτί του. Το βρήκα ξεχασμένο πίσω πίσω σε ένα ντουλάπι. Το αυτοκόλλητο στο καπάκι γράφει χώρα προέλευσης... Δυτική Γερμανία! :yikes:
Η ημερομηνία λήξης στο κάτω μέρος του κουτιού... Σεπτέμβριος του 2001.
Από άρωμα δεν έχει μείνει (αυτό έλειπε). Από γεύση ήταν μια χαρά. Πριν από μια εβδομάδα το τελείωσα και ακόμη... ζω.
:hapi:

Είχα αφήσει και κάτι σουπιές στην κατάψυξη που όλο έλεγα θα τις μαγειρέψω και όλο το ανέβαλλα. Τελικά έληξαν το καλοκαίρι, μαγειρεύτηκαν (κρασάτες) πριν από 15 μέρες και ήταν θεσπέσιες με το μελανάκι τους!
Υποτίθεται ότι στην κατάψυξη κρατάνε μια εβδομάδα...
Il n'y a pas de mauvaise route, il n'y a que des mauvaises rencontres.

Άβαταρ μέλους
larisaia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5080
Εγγραφή: 19 Απρ 2009, 21:18
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από larisaia » 28 Νοέμ 2011, 00:47

stephanos74 έγραψε:Κάνω update πληροφοριών (τσσσ) με καφέ φίλτρου σφραγισμένο στο αλουμινένιο κουτί του. Το βρήκα ξεχασμένο πίσω πίσω σε ένα ντουλάπι. Το αυτοκόλλητο στο καπάκι γράφει χώρα προέλευσης... Δυτική Γερμανία! :yikes:
Η ημερομηνία λήξης στο κάτω μέρος του κουτιού... Σεπτέμβριος του 2001.
Από άρωμα δεν έχει μείνει (αυτό έλειπε). Από γεύση ήταν μια χαρά. Πριν από μια εβδομάδα το τελείωσα και ακόμη... ζω.
:hapi:

Είχα αφήσει και κάτι σουπιές στην κατάψυξη που όλο έλεγα θα τις μαγειρέψω και όλο το ανέβαλλα. Τελικά έληξαν το καλοκαίρι, μαγειρεύτηκαν (κρασάτες) πριν από 15 μέρες και ήταν θεσπέσιες με το μελανάκι τους!
Υποτίθεται ότι στην κατάψυξη κρατάνε μια εβδομάδα...

axaxax αφού ζεις τυχερός είσαι :bow:
1 Ευχαριστω περημενω απο το μελος mireya ...

Oταν παραλάβετε να ενημερώνεται k να πατάτε το κουμπί ευχαριστώ για να κλείνουν οι αγγελίες

Oταν στελνετε φάκελο να γραφετε το αντικειμενο που ζητήσατε και το username.

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από katterin » 28 Νοέμ 2011, 07:16

stephanos74 έγραψε: Το αυτοκόλλητο στο καπάκι γράφει χώρα προέλευσης... Δυτική Γερμανία! :yikes:
Η ημερομηνία λήξης στο κάτω μέρος του κουτιού... Σεπτέμβριος του 2001.

Καλά, σοβαρά μιλάς;;;;; Και το ήπιες;;;;


....Θα έπρεπε να το βάλεις σε πλειστηριασμό στο e-bay και να έβλεπες μετά πόσους φρέσκους καφέδες θα αγόραζες!!!

(Άμα ο άνθρωπος δεν έχει επιχειρηματικό πνεύμα... :D )

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Τρώγοντας ληγμένα...

Δημοσίευση από kelili » 05 Ιούλ 2012, 05:40

Ανασύρω το θεματάκι γιατί σήμερα έφαγα (χρόνια ξεχασμένα στο βάθος της κατάψυξης) κεφτεδάκια ΙΚΕΑ (σταθερά στους -20 στον καταψύκτη) που έχουν λήξει από το... 2009! Ήταν καλύτερα και από εκείνα που τρώω στο ίδιο το ΙΚΕΑ γιατί τα έφτιαξα στεγνά, του γούστου μου, και μου φάνηκαν πολύ πιο νόστιμα!

JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Ερώτηση για ληγμένα προϊόντα

Δημοσίευση από JaneDoe » 24 Απρ 2014, 15:59

Καλησπέρα σας.

Έχω τα παρακάτω προϊόντα με τις αντίστοιχες ημερομηνίες λήξης και ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει αν είναι ασφαλή προς κατανάλωση. Παλιότερα είχα πετάξει προϊόντα που είχαν λήξει και το μετάνιωσα γιατί εκ των υστέρων έμαθα ότι πολλές φορές η ημερομηνία λήξης είναι ενδεικτική κι όχι απόλυτη. Εάν μπορούν να καταναλωθούν, μιας και είναι έτσι κι αλλιώς προϊόντα με μακρινές ημερομηνίες λήξης και τα διατηρώ σε δροσερό μέρος, να τα βάλω σε μια αγγελία χωρίς ευχαριστώ για να τα πάρει κάποιος που τα θέλει ή έχει κάπου να τα δώσει.

4 πακέτα μπισκότα Μιράντα (λήξη: 03/2014)
2 πακέτα πτι μπερ (λήξη: 01/2014) και
2 πακέτα ελληνικό καφέ (λήξη: 12/2013)

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6805
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για ληγμένα προϊόντα

Δημοσίευση από vadaris » 24 Απρ 2014, 16:24

Όταν τα προιόντα αναφέρουν ημερομηνία λήξεως δεν πρέπει να καταναλωθούν μετά τη λήξη τους...
Όταν αναγράφουν "ανάλωση κατα προτίμηση" μπορούν να καταναλωθούν και μετά την ημερομηνία αφού όπως λένε το μόνο που μπορεί να αλλάξει έιναι λίγο η γευση και το άρωμα...;)

Αν θέλεις Googlαρε το και λίγο..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
lenamtp
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 20:42
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Θρακομακεδόνων Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για ληγμένα προϊόντα

Δημοσίευση από lenamtp » 24 Απρ 2014, 16:41

Καλησπέρα!!
Επειδή ειναι το αντικείμενο μου και εχω δουλέψει στον τομέα της τεχνολογίας τροφίμων, μπορώ να σας πω ότι οι ημερομηνιες λήξης ειναι ενδεικτικές και υπολογίζουν τη διαρκεια ζωης ενός τροφίμου κατα προσέγγιση...
Η αλλοίωση του τροφίμου εξαρτάται κατα πολύ απο τις συνθήκες αποθήκευσής του και τα πιο ευπαθή τρόφιμα είναι τα γαλακτοκομικά και τα νωπά κρέατα.. τα υπόλοιπα εκτός του οτι δεν αλλοιώνονται ευκολα δεν ειναι και επικινδυνα αν καταναλωθουν.
Δε θέλω να σας πάρω στο λαιμο μου αλλα προσωπικά σπανίως κοιτάζω τις ημερομηνίες λήξης και για να ειμαι και ειλικρινής, ουτε στην παραγωγή των τροφιμων τις πολυ κοιτάζουν (σε κάποιες βιομηχανίες)... :z
Θα συμφωνήσω και με το προηγούμενο μελος, ο πρώτος κανονας που μας εμαθαν στη σχολή σχετικά με αυτό ειναι πως πρώτα αλλοιώνονται σε ένα τρόφιμο η οσμή και η γευση. Αν κατι δε μυρίζει περιεργα και δεν εχει περιεργη γευση, τρώγεται.. δεν σας το προτείνω αλλα εγώ το εφαρμόζω... :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lenamtp την 24 Απρ 2014, 19:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Γενικά στις αγγελίες μου ισχύει ότι δίνονται και όλα μαζί, εκτός κι αν αναφέρω κάτι διαφορετικό..
Κρατάω τους αριθμούς των δεμάτων μέχρι να παραλάβουν τα μέλη, για να μη γράφω σε κάθε αγγελία. Αν προκύψει κάτι με ενημερώνετε..!!
Εχω paypal και λογαριασμό σε Πειραιώς και Εθνική!!

Oι αγγελίες μου εδώ : http://1gr.me/A4cJm

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για ληγμένα προϊόντα

Δημοσίευση από polvar » 24 Απρ 2014, 18:51

Η lenatmp τα είπε ακριβώς όπως είναι!
Θα σας φέρω 2 παραδείγματα:
1) Πάρτε 1 πακέτο μακαρόνια και κρατήστε το σε ένα ράφι 15 χρόνια χωρίς να ανοιχτεί η συσκευασία του. Δεν θα πάθει τίποτα γιατί έχει ψηθεί και επομένως δεν έχει ζωντανούς οργανισμούς
2) Πάρτε 1 μπουκάλι γάλα φρέσκο. Λέει ημερομηνία λήξης μετά από 3 ημέρες. Βάλτε το στον ήλιο. Σε μερικές ώρες θα έχει ξυνίσει. Πάρτε άλλο μπουκάλι και βάλτε το σε σταθερή ψύξη 4 οC και μην το ανοίξετε παρά μόνο μετά από 1 εβδομάδα. Δεν θα έχει πάθει απολύτως τίποτα!

Επομένως οι ημερομηνίες είναι σχετικές
Άλλωστε μην ξεχνάτε ότι πρόσφατα ψηφίστηκε νόμος για νόμιμη διάθεση ληγμένων προϊόντων στα καταστήματα

Αν όμως έχουμε στα χέρια μας τρόφιμο για το οποίο δεν γνωρίζουμε τις συνθήκες αποθήκευσης, πρέπει να είμαστε πάντα επιφυλακτικοί

Επομένως τα δικά σας προϊόντα μπορούν να καταναλωθούν και καθώς τα μπισκότα αυτά μου αρέσουν δηλώνω και ενδιαφέρον

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για ληγμένα προϊόντα

Δημοσίευση από echelon2011 » 25 Απρ 2014, 00:31

Πόσο πιο εύκολο όμως αν είχατε φτιάξει με τα μπισκότα ένα γλυκό κορμό ή μωσαικό, να γλυτώνετε και από την αγγελία :rofl:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”