Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Δημοσίευση από bluemοon » 10 Νοέμ 2009, 17:49

Μηπως ξερει κάποιο μελος καμια καλη συνταγη για πιροσκι γιατι αυτα που εκανα εγω θα τα πουλήσω εντος ημερων για οικοδομικο υλικο... :roll: :cry:
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!


Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Δημοσίευση από gogo » 10 Νοέμ 2009, 18:14

Αν και δεν είμαι πόντια εγώ κάνω αυτή τη συνταγή και γίνονται πολύ ωραία και αφράτα

1 κύβο φρέσκια μαγιά
1 ποτήρι χλιαρό γάλα
2 κουταλιά ζάχαρη
1 κουταλάκι αλάτι
2 κουταλιές βούτυρο
1 αυγό
αλεύρι όσο πάρει αλλά περίπου 3/4 του kg

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Δημοσίευση από bluemοon » 10 Νοέμ 2009, 19:41

τα τηγανιζουμε μετα,ε? :D
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Δημοσίευση από katterin » 10 Νοέμ 2009, 19:47

Kι άλλη μία από μένα. Την έχω βρει στο φακελάκι της μαγιάς και είναι εκπληκτική. Μπορείς να τη γεμίσεις με ό,τι θέλεις. Εγώ συνηθίζω να τη γεμίζω με κιμά που έχει μείνει από άλλο μαγείρεμα (και με τυρί έχω δοκιμάσει, και με λουκανικάκια... ). Χρησιμοποιώ για το κόψιμο ένα φαρδύ μπωλ από κορν φλέικς (ή τη μεγαλύτερη κούπα του καφέ) και επειδή η ζύμη έχει την τάση να "μαζεύει" (καθότι ελαστική), κόβω 3-4 κομμάτια τα οποία ανοίγω ξανά ελαφρώς, ένα-ένα. Τα γεμίζω και συνεχίζω με τα επόμενα.


ΠΙΡΟΣΚΙ (30-35 κομμάτια)

1 φακελάκι μαγιά στιγμής
4 φλυτζάνια αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1/2 φλυτζανιού γάλα χλιαρό
1 κουταλιά ζάχαρη
1 κουταλάκι αλάτι
1/4 φλυτζανιού βούτυρο
2 αυγά και 2 κροκάδια

Ανακατέψτε τη μαγιά στιγμής με το μισό αλεύρι και το χλιαρό γάλα. Χτυπήστε με τα υπόλοιπα υλικά έως ότου γίνει χυλός. Ρίξτε το υπόλοιπο αλεύρι λίγο λίγο και ζυμώστε τη ζύμη λεία και ελαστική.

Βάλτε τη μαζί με το μπωλ κλεισμένη σε πλαστική σακούλα μέσα στο φούρνο που έχετε θερμάνει στους 40 βαθμούς και σβήστε τον. Αφήστε την να διπλασιασθεί σε όγκο.

Πατήστε τη ζύμη να ξεφουσκώσει, ανοίξτε τη σε φύλλο λεπτό και κόψτε με ένα ποτήρι κύκλους διαμέτρου 9 εκ. Βάλτε από μία κουταλιά γέμιση, αλείψτε τις άκρες με νερό, διπλώστε και κολλήστε τες.

Αφήστε τα πιροσκί να διπλασιασθούν σε όγκο και τηγανίστε τα σε μπόλικο καυτό λάδι.


(Καλή επιτυχία :) )

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Δημοσίευση από bluemοon » 10 Νοέμ 2009, 19:49

σας ευχαριστω πολυ!!!
θα τις δοκιμασω και τις 2! :D
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Δημοσίευση από andromachi » 10 Νοέμ 2009, 20:12

Έχω κι εγώ μία, πιο απλή. Κάνεις μία ζύμη, όπως της πίτσας, για την οποία θα χρειαστείς:
3 φλυτζάνες αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κούπα χλιαρό νερό
1 φακελλάκι μαγιά ξερή
2-3 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
μιά πρέζα ζάχαρη ζάχαρη και
μιά κουταλιά του γλυκού αλάτι
Βάζεις σ' ένα μπώλ το αλεύρι, κάνεις μια γουβίτσα και στο κέντρο βάζεις το αλάτι, τη ζάχαρη, τη μαγιά και το λαδάκι. Αρχίζεις να ρίχνεις σιγά σιγά το νεράκι και να ζυμώνεις, μέχρι να γίνει μιά απαλή ζύμη, που δεν κολλάει στα χέρια. Ανάλογα με το αλεύρι, μπορεί να χρειαστείς λίγο παραπάνω νερό ή λίγο παραπάνω αλεύρι. Την αφήνεις καμμιά ώρα σκεπασμένη να ξεκουραστεί, μέχρι να ετοιμάσεις την γέμιση.
Για τη γέμιση βράζεις πατάτες κομμένες σε κυβάκια, για να γίνουν πιο γρήγορα, προσθέτεις κρεμμυδάκι παλιό και φρέσκο, αλάτι, πιπέρι, λίγο ελαιόλαδο και προαιρετικά τυρί άσπρο και ρίγανη.
Στο στάδιο που κάνεις τα πιροσκί, καλό είναι να κάνεις μικρά μπαλάκια και να τ' ανοίγεις ένα ένα με τον πλάστη, για να μην ταλαιπωρείται το σύνολο της ζύμης και σφίγγει. Τα γεμίζεις, τα τηγανίζεις σε μπόλικο λάδι και καλή όρεξη!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Kαμια συνταγη καλη για πιροσκι με πατατα;

Δημοσίευση από bluemοon » 10 Νοέμ 2009, 20:21

λοιπον...
Τεταρτη συνταγη Γωγως
Πεμπτη συνταγη katterin
Παρασκευη συνταγη Ανδρομαχης

Σαββατο... εμφραγμα Ζωής... :lol:

Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Anzi
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 08 Μάιος 2013, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Ζηταω συνταγη για αφρατο πιροσκυ φουρνου με πατατες.

Δημοσίευση από Anzi » 18 Ιαν 2014, 11:45

Θα ηθελα πολυ να μου πειτε μια συνταγη για πιροσκυ στο φουρνο ΄αλλα να βγει αφρατο΄μαλακο κ οχι τραγανο οπως μου βγηκε την προηγουμενη φορα΄κανω στο τηγανι και μου βγαινει υπεροχη αλλα δεν μου αρεσει να τα τηγανιζω απορροφαει πολυ λαδι.


-Έχω λογαριασμό στην πειραιώς για τις συναλλαγές μας.
-Στέλνω μόνο με box now
-Όταν μου κάνετε κατάθεση να με ενημερώνετε και να γράφετε και δημόσια.
Δεν βάζω σειρά προτεραιότητας,επικοινωνώ πρώτα με την καρδιά μου,και μετά απαντάω.

χρωστάω
30 λεπτά-tonia1990
0,70-fotini11
1.50-happinessva
2 ευρώ-angelaki2015

Άβαταρ μέλους
sunny_mary
Platinum Member
Platinum Member
29 37
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 15 Οκτ 2013, 12:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ζηταω συνταγη για αφρατο πιροσκυ φουρνου με πατατες.

Δημοσίευση από sunny_mary » 18 Ιαν 2014, 13:59

λοιπόν για να βγει μαλακό το ζυμάρι στο φούρνο το κόλπο είναι να τα αλείψεις με λίγο λάδι ή βούτυρο.
είτε χρησιμοποιείς το παραδοσιακό ζυμάρι με αλεύρι, μαγιά , τα αυγά , το γάλα και βούτυρο είτε το κλασσικό της πίτσας αλεύρι μαγιά ,λάδι, νερό !
κι εγώ αποφεύγω το τηγάνισμα κι έτσι πετυχαίνει!
ελπίζω να βοήθησα :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”