Ερώτηση για φίλτρα νερού

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από vivi-cd » 26 Ιούλ 2012, 12:15

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο περιληπτικά γίνεται, όμως εκ των προτέρων λέω ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες παράμετροι από αυτές που θα εξηγήσω...

Υπάρχουν 3 είδη φίλτρων νερού.

α) Ενεργού άνθρακα β) Ακτίνων UV και γ) Αντίστροφης όσμωσης

Το κάθε ένα κάνει διαφορετική δουλειά, ανάλογα με τη χρήση που το θέλετε.

Βέβαια υπάρχουν και οι συνδυασμοί των παραπάνω. Δηλαδή μπορείς να βάλεις το α) με το β) μαζί, το β) με το γ) μαζί το α) με το γ) μαζί ή και όλα μαζί το ένα πίσω από το άλλο.

Πέραν αυτών υπάρχει και το κλασικό φίλτρο που φιλτράρει το χώμα, τη λάσπη και τις πετρούλες. Αυτό το βάζουμε πριν από τα παραπάνω κανονικά φίλτρα, ουσιαστικά για να τα προστατεύσουμε.

Τι κάνει το καθένα:

α) Τα φίλτρα ενεργού άνθρακα φιλτράρουν το χλώριο και τα βαρέα μέταλα

β) Το φίλτρο UV φιλτράρει (ή μάλλον θα λέγαμε καλύτερα σκοτώνει) τους μικροοργανισμούς που υπάρχουν στο νερό (βακτήρια, μικρόβια κτλ)

γ) Το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης φιλτράρει τα πάντα, δηλαδή ότι δεν μπορούν να φιλτράρουν τα δύο προηγούμενα όπως π.χ. τα φυτοφάρμακα. Το μεγάλο μειονέκτημά του όμως είναι ότι παράλληλα φιλτράρει και όλα τα οφέλιμα συστατικά του νερού δηλαδή μέταλα, ιχνοστοιχεία κτλ που είναι απαραίτητα στον οργανισμό μας. Για να εξισοροπηθεί αυτό το φιλτράρισμα των οφέλιμων συστατικών, τοποθετείται ένα ακόμη εξάρτημα εμπλουτισμού του νερού, από ταμπλέτες που υπάρχουν στο εμπόριο που υποτίθεται ότι αντικαθιστά τα φυσικά συστατικά του νερού, όμως προσωπικά εγώ δεν πιστεύω ότι το επιτυγχάνει απόλυτα. Τέλος, νομίζω, χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει προσωπικά, λόγω της έλλειψης μετάλων και ιχνοστοιχείων το νερό που προέρχεται από το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης χάνει την γεύση στου, δηλαδή το νερό που πίνεις δεν "το ευχαριστιέσαι",.

Τα δύο πρώτα φίλτρα α) και β) δεν αλλάζουν τη σύσταση του νερού, δηλαδή δεν αλλάζουν τη γεύση του και παράλληλα δεν έχεις απώλεια νερού. Το φίλτρο αντίστρωφης όσμωσης όμως για κάθε 1 λίτρο νερού που παίρνεις, χάνεις 5 λίτρα τα οποία καταλήγουν στην αποχέτευση.

Συνεπώς ανάλογα με τη χρήση που το θέλετε πρέπει να αποφασίσετε ποιό συνδυασμό φίλτρων χρειάζεστε.
Από άποψη κόστους, φθηνότερο είναι του άνθρακα, μετά η λάμπα ακτίνων UV και τέλος ακριβότερο αυτό της αντίστροφης όσμωσης.
Περίπου μία φορά το χρόνο χρειάζονται αντικατάσταση τα ανταλακτικά των φίλτρων με ανάλογο κόστος.

Επίσης πρέπει να προσέξετε αν τελικά αγοράσετε, να βρείτε κάποια εταιρία που να λειτουργεί αρκετά χρόνια στο χώρο, για να είστε σίγουροι ότι θα μπορείτε να βρείτε τα ανταλλακτικά των φίλτρων και μετά από 5-10 χρόνια, γιατί οι περισσότεροι που αποφασίζουν να βάλουν ένα τέτοιο φίλτρο τελικά την πατάνε στο θέμα αυτό. Ο λόγος είναι ότι οι επιχειρήσεις που ασχολούνται με το αντικείμενο δεν είναι εύκολο να επιβιώσουν και κλείνουν τελικά αφήνοντας ξεκρέμαστους όλους τους πελάτες τους.

Τέλος να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία, όταν το ψάχναμε και μεις. Περισσότερο φοβόμαστε τα φυτοφάρμακα και γενικά τα κατάλοιπα που μένουν στο νερό από την μόλυνση των υδροφόρων οριζόντων, συνεπώς αυτό που θα χρειαζόμασταν ήταν το φίλτρο της αντίστροφης όσμωσης. Όμως τα μειονεκτήματά του μας απέτρεψαν τελικά να το εκγαταστήσουμε.

Το φίλτρο του ενεργού άνθρακα, ουσιαστικά φιλτράρει μόνο το χλώριο, γιατί στις περισσότερες περιοχές της χώρας δεν υπάρχουν βαρέα μέταλα. Αν όμως στην περιοχή σας υπάρχουν, τότε είναι επιτακτική ανάγκη να βάλετε.

Το φίλτρο UV φιλτράρει βακτήρια και βλαβερούς μικροοργανισμούς και είναι απαραίτητο οποσδήποτε αν πίνετε νερό από γεώτρηση. Αν πίνετε νερό από δίκτυο νερού πόλης, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται, γιατί η πλειοψηφία των βλαβερών μικροοργανισμών σκοτώνεται από το χλώριο.

Εσείς θα αποφασίσετε αναλόγα με τις δικές σας ανάγκες.

Ελπίζω να σας κατατόπισα

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από polvar » 26 Ιούλ 2012, 12:34

Πολύ σωστά όσα είπε το μέλος vivi-cd παραπάνω!
Θα ήθελα να προσθέσω και τα εξής:
1) Όλα τα φίλτρα έχουν προδιαγραφές και κανένα φίλτρο δεν μπορεί να είναι 100% αποτελεσματικό, δηλαδή να σκοτώνει το 100% των μικροβίων, να κατακρατά το 100% του χλωρίου κλπ. Και φυσικά, όλα εξαρτώνται από την ποιότητα του εισερχόμενου νερού, την ροή ανά λεπτό, τις προδιαγραφές του κατασκευαστή (δηλαδή τι νερό και σε τι ποσότητα μπορεί να φέρει στις υποσχόμενες αναλογίες) και βέβαια την ηλικία του (όσο δουλεύει ένα φίλτρο η απόδοσή του πέφτει). Γι αυτό και ο μόνος τρόπος για να είναι βέβαιος κανείς ότι το νερό που πίνει είναι εντός των απαιτήσεών του είναι να τηρεί τις προδιαγραφές και να κάνει ανά τακτά διαστήματα χημική ανάλυση του νερού που μπαίνει και βγαίνει από το φίλτρο για να εξασφαλίσει ότι αυτό κάνει όσα υπόσχεται.
2) Για το θέμα των βαρέων μετάλλων και των φυτοφαρμάκων, δεν είναι ανάγκη να καταφύγει κανείς στην αντίστροφη ώσμωση. Υπάρχουν και τα φίλτρα ρητινών που δεσμεύουν τα παραπάνω είτε με ανταλλαγή ιόντων είτε με ηλεκτροστατικό τρόπο. Όμως πάλι δεν φιλτράρουν 100%, δεν μπορούν να κάνουν ασφαλές ένα μη ασφαλές νερό (πχ ένα νερό βαριά μολυσμένο) και φυσικά χρειάζονται συνεχή έλεγχο και τήρηση των προδιαγραφών τους σύμφωνα με το 1) παραπάνω

Πάντως επαρκείς λύσεις υπάρχουν για κάθε είδους απαιτήσεις ακόμα και για νερά που έχουν υδρόθειο (βλ http://www.water-biofilter.gr/)
Τις δικές σας απαιτήσεις θα πρέπει να μας ξεκαθαρίσετε, μήπως και μπορούμε να βοηθήσουμε παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
peppyzyg
Platinum Member
Platinum Member
9 12
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 11:21
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: ηρακλειο
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από peppyzyg » 26 Ιούλ 2012, 13:18

καλα επαθα πλακα....ειστε πληρως ενημερωμενες!συγχαρητηρια!!! νομιζω οτι βασικα κι εμεις ενα φολτρο για τυχον υπολειμματα απο φυτοφαρμακα,χλωριο κτλ θα θελαμε,αλλωστε το νερο της περιοχης μας δεν πινεται με τπτ αλλα ετσι κι αλλιως με ενδιαφερει να φιλτραρεται και το νερο στο μπανιο οχι αποκλειστικα της κουζινας.....εχουμε πολυ σκληρο νερο στην κρητη,ασχετο ισως,αλλα και μεγαλη καταναλωση φυτοφαρμακων..οποτε νομιζω ειναι αναγκαιο.το προβλημα ειναι το εξης,οτι στο σπιτι δεν υπαρχει μεγαλη πιεση στο νερο,και φοβαμαι μηπως το φιλτρο επιδεινωσει το προβλημα...τελος παντων...θα ηθελα πολυ την γνωμη σας αλλα καλυτερα ας μεταφερουμε το θεμα γτ καναμε καταληψη στο ποστ της κοπελας...
ΣΥΓΝΩΜΗΗΗ......
προεκυψε σοβαρο οικογενειακο προβλημα και αποσυρομαι προσωρινα.θα στειλω μολις μπορεσω οτι χρωσταω αλλα αποσυρω για οτι ζητησα.

metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από metropontix » 26 Ιούλ 2012, 13:19

Αυτό με τα φίλτρα ισχύει. Να κάνεις με προσοχή την αγορά για να μην δημιουργηθούν μελλοντικά προβλήματα. Θυμάμαι πως στο χωριό μου που είχε βάλει η γιαγιά μου φίλτρο έπρεπε να το καθαρίζει συχνά επίσης γιατί αλλιώς θα έπινε νερό μολυσμένο αργά ή γρήγορα. :Ο

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από vivi-cd » 26 Ιούλ 2012, 14:20

peppyzyg έγραψε:.....εχουμε πολυ σκληρο νερο στην κρητη.....
Το θέμα της αποσκλήρυνσης του νερού είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο και δεν έχει καμία σχέση με τα φίλτρα που περιγράψαμε παραπάνω.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί, έχω την εντύπωση ότι οι συσκευές αποσκλήρυνσης νερού είναι πάρα πολύ ακριβές και ασύμφορες...

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από polvar » 26 Ιούλ 2012, 14:50

Αποσκλήρυνση του νερού προσφέρουν τα φίλτρα με πολυφωσφατικούς κρυστάλλους (πχ http://www.watersafe.gr/shop/category-194/10.html) αλλά πάλι πρέπει να γνωρίζετε την σκληρότητα του νερού σας, τις ανάγκες σας και τις δυνατότητες της κάθε συσκευής.
Και όλα αυτά μόνο για το νερό πλύσεων και για την προστασία των συσκευών και των σωληνώσεων και όχι για το πόσιμο νερό καθώς έχει αποδειχτεί ότι τα άλατα μαγνησίου και ασβεστίου προστατεύουν από καρδιακές παθήσεις.

Άβαταρ μέλους
peppyzyg
Platinum Member
Platinum Member
9 12
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 11:21
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: ηρακλειο
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από peppyzyg » 26 Ιούλ 2012, 20:52

αχ σας ευχαριστω παααααρα πολυ για τις πληροφοριες σιγουρα δεν εχω αποφασισει ακομα αλλα με γλιτωσατε απο πολλες ωρες ψαξιμο...δεν ειχα ιδεα για ολα αυτα......... :thank: :thank: :thank: :thank:
προεκυψε σοβαρο οικογενειακο προβλημα και αποσυρομαι προσωρινα.θα στειλω μολις μπορεσω οτι χρωσταω αλλα αποσυρω για οτι ζητησα.

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Χημικός;

Δημοσίευση από xristin » 27 Ιούλ 2012, 00:14

metropontix σου έχω στείλει πμ με την απάντηση στο ερώτημά σου, αν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες!
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”