Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από diamond_gr » 25 Ιουν 2010, 11:19

Πρόσφατα αγόρασα από το Ebay μια συσκευή που χρησιμοποιεί υπέρηχο για να διώξει ποντίκια, μαύρα σκαθάρια (κατσαρίδες), τριζόνια, κουνούπια, μύγες, μυρμήγκια, τερμίτες (;).

Απ'ότι λένε οι κατασκευαστές, θέλει 3-6 εβδομάδες για να δείτε αποτελέσματα. Επίσης λένε ότι πιάνει ενα χώρο 50-80 τετραγωνικά μέτρα.

Δείτε λίγο την περιγραφή τους:
Product Feature
100% brand new and high quality Electronic Helminthes Machine

This product is widely used in family, warehouse, shops, hotels, hospitals, offices, rooms, gardens, hotels, grain depot, etc.

Weight: 50g

Color: White

This product will have great effect in 50-80 square meters in the room

This product can lustrate house mouse, black beetle, mosquito, flea, fly, cricket, ant, wood ant etc vermin, So we can call it electronic lustrate mouse machine, electronic helminthes machine etc

The ultrasonic that sent out from this machine is far away from hearing range of human being, they will not do harm to human being and pets, also will not have affect on house machine

This product is safety and environment protected, smell-less and flavorless, teeny used energy (Total power< 1 W )and with advance photoelectron technology

This product can be plug directly to AC 220V (or 110V ) power socket, (Power range:AC90V-250V, Frequency: 50Hz-60Hz )

use methods:

After plugging the power on the wall, you can see the blue indicator light and the machine begin to work, Also you can hear electronic scanning sound from high frequency to low frequency, the frequency selected power is on the left side, when you turn it to "H" , it can lustrate mosquito, black beetle etc small vermin, when you turn to "L", it can lustrate mouse, Please select it as product' actually function, you will find its effect in several days, the mouse decreases a lot, maybe you will find the hexapod increase a little at the beginning use period, Because the ultrasonic evict them from the hiding place, And they will disappear in short time, In 3-6 weeks, you are no need to worry about mouse and vermin, Good situation will keep if you let the machine work all the time, But it just costs you a little for one year, You can no need to buy dang erous chemical medicine and clean the mouse cage.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η συσκευή δεν χαρίζεται. Το παρόν είναι απλά για ενημέρωση.


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από polvar » 25 Ιουν 2010, 11:37

Μακάρι να εργάζεται! :judge:

Εγώ πάντως είχα μια ανάλογη για έντομα και τα έντομα κάθονταν επάνω. :wall:

Ένας φίλος πήρε μια πιο ισχυρή για ποντίκια και τα ποντίκια "έκοβαν βόλτες" τριγύρω!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
tempo21
new member
new member
2 3
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 18:28
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από tempo21 » 25 Ιουν 2010, 12:29

και πως ξέρεις αν δεν επηρεάζει και εσένα μαζί με τα έντομα? π.χ. ημικρανίες, ναυτία κτλ? Ακόμα και καρκινογόνο θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο … όπως π.χ. οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας. :mm:

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από diamond_gr » 25 Ιουν 2010, 12:52

Καταρχήν, το πήρα δοκιμαστικά. Δεν έχω πρόβλημα κατσαρίδων (δείτε λίγο το ποστ μου εδώ). Έχω και σίτες στο σπίτι, οπότε μάλλον τζάμπα το πήρα. Δεν έχω βέβαια και πρόβλημα ποντικών.

Όσον αφορά να επηρεάσει εμένα.
Κινητή τηλεφωνία είναι ηλεκτρομαγνητικό κύμα και πειράζει τον άνθρωπο με διάφορους τρόπους. Ομοίως και της τηλεόρασης κλπ. Οπότε είτε έχω αυτό το σύστημα είτε όχι, πάλι θα έχω πρόβλμα. Ακόμα και τώρα που κάθομαι και γράφω στον υπολογιστή, υπάρχει ακτινομολία από το μηχάνημά μου.

Σαν υπέρηχος όμως, δεν επηρεάζει. Είναι σε συχνότητα που δεν επηρεάζει τον άνθρωπο. Δες λίγο εδώ. Αναφέρει:
Το λεξικό ορίζει ένα υπερηχογράφημα », όπως η ενέργεια που παράγεται από τα ηχητικά κύματα των 20.000 ή περισσότερες ταλαντώσεις ανά δευτερόλεπτο. Υπέρηχος χρησιμοποιεί ηχητικά κύματα που είναι πολύ πάνω από τη συχνότητα, την οποία το ανθρώπινο αυτί μπορεί να αποκρυπτογραφήσει. Η λειτουργία του βασίζεται στην τεχνολογία του αισθητηρίου που εκπέμπουν ηχητικά κύματα, που διεισδύουν στον ανθρώπινο σώμα δεν κανένα κίνδυνο.
Η μόνη ένσταση μπορεί να είναι, αφού έχει 2 διακόπτες (ενα για ποντίκια και ενα για έντομα) τότε θα εκπέμπει σε 2 διαφορετικές συχνότητες. Πιθανό να υπάρξει "πρόβλημα" στον άνθρωπο. Αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω. Επειδή το έχω γυρισμένο στα έντομα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν και έχω ένσταση πως ο υπέρηχος μπορεί να επηρεάσει μηρμυγκια ή κουνούπια. Είδομεν...

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από kelili » 26 Ιουν 2010, 05:06

Αφού είσαι vet, άμα βρεις και κανένα άλλο καλό εκπαιδευτικό βιντεάκι για τις κατσαρίδες πόσταρισε το μου, σε παρακαλώ. Λέω να ξεπεράσω τη φρίκη μου για αυτές γνωρίζοντας τες καλύτερα...
Αυτό που λές για την γερμανικη κατσαρίδα, είναι όντως γερμανική; Το λέω γιατί θυμάμαι πάντα τη γιαγιά μου να λέει ότι "εμείς στην Ελλάδα παλιά είχαμε κάτι άλλες κατσαρίδες, πιο μαύρες, αυτές οι κοκκινόξανθες εμφανίστηκαν το '60 -' 70." Είχε κάποιο δίκιο;

Άβαταρ μέλους
utero
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
64 79
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 10 Ιουν 2010, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από utero » 28 Ιούλ 2010, 16:17

Εγω προσφατα κατεβασα μια εφαρμογη που και καλα διωχνει τα κουνουπια για το iphone.. Αλλα σκεφτομαι, ειναι δυνατον η apple που εχει φτιαξει ενα προιον που απευθυνεται σε ανθρωπους να εχει δοσει στο προιον κ δυνατοτητες μη αντιληπτες απο τον ανθρωπο? Πχ υπερηχους κτλ που λενε. Λιγο κουλο μου φαινεται
Πόσο ακόμα θα υπάρχω στις ρακένδυτες μνήμες σου
πόσο ακόμα θα ψάχνω αιμορραγώντας με στίχους
την ανάσα απ' το γέλιο σου, τους τριγμούς απ' τα βήματα
της αγάπης το τρέμουλο στους σπασμούς της φωνής σου

Κυριακή των Βαΐων ανοιξιάτικο βράδυ
σου στέλνω για τη γιορτή σου καρτ ποστάλ απ' τον Άδη


....ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από polvar » 28 Ιούλ 2010, 18:09

Καλό κι αυτό :lol: :lol: :lol:
Πέρα από το κατά πόσον οι υπέρηχοι διώχνουν τα κουνούπια, εδώ υπεισέρχεται και το κατά πόσον το ηχείο (και τα κυκλώματα) του iPhone είναι ικανά να παράγουν τις κατάλληλες υπερηχητικές συχνότητες.
Μήπως η εφαρμογή στόχο έχει να προσθέσει καμιά διαφήμιση;
Η έμπρακτη απόδειξη πλέον μας χρειάζεται....οπότε δοκιμάστε και πείτε μας τα αποτελέσματα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από diamond_gr » 28 Ιούλ 2010, 18:52

Εμένα πάντως μου είπαν ότι είχε αποτέλεσμα στα κουνούπια. Αν και δεν έπιασε το όριο των εβδομάδων που είπε ο κατασκευαστής, μου είπε ότι δεν έχει κουνούπια.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από polvar » 28 Ιούλ 2010, 21:42

Εσύ τελικά diamond_gr μετά από 4 εβδομάδες πώς την κρίνεις; Έχεις αποτελέσματα;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Συσκευή που διώχνει ποντίκια, κατσαρίδες κλπ με υπέρηχο

Δημοσίευση από diamond_gr » 29 Ιούλ 2010, 15:14

Δεν ξέρω ακριβώς. Να πω τα δικά μου.

1. Κουνούπια-μύγες δεν έχω. Πιθανό γιατί έχω και σίτες. Το θέμα είναι ότι έχω μεγαλύτερο σπίτι από αυτό που καλύπτει το μηχάνημα. Πιθανό στο σαλόνι που είναι μακρυά, και αν αφήσω την σίτα ανοικτή, να μπεί μύγα. Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί αυτό (να μπει). Τυχαίο; Δεν νομίζω!!!

2. Κατσαρίδες, όπως έχω γράψει και στο forum έχω κάνει απεντόμωση εδώ και 1 χρόνο (ίσως και λίγο παραπάνω). Οπότε είμαι καθαρός.

3. Μυρμύγκια βρίσκω κάπου-κάπου. Όχι όμως ποσότητες και δεν κουβαλάνε πράγματα. Πιθανό να έκανε δουλειά.

Για τα ποντίκια, μιας και δεν έχω, δεν το έχω ενεργοποιήσει για ποντίκια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eπιστήμη & Τεχνολογία”