ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΟΜΕΛΕΤΑ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rubidium
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1283
Εγγραφή: 22 Οκτ 2012, 03:25
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΟΜΕΛΕΤΑ

Δημοσίευση από rubidium » 20 Απρ 2013, 22:15

ΥΛΙΚΑ
3 πατάτες μεσαίου μεγέθους
2 αυγά
λάδι, αλάτι

Σε μικρό τηγάνι!
Καθαρίζουμε 3 πατάτες μεσαίου μεγέθους.
Τις κόβουμε στα δύο και μετά κάθε κομμάτι στη μέση. Τις κόβουμε σε πολύ λεπτές φέτες. Τις τηγανίζουμε. (Δεν πρέπει να καούν. Επειδή είναι λεπτές θα γίνουν λιώμα πριν κοκκινίσουν.)
Παράλληλα χτυπάμε 2 αβγά.
Όταν γίνουν οι πατάτες, τις στραγγίζουμε απ' το λάδι και τις ρίχνουμε σιγά σιγά μέσα στο ωμό αβγό ανακατεύοντας συνεχώς. Συνεχίζουμε το ανακάτεμα για 5 λεπτά ακόμα αδιάκοπα (όχι λιγότερο!). Από τη θερμοκρασία των πατατών το αβγό θα ψιλοπήξει (μοιάζει λίγο με το αβγόκομμα η διαδικασία).
Ζεσταίνουμε σε ένα τηγανάκι πολύ λίγο λάδι και μόλις ζεσταθεί ρίχνουμε την ομελέτα. Καθώς θα έχει ψιλοπήξει, θα πρέπει να την πατήσουμε προς τα κάτω για να καταλάβει τον πάτο. Την ψήνουμε πρώτα από τη μία και μόλις αρχίσει να ροδίζει από κάτω, τη γυρνάμε απ' την άλλη. (Προσοχή στο γύρισμα με πιάτο, γιατί καθώς είναι πηχτή, δε γλιστράει εύκολα. Αλοίφοντας όμως το πιάτο με λίγο λαδάκι κι αυτό, είναι πολύ πιο εύκολο.) Τη ροδίζουμε κι απ' την άλλη και έτοιμη.

-Αν θελουμε μπορούμε να βάλουμε και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι καθώς γίνονται οι πατάτες. Κάποιοι βάζουν, κάποιοι όχι.
-Η ισπανική ομελέτα βγαίνει χοντρούλα και η πατάτα δεν ξεκολλάει καθόλου από το αβγό. Είναι εντελώς ενιαία τα κομμάτια. Τρώγεται πιο ωραία όταν κρυώσει ελαφρά.
-Αν βγει ελαφρώς υγρή μέσα και δεν το θέλουμε, τότε την ψήνουμε σε μεσαία θερμοκρασία (πχ αντί για 6 στο 4, ή αντί για 3 στο 2).
Λόγω δύσκολου προγράμματος, θα αναγκαστώ να απέχω απ' το χαρισετο μέχρι και τον Ιούνιο. Αν κάποιο μέλος θέλει κάτι από τις αγγελίες μου, πολύ ευχαρίστως να μου το ζητήσει, αλλά θα χρειαστεί να κάνει λίγη υπομονή, γιατί θα μπαίνω πολύ σπάνια. Ευχαριστώ για την κατανόηση:)
ΧΡΩΣΤΩ: 0,10 guzelina / 1,50 demigian / 1,50 pigglet_gary


Άβαταρ μέλους
rubidium
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1283
Εγγραφή: 22 Οκτ 2012, 03:25
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΟΜΕΛΕΤΑ

Δημοσίευση από rubidium » 28 Αύγ 2013, 00:54

Τη δοκίμασα και με τις πατάτες βραστές αντί για τηγανιτές και κομμένες σε μικρά κυβάκια. Βγήκε πολύ ωραία και σίγουρα πιο υγιεινή ;)
Λόγω δύσκολου προγράμματος, θα αναγκαστώ να απέχω απ' το χαρισετο μέχρι και τον Ιούνιο. Αν κάποιο μέλος θέλει κάτι από τις αγγελίες μου, πολύ ευχαρίστως να μου το ζητήσει, αλλά θα χρειαστεί να κάνει λίγη υπομονή, γιατί θα μπαίνω πολύ σπάνια. Ευχαριστώ για την κατανόηση:)
ΧΡΩΣΤΩ: 0,10 guzelina / 1,50 demigian / 1,50 pigglet_gary

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”