Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από madis5 » 20 Μαρ 2013, 17:23

Θα περιμένω πως και πως τις συνταγές που αναφέρεις!!!!!
Τώρα η άλλη
Παντεσπάνι
6 Ασπραδια
1 φλιτζάνι ζαχαρη
1 κουβερτουρα
1 φλιτζανι καρύδια, Βανίλιες
Χτυπάς και πάλι τα ασπράδια να γίνουν μαρέγκα, μόλις αρχίσουν να αφρίζουν ρίχνεις λίγο λίγο την ζαχαρή και χτυπα΄ς καλά να σφίξει η μαρέγκα. παράλληλα λιβνεις την κουβερτούρα σε μπεν μαρι ή στο φούρνο μικροκυμμάτων. μόλις σφίξει λοιπόν η μαρέγκα ρίχνεις την λιωμένη κουβερτούρα και χτυπάς, τέλος προσθέτεις τα καρύδια.
Σε ένα μικρό στρόγγυλο ταψάκι βάζεις λαδόκολλα ρίχνεις το μιγμα και ψήνεις

Κρεμα
1 μόρφατ
1 φλιτζάνι ζάχαρη
Μισο φλιτζάνι γάλα
1 κουβερτούρα
ΤΑ χτυπάς σε σαντιγύ και ρίχνεις την κουβερτούρα και πάλι λιωμένη!
Αν θέλεις να διακοσμήσεις την τούρτα πριν βάλεις την κουβερτούρα κρατάς ένα μέρος από την σαντιγύ λευκη.
Γινεται επίσης πολύ νόστιμη!!

Εχω και άλλες συνταγες αλλά σε ευκολή γρήγορη και νόστιμη αυτές οι δύο είναι μακράν οι καλυτερες!!
Ελαφριές, δεν σε λιγώνουν και πάντα σίγουρη επιτυχία!!
Φιλάκια καλή μου και να τον-την χαίρεστε!!!!
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!


Άβαταρ μέλους
marstav
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4933
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 17:43
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νέα Σάντα Κιλκίς
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από marstav » 20 Μαρ 2013, 17:31

καλησπέρα. αγω επειδη κανω 6 τουρτες το χρονο, το εχω ψαξει πολυ και το παντεσπανι του παρλιαρου τελικα δεν το αλλαζω. 3 υλικα θελει κι αν το θελεις κακαενιο 4 υλικα. το σιροπιαζω, στη μεση βαζω κρεμα γιωτης στιγμης (παλια εκανα κρεμα ζαχαροπλαστικης αλλα ειναι πολυ φθηνοτερη και ευκολοτερη αυτη) και απο εξω χτυπαω κρεμα γαλακτος με λιγη αχνη (παλια χτυπουσα μορφατ με αχνη αλλα πολυ πιο βαρια), βαζω οτι διακοσμητικο θελω και ετοιμη!!!
αν θελεις σε λεω τα υλικα για το παντεσπανι και το σιροπι. όπως θελεις. ;)

υ.γ. η ζαχαροπααστα οπως προειπε και το αλλο μελος ειναι χρονοβορα αλλα η εμφανιση για μενα δεν εχει καμια σχεση. ειναι απλα υπεροχες. για μενα τουλαχιστον. ισως επειδη εγω τις εκανα.........???????????????? :z τι να πω? :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μπορείτε να παραλαμβάνετε και από Δυτική Θεσσαλονίκη όπου μένουν οι γονείς μου.

Η διεύθυνση ειναι όπως σας τη δίνω εξαρχής!
Στέλνω με boxnow.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
selefa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2625
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από selefa » 20 Μαρ 2013, 17:34

είχα φτιάξει για την ανεψιά μου το σεντούκι του πειρατή και ξετρελάθηκαν όλα τα παιδάκια.
Είναι με κέικ σοκολάτας, smarties, κομμάτια σοκολάτας νομίσματα ή απλά σοκολάτα, m&m, ζελεδάκια
και βραχιόλια με καραμελάκια... από πάνω μαζί με την διακόσμηση (m&m και smarties) μπορείς να βάλεις και γλάσο απλής σοκολάτας ή γλάσο από μαρσμάλοου.
Εγώ το είχα κάνει σκέτο με m&m και smarties..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Συλλογή από βιβλία
_________________
-Έχω τρεις γατούλες, οπότε μπορεί να βρείτε τριχούλες σε αυτά που χαρίζω.
-Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας σε αυτά που χαρίζω. Κοιτάω τη συνολική εικόνα του μέλους.
-Σε αγενείς -είτε προς εμένα, είτε προς άλλο μέλος- δεν χαρίζω. Παραέγινε το κακό.
-Κάνω αποστολές και με το Box Now
-Δεν μπορώ πάντα να είμαι άμεση στις αποστολές που κάνω.
-Λόγω έλλειψης χώρου δεν κρατάω μεγάλο χρονικό διάστημα τις αγγελείες ανοιχτές.
-Για τα πράγματα αξίας περιμένω πάνω από 48 ώρες για τα χαρίσω.

Χρωστάω στο μέλος STRAWBERRY8 1,60 ε

Άβαταρ μέλους
selefa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2625
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από selefa » 20 Μαρ 2013, 17:36

παιδια και ένα "μυστικό"
αν δε θέλετε πολλά αυγά μπορείτε για κάθε ένα αυγό να βάζετε μια κουταλιά της σούπας ξύδι.
Το έχω κάνει και δεν καταλαβαίνεις διαφορά...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Συλλογή από βιβλία
_________________
-Έχω τρεις γατούλες, οπότε μπορεί να βρείτε τριχούλες σε αυτά που χαρίζω.
-Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας σε αυτά που χαρίζω. Κοιτάω τη συνολική εικόνα του μέλους.
-Σε αγενείς -είτε προς εμένα, είτε προς άλλο μέλος- δεν χαρίζω. Παραέγινε το κακό.
-Κάνω αποστολές και με το Box Now
-Δεν μπορώ πάντα να είμαι άμεση στις αποστολές που κάνω.
-Λόγω έλλειψης χώρου δεν κρατάω μεγάλο χρονικό διάστημα τις αγγελείες ανοιχτές.
-Για τα πράγματα αξίας περιμένω πάνω από 48 ώρες για τα χαρίσω.

Χρωστάω στο μέλος STRAWBERRY8 1,60 ε

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από guzelina » 20 Μαρ 2013, 17:38

Κανενα προβλημα,λοιπον ειναι πολυ γρηγορη τουρτα με μορφατ


2 ετοιμα παντεσπανια απο το μαρκετ(εχω και συνταγη για σπιτικο ,5 αυγα,1 κουπα ζαχαρη,1 κουπα καρυδια,1/2 κουπα αλευρι,1 βανιλια,1 μπεκιν,ψηνω 20 minστους 180 μολις ροδισει βγαζω και κοβω με κλωστη γαινουν 2 παντεσπανια)
2 κουτια μορφατ φυτικη σαντυγι
1 ποτηρι γαλα
2 βανιλιες
1 1/2 πακετο ζαχαρη αχνη (ειναι υποκειμενικο ποσο γλυκεια τη θελετε,εαν τη θελετε πολυ γλυκεια βαλτε 2)
γλυκο κουταλιου(καλυτερα φραουλα ή κερασι)
σιροπι


1)Χτυπαμε τη μορφατ με 1/2 ποτηρι γαλα,βανιλιες και την αχνη και βαζουμε στο ψυγειο οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα,ιδανικα 3 ωρες(εαν θελω την μοιραζω στη μεση και στη μιση ριχνω 4-5κσ κακαο χτυπαω να διαλυθει)
2)Παιρνω τα παντεσπανια και με ενα πινελο τα περναω με γαλα απο τη μια πλευρα μονο
3)Παιρνω τη σαντυγι απο το ψυγειο και με τη μαριζα τη στρωνω στο πρωτο,προσθετω γλυκο του κουταλιου ,βαζω το 2ο παντεσπανι παλι περναω γαλα με πινελο,σαντυγι(βαζω τη σαντυγι κακαο εαν εχω κανει),γλυκο κουταλιου.Στο τριτο παντεσπανι στρωνω καλα και διακοσμω οπως θελω ή με κορνε και σαντυγι σοκολατα,τρουφα,smartiesουι σας αρεσει :D .Μπαινει στο ψυγειο παλι :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
magikalia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 54
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009, 02:44
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από magikalia » 20 Μαρ 2013, 20:34

Εύκολη Γρήγορη Φθηνή και πάνω απ'όλα ... Σίγουρη Επιτυχία !!!

1 τριπλό παντεσπάνι βανίλια αγορασμένο

Για την κρέμα
1 ερμόλ
1 ζαχαρούχο
1 κουταλιά της σούπας νεσκαφέ

Για το σιρόπι
1 ποτήρι ζάχαρη
2 ποτήρια νερό
2 δάχτυλα κονιάκ

Χτυπάς το ερμόλ με το ζαχαρούχο για 5 λεπτά να αφρατέψει η κρέμα και στα τελευταία δύο λεπτά προσθέτεις και τον νεσκαφέ, που τον έχεις διαλύσει σε ένα φλυτζανάκι με ένα κουταλάκι του γλυκού νερό (για να λιώσει και να μην αφήσει κομματάκια). Βάζεις την κρέμα στο ψυγείο μέχρι να ετοιμάσεις το παντεσπάνι.

Σε ένα κατσαρολάκι βάζεις το ένα ποτήρι ζάχαρη και τα δύο νερό να βράσουν. Αφού βράσει για 3-4 λεπτά ρίχνεις μέσα και το κονιάκ. Το βγάζεις από την φωτιά και αρχίζεις να σιροπιάζεις το παντεσπάνι. Σε μία πιατέλα βάζεις το πρώτο παντεσπάνι, σιρόπι, κρέμα και συνεχίζεις. Φρόντισε μόνο η κρέμα που θα μείνει για την τρίτη και τελευταία στρώση να είναι λίγο περισσότερη για να φτάσει και για τα πλαϊνά.

Αν θέλεις, πάνω από την τούρτα ρίχνεις καβουρισμένα αμύγδαλα κοπανισμένα.

Δεν έχεις ξαναφάει κάτι τέτοιο ... σου το υπόσχομαι !!!

Για οποιαδήποτε λεπτομέρεια ή απορία ... στην διάθεσή σου.

Γκέλη
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... !!!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από guzelina » 20 Μαρ 2013, 21:12

Τι μας εκανες βραδυατικα?Ειμαι και σε διαιτα και σε νηστεια :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από Aria » 20 Μαρ 2013, 21:24

marstav έγραψε:καλησπέρα. αγω επειδη κανω 6 τουρτες το χρονο, το εχω ψαξει πολυ και το παντεσπανι του παρλιαρου τελικα δεν το αλλαζω. 3 υλικα θελει κι αν το θελεις κακαενιο 4 υλικα. το σιροπιαζω, στη μεση βαζω κρεμα γιωτης στιγμης (παλια εκανα κρεμα ζαχαροπλαστικης αλλα ειναι πολυ φθηνοτερη και ευκολοτερη αυτη) και απο εξω χτυπαω κρεμα γαλακτος με λιγη αχνη (παλια χτυπουσα μορφατ με αχνη αλλα πολυ πιο βαρια), βαζω οτι διακοσμητικο θελω και ετοιμη!!!
αν θελεις σε λεω τα υλικα για το παντεσπανι και το σιροπι. όπως θελεις. ;)

υ.γ. η ζαχαροπααστα οπως προειπε και το αλλο μελος ειναι χρονοβορα αλλα η εμφανιση για μενα δεν εχει καμια σχεση. ειναι απλα υπεροχες. για μενα τουλαχιστον. ισως επειδη εγω τις εκανα.........???????????????? :z τι να πω? :lol:
Φυσικά και θέλω να μου το πεις.. :D


Κορίτσια άσχετα με το ποια θα επιλέξω να φτιάξω τώρα, θα τις κάνω όλες όσες μου είπατε! Θα φτιάχνω κάθε φορά μια διαφορετική γιατί μου άρεσαν όλες! :D

Άβαταρ μέλους
marstav
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4933
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 17:43
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νέα Σάντα Κιλκίς
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από marstav » 21 Μαρ 2013, 09:12

λοιπον....
155γρ. αλευρι κοσκινισμενο (αν το θελεις κακαενιο βγαζεις 30γρ αλευρι και βαζεις 30 γρ κακαο)
5 αυγα
125 γρ ζαχαρη
χτυπαμε τα αυγα με τη ζαχαρη να ασπρισουν στο μιξερ. μολις ειναι ετοιμα,ριχνουμε το αλευρι σιγα σιγα και με μια σπατουλα ανακατευουμε ελαφρα μεχρι να ομογενοποιηθει. βαζουμε σε τσερκι και ψηνουμε για 30΄στους 170. μολις ψηθει, το αφηνουμε να κρυωσει καλα και το ξεφορμαρουμε. το τυλιγουμε με μεμβρανη και το αφηνουμε στο ψυγειο μια νυχτα να σφιξει.
για το σιροπι:
150 γρ. νερο και 150 ζαχαρη βρασιμο για 2΄. αν θελουμε, οταν κρυωσει (εγω βαζω) βαζυομε και 30γρ ποτο αρεσκειας.
συνηθως το κοβω στη μεση αλλα με προσοχη εχω κανει και 3 στρωσεις παντεπανιου. στην αρχη δε θα σου γεμισει το ματι αλλα ειναι πολυ καλο. ριχνω το σιροπι οποτε θελω. κρυα και τα δυο και το ρουφαει. αν σου αρεσουν οι τουρτες οι καπως υγρες και οχι ξερο παντεσπανι ειναι οτι πρεπει.
για τη μεση που σε ειπα μια κρεμα γιωτης ειναι αρκετη νομιζω. αυτο φυσικα εγκειται στα γουστα του καθενος. απλα επειδη εκανα και 2 μια φορα μετα τσουλουσε αναμεσα απο τα παντεσπανια και χυνοταν. οποτε μια αρκει.
οσο για τη σατνιγυ βαζεις μια κρεμα γαλακτος (οχι light) και 3-4 κουταλιες σουπας αχνη. απο κει κ περα οσο γλυκια τη θελει ο καθενας. ;)
ελπιζω να σε βοηθησα. καλη επιτυχια και καλη μας ορεξη!!!! πεινασα τωρα! :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μπορείτε να παραλαμβάνετε και από Δυτική Θεσσαλονίκη όπου μένουν οι γονείς μου.

Η διεύθυνση ειναι όπως σας τη δίνω εξαρχής!
Στέλνω με boxnow.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
albaki
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
40 51
Δημοσιεύσεις: 708
Εγγραφή: 04 Μαρ 2014, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Λαυρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνω μία συνταγη για τουρτα

Δημοσίευση από albaki » 16 Μαρ 2014, 23:09

ar_ia έγραψε:Χρειάζομαι μια συνταγή τούρτας, κάποια τούρτα που έχετε φτιάξει εσείς δλδ και όχι κάποια τούρτα από το ίντερνετ. Ο λόγος που θέλω μία τούρτα από κάποια χρυσοχέρα είναι για να είναι εγγυημένα δοκιμασμένη, καλή και γρήγορη (προπάντως γρήγορη ;) ), και όχι να κάνω πειράματα.....
Ευχαριστώ...
Ανέβασα την τούρτα αυτή σήμερα με την μερέντα και τα μπισκότα ορεο,την έχω φτιάξει σε 3 διαφορετικά γεννέθλια πρόσφατα κιόλας την παρασκευή σε όλους άρεσε!ήταν 5 κιλά και ξόδεψα 10 ευρώ αν έχεις και σπιτι σου αυγα γαλα και αλευρι 7 ευρώ περίπου δίνεις και τρώνε 15 άτομα!Μπορεί να την έχω διαβάσει και γω απο το ίντερνετ αλλα πιστεψε με ολοι την καταευχαριστίθηκαν!
Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών.
Άγαπάτε γιατι χανόμαστε!!!!!!!!!!
Ζητάω αθλητικά 41νο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”