τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
ralitsa_21
VIP Member
VIP Member
87 95
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: 17 Μάιος 2011, 17:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από ralitsa_21 » 06 Απρ 2013, 02:27

Δεν προλαβα να διαβασω ολα επιδει μπικα απο κινητο. Εγω μεχρι 6 μηνων τις εδινα frizolac (δεν μπορουσα να την θιλασω), μετα ο γιατρος μας εδωσε εβαπουρε nounou noulac και αυτο τις δεινω ακομα. Οταν εκλεισε 1 ετων την δοκιμασα με φρεσκο για μωρα, δεν θοιμαμε μαρκα, αλλα δεν το επινε. Τωρα που βγαλανε φρεσκο niunou noulac τις δεινω και αυτο και το πεινει. Εγω θα σου προτινα να δοκιμασεις το παιδι αν θα το πεινει και να του σδεινεις.
Παρακαλω μην μου στελνετε τα σκουπιδια σας,εχετε καδο και εξω απο το σπιτι σας!

Συναντηση ή στην περιοχη μου ή την ημερα και ωρα που κατεβαινω κεντρο (οταν ειναι να δωσω αντικιμενο).


Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 06 Απρ 2013, 09:08

ilias iliopoulos έγραψε:απο τα ελληνικα φρεσκα γαλατα το καλυτερο ειναι το ολυμπος γιατι φερει ολες τις πιστοποιησεις οτι οι τροφες των ζωων δεν περιεχουν τιποτα το μεταλλαγμενο
και εγω ετσι πιστευω.. ο αντρας μου λεει οτι και αυτα ειναι παρα πολυ καλα

Εικόνα

Εικόνα
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 06 Απρ 2013, 09:09

ilias iliopoulos έγραψε: τα εβαπορε ειναι ο,τι πιο αχρηστο μονο θερμιδες και χημικα δινει.
συμφωνω!!!
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
maristef
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 7722
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από maristef » 06 Απρ 2013, 09:55

εμείς παίρνουμε το φρέσκο γαλα και το γιαουρτι στο γυάλινο βαζάκι από φάρμα κουκάκη και μας αρέσει παρα πολύ ,γενικά στην μικρή :D
Έμπορος που πουλάει πράγματα που της χαρίζουν!!! (https://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=129044)

ilias iliopoulos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2916
Εγγραφή: 22 Μάιος 2012, 16:10
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Πύργου Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από ilias iliopoulos » 06 Απρ 2013, 12:40

επισης εχω να προσθεσω οτι η συσταση του κατσικισιου ειναι πιο κοντα στο μητρικο γαλα και το ανθρωπινο σωμα το μεταβολιζει με ευκολια.το γεγονος οτι ολοενα κια περισσοτεροι ενηλικες δηλωνουν οτι εχουν δυσανεξια στο γαλα και ειδικα στο αγελαδινο κατι δηλωνει.το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι προορισμενο να μεταβολιζει το αγελαδινο γαλα.το τυρι και το γιαουρτι ειναι αλλη ιστορια.Η ωφελιμοτητα τους προκυπτει λογω των μυκητων που εχουν προκαλεσει ζυμωση.το γαλα ομως το αγελαδινο τελικα δεν πρεπει να κανει και τοσο καλο οσο λενε και το γεγονος οτι υπερδιαφημιζεται απο τα μμε κατι πρεπει να μας πει...

επισης το φρεσκο γαλα που εχουμε στο ψυγειο αν ειναι να το καταναλωσουμε πρεπει να το καταναλωσουμε χωρις να το ζεστανουμε.η απλως να το αφησουμε σε θερμοκρασια δωματιου.οσο το θερμαινουμε μειωνονται τα θρεπτικα του συστατικα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οπως λένε στην Αμερική,''one person garbage is another person treasure''(το σκουπίδι του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου)

Στο λογαριασμό μπαίνει και απαντάει και η αδερφή μου.

Άβαταρ μέλους
Krysta
Gold Member
Gold Member
18 11
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 05 Ιουν 2013, 08:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Krysta » 07 Ιουν 2013, 01:23

Του μικρου μου που ειναι τωρα 20 μηνων, του δινω το δικο μου και που και που φυτικα γαλατα (σογιας, αμυγδαλου, βρωμης κλπ.) μιας που ειμαστε βιγκανς. Μερικες φορες, παιδακια που δεν πινουν ζωικο γαλα, πινουν ευχαριστως φυτικο....δοκιμαστε το!

Ποιοτικα (και αν θελετε οπωσδηποτε ζωικο), καλυτερο απ'το αγελαδινο ειναι το κατσικισιο και το γαιδουρινο, αλλα καθως αυξανεται η ζητηση και γι αυτα θα τις καταντησουν τις κατσικουλες και τις γαιδουρες σαν τις καημενες τις αγελαδες. Για το εβαπορε ενα εχω να πω...αφηστε φρεσκο γαλα στο ψυγειο κανα-δυο μηνες (να χαλασει καλα καλα) και μυριστε το...κι αμα ξαναπιειτε εβαπορε ελατε να με φτυσετε!
Παρακαλώ όταν στέλνετε φάκελο, να γράφετε σ'ένα χαρτάκι το username σας και τι ζητάτε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”