Πώς να κατασκευάσω μουσικό κουτί

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Πώς να κατασκευάσω μουσικό κουτί

Δημοσίευση από venybzz » 04 Οκτ 2016, 21:36

Καλησπέρα,

Τον τελευταίο καιρό, δηλαδή περίπου εδώ και 1 χρόνο :D , προσπαθώ να φτιάξω ένα μουσικό κουτί. Μου έχει πάρει τόσο καιρό γιατί δεν γνωρίζω από κυκλώματα, ρεύματα, τάση κοκ, οπότε το project πάει κάπως έτσι: διάβαζα, προσπάθεια, εμπόδιο.


Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα κουτί το οποίο όταν θα ανοίγει θα φωτίζει με led, θα παίζει μουσική και θα γυρνάει μια φιγούρα.
Η μπαταρία που έχω χρησιμοποιήσει είναι 3,7v , η οποία θα φορτίζει με micro usb (έχω συνδέσει τη μπαταρία με μία πλακέτα).

Τα προβλήματα-απορίες που έχω είναι:
Πως γίνεται να φορτίζει η μπαταρία από την πλακέτα-micro usb και ταυτόχρονα να δίνει ρεύμα αλλού; Δηλαδή πως γίνεται η μπαταρία να έχει καλώδια και input & output.
Τα ηχεία που μπορούν να συνδεθούν στην 3,7V μπαταρία, είναι 8ohm αλλά η απόδοση είναι πολύ χαμηλή. Πως θα μπορούσα να ανεβάσω την απόδοση της έντασης; Ίσως με μία μπαταρία 5v?
Εάν βάλω 5v μπαταρία, δημιουργείται πρόβλημα στο mp3? Θα χρειαστώ κύκλωμα-πλακέτα που να ρίχνει την τάση στα 3,7v?

Σας παραθέτω και μια φωτογραφία με το κυκλωμα που έχω φτιάξει έως τώρα.
Mη δώσετε σημασία στα Led και στο DC motor

Εικόνα

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
40 39
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ZΗΤΑΩ] Βοήθεια από ηλεκτρονικό

Δημοσίευση από mambagr » 04 Οκτ 2016, 22:07

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι , όταν έχεις συνδεδεμένο το φορτιστή, ενα μέρος του ρεύματος πάει στην μπαταρία για φόρτιση και ενα μέρος στην απευθείας τροφοδοσία του κυκλώματος σου (αν δουλεύει το κουτί εκείνη τη στιγμή). Διακλαδιζεται δηλαδή στην είσοδο της μπαταρίας. Οταν αποσυνδέσεις το φορτιστή η μπαταρία τροφοδοτεί το κουτί.
Αν χρειαστεί να βάλεις μεγαλύτερη μπαταρία (δεν το γνωριζω) και τα κυκλώματα σου (mp3, motor) δουλεύουν σε μικρότερη τάση προφανώς θα χρειαστείς κύκλωμα μείωσης.
Κάποιος άλλος αν ξέρει για το θέμα των ηχείων...

Καλό κουράγιο. Αυτό που κάνεις οταν το ολοκληρώσεις θα σε ικανοποιήσει πολύ το ότι το κατάφερες.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: [ZΗΤΑΩ] Βοήθεια από ηλεκτρονικό

Δημοσίευση από xarelle66 » 05 Οκτ 2016, 09:06

Μάλλον χρειάζεσαι κάτι τέτοιο:

http://www.ebay.com/itm/3-7V-Lipo-Lithi ... SwaB5Xqv3E

ή κάτι παρόμοιο.

Έχει πάρα πολλά τέτοια κυκλώματα στο ebay και μάλιστα είναι πάμφθηνα. Απλά θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρεις ακριβώς αυτό που θέλεις.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: [ZΗΤΑΩ] Βοήθεια από ηλεκτρονικό

Δημοσίευση από venybzz » 05 Οκτ 2016, 11:47

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλοβαλτώσει.

Σχετικά με την μπαταρία: Οκ, διακλαδώνεται όταν είναι ανοιχτό το κουτί, όταν είναι κλειστό, απλά φορτίζει η μπαταρία αφού ο διακόπτης on/off είναι μετά την πλακέτα και την μπαταρία. Η μπαταρία είναι συνδεδεμένη με την πλακέτα με + -
Για να τη συνδέσω στο υπόλοιπο κύκλωμα, απλά βγάζω διπλά καλώδια από την μπαταρια; Δηλαδή πως γίνεται από τη μία να συνδεθεί η μπαταρία με την πλακέτα για να φορτίζει & από την άλλη να συνδεθεί με το υπόλοιπο κύκλωμα ώστε να δίνει ρεύμα;

Όσο για τις πλακέτες στο ebay, από εκεί αγοράζω, γνωρίζω για την ποικιλία και το χαμηλό κόστος, απλά δεν ξέρω τι συνδεσεις πρέπει να γίνουν για να ψάξω.

Όπως και να έχει, σας ευχαριστώ και πάλι
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
40 39
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ZΗΤΑΩ] Βοήθεια από ηλεκτρονικό

Δημοσίευση από mambagr » 08 Οκτ 2016, 21:07

Ακριβώς. Από το σημείο που φτάνει το καλώδιο της φόρτισης σε κάθε πόλο της μπαταρία συνεχίζεις με άλλο καλωδιο για το κύκλωμα σου.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eπιστήμη & Τεχνολογία”