Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Aria » 20 Μαρ 2013, 15:55

Χρειάζομαι μια συνταγή τούρτας, κάποια τούρτα που έχετε φτιάξει εσείς δλδ και όχι κάποια τούρτα από το ίντερνετ. Ο λόγος που θέλω μία τούρτα από κάποια χρυσοχέρα είναι για να είναι εγγυημένα δοκιμασμένη, καλή και γρήγορη (προπάντως γρήγορη ;) ), και όχι να κάνω πειράματα.....
Ευχαριστώ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aria την 20 Μαρ 2013, 16:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία γυνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από madis5 » 20 Μαρ 2013, 16:18

Καλησπέρα Αριστέα μου! Εχω να σου δώσω δύο συνταγές! Η μιά είναι για τούρτα, λίγο ιδιόρυθμη ίσως αφού έχει ένα μόνο παντεσπάνι αλλά πολύ νόστιμη! Ειναι πολύ ευκολη και γρηγορη και νόστιμη, την έχω φτιάξει πολλές φορές και την έχω φάει περισσότερες καθώς από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου οι περισσότερες μαμάδες την έκαναν!
Η άλλη είναι για κορμό με παντεσπάνι, πιο γρήγορη από την πρώτη-σε 15 λεπτά είναι ετοιμη-. Αν και όπως λέω έιναι για κορμό πολλές φορές αντί να κάνω ένα, το κοβω στην μέση το βάζω διπλα δίπλα και το κάνω τούρτα! Το έκανα μαλιστα και προχθές που είχε γενέθλια η μαμά μου! ο κορμός βγαίνει τεράστιος-μια λαμαρίνα φούρνου- όπότε η τούρτα εκδοχή είναι μια χαρά!
Α, η τούρτα είναι σοκολατα ενώ ο κορμός κακάο παντεσπάνι και σαντιγύ!!!
Συνεχίζω σε λίγο!
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Panos3
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3427
Εγγραφή: 15 Ιαν 2013, 12:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γλυκών Νερών Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία γυνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Panos3 » 20 Μαρ 2013, 16:19

Καλησπέρα!
Έχω φτιάξει με μεγάλη επιτυχία τόσο γευστική όσο και οπτική τις εξής:
1.http://www.eikona.info/images/90569752886563484392.jpg
2. http://www.eikona.info/images/28128082692745939361.jpg
Υλικά γιώτης γκαρντι τα χτυπάτε με γάλα, παντεσπάνι από το ζαχαροπλαστείο (οχι από το σουπερ μαρκετ δεν είναι το ίδιο γευστικό), συρόπι ότι γευση σας αρέσει για το παντεσπάνι, για ντεκόρ μπισκοτάκια ορεο, πουρακια, τρούφα, σοκολάτα ασπρη ή μαυρη σε σταγόνες και ότι άλλο σας αρέσει αρκει να είναι βρώσιμο για τους μικρους μας φίλους. Το θέμα είναι παιχνιδάκια επιλογή του τιμώμενου προσωπου. Στην περίπτωσή μας πλειμομπιλ μηχανές και εργάτες με γερανό και μπουλντόζα! Ελπίζω να βοήθησα και φυσικά παραμένω στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε βοήθεια ή διευκρίνιση πιθανόν χρειαστείτε. Καλό απόγευμα!
Παρακαλώ πολύ να με ενημερώνετε σε περίπτωση που μας χαρίζετε κάτι και φιλοξενείτε καποιο κατοικίδιο (σκυλο ή γάτα). Ευχαριστώ!
Dum spiro spero
Αργώ αλλά δε λησμονώ..
ή άλλιως
Οποιος βιάζεται μην μου ζητάει...


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Julia21 » 20 Μαρ 2013, 16:21

Αν σε ενδιαφέρει τούρτα παγωτό έχω να σου δώσω κι εγώ μια πολύ ωραία και εύκολη.. Τούρτα παγωτό µε μωσαϊκό
Δεν παγώνει τελείως όσο και να μείνει κατάψυξη λόγω του κονιακ (δεν γίνεται πέτρα δηλαδή) Κόβεται άνετα :D

Είναι τέλεια, την έκανα ακριβώς όπως λέει το site. Aν θέλεις βοήθεια... πες μου!
Φιλιά

http://www.argiro.gr/recipes/%CF%84%CE% ... E%BA%CF%8C

Α, ναι... και αν δεν έχεις φόρμα δαχτυλίδι, δεν είναι ανάγκη να ξοδεύεσαι!
http://www.axortagos.gr/aftosxedia-forma-daxtilidi.html
Εγώ έτσι το έκανα πρώτη φορά και έγινε μια χαρά ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Julia21 την 20 Μαρ 2013, 17:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από madis5 » 20 Μαρ 2013, 16:38

Επανήλθα!
Για τον "πολυμορφικό" κορμό (αυτή την ξέρω απέξω)
Παντεσπάνι
8 Αυγά(χωρισμένα κρόκο ασπράδι)
7 κουταλιές της σούπας κακάο
7 κουταλιές της σούπας ζάχαρη
Σαντιγύ
1 κρέμα γάλακτος για σαντιγύ(εγώ πέρνω την πράσινη την torres νομίζω λέγετε)
1 γάλα ζαχαρούχο
Εκτέλεση
Σε ένα μπωλ χτυπάς τα ασπράδια των αυγών να γίνουν μαρέγκα, προσθέτεις την ζάχαρη και συνεχίζεις το χτύπημα. Μετά βάζεις το κακάο-καλύτερα λίγο λίγο να μην σηκώσει "σύννεφο"-
χτυπάς λίγο να ανακατευτεί και προσθέτεις και τους κρόκους!Χτυπάς λίγο ακόμα και είναι έτοιμο!
Σε μια λαμαρίνα του φούρνου στρώνεις λαδόκολλα και αδειάζεις όλο το μίγμα! Το ψήνεις στους 250 περίπου το πολύ για πέντε λεπτα! Αυτό στο φούρνο φουσκώνει μην σε τρομάξει, ξεφουσκώνει αμέσως!Αν θέλεις πριν το βγάλεις κάνε και ένα τεστ με οδοντογλυφίδα!
Το αφήνεις λίγο να κρυώσει στον πάγκο της κουζίνας-μαζί με την λαδόκολλα, χωρίς το ταψί-.
Για την σαντιγύ χτυπάς καλά την κρέμα γαλακτός με το ζαχαρούχο-εγώ επειδή μου πέφτει πολύ γλυκό αν το βάλω όλο αφήνω κανα δάχτυλο περίπου στο κουτί-

Αφου κρυώσει λίγο το παντεσπάνι απλώνεις την μισή και ίσως λίιιγο παραπάνω σαντιγυ, και το τυλίγεις σε ρολό με την βοήθεια της λαδόκολλας-τυλίγεις από την μεγάλη πλευρά του ταψιου.
Τώρα για να το κάνω τούρτα το κόβω στη νέση και το μεταφέρω σε μια τουρτιέρα, το καλύπτω με την υπόλοιπη σαντιγυ, το πασπαλίζω με τρούφα και χρωματιστή και μαυρη και είναι έτοιμο!
Αν θέλεις φυσικά μπορείς στην σαντιγύ να προσθέσεις σοκολάτα ή να μην βάλεις κακάο στο παντεσπάνι!
Α ξέχασα να σου γράψω ότι θέλει και 2-3 βανίλιες το παντεσπάνι!!!!

Σε λίγο θα πάρω το τετράδιο να σου γράψω και για την άλλη!
Φιλάκια
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Aria » 20 Μαρ 2013, 16:44

@Ελενάκι μου περιμένω.....

@Panos3 Πολύ πρωτότυπη ιδέα με τα πουράκια...πολύ μου άρεσε! Πολύ όμορφη η τούρτα σου σε εμφάνιση γενικά δλδ!

@julia21 Το μωσαικό είναι το αγαπημένο μου γλυκό γιαμ γιαμ :D και μου φαίνεται πολύ καλός ο συνδυασμός παγωτού...! Στα υπ όψιν να την φτιάξω μόλις σφίξουν οι ζέστες γιατί είμαι ολίγον τι και κρυουλιάρα :D


Για να σας ανταμοίψω στο τέλος όσοι είχατε την καλή διάθεση να μου δώσετε τις συνταγές σας, θα σας δώσω εδώ συνταγή για σαντυγί από παλιό πειραιώτη ζαχαροπλάστη πανεύκολη και πετυχημένη!! Προσωπικά από τότε που μου την είπε την φτιάχνω συνέχεια και την συνδυάζω με ένα γλυκό με γιαούρτι (θα σας δώσω και γι αυτό την συνταγή).

Panos3
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3427
Εγγραφή: 15 Ιαν 2013, 12:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γλυκών Νερών Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Panos3 » 20 Μαρ 2013, 16:50

ar_ia έγραψε:@Ελενάκι μου περιμένω.....

@Panos3 Πολύ πρωτότυπη ιδέα με τα πουράκια...πολύ μου άρεσε! Πολύ όμορφη η τούρτα σου σε εμφάνιση γενικά δλδ!

@julia21 Το μωσαικό είναι το αγαπημένο μου γλυκό γιαμ γιαμ :D και μου φαίνεται πολύ καλός ο συνδυασμός παγωτού...! Στα υπ όψιν να την φτιάξω μόλις σφίξουν οι ζέστες γιατί είμαι ολίγον τι και κρυουλιάρα :D


Για να σας ανταμοίψω στο τέλος όσοι είχατε την καλή διάθεση να μου δώσετε τις συνταγές σας, θα σας δώσω εδώ συνταγή για σαντυγί από παλιό πειραιώτη ζαχαροπλάστη πανεύκολη και πετυχημένη!! Προσωπικά από τότε που μου την είπε την φτιάχνω συνέχεια και την συνδυάζω με ένα γλυκό με γιαούρτι (θα σας δώσω και γι αυτό την συνταγή).


Να 'στε καλά :hump:
Παρακαλώ πολύ να με ενημερώνετε σε περίπτωση που μας χαρίζετε κάτι και φιλοξενείτε καποιο κατοικίδιο (σκυλο ή γάτα). Ευχαριστώ!
Dum spiro spero
Αργώ αλλά δε λησμονώ..
ή άλλιως
Οποιος βιάζεται μην μου ζητάει...


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από guzelina » 20 Μαρ 2013, 16:51

Καλησπερα,Για πολυ γρηγορη μπορω κανω αυτη με το μορφατ και πολυ ευγευστη παντα αρεσει σε ολους.Τωρα για πιο εντυπωσιακη εχω και με ζαχαροπαστα γυρω γυρω αλλα θελει χρονο.Αν θες στις στελνω :D :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Aria » 20 Μαρ 2013, 17:00

@guzelina αν θες και δεν έχεις πρόβλημα θα έλεγα να τις ποστάρεις εδώ για να μείνουν και να τις βλέπουν και άλλοι αν τις θέλουν....αν πάλι δεν θέλεις μου τις στέλνεις σε π.μ. Όπως και να χει όμως θα ήθελα να τις δώ και σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

Υ.Γ. Δεν είναι για παιδικά γενέθλια η τούρτα που θέλω οπότε δεν με ενδιαφέρει ανάλογο στόλισμα... :D

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Julia21 » 20 Μαρ 2013, 17:14

ar_ia έγραψε:@Ελενάκι μου περιμένω.....

@Panos3 Πολύ πρωτότυπη ιδέα με τα πουράκια...πολύ μου άρεσε! Πολύ όμορφη η τούρτα σου σε εμφάνιση γενικά δλδ!

@julia21 Το μωσαικό είναι το αγαπημένο μου γλυκό γιαμ γιαμ :D και μου φαίνεται πολύ καλός ο συνδυασμός παγωτού...! Στα υπ όψιν να την φτιάξω μόλις σφίξουν οι ζέστες γιατί είμαι ολίγον τι και κρυουλιάρα :D


Για να σας ανταμοίψω στο τέλος όσοι είχατε την καλή διάθεση να μου δώσετε τις συνταγές σας, θα σας δώσω εδώ συνταγή για σαντυγί από παλιό πειραιώτη ζαχαροπλάστη πανεύκολη και πετυχημένη!! Προσωπικά από τότε που μου την είπε την φτιάχνω συνέχεια και την συνδυάζω με ένα γλυκό με γιαούρτι (θα σας δώσω και γι αυτό την συνταγή).

Παρακαλούμε κορίτσι, χαρά μας...
και ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνταγή (καταστραφήκαμε αν είναι καλή... πλησιάζει το καλοκαίρι και ακόμα παλεύω με τα κιλά της εγκυμοσύνης... αν είναι καλή και η σαντιγύ ... :yikes:
Πρόσθεσα ένα link στη δημοσίευση της συνταγής που σου έκανα για αυτοσχέδια φόρμα δαχτυλίδι, σε περίπτωση που θελήσεις να κάνεις το μωσαϊκό κάποια στιγμή και δεν έχεις.
:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”