Λουκουμαδες ΟΕΟ!!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από guzelina » 27 Μαρ 2013, 19:55

Καλησπερα :D
μια που βλεπω οτι εχουμε πολλους σεφ εδω μεσα :D να ρωτησω εαν εχει καταφερει κανεις να κανει τραγανους λουκουμαδες?Στον ταξιαρχη μανταμαδο κανουν κατι λουκουμαδες φοβερους τραγανους πολυ απο εξω με υπεροχο χρυσο χρωμα και απο μεσα ζουμερους με σιροπι πιθανοτατα.Εχω δοκιμασει πολλες συνταγες δεν τα εχω καταφερει ποτε.Εαν καποιος-α δουλευε σε λουκουμαδες και ισως ξερει ας μας πει θα του ειμαι ευγνωμων :D.Εαν μπορει καποιος να δωσει συνταγη αλλα να βγαινουν ετσι ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος guzelina την 27 Μαρ 2013, 20:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ


Άβαταρ μέλους
DESPOINA DIAKAKH
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: 08 Οκτ 2011, 16:17
Νομός κατοικίας: Ν. Δωδεκανήσου
Δήμος - Κοινότητα: Πλατυκάμπου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από DESPOINA DIAKAKH » 27 Μαρ 2013, 19:57

η πε8ερα μου βαζει ψημενη λιωμενη πατατα- πουρε δηλαδη
ειμε στις εξης ομαδες πωλησης σαν καινουργια , ελα παρε παρε χρυσες αγγελιες και αγγελιες της ροδου ειμε και στα swapp

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από athanasiamak » 27 Μαρ 2013, 20:12

:D καλησπέρα! Αυτό που ξέρω προσωπικά για τους λουκουμάδες είναι ότι έχουν 2 μυστικά.
1ον: να φουσκώσει η ζύμη ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!
2ον: η θερμοκρασία του λαδιού.(ααα, καλύτερα σε καλαμποκέλαιο-σπορέλαιο, αλλιώς γίνονται πολύ "βαρείς"). Να μην καίει το λάδι τρομερά αλλά αρκετά ώστε να τσιτσιρίζει η ζύμη όταν πέσει στο λάδι. Προσοχή: όταν πάρουν χρώμα αμέσως τους βγάζουμε. Μη νομίζετε ότι θέλουν κι άλλο να χρωματιστούν καλά. Τότε θα έχουν γίνει σκληροί απ' έξω.
Δεν είναι σαν π.χ. την πατάτα όταν τηγανίζεται που έχει πολύ "σώμα" μέσα... (είναι σχεδόν κούφιοι από τον αέρα που πήραν όσο φούσκωναν).
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Αν κάποιος έχει κι άλλες συμβουλές ευπρόσδεκτες και για μας :D

Άβαταρ μέλους
katerina eyripidis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 20127
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 12:38
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από katerina eyripidis » 27 Μαρ 2013, 20:17

πρεπει να φουσκωσει η ζυμη πολυ και μετα σε καυτο σπορελαιο οπως ειπε η αθανασια
Eδω ολες οι ενεργες αγγελιες μου

Εχω λογαριασμο σε εθνικη. ΔΕΝ κανω συναντησεις(εκτος αν κριθει απαραιτητο λογω ογκου κτλ)!στελνω με ελτα!

μου χρωστανε0,30 απο ομαδικη:tonia1990,marcor,marialena1992
χρωσταω:alikigr(0,80)
μου χρωστανε:katerina22 (0.40),αποστολια γρεβενα (0.50), Nancy.v(1.50),ΜΕΛΑΓΚΕΛ(0,50),tatis(3.10)
μου χρωστανε ευχαριστω:

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 47
Δημοσιεύσεις: 597
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από onyx_girl » 27 Μαρ 2013, 21:43

Δοκίμασε να βάλεις μπέικιν αντί για μαγιά... όχι πολύ! 1-2 κουταλάκια του γλυκού... εξαρτάται και τη ποσότητα βέβαια... εγώ αυτό κάνω και γίνονται τεράστιοι σε μέγεθος και τραγανοί απ' έξω συνήθως... Επίσης μπορείς να βάλεις ένα κομματάκι σοκολάτας στη μέση (στο κουτάλι από το οποίο τους ρίχνεις με το μείγμα, πιέζεις τη σοκολάτα να σκεπαστεί) πριν το ρίξεις στο καυτό -πάντα- λάδι, θα λιώσει και το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει!!!!!! :rofl: :poze: :hapi: :D :D
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από guzelina » 27 Μαρ 2013, 22:12

Δωστε και καμια συνταγη :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από athanasiamak » 27 Μαρ 2013, 22:23

guzelina έγραψε:Δωστε και καμια συνταγη :D
:lol: καλά λες!! εγώ να σου πω κάνω αυτό από το κουτί το γνωστό γιωτης αλλα αν δεν έχω, ανάλογη ποσότητα αλευριού και μαγιάς. Ίδια γεύση μου βγαίνει.

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 47
Δημοσιεύσεις: 597
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από onyx_girl » 27 Μαρ 2013, 22:34

guzelina έγραψε:Δωστε και καμια συνταγη :D
Εγώ ακολουθώ τη συνταγή του τσελεμεντέ την κλασσική με τη μόνη αλλαγή μαγιά<->μπεικιν.
Θα την αναρτήσω αν θέλεις αύριο το βράδυ από το πατρικό μου όπου βρίσκονται και τα βιβλία...

Επίσης ξέχασα να σημειώσω.. Όσον αφορά "ζουμερό από μέσα" να ξέρεις σε όλα τα σιροπιαστά ισχύει ο εξής κανόνας "το ένα καυτό και το άλλο κρύο (σε θερμοκρασία δωματίου)" δηλαδή όταν έχεις βγάλει τους λουκουμάδες σου από τη φωτιά και έχουν κρυώσει για τα καλά, τότε φτιάχνεις το σιρόπι σου και περιχύνεις. Γιατί αν είναι και τα δύο καυτά θα σου πανιάσει το γλυκό επειδή θα "τραβήξει" περισσότερο σιρόπι απ' όσο του χρειάζεται.

:D :D :D :D
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: απορια για λουκουμαδες

Δημοσίευση από athanasiamak » 27 Μαρ 2013, 22:46

προσωπικα δε φτιάχνω κάποιο σιρόπι. βάζω απευθείας μέλι "κορδονάτο" και μπόλικη κανέλλα :}

mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Λουκουμαδες ΟΕΟ!!

Δημοσίευση από mgerofot » 28 Μαρ 2013, 09:18

Λοιπον, να σας δωσω μια συνταγη δοκιμασμενη και ολα τα λεφτα.

Υλικα:
3 ποτ νερό χλιαρό
3+ 1/2 ποτ αλευρι
2 φακελακια μαγια
λιγο αλάτι
1 κουτ. σ. μελι
3 κουτ. σ. ζάχαρη
3 κουτ. σ. λάδι

Ανακατευω ολα τα υλικα και αφηνω σε ζεστο μερος αρκετη ωρα να φουσκωσει. Ριχνω με το κουταλι σε καυτο λαδι (οχι ελαιολαδο γιατι αποκτουν πολυ βαρια γευση).

ΥΓ1.Οταν ετοιμασα τη ζυμη ειχα ηδη ζεστο φουρνο απο πιτσα. εβαλα μεσα το γυαλινο μπωλ μου, το ξεχασα τουλαχιστον μιση ωρα και ειχε διπλασιαστει σε ογκο.
ΥΓ2. Δινει παρα πολλους λουκουμαδες η ποσοτητα αυτων των υλικων. Εμεις ειχαμε φαει 5 ατομα απο 5-6 κομματια και περισσεψε πολλή ζυμη την οποια εβαλα στο ψυγειο αφου σκεπασα το μπωλ με μεμβρανη. για κανα 2 μερες μπορεις να ξανακανεις λουκουμαδες χαλαρα.

ΥΓ3. Αν δε θες λουκουμαδες, κανε το εξης: Εγω προσθεσα στο υπολοιπο που μου χε περισσεψει αλευρι (οσο παιρνει) και εκανα το χυλο ... ζυμη για πιτσα. ε σας πληροφορω πως ηταν η πιο τελεια ζυμη για πιτσα που εχω κανει!!! Δοκιμαστε το!

ΥΓ4. Σε μπεν μαρι ζεστανετε μερεντα να γινει υγρη και περιχυστε τους λουκουμαδες.. Ααααααλλο πραγμα λεμε!!!!

Αυτα! :-) Καλημερα!!!

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”