τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
paroula
Diamond Member
Diamond Member
68 46
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 23:24
Νομός κατοικίας: Ν. Φλώρινας
Δήμος - Κοινότητα: Σφακιωτών Λευκάδας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από paroula » 04 Απρ 2013, 18:07

Καλησπέρα και απο εμάς! Η μικρή μου είναι 13 μηνών και ακόμα θηλάζει αλλά η παιδίατρος μου είπε να αρχίσω σιγά σιγά να της δίνω δυο τρεις γουλίτσες ΦΡΕΣΚΟ γάλα για να συνηθίζει τη γευση και να μην της έρθει απότομα η αλλαγή, μιας και το γάλα μου έχει ελλατωθεί αρκετα και περνάμε σε φάση φυσικού απογαλακτισμού. Επειδή έχω σπουδάσει ποιότητα τροφίμων και έχω κάνει και μεταπτυχιακό στο πρόβειο γάλα, ξέρω πολύ καλά ότι τα πολύτιμα συστατικά του γάλακτος (και των περισσότερων τροφίμων) καταστρέφονται όσο περισσότερο τα επεξεργάζεσαι. Δηλαδή όσο πιο "ισχυρή" είναι η παστερίωση τόσο λιγότερα θρεπτικά συστατικά παραμένουν στο γάλα. Επομένως καλύτερο είναι το φρέσκο, χωρίς όμως και αυτό να είναι απόλυτο... μιας και στο όνομα του κέρδους οι μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες ταϊζουν με μεταλλαγμένες τροφές τις αγελάδες με αποτέλεσμα τα προϊόντα να είναι ακατάλληλα όχι μόνο για μωρά αλλά και για τους ενήλικες. Μια καλή λύση είναι το βιολογικό γάλα και ακόμα καλύτερη το κατσικίσιο, μιας και είναι αυτό που έχει την πλησιέστερη σύσταση με το ανθρώπινο (γι'αυτό είναι και πιο εύπεπτο). Αν μπορείς λοιπόν να βρεις φρέσκο κατσικίσιο ή βιολογικό γάλα προτίμησέ το! Όσο για τα εμπλουτισμένα με σίδηρο κλπ παιδικά γάλατα είναι καθαρά τεχνικές μάρκετιγκ των εταιριών. Ο σίδηρος με το ασβέστιο αλληλοεξουδετερώνονται και μας λένε ότι συνηπάρχουν αρμονικά σε ένα μπουκάλι... Επιπλέον αυτό που γράφουν κάποιοι ότι τους είπαν οι παιδίατροι ότι το μωρό χρειάζεται εμπλουτισμένο γάλα μέχρι 2 ετών δεν έχει λογική... Εμπλουτισμένο σε τι? Το βασικό συστατικό που μας προσφέρει το γάλα είναι το ασβέστιο. Όλα τα άλλα πρέπει να τα πάρει από τις υπόλοιπες τροφές (πχ. λαχανικά, όσπρια, φρούτα, κρέας κλπ). Αλλιώς να τους δίνουμε εμπλουτισμένο γάλα και φαστ φουντ και θα είναι μια χαρά και αυτά και εμείς που δε θα γκρινιάζουν!!! :lol:
Παρακαλώ να βάζετε πάντα στους φακέλους username και τι ζητήσατε, διότι είμαι και ξανθιά και ερωτευμένη, οπότε οι πιθανότητες να σας έρθει κάτι άσχετο είναι αυξημένες!!!!!!!


Άβαταρ μέλους
paroula
Diamond Member
Diamond Member
68 46
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 23:24
Νομός κατοικίας: Ν. Φλώρινας
Δήμος - Κοινότητα: Σφακιωτών Λευκάδας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από paroula » 04 Απρ 2013, 18:11

makis έγραψε:
maraki11 έγραψε:σκεφτόμουν το όλυμπος το κατσικίσιο αλλά και πάλι δεν ξέρω.
Δεν εχει καμια σχεση με το κανονικο κατσικισιο , ειναι και ακριβο !

Το ξερω απο το βαφτιστήρι μου που ειχε μαθει με κατσικίσιο κατευθειαν απο καστικες και ηθελε κανενα αλλο
Φυσικα φαινοταν και απο το μπιμπερο που το αληθινο κατσικισιο "λάδωνε" το μπιμπερο
Ενω με ολα τα αλλα (που λεει ο λογος) δεν ηθελε ουτε πλύσιμο γιατι δεν ειχαν τα κανονικα λιπαρά .

Αρα αυτο που θελω να πω , αν εχεις γαλα απο καστικα , ναι δωστω ειναι πολυ καλυτερο και πιο θρεπτικο , αλλο οχι αγοραστο καστικισιο που μονο απλα το πληρωνεις ακριβα , αλλιως απλο "φρεσκο" γαλα
Με σχεση αγελαδικο και καστικισιο
Μάκη δεν έχεις δίκιο! Ο μόνος λόγος που το κατσικίσιο γάλα της αγαράς δεν "λάδωνε" το μπιμπερό είναι γιατί ήταν ομογενοποιημένο. Ομογενοποίηση είναι μία κατεργασία με την οποία "σπάνε" τα συσωματώματα του λίπους στο γάλα και ομογενοποιούνται με το νερό που περιλαμβάνει. Με απλά λόγια διαλύονται οι κοιλίδες του λίπους χωρίς όμως να καταστρέφεται η θρεπτική τους αξία.
Παρακαλώ να βάζετε πάντα στους φακέλους username και τι ζητήσατε, διότι είμαι και ξανθιά και ερωτευμένη, οπότε οι πιθανότητες να σας έρθει κάτι άσχετο είναι αυξημένες!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από polina27 » 04 Απρ 2013, 18:24

συμφωνω με τον μάκη και την paroula στο θεμα του κατσικισιου .. τσάμπα λεφτά καλη μου ... .
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από maraki11 » 04 Απρ 2013, 22:15

σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας!!! :}
βλέπω 'οτι η πλειοψηφία υποστηρίζει το φρέσκο γάλα και η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φαίνεται η καλύτερη ιδέα!!
σίγουρα θα ψάξω μήπως και βρω κάποιον με ζώα ώστε στα αλήθεια να είναι φρέσκο (αφού ζούμε στην εξοχή ας το εκμεταλευτούμε ;) )αλλιώς σούπερ μάρκετ και εμείς.
Όπως και να χει να είστε καλά όλοι και να χαίρεστε όλοι τα παιαδάκια μας :D


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από madis5 » 05 Απρ 2013, 02:18

καλησπέρα! Εγώ τον γιο μου την μέρα που χρόνισε του έκοψα την σκόνη(δυστυχώς κατόρθωσα να τον θηλάσω μόνο έξι μήνες και αυτό με συμπλήρωμα σκόνης, ήταν και είναι πολύ φαγανό παιδάκι χαχα) και του έδωσα κατσικίσιο γάλα, από τις κατσικούλες του παππού( ο μπαμπάκας μου τις έχει για να πίνει ο εγγονός του και να τρώνε κατσικάκι το Πάσχα)!! Ο παιδίατρος όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει όχι, αλλά δεν τον άκουσα, προτίμησα να ακούσω τον παλιό καλό μας γιατρό που όταν μιλούσαμε σε ανύποπτο χρόνο μου είχε πει πόσο τυχερά παιδάκια είμασταν και πόσο καλό κάνει το πραγματικά φρέσκο γάλα κατσίκας(αυτός ο γιατρός έσωσε και εμενά από.......αλλά και την αδερφή μου από ασκοπη μετάγγιση αίματος που ήθελε να της κάνει ένας τσαρλατάνος θα τολμήσω να πω παιδίατρος, και δυστυχώς δεν είναι πλέον μαζί μας!Ηταν όμως ΓΙΑΤΡΟΣ με όλα τα γράμματα κεφαλαία)
Οταν μετα από ένα μήνα ξαναπήγαμε στον παιδίατρο και του είπα ότι πίνει κατσικίσιο και μάλιστα πάνω από λιτρο την μέρα, μου το εκθειαζε και ήταν όλο μπράβο και μπράβο!
Το μεγάλο βέβαια πρόβλημα ήταν όταν "έκοψε το γάλα"(υπαρχει ένα διαστημα περίπου 3 μηνών που δεν δινουν γάλα οι κατσικούλες), ε λοιπόν τότε ο γιος μου δεν επινε τπτ, όλα τα γαλατα του εμπορίου τα έλεγε νερό και μου ζητούσε να του δώσω γάλα.
Καπως καλύτερα ήπιε μόνο το γάλα "φάρμα κουκάκη" και το κατσικίσιο της γεωργικής σχολής! Αφου μου κουβαλούσαν γάλα από Θεσ/κη εκεινο το διαστημα!!
Βεβαια μετά τα 2 του, αρχισε να τα πίνει όλα τα φρέσκα γάλατα αλλά με Χέμο μαζί ή με δημητριακα, μόνο το κατσικίσιο πίνει ακόμη και σκέτο!
Αν μπορείς να βρεις πραγματικό φρέσκο κατσικίσιο και εγώ το συνιστώ ανεπιφύλακατα!
Απλά θα έλεγα να δίνεις και λίγο από του εμπορίου να το συνηθισει ότι είναι και αυτό γάλα για να μην έχεις τα δικά μας θεματάκια!!
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 05 Απρ 2013, 13:35

εμεις 16 μηνων κ θηλαζουμε καν ζητησει κ δεν ειμαι ή ενδοιάμεσα δινω φρεσκο απλο
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από polina27 » 05 Απρ 2013, 14:00

κοριτσια (και αγορια) τελικά μετα απο αυτήν την μεγάλη συζητηση δοκιμασα στην μικρή μου σημερα λίγο φρέσκο και τρελάθηκε..
οποτε μολις τελειωσει αυτό το κουτι σκόνης που έχω ξεκινάμε φρεσκο..
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 05 Απρ 2013, 17:57

καλησπερα! :D

και με τα δυο μου παιδια - θηλασμος μεχρι 13 μηνων και μετα φρεσκο αγελαδινο γαλα!!! :}

Τωρα αλλη ερωτηση - ποιο ειναι το καλυτερο φρεσκο γαλα??
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από polina27 » 05 Απρ 2013, 18:09

το καλυτερο φρεσκο αυτό που πάρεγεται απο την αγελαδιτσα και την κατσικουλα εκείνη την ώρα..
ομως όσο αφορα του εμποριου κατα την γνωμη μου αυτά τα οποια η δειαρκεια τους ειναι 3-4 μέρες και όχι παραπάνω...
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

ilias iliopoulos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2918
Εγγραφή: 22 Μάιος 2012, 16:10
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Πύργου Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από ilias iliopoulos » 06 Απρ 2013, 01:00

απο τα ελληνικα φρεσκα γαλατα το καλυτερο ειναι το ολυμπος γιατι φερει ολες τις πιστοποιησεις οτι οι τροφες των ζωων δεν περιεχουν τιποτα το μεταλλαγμενο
αν αγοραζετε φρεσκο οποιας μαρκας φροντιζετε να βλεπετε απο κατω τον αριθμο 1 που σημαινει οτι ειναι η πρωτη παστεριωση.
τα εβαπορε ειναι ο,τι πιο αχρηστο μονο θερμιδες και χημικα δινει.
η θερμικη επεξεργασια σκοτωνει τα θρεπτικα συστατικα του γαλακτος.για να αντεξει 4 μερες τα θρεπτικα συστατικα πεφτουν στο μισο.για να ειναι μακρας διαρκειας το μισο του μισου και για εβαπορε ακομα πιο κατω.
στη θεση σας θα εφτιαχνα φυτικο γαλα στο σπιτι απο σουσαμι ολικης αλεσης η αμυγδαλο η καρυδια με υπερπολλαπλασιες ποσοτητες ασβεστιου και πληθος ιχνοστοιχειων και βιταμινων σε νουμερα που δεν αγγιζουν καν του ζωικου γαλακτος.
το γαλα οπως το αγοραζουμε στο σουπερ μαρκετ ειναι απο τα πιο ακαταλληλα τροφιμα για το ανθρωπινο σωμα και οι γιατροι ειτε απο αγνοια ειτε απο συμφερον δεν ξερουν τι τους γινεται.στην τελικη δεν ειναι διατροφολογοι να ξερουν ποιες τροφες η ποιοι συνδυασμοι τους δινουν το μεγιστο θρεπτικο αποτελεσμα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οπως λένε στην Αμερική,''one person garbage is another person treasure''(το σκουπίδι του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου)

Στο λογαριασμό μπαίνει και απαντάει και η αδερφή μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”