Τι να κάνετε με τα περισσευματα του φαγητου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pizzicarella
Banned member !!
Banned member !!
47 46
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: 08 Φεβ 2013, 10:09
Νομός κατοικίας: Ν. Φωκίδας
Δήμος - Κοινότητα: Γραβιάς Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φωκίδα
Επικοινωνία:

Τι να κάνετε με τα περισσευματα του φαγητου

Δημοσίευση από pizzicarella » 18 Απρ 2013, 09:55

Σας περίσσεψε φαγητό και δεν ξέρετε τι να το κάνετε;
Σας έχω λύση!!!!
Ας πούμε οτι σας περίσεψε για παραδειγμα κιμάς όπως εμενα προχτές. Χτες λοιπόν επειδη το να τον πετάξω μου φαινόταν αδιανόητο έφτιαξα τηγανητά κιμαδοπιτάκια!
1) Η συνταγή για τα κιμαδοπιτάκια είναι πάναπλη
ΥΛΙΚΑ:
όσος κιμάς μας έχει περισσέψει
αλεύρι υπολογίζουμε αναλογα με τον κιμα που μας έχει περισσέψει
νερό όσο πάρει
λίγο τυράκι γραβιέρα ή οποιοδήποτε άλλο τυρί της αρεσκείας σας (να προτιμήσετε σκληρό τυρί)
λίγο ελαιόλαδο
αλάτι
3-4 σταγόνες ξύδι(μυστικό για να γίνει τραγανό το φύλλο)
Σε ένα μεγαλο μπολ βάζουμε:
το αλέυρι, το νερό, το ελαιόλαδο, το αλάτι και το ξύδι
ανακατεύουμε μεχρι να γίνει ζύμη, κόβουμε σε κομματια και τα κάνουμε μπαλίτσες, παιρνουμε μια μια μπαλίτσα στο χέρι μας και την παταμαε να γίνει σαν χοντρό φύλλο μέσα βαζουμε μια κουταλια κιμά και ενα μικρό κομματάκι τυρί τι διπλώνουμε και παταμε γυρω-γυρω τις ακρες να κλείσει καλά. Τα τηγανίζουμε μέχρι να πάρουν χρώμα.

2) Υπάρχει όμως και άλλη λύση
Μπορείτε επίσης να φτιάξετε ομελέτα με κιμά. φτιαξτε ένα μίγμα από κιμά αυγολάκια ντοματούλα τριμμένη πράσινη πιπεριά και φετούλα χοντροκομμένη και θα έχετε την ωραιότερη ομελέτα που φάγατε ποτέ.

Αν σας περίσσεψε κοτοπουλάκι σας έχω 4 λύσεις για όλα τα γούστα.
Για την πρώτη συνταγή θα χρειατέιτε τα εξής:
Κοτοπουλο όσο έχει περισέψει
λίγη μουστάρδα
και λίγο τυράκι τριμμένο (προαιρετικά)
μερικές φετούλες μπέικον και
μερικές οδοντολειφίδες

1) ένα γρήγορο ορεκτικό που μπορείτε να κάνετε με το κοτοπουλάκι είναι το εξής:
καταρχας ξεκοκκαλήστε το κοτοπουλάκι και κάντε το μικρές μπουκίτσες σαν μπαστουνάκια.
Στη συνέχεια κόβετε τις φετούλες μπεικον στη μέση κάθετα έτσι ώστε να έχετε δυο λωρίδες μπέικον πλέον. Βαζετε μέσα σε κάθε λωρίδα από ενα μπαστουνάκι κοτόπουλου και μια ιδέα μουστάρδας και αρχιζετε να τυλίγετε οταν τελειώσετε το τυλιγμα βαλτε από πανω λίγο τριμμένο τυράκι και βαλτε μια οδοντογλυφίδα για να μην ξετυλιχτεί. Ψήστε στο φούρνο για λίγα λεπτά μεχρι να πάρει χρώμα το μπέικον. Και ετσι απλά εχετε ενα υπέροχο μεζεδάκι!

2) Αν θελετε κατι αλλο μπορετε επίσης να κανετε μια ομελέτα με κοτόπουλο όπως ακριβώς καναμε με τον κιμά απλά αντικαταστείστε την ντομάτα με κρεμμυδάκι ξερο και την φετούλα με καποιο σκληρό τυράκι γιατι η ντοματούλα υπερκαλύπει την γεύση του κοτοπουλου και η φετούλα δεν παει τόσο πολύ με το κοτοπουλάκι.

3)Μπορείτε επίσης να φτιαξετε μακαρονάδα με κοτόπουλο. θα χρειαστείτε:
Κοτόπουλο σε μπουκίτσες (ξεκοκκαλισμένο δηλαδή)
μακαρονια οποια σας αρεσουν
κρέμα γαλακτος
τριμμένο τυράκι (ότι σας αρέσει)

Βράζετε τα μακαρόνια σε νερο με λίγο αλατάκι τα σουρώνετε και τα "καίτε". Στην κατσαρόλα με τα μακαρόνια βάζετε τα κομματακια κοτόπουλου και περιχύνετε με την κρέμα γάλακτος αφου πρώτα την χτυπήσετε να γίνει καπως πιο πυχτή. Ανακατεύετε καλά.

4) Τέλος πάντα υπάρχει και η ακόμα πιο εύκολη λύση μιας σαλάτας του Καίσαρα φτιαγμένης από τα χεράκια σας προσθέστε οτι υλικά σας αρέσουν και προσθέστε τα κομματακια του κοτόπουλου περιχυστε με λαδόξυδο ανακατεμένο με λίγη μουσταρδα, αλατι και πιπέρι και ετοιμη!

Αν σας περισσεψαν μακαρόνια-πένες ή πεταλουδίτσες σας προτείνω τα εξής:

1) (Αυτή ειναι κλεμμένη συνταγή από την φιλη μου την Πάολα από την Ιταλία)
Θα χρειαστείτε:
Μακαρόνια πένες ετοιμα βρασμένα
αβγά
λίγο κρεμμυδάκι ψιλοκομένο
τυράκι ότι θελετε κομμένο σε κύβους
αλάτι και πιπέρι
λίγο σουσαμι (δική μου τσαχπινιά)
Ανακατέψτε όλα τα υλικά εκτός από το αλατοπίπερο και το σουσάμι και φτιάξτε μια υπέροχη ομελέτα! Αφουβαλετε στο πιάτο σας την ομελέτα αλατοπιπερώστε και βάλτεκαι λίγο σουσαμάκι απο πάνω. Τελειο!

2)επίσης μπορείτε να φτιάξετε μια κρύα σαλάτα με τα μακαρονάκια που σας περρίσεψαν και ανακατέψτε τα με τα ψιλοκομμένα λαχανικά της αρεσκείας σας π.χ. ντομάτα ή λιαστή ντοματα, πιπεριά, κρεμμυδάκι φρέσκο, καλαμπόκι, κάππαρη κτλ και για δως φτιάξτε αυτό που θα σας πω και θα με θυμηθείτε αναλογα με την ποσοτητα των μακαρονιών που σας περίσσεψαν φτιάξτε μια σως απο ίσα μέρη μουστάρδας και μαγιονέζας (για κάθε μεριδα μακαρόνια θέλει μια κουταλιά της σούπας μουστάρδα και μια μαγιονέζα) απλά τέλειο!

Αυτά! και εννοείτε υπάρχουν απειρες δυνατότητες όρεξη να έχουμε και φαντασία.
Μένω μακρια απο ταχυδρομειο κ τραπεζα αποστολές κ καταθέσεις γινονται ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑτην εβδομαδα


morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνετε με τα περισσευματα του φαγητου

Δημοσίευση από morfo212 » 18 Απρ 2013, 10:14

Like!!!!like facebook!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
pizzicarella
Banned member !!
Banned member !!
47 46
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: 08 Φεβ 2013, 10:09
Νομός κατοικίας: Ν. Φωκίδας
Δήμος - Κοινότητα: Γραβιάς Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φωκίδα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνετε με τα περισσευματα του φαγητου

Δημοσίευση από pizzicarella » 18 Απρ 2013, 10:41

Να είσαι καλά καντε τα και θα με θυμηθείτε ειναι όλα δοκιμασμένα. Να προσθέσω οτι στη συνταγή με το κοτοπουλάκι το τυλιχτό με μπέικον. μπορείτε να αντικταστήσετε το κοτοπουλάκι με λουκανικάκι φρανκφούρτης αυτά τα μικρούτσικα που είναι σαν μπουκίτσες. Γινετε και αυτό πολύ ωραίο και μαλιστα μπορείτε να το κανετε είτε με μουστάρδα είτε με κέτσαπ το λουκανικάκι. Υπέροχες και οι δυο γευσεις. Εγω το πρόσφερα σαν μεζε στη γιορτή μου και όλοι ξετρελάθηκαν!
Μένω μακρια απο ταχυδρομειο κ τραπεζα αποστολές κ καταθέσεις γινονται ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑτην εβδομαδα

Άβαταρ μέλους
tatianoula
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5475
Εγγραφή: 11 Ιουν 2011, 19:23
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλιάκμονα Καστοριάς
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνετε με τα περισσευματα του φαγητου

Δημοσίευση από tatianoula » 18 Απρ 2013, 17:27

κ εμενα μου ειχε περισσεψει πουρες κ εκοψα μεσα μαιντανο τσιγγαρισα κρεμμυδακι μαυροπιπερο
τα εκανα μπαλακια τα περασα απο φριγανια κ φαγαμε υπεροχες πατατοκροκετες!!!


ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Μαζι με την διευθυνση να γραφετε κ το κινητο σας.το ζητανε στα Ελτα!

Άβαταρ μέλους
pizzicarella
Banned member !!
Banned member !!
47 46
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: 08 Φεβ 2013, 10:09
Νομός κατοικίας: Ν. Φωκίδας
Δήμος - Κοινότητα: Γραβιάς Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φωκίδα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνετε με τα περισσευματα του φαγητου

Δημοσίευση από pizzicarella » 18 Απρ 2013, 21:07

αχ ναι το κάνω και εγω αυτό οχι ακριβώς ετσι γιατί το στομαχι μου ειναι λιγο ευαισθητο και με το πιπερακι δεν τα πάει πολυ καλά αλλα ειναι υπεροχο όντως!
Μένω μακρια απο ταχυδρομειο κ τραπεζα αποστολές κ καταθέσεις γινονται ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑτην εβδομαδα

Άβαταρ μέλους
Nancy.v
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
2 1
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 03 Φεβ 2016, 23:17
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνετε με τα περισσευματα του φαγητου

Δημοσίευση από Nancy.v » 30 Απρ 2016, 12:52

έχετε ακούσει το Φακόρυζο; Πανεύκολο.περισσεύει φάση;βράζετε ρύζι και τα ανακατεύετε αφού έχετε στραγγίσει την φάση.Εγώ που δέ τρώω φάση,έφαγα δύο πιάτα ετσι
Στα περιορισμένα μέλη ώσπου να αποκαταστήσει την εκκρεμότητα σε
viewtopic.php?f=279&t=145323
viewtopic.php?f=18&t=145559

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”