τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από maraki11 » 04 Απρ 2013, 09:03

κορίτσια μου καλά γειά σας!
το κοριτσάκι μου είναι 17 μηνών και με τους παιδιάτρους έχω μπερδευτεί αρκετά....
ο δικός μας μου έχει πει να της δίνω εβαπορέ,η φιλενάδα μας που έχουν μόνο 5 μέρες διαφορά πίνει ακόμα σκόνη ενώ ένα άλλο κοριτσάκι 2 μήνες μεγαλύτερο πίνει φρέσκο... :z
εσείς τι δίνετε στα παιδάκια σας?εσείς μανούλες που έχετε πιο μεγάλα παιδάκια σε αυτή την ηλικία τι τους δίνατε??
σας ευχαριστώ πολύ όλες!


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono


elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από elenikaram » 04 Απρ 2013, 09:12

Δώσε όποιο γάλα αρέσει στο κοριτσάκι σου αφού ήδη είναι 1,5 χρονών και μην λαμβάνεις και πολύ υπ όψην σου ποιό γάλα θα σου προτείνει ο παιδίατρος, αφού τις περισσότερες φορές μας προτείνουν να δίνουμε όποιο γάλα έχουν κέρδος αυτοί επειδή κερδίζουν κάποια ποσοστά!
Εγώ μέχρι 1 χρονών της έδινα σκόνη και μετά της έδωσα το εβαπορέ το νουλάκ και μετά το νουνού κιντ το εβαπορέ
Η φιλενάδα μου που έχει ένα κοριτσάκι με διαφορά ηλικίας 3 μέρες με την κόρη μου, της δίνει ακόμα σκόνη. είναι 29 μηνών το κοριτσάκι και της φίλης μου και το δικό μου!
Δώσε λοιπόν όποιο γάλα αρέσει στην μικρή σου! ;)
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από morfo212 » 04 Απρ 2013, 09:15

Εγώ θήλασα πολύ τα δυο μου παιδιά και δυσκολεύτηκα πολύ να τους δώσω ξένο γάλα, η μεγάλη μου δοκίμασε 9,5 μηνών για πρώτη φορά το guigoz ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι πως το λέγανε και το κράτησα έως δύο χρονών με τις ευλογίες της παιδιάτρου και σε συνδυασμό με το δικό μου! Στη δεύτερη που τη θήλασα μέχρι 15 μηνών περίπου πέρασα μια φρίκη γιατί αρνούνταν να πιει οτιδήποτε και πιάσαμε το φρέσκο αλλά χωρίς τις ευλογίες της παιδιάτρου!! Και τα δυο μου τα κορίτσια σχεδόν 9 και 6 χρονών χαίρουν άκρας υγείας και συνεχίζουν να πίνουν φρέσκο γάλα. Κονσέρβα πάντως δεν θα τους έδινα ποτέ πιστεύω ότι και το ΑΒ του Βασιλόπουλου θα είναι καλύτερο από μια κονσέρβα!! Άποψή μου βέβαια!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

tiger10
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1458
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2010, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από tiger10 » 04 Απρ 2013, 09:24

Καλημέρα. Σε όλα τα παιδιά, μόλις τελείωνα με το θηλασμό (τα θήλασα πάνω από χρόνο) τους έδινα φρέσκο γάλα.
Έχουμε στην Πάτρα ένα τοπικό, που είναι πολύ καλό.
Συμφωνώ απόλυτα ότι δυστυχώς οι γιατροί προτείνουν γάλατα κατά το συμφέρον τους.

Άβαταρ μέλους
tatianoula
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5475
Εγγραφή: 11 Ιουν 2011, 19:23
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλιάκμονα Καστοριάς
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από tatianoula » 04 Απρ 2013, 09:36

καλημερα κ απο μενα!εγω θηλασα 13μηνες οταν ξεκινησα να του δινω γαλα ξενο του εδεινα εβαπορε...
τωρα ειναι 17μηνων εγω του δινω advnce της δελτα αλλα μετα τον χρονο μπορεις να δωσεις ανετα κ φρεσκο!!του εχω δωσει κ φρεσκο με λιγο μελι μεσα ;) ...
ο δικος μου βεβαια δεν ειχε ποτε προβλημα οτι του εδινα το επεινε αλλα θεωρο υπερβολη σχεδων 2 χρονων να πινει σκονη :mm: ...Εχει τυχ


ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Μαζι με την διευθυνση να γραφετε κ το κινητο σας.το ζητανε στα Ελτα!

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από athina d » 04 Απρ 2013, 09:41

Καλημέρα, εμένα ο μικρός μου ειναι 16 μηνών και πίνουμε ακόμα σκόνη nativa 3. Δεν ειναι ακριβό, 5,5€ τα400γρ σε σχέση με το novalac ac 18€,που περνάμε λόγω παλινδρομησης μέχρι 8 μηνών.
Η παιδίατρος μου ειπε αυστηρα οτι μετα τα 2 θα αρχισουμε το φρέσκο γάλα, μέχρι τότε τα παιδιά έχουν ανάγκη για πιο εμπλουτισμένα σε συστατικά γάλατα.
Αυτό που μας απαγόρευσε είναι το εβαπορέ! Το γάλα- κονσέρβα είπε είναι ότι χειρότερο
Βέβαια ό κάθε γιατρός λέει τα δικά του..
Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν γίνεται λόγω οικονομικού συμφέροντος του γιατρού, γιατι και στο πρώτο του γάλα, άλλαξα 5 γάλατα μέχρι να βρούμε τι του ταιριάζει και στο δεύτερο η παιδιάτρος μου σύστησε και εφω διάλεξα απο οτι μου είχαν πει το "καλύτερο"



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από xristin » 04 Απρ 2013, 10:36

εμείς είμαστε 20 μηνών και πίνουμε σκόνη το humana
ρώτησα 2 παιδιάτρους και μου είπαν ότι μέχρι 2 ετών το μωρό πρέπει να παίρνει ενισχυμένο γάλα μιας και αναπτύσσετε ο εγκέφαλός του και είναι αυξημένες οι ανάγκες του οι οποίες δεν καλύπτονται απο το φρέσκο γάλα
μετά τα 2 θα το γυρίσουμε στο φρέσκο και θα προτιμήσω τοπικής πατρινής επιχείρησης(φαντάζομαι το ίδιο με αυτό που αναφέρει η tiger)
πάντως το τι θα πίνει το μικρό μέχρι 1,5-2 είναι θέμα παιδιάτρου-αν θα προτείνει κάτι για να παίρνει βάρος το μωρό κτλ- αλλά και παιδιού-έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους! ;)
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

Άβαταρ μέλους
tatianoula
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5475
Εγγραφή: 11 Ιουν 2011, 19:23
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλιάκμονα Καστοριάς
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από tatianoula » 04 Απρ 2013, 11:10

ουφ τωρα μπερδευτηκα κ εγω :D
τελικα ο καθε γιατρος τα δικα του...
Γιατι εμεις με σκονη μεγαλωσαμε????ουτε εβαπορε κ ουτε τιποτα απ''αυτα μαμας κ μετα αμεσως φρεσκο!!!

Αν εμπιστευεσαι τον παιδιατρο σας ακολουθα της οδηγιες του ;)


ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Μαζι με την διευθυνση να γραφετε κ το κινητο σας.το ζητανε στα Ελτα!

Άβαταρ μέλους
Joanna30
Diamond Member
Diamond Member
36 45
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 13 Ιαν 2013, 16:35
Νομός κατοικίας: Ν. Φθιώτιδας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκης Λασιθίου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Joanna30 » 04 Απρ 2013, 11:16

Εγώ και τα 2 παιδιά, μέχρι 2 χρονών τους εδινα σκόνη.(frisolac, frisomel) Μετά το γυρισα σε noulac -γιατί το φρέσκο των σουπερμαρκετ είναι σκέτο νερο!
Εφυγα από την Αθήνα και είμαστε σε εξοχή-βρήκα έναν γνωστό με αγελάδες -και τους δίνω φρέσκο γαλα κυριολεκτικά ημέρας.Αυτός δίνει και σε εταιρεία γαλακτος το γάλα του και μου έχει πει πως το γάλα αραιώνεται μπορεί και 4 φορε΄ς!! Αλλά ανάμεσα στο φρέσκο γάλα των σουπερμαρκετ και το noulac ψηφίζω noulac!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Joanna30 την 04 Απρ 2013, 11:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
maristef
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 7722
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από maristef » 04 Απρ 2013, 11:18

εγώ τις έδινα από 2 μηνών μέχρι 2 χρόνον από φαρμακείο το S -26 Gold 1,2 και 3 ( to S-26 Gold 4 είναι από 3-7 χρόνον)μετά τις έδινα γαλα νουνου kid ι noulac και τώρα που είναι σχεδόν 5 ,πίνει ότι πίνουμε και εμείς :D

http://www.google.gr/search?q=s+26+gold ... 66&bih=582
Έμπορος που πουλάει πράγματα που της χαρίζουν!!! (https://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=129044)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”