ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11016
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από trelis » 21 Ιούλ 2013, 19:05

οποιο μελος γνωριζει θα ηθελα να μαθω τροπους μαγειρεματος με ζεσταμα ή χωρις (σαλατες) για πατατες ωμες αλλα και βραστες. θα ηθελα πολυ να μαθω συνταγες και προτασεις εκτος απο τις ελληνικες συνηθισμενες. καλοδεχουμενες απο οποιαδηποτε χωρα του πλανητη.
αν ειναι και χορτοφαγικες ....

:hapi:




:welcome:





:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;


Άβαταρ μέλους
Anzi
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 08 Μάιος 2013, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Anzi » 21 Ιούλ 2013, 19:14

καλησπερα σας γνωριζω εγω τα παντα για την μαγειρικη.θελετε συνταγες???????Πχ ξερω Αρμενικη συνταγη λεγετε Ταμπουλε(σαλατα με πλιγουρι)


-Έχω λογαριασμό στην πειραιώς για τις συναλλαγές μας.
-Στέλνω μόνο με box now
-Όταν μου κάνετε κατάθεση να με ενημερώνετε και να γράφετε και δημόσια.
Δεν βάζω σειρά προτεραιότητας,επικοινωνώ πρώτα με την καρδιά μου,και μετά απαντάω.

χρωστάω
30 λεπτά-tonia1990
0,70-fotini11
1.50-happinessva
2 ευρώ-angelaki2015

Άβαταρ μέλους
Anzi
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 08 Μάιος 2013, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Anzi » 21 Ιούλ 2013, 19:26

Ταμπουλέ, μία πεντανόστιμη και πολύ δροσερή σαλάτα και ένας πολύ ωραίος τρόπος για να δοκιμάσουμε το πλιγούρι!

Υλικά

1 ποτήρι πλιγούρι μουσκεμένο για 15 λεπτά σε 2 ποτήρια νερό
3 μεγάλες ντομάτες κομμένες σε κύβους
1 μεγάλο κρεμμύδι ψιλ/να
2 μάτσακια μαιντανό ψιλ/νο
ελαιόλαδο αρκετούτσικο με το μάτι
αλάτι
χυμός 2 λεμονιών


Εκτέλεση
Μουσκεύουμε το πλιγούρι σε κρύο νερό για 15 λεπτά και το αφήνουμε να στραγγίξει καλά.
Σε ένα μπωλ ρίχνουμε το στραγγισμένο πλιγούρι και όλα τα υπόλοιπα υλικά.
Αφήνουμε στο ψυγείο για 1 ώρα και σερβίρουμε.
Η ποσότητα είναι αρκετά γενναία, μειώνουμε αν θέλουμε τα υλικά.
Το σίγουρο είναι ότι υπερτερεί ο μαιντανός και για αυτό πολλοί την λένε μαιντανοσαλάτα!


-Έχω λογαριασμό στην πειραιώς για τις συναλλαγές μας.
-Στέλνω μόνο με box now
-Όταν μου κάνετε κατάθεση να με ενημερώνετε και να γράφετε και δημόσια.
Δεν βάζω σειρά προτεραιότητας,επικοινωνώ πρώτα με την καρδιά μου,και μετά απαντάω.

χρωστάω
30 λεπτά-tonia1990
0,70-fotini11
1.50-happinessva
2 ευρώ-angelaki2015

Άβαταρ μέλους
Anzi
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 08 Μάιος 2013, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Anzi » 21 Ιούλ 2013, 19:45

H αλήθεια για την «Ρώσικη Σαλάτα»

Στην Ρώσια δεν ξέρουμε αυτήν την σαλάτα «Ρώσικη» ούτε π.χ. στην Ελλάδα δεν υπάρχει Ελληνική σάλατα ενώ και οι δυο τους έγινε γνωστές σ'ολο τον κόσμο.
Όταν είδα για πρώτη φορά ρώσικη σαλάτα στην Ελλάδα γέλασα. Τι είναι αυτά τα καρότα και οι πατάτες που «κολυμπούν» στην μαγιονέζα; Αυτή είναι ρώσικη; Πλάκα μου κάνεις! Άλλωστε νομίζω και οι Έλληνες γελούν όταν βλέπουν «Ελληνική» σάλατα στην Ρώσια. Αλλά πρέπει να σας πω βρήκα με δυσκολία στο ιντερνέτ και μία σωστη συνταγή που μπορούμε να συναντούμε σε ρώσικες οικογένειες.
H Ρώσικη Σαλάτα έχει μεγάλη ιστορία που αρχίζει από τα 60ς 19ου αιώνα από τον γάλλο μάγειρα Λουσιέν Oλιβιέρ που τότε ήταν ο αρχιμάγειρας σε ένα γνωστό εστιατόριο στην Μόσχα. Νομίζουν ότι ο μόνος Oλιβιέρ ήξερε το μυστικό της δικιάς του σαλάτας και η πραγματική συνταγή χάθηκε από το θάνατο του εφευρέτη. Όμως ύστερα από χρονιά στις διάφορες εποχές εκάνε άλλη σαλάτα και κάθε φορά ήταν επομένη συνταγή. Αλλά και τώρα η γνωστή σαλάτα ονομάζεται Oλιβιέ.
Την σοβιετική εποχή εμείς ξέραμε την σαλάτα Oλιβιέ που ήταν πολυ μακριά από το αρχαίο πρωτότυπο αλλά αυτή η σαλάτα έγινε γνωστή σ'ολο τον κόσμο σαν Ρώσικη. Την σοβιετική εποχή το Oλιβιέ ήταν το αγαπημένο φαγητό που μαγειρέψανε για διάφορες γιορτές και βέβαια για την Πρωτοχρονιά. Και τώρα στην Ρώσια εχούμε Oλιβιέ αρκετά συχνά στο τραπέζι όταν γιορτάζουμε. Ακόμα και καμιά φορά χωρατεύουμε ότι η Πρωτοχρονιά δεν είναι η σωστη Πρωτοχρονιά χωρίς «λεκανάκη» του Oλιβιέ. Τρώμε τη σαλάτα Oλιβιέ συνήθως τον χειμώνα γιατί δεν έχουμε πολλά και φτηνά φρέσκα λαχανικά όπως το καλοκαίρι.
Πρέπει να σας πω ότι τώρα δεν υπάρχει μόνο μία συνταγή για αυτήν τήν σαλάτα ακόμα και στην Ρώσια. Συνήθως έχει καρότα, πατάτες, αυγά, αγγουράκια τουρσί, πάριζα (ή κρέα), αρακά, κρεμμύδι (όχι πάντα), μαγιονέζα.
Κάποιος την μαγειρεύει με πάριζα, κάποιος κάνει με κρέας ή με κοτόπουλο. Μερικοί βάζουν κρεμμύδι. Τώρα αρκετά συχνά την μαγειρεύον με φρέσκα αγγουράκια και όχι τουρσί, μερικοί από μας αρκετά και χωρίς καρότα. Δηλαδή κάθε μάγειρας προτιμα κάτι άλλο και δεν υπάρχει απόλυτα αυθεντική συνταγή!
Λοιπόν, θα πω πώς εγώ προτιμώ να μαγειρευώ Oλιβιέ.
Η παρακάτω συνταγή είναι με φρέσκα αγγουράκια και αγγουράκια τουρσί, χωρίς κρεμμύδι, με άνηθο και ένα μικρό μήλο. Κατά την γνώμη μου είναι νόστιμη!

Ρώσικη Σαλάτα (Oλιβιέ)
Υλικά
• 200-250 γρ. κρέας μοσχαρισιο βρασμενο
• 2 μέτριες πατάτες
• 2 μικρά καρότα
• 3 αυγά
• 1 μπουκάλι κατεψυγμένο αρακά
• 5-7 πολύ μικρά αγγουράκια τουρσί (ή 2-3 μέτρια)
• 1 μέτριο φρέσκο αγγούρι (ή ½ μεγάλο)
• 1 μικρό μήλο (καλύτερα γλυκό ή ξινόγλυκο) (προαιρετικα)
• 1/3 μεγάλο μπουκάλι μαγιονέζα
• άνηθο

Εκτέλεση
1. Βράζουμε το κρέας ή βγάζουμε βρασμένο κρέας από κρεατόσουπα. Βράζουμε τα καρότα, τις πατάτες και τα αυγά και τους αφήνουμε να κρυώσουνε .Βράζουμε τα καρότα, τις πατάτες με φλούδα. Να μην είναι πολύ βρασμένα δηλαδή να μην λιώσουν στο ανακάτεμα.
2. Kαθαρίζουμε τα βρασμένα λαχανικά, τα αυγά και το φρέσκο αγγούρι.
3. Όλα τα ψιλοκόβουμε σε μικρά τετράγωνα κομματάκια (τα αγγουράκια τουρσί και τα καρότα κόβουμε σε πιο μικρά κομματάκια). Κόβουμε το άνηθο. Τρίβουμε το μήλο σε έναν τρίφτη.
4. Τα ρίχνουμε όλα εκτός από τον αρακά σε μία μεγάλη κατσαρόλα, ανακατεύουμε. Μετά ρίχνουμε τον αρακά, ανακατεύουμε ξανά.
Τέλος προσθέτουμε τη μαγιονέζα και ανακατεύουμε πολύ καλά και βάζουμε στο ψυγείο. Η ρώσικη σαλάτα είναι πολύ καλύτερη σε λίγες ώρες ή ακόμα και την άλλη μέρα που τα υλικά ανακατεύουν μεταξύ τους!

Γαρνίρετε με άνηθο (ή μαϊντανό) και σερβίρετε!


-Έχω λογαριασμό στην πειραιώς για τις συναλλαγές μας.
-Στέλνω μόνο με box now
-Όταν μου κάνετε κατάθεση να με ενημερώνετε και να γράφετε και δημόσια.
Δεν βάζω σειρά προτεραιότητας,επικοινωνώ πρώτα με την καρδιά μου,και μετά απαντάω.

χρωστάω
30 λεπτά-tonia1990
0,70-fotini11
1.50-happinessva
2 ευρώ-angelaki2015

Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Mary07 » 21 Ιούλ 2013, 20:01

Καλησπέρα ! Γνωρίζω και γω διάφορες συνταγές από παραδοσιακή ελληνική κουζίνα, χορτοφαγικές (μιας και ήμουν 4 χρόνια αυστηρά χορτοφάγος), και κάποιες γκουρμέ από έναν φίλο μάγειρα... να τις ποστάρω εδώ;;;
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

Άβαταρ μέλους
Anzi
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 08 Μάιος 2013, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Anzi » 21 Ιούλ 2013, 20:42

Mary07 έγραψε:Καλησπέρα ! Γνωρίζω και γω διάφορες συνταγές από παραδοσιακή ελληνική κουζίνα, χορτοφαγικές (μιας και ήμουν 4 χρόνια αυστηρά χορτοφάγος), και κάποιες γκουρμέ από έναν φίλο μάγειρα... να τις ποστάρω εδώ;;;

4 χρονια χορτοφαγος?????και πως ητανε η ζωη σου αυτα τα 4 χρονια???ειχες προβληματα υγειας οταν δεν ετρωγες κρεας????σε ρωταω γιατι θελω να γινω χορτοφαγος!!!!!!!


-Έχω λογαριασμό στην πειραιώς για τις συναλλαγές μας.
-Στέλνω μόνο με box now
-Όταν μου κάνετε κατάθεση να με ενημερώνετε και να γράφετε και δημόσια.
Δεν βάζω σειρά προτεραιότητας,επικοινωνώ πρώτα με την καρδιά μου,και μετά απαντάω.

χρωστάω
30 λεπτά-tonia1990
0,70-fotini11
1.50-happinessva
2 ευρώ-angelaki2015

Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Mary07 » 21 Ιούλ 2013, 21:15

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα πρόβλημα υγείας, ίσα ίσα μου έφτιαξε και ο σίδηρος και είδα και άλλα πολύ καλά στον οργανισμό μου - χαχα - και θα ήθελα να ξαναγίνω, αλλά πλέον έχω πολύ σπάνια την δυνατότητα να μαγειρέψω ή να επιλέξω την τροφή μου... το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ξεκίνησα να μην τρώω καθόλου σωστά λόγο οικονομικής στενότητας !

Θα παραθέσω λίγο αργότερα και συνταγές !!! Πάντως γενικά αν θέλεις να γίνεις χορτοφάγος θα πρέπει να χεις όρεξη για μαγείρεμα και ψάξιμο να συνδιάζεις σωστά τις τροφές :}
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

Άβαταρ μέλους
Anzi
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 08 Μάιος 2013, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Anzi » 21 Ιούλ 2013, 21:28

Mary07 έγραψε:Η αλήθεια είναι πως δεν είχα πρόβλημα υγείας, ίσα ίσα μου έφτιαξε και ο σίδηρος και είδα και άλλα πολύ καλά στον οργανισμό μου - χαχα - και θα ήθελα να ξαναγίνω, αλλά πλέον έχω πολύ σπάνια την δυνατότητα να μαγειρέψω ή να επιλέξω την τροφή μου... το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ξεκίνησα να μην τρώω καθόλου σωστά λόγο οικονομικής στενότητας !

Θα παραθέσω λίγο αργότερα και συνταγές !!! Πάντως γενικά αν θέλεις να γίνεις χορτοφάγος θα πρέπει να χεις όρεξη για μαγείρεμα και ψάξιμο να συνδιάζεις σωστά τις τροφές :}

ααααα γενικα μαγειρευω αρκετα παντα υγεινα βεβαια και παντα συνδυαζω τροφες οπως φακες με ρυζι,αλλα μια κοπελα που ειναι διατροφολογος μου ειπε πως αν γινω χορτοφαγος και δεν συνδυαζω τις τροφες υπαρχει περιπτωση στηροτητας με φοβησε αυτο που μου ειπε.


-Έχω λογαριασμό στην πειραιώς για τις συναλλαγές μας.
-Στέλνω μόνο με box now
-Όταν μου κάνετε κατάθεση να με ενημερώνετε και να γράφετε και δημόσια.
Δεν βάζω σειρά προτεραιότητας,επικοινωνώ πρώτα με την καρδιά μου,και μετά απαντάω.

χρωστάω
30 λεπτά-tonia1990
0,70-fotini11
1.50-happinessva
2 ευρώ-angelaki2015

Άβαταρ μέλους
Mary07
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
57 52
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2013, 00:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ζηταω τεχνογνωσια μαγειρικης

Δημοσίευση από Mary07 » 21 Ιούλ 2013, 21:37

Για στειρότητα δεν ξέρω. εγώ πάντως το τελευταίο 6μηνο ήμουν συνεχώς με ζαλάδες...

1. Συνταγή Μακαρόνια με σος μουστάρδας και ρόκα...

Υλικά: μακαρόνια, φύλα ρόκας, μουστάρδα την απλή, πάπρικα, μαϊντανό, κρεμμύδι ψιλοκομμένο, αλάτι, λάδι.

Βράζεις τα μακαρόνια 8-10 λεπτά σε κατσαρόλα με αλατισμένο νερό. Σουρώνεις και τα αφήνεις με λίγο νεράκι στην άκρη για να μην κολλήσουν. Σε ένα τηγάνι βάζεις λίγο λαδάκι και σοτάρεις αφού κάψει, το κρεμμυδάκι. Προσθέτεις μουστάρδα και νερό σε σχετικά ίση αναλογία και ανακατεύεις ως να δέσει η σάλτσα. προσθέτεις πάπρικα, μαιντανό και αλάτι.Αφού η σάλτσα είναι έτοιμη κλείνεις την φωτιά και ρίχνεις μέρα στο τηγάνι τα μακαρόνια σου, αφού τα στραγγίσεις τελείως. Ανακατεύεις καλά και προσθέτεις τα φύλλα ρόκας....ανακατεύεις λιγάκι και σερβίρεις !!!!

Ελπίζω να σου αρέσει!
Το μέλος μπαίνει στην ομάδα περιορισμένης πρόσβασης εξαιτίας της οφειλής του στις αγγελίες viewtopic.php?f=258&t=124601 και viewtopic.php?f=19&t=124463&start=10. Θα βγει από την ομάδα αν και όταν αποκαταστήσει τις εκκρεμότητες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρόφιμα - διατροφή - συνταγές”