τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από maraki11 » 04 Απρ 2013, 11:33

αχ!κορίτσια να είστε καλά που γράφετε η καθε μία την εμπειρία της.
η δική μου θήλασε μέχρι 12 μηνών και είχα το κεφαλι μου ήσυχο...
εδώ απο φρέσκο βρίσκω μόνο το δελτα που δεν θέλω να της το δώσω,όλα τα άλλα είναι αυτά τα παστεριωμένα που έχουν ημερομηνία λήξης μετά απο 1 μήνα,χάλια δηλαδή.
σκεφτόμουν το όλυμπος το κατσικίσιο αλλά και πάλι δεν ξέρω.
θα πάω να κοιτάξω προσεκτικά όλα τα γάλατα στο σουπερ και βλέπουμε!


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Othon » 04 Απρ 2013, 11:37

Χωρίς να θέλω να επηρεάσω πράγματα και καταστάσεις, θα σας αναφέρω πώς κινηθήκαμε εμείς στο θέμα του γάλακτος και απ' ότι αποδείχτηκε πράξαμε ορθότατα.
Και στα 2 μας τα παιδιά, μέχρι 12 μηνών χρησιμοποιούσαμε τη σκόνη (κατ' ανάγκην) και από τον 13 κι έπειτα φρεσκότατο γαλατάκι.
Όπως είπε και η tatianoula, εμείς μεγαλώσαμε με φρέσκο κι όμως αναπτυχθήκαμε μια χαρά, μη σας πω καλύτερα κι από τα παιδιά μας.
Οτιδήποτε επεξεργασμένο εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι, πόσο μάλλον τις σκόνες που τόσα και τόσα έχουν ακουστεί γι' αυτές.
Γι' αυτό λοιπόν, εγώ προτείνω φρέσκο γαλατάκι, φρέσκες φρουτόκρεμες και γενικώς ότι μπορείς να το φτιάξεις στο σπίτι, αφού δεν υπάρχει πιο εγγυημένο πράγμα όταν ξέρεις τι δίνεις στο παιδί σου.

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 14:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Χριστίνα » 04 Απρ 2013, 12:31

Mετά το χρόνο το παιδί μπορεί να πίνει ανετα φρέσκο γάλα. Αν πίνει και κατσικίσιο ακόμη καλύτερα, είναι πολύ πιο εύπεπτο και απ' ότι έχω διαβάσει καλύτερης ποιότητας. Οπότε Μαράκι αν έχεις να διαλέξεις θα σου έλεγα ΟΛΥΜΠΟΣ κατσικίσιο διαγκωτό! :D Είναι βέβαια πολυ πιο ακριβό αλλά αν είναι να διαλέξω δέλτα, δε θα το συζητούσα! Α, και ο γιατρός μας μας απαγόρεψε αυστηρά οποιαδήποτε κονσέρβα, οπότε εβαπορέ νομίζω είναι η χειρότερη επιλογή.

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από polina27 » 04 Απρ 2013, 12:52

καλημέρα και απο μένα
εμείς είμαστε ακόμα μικρουλες 8 μηνων αλλά πάντα έκανα αυτό που μου υπαγόρευε το ενστικτο μου και όχι αυτό που μου έλεγε ο παιδιατρος και εως τώρα δεν έχω βγει λάθος..
λοιπον εγώ μέχρι τον χρονο θα δίνω το γάλα σε σκόνη
αφου χρονίσει θα ξεκινησω το φρέσκο και μετά τους 15 μηνες επειδή μέχρι τότε θα έχουμε θέλω να πιστευω και τις 2 κατσικουλες που θελουμε και τις 3 αγελαδίτσες (ειναι στο προγραμμα να τις πάρουμε) αν λοιπόν τα έχουμε αυτά τα ζωάκια θα τις δίνω γάλα κατευθειαν απο τα ζώα μας το οποίο όμως θα φροντίσω να το βραζω πολύ καλά... και εγώ απο 1,5 έτους τέτοιο έπινα
αν δω ότι δεν μπορει να το πιει (γιατι και το παιδί σου δειχνει τι θέλει) θα της δινω το απλό το γαλα το φρεσκο του σουπερ μαρκετ..
ελπίζω να σε βοηθησα καλή μου και καλή τυχη σε ότι τελικά επιλέξεις
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από sofi_k » 04 Απρ 2013, 13:07

Καλησπέρα! Εγώ θηλάζω ακόμα την μικρή μου 15 μηνών, αλλά μετά τον αποθηλασμό-που θα αργησει μάλλον-σκοπεύω να της δώσω φρέσκο γάλα πλήρες. Πάντως και να μην το πιει ποτέ δεν υπάρχει θέμα. Το αγελαδινό γάλα είναι πολύ υπερτιμημένο. Είμαστε τα μόνα θηλαστικά που πίνουμε άλλο γάλα πέρα από της μάνας μας! Ο γιος μου δεν έπινε ποτέ, δεν του άρεσε, και η παιδίατρος μας είχε πει ότι, αν το παιδί τρωει γιαούρτι και τυρί, δεν χρειάζεται να πιει γάλα. Οπότε μην άγχεστε καθόλου! Το ασβέστιο μπορούν να το πάρουν από άλλες τροφές. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
calliopez
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από calliopez » 04 Απρ 2013, 13:18

φρεσκο..δεν γινεται κατ εμε ναναι καλυτερες οι σκονες κ οι κοινσερβες..οσο περισσοτερη επεξεργασια τοσο πιο σαβουρα το τροφιμο
Περιμένω πακετ :
Περιμενω φακ αδειο:
εστειλα πακ κ περιμ ευχαριστω :
Εστειλα γραμ/φακελο:
Συναντηση:
αναμονη τραπεζας: εγω:
>> εμενα: VICKY1978, vya (2), ΜαράκιMan

χρωσταω: ` tzenaki(3)
μου χρωστανε φακελο:

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6759
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από klekat » 04 Απρ 2013, 13:21

Γεια σας! Η δικια μας επινε σκονη ως τον 12 μηνα και τωρα φρεσκο συγκεκριμενες μαρκες.
Εχω ακουσει παντως οτι τα γαλατα που ειναι εμπλουτισμενα μπορουν να επιβαρυνουν τον οργανισμο του παιδιου,τα νεφρα κυριως, καθως το γαλα εχει απο τη φυση του την ποσοτητα των συστατικων που χρειαζεται το παιδι για να μεγαλωσει.
Εχω ακουσει κι εγω επισης, οτι το κατσικισιο ειναι το πιο ευπεπτο.

mitsipr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3212
Εγγραφή: 20 Μαρ 2012, 08:45
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από mitsipr » 04 Απρ 2013, 16:30

Εγώ τον μεγάλο μου τον θήλασα 6 μήνες και μετά του έδινα σκονογαλο (δυστυχώς) μέχρι και 18 μηνών και μετά "ξύπνησα" και του δίνω γάλα από τα προβατάκια του παππού. Η παιδίατρος γούρλωσε το μάτι όταν της το είπα και είπε "καλέ το πρόβειο έχει χοληστερίνη!!" Εγώ πάντως με αυτό μεγάλωσα και δεν έχω ούτε υποψία χοληστερίνης, ακόμα το πίνω. Ο γιος μου δε, είναι σχεδόν τριάμισι και έχει την ανάπτυξη πεντάχρονου. Όσο λιγότερη επεξεργασία τόσο το καλύτερο λέω εγώ.

Panos3
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3427
Εγγραφή: 15 Ιαν 2013, 12:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γλυκών Νερών Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από Panos3 » 04 Απρ 2013, 17:35

Καλημέρα και από μένα! Απ' ότι βλέπω λίγο πολύ όλοι θα συμφωνήσουμε ότι: το καλύτερο γάλα είναι το μητρικό, όταν αυτό σταματάει για τον α ή β λόγο τότε μέχρι 1,5 χρονών δίνουμε σκόνη αν και εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν και στην συνέχεια απο 1,5 και μετά δίνουμε γάλα εμπλουτισμένο πχ δέλτα ατβανς μιας και σίγουρα πιο εμπλουτισμένο από το φρέσκο! Όπως και να έχει η μετάβαση αυτή είναι σε γενικά πλαίσια και κάθε περίπτωση ξεχωριστή! Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι πέραν του τι είναι υγιεινό είναι και θέμα γεύσης! Ελπίζω να βοήθησα! ;)
Παρακαλώ πολύ να με ενημερώνετε σε περίπτωση που μας χαρίζετε κάτι και φιλοξενείτε καποιο κατοικίδιο (σκυλο ή γάτα). Ευχαριστώ!
Dum spiro spero
Αργώ αλλά δε λησμονώ..
ή άλλιως
Οποιος βιάζεται μην μου ζητάει...


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: τι γάλα πίνει το παιδάκι σας?

Δημοσίευση από makis » 04 Απρ 2013, 17:45

maraki11 έγραψε:σκεφτόμουν το όλυμπος το κατσικίσιο αλλά και πάλι δεν ξέρω.
Δεν εχει καμια σχεση με το κανονικο κατσικισιο , ειναι και ακριβο !

Το ξερω απο το βαφτιστήρι μου που ειχε μαθει με κατσικίσιο κατευθειαν απο καστικες και ηθελε κανενα αλλο
Φυσικα φαινοταν και απο το μπιμπερο που το αληθινο κατσικισιο "λάδωνε" το μπιμπερο
Ενω με ολα τα αλλα (που λεει ο λογος) δεν ηθελε ουτε πλύσιμο γιατι δεν ειχαν τα κανονικα λιπαρά .

Αρα αυτο που θελω να πω , αν εχεις γαλα απο καστικα , ναι δωστω ειναι πολυ καλυτερο και πιο θρεπτικο , αλλο οχι αγοραστο καστικισιο που μονο απλα το πληρωνεις ακριβα , αλλιως απλο "φρεσκο" γαλα
Με σχεση αγελαδικο και καστικισιο
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”