Λουκουμαδες ΟΕΟ!!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από maraki11 » 28 Μαρ 2013, 09:24



Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Άβαταρ μέλους
taou
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 42
Δημοσιεύσεις: 786
Εγγραφή: 03 Απρ 2011, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Επικοινωνία:

Re: Λουκουμαδες ΟΕΟ!!

Δημοσίευση από taou » 28 Μαρ 2013, 17:48

να ρωτήσω κάτι; ψάχνω συνταγή που οι λουκουμάδες να μην γίνονται πολύ τραγανοί. να είναι σε μια μέση κατάσταση...
Κανένας δεν έγινε ποτέ φτωχός δίνοντας. Άννα Φρανκ
Εδώ οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 47
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από onyx_girl » 28 Μαρ 2013, 22:58

Πάντως η συνταγή από τον Τσελεμεντέ είναι η παρακάτω:

640 γρ. αλεύρι μαλακό
1 κ.γ. κοφτό αλάτι
1 κ.σ. μαγιά μπύρας
λάδι καλό για τηγάνισμα
2 φλ. τσαγιού ζάχαρη
1 φλ. τσαγιού μέλι
κανέλα

Κοσκινίζουμε το αλεύρι, το ανακατεύουμε με το αλάτι και το βάζουμε στο μεγάλο μπολ του μίξερ.
Κάνουμε στη μέση μια γουβίτσα και ρίχνουμε μέσα τη μαγιά, λιωμένη σ' ένα φλιτζάνι νερό.
Γυρνάμε το διακόπτη στο Ι και, όταν πάρει 5-6 στροφές, τον γυρνάμε στο ΙΙ.
Αφήνουμε τα υλικά να χτυπηθούν και ρίχνουμε λίγο λίγο, χλιαρό νερό, ωσότου γίνει ένας χυλός, όχι πολύ πηχτός, ούτε πολύ αραιός.
Τον χτυπάμε 2' ακόμα και κλείνουμε το διακόπτη. Βάζουμε το μπολ σε ζεστό μέρος (ή το διπλώνουμε σε μια κουβέρτα), ώστε να διπλασιαστεί σε όγκο ο χυλός.
Βάζουμε σε βαθιά κατσαρόλα μπόλικο λάδι να κάψει, βρέχουμε το αριστερό μας χέρι, βάζουμε στη χούφτα μας ζύμη, μ' ένα κουτάλι, και την πιέζουμε, ώστε από το πάνω μέρος της κλειστής μας χούφτας να βγαίνουν κομματάκια ζύμης και να πέφτουν στο τηγάνι. Ρίχνουμε 8-10 κομματάκια ζύμης και, όταν φουσκώσουν και γίνουν χρυσόξανθα, τα βγάζουμε με τρυπητή κουτάλα και τα ακουμπάμε πάνω σε χαρτί κουζίνας να στραγγίξουν. Συνεχίζουμε ώσπου να τελειώσει ο χυλός.
Βράζουμε τη ζάχαρη και το μέλι με 1 φλιτζάνι νερό, να γίνουν σιρόπι, με το οποίο θα περιχύσουμε τους λουκουμάδες. Τους σερβίρουμε ζεστούς, περιχυμένους με σιρόπι και πασπαλισμένους με κανέλα.
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από guzelina » 28 Μαρ 2013, 23:26

Θα την δοκιμασω και το λινκ της Μαριας και της οnyx αντε να δουμε :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από xristin » 29 Μαρ 2013, 10:56

μου είχαν δώσει μια φορά μια συνταγή που έφτιαχναν λουκουμάδες σε λουκουματζίδικο αλλά δεν θυμάμαι που την έχω
θα ψάξω και αν τη βρω θα την ανεβάσω
αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι στη συνταγή είχε και ούζο!
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από guzelina » 29 Μαρ 2013, 12:24

xristin έγραψε:μου είχαν δώσει μια φορά μια συνταγή που έφτιαχναν λουκουμάδες σε λουκουματζίδικο αλλά δεν θυμάμαι που την έχω
θα ψάξω και αν τη βρω θα την ανεβάσω
αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι στη συνταγή είχε και ούζο!
μακαρι να την βρεις :D .ουζο δεν μυριζαν?παντως εγω πουθενα σε σπιτι δεν εχω φαει σαν τους αγοραστους δλδ τραγανους απο εξω και ζουμερους μεσα αρα τα μαγαζια καποιο μυστικο εχουν :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από madis5 » 29 Μαρ 2013, 12:52

Καλημέρα σας!!
Αυτό που διάβασα για το ούζο μου θύμισε τους κουραμπιέδες που κάνω και βάζω μέσα ούζο για να γίνει πιο τραγανοί να το πω;
Οπότε μπορεί εκεί να κρύβεται όντως το μυστικό των λουκουματζίδων!!
Α, και κάτι άλλο, επειδή πριν από καμιά 10ετια είπαμε με τον αντρα μου να κάνουμε πρώτη φορά λουκουμάδες και επειδή δεν ρωτήσαμε λεπτομέρειες και πάθαμε μεγάλη λαχτάρα, να πω πολύ μεγάλη προσοχή στο λάδι που θα χρησιμοποιήσετε και ποτέ μα ποτέ μικρή ή μεσαία κατσαρόλα, πάντα μεγάλη!!
Εμεις είχαμε βάλει και μεσαία κατσαρόλα και το ηλιέλαιο που είχαμε πάρει ήταν αμφιβόλου ποιότητας απ'ότι αποδείχτηκε, και επειδή κάτι δεν μου άρεζε μόλις έριξα τους πρώτους λουκουμάδες το έβγαλα από το μάτι και το άφησα. όταν πέρασε λίγη ώρα ο άντρας μου είπε να βγάλει αυτούς που είχε μέσα να δοκιμάσει μήπως τρώγονται, μόλις ακούμπησε την τρυπητή κουτάλα μέσα έσκασε κυριολεκτικά το λάδι στην κατσαρόλα και....... άστα να πάνε!! Ο αντρας μου κάηκε από την κορυφή ως τα νυχια, η κουρτίνα και το χαλί έλιωσαν και όλη η κουζίνα είχε γίνει....
Από τότε ξανάκανα λουκουμάδες πριν δύο χρόνια με μεγάλη πάντα κατσαρόλα και καλό ηλιέλαιο και ελαιόλαδο μαζί, μισο μισο και κάνενα πρόβλημα, ειδικά στην Σαρακοστή κάνουμε τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα!
Πάντως σήμερα θα φτιάξουμε και θα δοκιμάσω με το ούζο από συνταγή του ιντερνετ, που είδα σε μια αναζήτηση, αυριο θα σας πω εντυπώσεις!!
Φιλικά Ελένη
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 47
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από onyx_girl » 30 Μαρ 2013, 12:47

Για δείτε και αυτή... http://www.sidagi.gr/section/nistisima/ ... oukoumades
:rofl:
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Λουκουμαδες ΟΕΟ!!

Δημοσίευση από mgerofot » 03 Απρ 2013, 20:09

τι να σου πω.. νομιζω πως το ποσο τραγανοι θα ειναι εξαρταται απο το ποσο καυτο ειναι το λαδι.. χωρις να ειμαι και σιγουρη εντελως! :-) εγω σου προτεινω να δοκιμασεις μια φορα παντως αυτους, ειναι σουπερ!! :-)

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από xristin » 22 Απρ 2013, 10:17

κορίτσια έφαγα όλο τον τόπο και τη συνταγή δεν την βρήκα :< :< :<
ίσως επενέβη ο νόμος του μέρφυ και θα τη βρω σε άσχετη στιγμή!
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”