[ΖΗΤΑΩ] Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από echelon2011 » 03 Φεβ 2015, 01:05

Ζητάω (από τους μαστροχαλαστές που έχουμε πάρε-δώσε χέρι με χέρι) γράσο λιθίου σε μορφή αλοιφής, η οποιοδήποτε γράσο είναι κατάλληλο για τη λίπανση πλαστικών γραναζιών. Δυστυχώς, είτε δεν βρίσκω σε μορφή τζελ, είτε το βρίσκω στην επαρχία, είτε σε συσκευασίες του κιλού. Χρειάζομαι μια ελάχιστη ποσότητα για να λιπάνω τον μηχανισμό laser transfer του cd player (αποκλείω το σπρέι λόγω εγγύτητας στο φακό του laser) και το γρανάζι auto-return του πικάπ.
Κυρίως όμως, αν γνωρίζει κανείς, να μου πει αν υπάρχει κάποιο καταλληλότερο γράσο για πλαστικά. Πριν καιρό είχα αγοράσει μια high-tech 80s συσκευή πικάπ με αυτόματη οριζόντια κίνηση του βραχίονα που έπαιρνε τον δίσκο σαν cd με συρτάρι. Λειτούργησε ελάχιστα, μέχρι που διαλύθηκε σε πέντε κομμάτια ένα βασικό γρανάζι που είχε "καεί" από το λιπαντικό. Δεν θέλω να πάθουν το ίδιο και οι υπόλοιπες συσκευές μου. Τι λίπανση χρησιμοποιούμε σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε να κρατήσουμε την συσκευή εις το απώτερο μέλλον;

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11019
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από trelis » 03 Φεβ 2015, 01:21

εχω κατι γρασσα που πειραγματιζομαι. θα δοκιμασω σε πλαστικο και θα ενημερωσω. τι ακριβως εβαλες; σε ποσο διαστημα διαλυθηκε;




:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από echelon2011 » 03 Φεβ 2015, 02:10

Μη δοκιμάσεις τίποτα, μιλάω εντελώς μακροπρόθεσμα. Δεν έχω βάλει πουθενά γράσο, απλά ψάχνω για να βάλω και δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το κατάλληλο. Μάλλον γράσο λιθίου χρειάζομαι (με βασική χρήση σε αλυσίδες μοτοσυκλετών) καθώς λέγεται ότι είναι φιλικό στο πλαστικό. Το παράδειγμα που ανέφερα πιο πάνω, αφορούσε παλιά συσκευή που αγόρασα και μάλλον είχε εργοστασιακό γράσο, το οποίο μετέτρεψε το πλαστικό γρανάζι σε κάτι σαν σκληρό κερί που θρυματίζονταν τα δόντια του.

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11019
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από trelis » 03 Φεβ 2015, 03:16

εδω και λιγο διαστημα πειραγματιζομαι με ανθρακουχο και γραφιτουχο σε μεταλλικα. θα κανω ενα τσεκ σε plastic......





:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Άβαταρ μέλους
lion
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Χαριλάου Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από lion » 03 Φεβ 2015, 07:18

Νομίζω υπαρχει ειδικο λευκο γρασσο σε καταστηματα ηλεκτρονικων. Το γρασσο λιθιου ειναι το κοινο γρασσο για τα παντα. Το γραφιτουχο ειναι κυριως για ανοιχτα γραναζια και δεν φευγει τοσο ευκολα λογω ταχυτητας.
Το γράσσο που χρησιμοποιούν στα ηλεκτρονικά είναι κατάλευκο καί μάλλον έχει πρόσθετα σιλικόνης.

Γράσσο λιθίου ΑΠΛΟ (χρώμα κίτρινο) έχω πολλά κιλά και αν θες σου στέλνω.
Δεν έχω λιπάνει ποτέ πικαπ αλλά σε άλλες συσκευές που έβαλα μη σωστό γράσσο, είχα φρενάρισμα οπότε πρόσεξε.

Ρίξε μία ματιά εδώ:

http://dual-reference.com/Troubles/1200lube.htm

http://goo.gl/qrNSnA

http://goo.gl/FZi4Xi [Δες και τα υπόλοιπα αξεσουάρ ... έπαθα πλάκα...(ωχ σορρυ πΛΛΛΛάκα ήθελα να πώ)]

http://goo.gl/rQqv6m

http://www.vinylengine.com/turntable_fo ... hp?t=41213

Άβαταρ μέλους
lion
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Χαριλάου Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από lion » 03 Φεβ 2015, 13:15

echelon2011 έγραψε:Μη δοκιμάσεις τίποτα, μιλάω εντελώς μακροπρόθεσμα. Δεν έχω βάλει πουθενά γράσο, απλά ψάχνω για να βάλω και δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το κατάλληλο. Μάλλον γράσο λιθίου χρειάζομαι (με βασική χρήση σε αλυσίδες μοτοσυκλετών) καθώς λέγεται ότι είναι φιλικό στο πλαστικό. Το παράδειγμα που ανέφερα πιο πάνω, αφορούσε παλιά συσκευή που αγόρασα και μάλλον είχε εργοστασιακό γράσο, το οποίο μετέτρεψε το πλαστικό γρανάζι σε κάτι σαν σκληρό κερί που θρυματίζονταν τα δόντια του.
Το πιο πιθανό είναι να μη φταιει το γράσο, αλλά το υλικό από το οποίο ήταν φτιαγμένο το γρανάζι. Μου έχει τύχει σε παλιά συσκευή, σε ένα γρανάζι να φαγωθούν τα δόντια, να έχει γίνει όπως λες, ενώ δεν υπήρχε ίχνος λίπανσης (δεν χρειαζόταν). Να φανταστείς μου έπεσε από λίγα εκατοστά ύψος και έγινε κομμάτια!! - Ήταν λάθος το υλικό και υπήρχε μη ορίτζιναλ το ανταλλακτικό, από μέταλλο.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από echelon2011 » 27 Φεβ 2015, 22:35

Έχεις δίκιο lion, θα πάω σε κατάστημα ηλεκτρονικών και θα ζητήσω κάποιο λευκό γράσσο. Απλά με μπέρδευε ότι δεν έχω βρει ένα προϊόν που να γράφει ξεκάθαρα ότι είναι κατάλληλο για ηλεκτρονικές συσκευές και να είναι σε φυσιολογικό σωληνάριο. Οι περισσότερες συσκευασίες είναι μίνι κουβάδες (και με πιάνουν τα οικολογικά μου) και δείχνουν επάνω βάρκες και βαριές μηχανές και μοτοσυκλέτες, και είχα μια ανασφάλεια για το αν κάνουν για πλαστικά. Άσε που πατάς στο google "λιπαντικό" και σου βγαίνει η Πάμελα Άντερσον... :D

ΗχώΚαρδιάς
Silver Member
Silver Member
8 9
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 08 Αύγ 2014, 18:57
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλή περί λίπανσης πλαστικών - γράσο λιθίου

Δημοσίευση από ΗχώΚαρδιάς » 28 Φεβ 2015, 00:21

Μην βάλεις καμία μορφή γράσου. Όλα τα γράσα είναι με βάση το πετρέλαιο και όλα μαλακόνουν τα πλαστικά.
Μόνο αν τα γρανάζια είναι από τεφλόν, που αμφιβάλω.

Θα βάλεις απλά την γνωστή παχύρευστη NIVEA για τα χέρια που είναι σε μπλέ μεταλικό κουτί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eπιστήμη & Τεχνολογία”