Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ztheano
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2614
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 09:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Δημοσίευση από ztheano » 15 Νοέμ 2019, 18:27

Καλησπέρα σας.
Το πρόβλημά μου ξεκίνησε όταν αποφάσισα να μεταφέρω το λογαριασμό του ηλεκτρικού στο όνομά μου από το όνομα της μητέρας μου που ήταν μέχρι τώρα.
Η ΔΕΗ ζητάει και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου. Φώναξα λοιπόν τον ηλεκτρολόγο και αφού έλεγξε τον πίνακα, τις συνδέσεις και όλα τα σχετικά πήγε στο ρολόϊ να μετρήσει τη γείωση. Και τότε ανακαλύψαμε ότι το σπίτι δεν έχει γείωση αφού ο μετρητής του έδειξε 29 Ωμ ενώ η ΔΕΗ για να δεχτεί το πιστοποιητικό θέλει 1 Ωμ.

Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι για τα παλιά σπίτια (πριν το 2006) η γείωση συνδεόταν με τους μεταλλικούς σωλήνες της ΕΥΔΑΠ. Από όταν η ΕΥΔΑΠ άλλαξε τους σωλήνες σε πλαστικούς χάθηκε και η γείωση...

Η διαδικασία που μου πρότεινε ως ορθή είναι ότι πρέπει να σκαφτεί μία "τάφρος" βάθους και πλάτους 1 μέτρου και μήκους αγνώστου (δοκιμάζεις και προχωράς ή σταματάς) μέσα στην οποία πρέπει να θαφτούν κάποια ειδικά μεταλλικά πλαίσια και να συνδεθούν με το καλώδιο της γείωσης.

Η διαδικασία αυτή για μένα είναι μάλλον ανέφικτη, καθώς δεν υπάρχει ούτε ο απαραίτητος χώρος, αλλά και σημαντικότερο, ούτε το απαραίτητο χρήμα... :-(

Μπορεί κάποιος να δώσει κάποια εναλλακτική που να είναι εφικτή αλλά και να φέρει το αποδεκτό από τη ΔΕΗ αποτέλεσμα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Έχω Paypal, έχω web banking Εθνική,Πειραιώς,Alpha, έχω κούτελο και δυο δίδυμα κορίτσια !!! ;-)
Συγκατοικούμε με σκύλο και γάτο και είμαι καπνίστρια...

Χρέωση στις ομαδικές: 0-1 κιλό 1,50 ευρώ, 1-2 κιλά 2,00 ευρώ, 2-3 κιλά 2,50 ευρώ κλπ

Ανεβάζω αγγελίες αντικειμένων σε ελληνικά sites αγγελιών και στο e-bay για συγγενείς μου που δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν οι ίδιοι.


Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7865
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Δημοσίευση από GeorgeF » 15 Νοέμ 2019, 18:46

Δεν παρέχετε αρκετές πληροφορίες για να σας δοθεί σαφής απάντηση (είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία;),αλλά με μια λέξη,όχι.Η λύση που σας πρότεινε ο ηλεκτρολόγος είναι η ενδεδειγμένη και λέγεται φρεάτιο γείωσης.Όσον αφορά το χρηματικό,σκεφτείτε το σαν επένδυση για την σωματική σας ακεραιότητα.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Δημοσίευση από polvar » 16 Νοέμ 2019, 07:43

Συμπληρωματικά και διευκρινιστικά προς τα παραπάνω που έγραψε ο GeorgeF, να ξέρετε ότι:
1) Η γείωση ασφαλίζει εσάς, την οικογένειά σας, τις συσκευές σας και την εγκατάσταση σας έναντι διαρροών ρεύματος,επομένως όσο καλύτερη είναι τόσο ασφαλέστεροι είστε
2) Υπάρχουν διάφορα είδη γειώσεων. Εναλλακτικά της τάφρου που σας πρότεινε ο ηλεκτρολόγος υπάρχουν τα τρίγωνα γειώσεων και άλλα όπως συνοπτικά περιγράφονται στο https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2 ... st_20.html. Όμως το είδος που θα επιλεγεί εξαρτάται από τις τοπικές συνθήκες. Πχ αν είστε σε βραχώδες μέρος υπάρχει δυσκολία να γίνει κάρφωμα πασσάλων. Αν δεν έχετε μεγάλη αυλη δεν γίνεται το τρίγωνο ή η ταφρος κοκ
Και όπως σας είπε ο ηλεκτρολόγος, πάντοτε γίνεται η κατασκευή και μετράται αν επαρκεί το αποτέλεσμα της στην επίτευξη της επιθυμητής τιμής αντίστασης της γείωσης. Αν δεν επαρκεί, συμπληρώνεται η κατασκευή μέχρις επιτεύξεως της τιμής
3) Αν δεν έχετε μονοκατοικία, η έλλειψη καλής γείωσης αφορά όλο το συγκρότημα των κατοικιών, επομένως συνεννοηθείτε να κάνετε μια σωστή γείωση για όλο το συγκρότημα και το κόστος να επιμεριστεί σε όλους

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7865
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Δημοσίευση από GeorgeF » 16 Νοέμ 2019, 10:42

polvar έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 07:43
Εναλλακτικά της τάφρου που σας πρότεινε ο ηλεκτρολόγος...
Μην την βάζεις να ψάχνει άδικα.Για παλιό σπίτι δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις.Αυτά που βλέπεις στο κείμενο του ΟΑΕΔ αφορούν σπίτια που είναι στο χτίσιμο και άλλα που αφορούν βιομηχανικές εφαρμογές (πχ ταινία γείωσης).Το φρεάτιο γείωσης περιέχει το τρίγωνο ηλεκτροδίων.Προφανώς και αν είναι πολυκατοικία το κόστος θα πρέπει να μοιραστεί σε όλους.
Διαβάστε και αυτό: https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77166
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
ztheano
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2614
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 09:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Δημοσίευση από ztheano » 16 Νοέμ 2019, 14:13

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Διάβασα και τα σχετικά links οπότε θα ξαναέρθω σε συννενόηση με τον ηλεκτρολόγο για να γίνει το καλύτερο και οικονομικότερο δυνατόν.
Υπόχρεη!!!
Έχω Paypal, έχω web banking Εθνική,Πειραιώς,Alpha, έχω κούτελο και δυο δίδυμα κορίτσια !!! ;-)
Συγκατοικούμε με σκύλο και γάτο και είμαι καπνίστρια...

Χρέωση στις ομαδικές: 0-1 κιλό 1,50 ευρώ, 1-2 κιλά 2,00 ευρώ, 2-3 κιλά 2,50 ευρώ κλπ

Ανεβάζω αγγελίες αντικειμένων σε ελληνικά sites αγγελιών και στο e-bay για συγγενείς μου που δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν οι ίδιοι.

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1249
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Δημοσίευση από zakmackraken » 16 Νοέμ 2019, 21:35

Είναι μονοκατοικία ή πολυκατοικία; Εάν ειναι μονοκατοικία, δεν εχεις περιορισμούς στην υλοποίηση αλλα τραβάς όλο το κόστος, ο χαλκός είναι ακριβός. Εάν είναι πολυκατοικία ξεκινούν οι τεχνικοί περιορισμοί και το πιο σημαντικό θα πρέπει να συμφωνήσουν όλοι για την εγκατάσταση της γείωσης, και μοιράζονται το κόστος. Εάν υπάρχει στραβόξυλο στην πολυκατοικία που δεν δέχεται κόστος και γείωση, του κάνεις ασφαλιστικά μέτρα και τον καθιστάς υπεύθυνος για οποιαδήποτε σωματική βλάβη υποστεί οποιοσδήποτε μέσα στην πολυκατοικία από χτύπημα ηλ.ρεύματος...αφου συμβουλευτεί τον δικηγόρο του...μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα δετεί το κόστος εγκατάστασης και ολα τα μερεμέτια. Σπίτια δεκαετίας 60ς με ξύλινα πατώματα να ξέρετε δεν έχουν την απαιτούμενη γείωση. Μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις στο σπίτι, συνέδεσε με χοντρό καλώδιο χαλκού την γείωση της κουζίνας σου μέχρι στην χάλκινη παροχή νερού, θα αποφύγεις έτσι επιστροφές και έαν γίνει στραβή να μπορεί αν πέσει το ρελέ για να μην ψηθείτε, άσχετα τι έχω γράψει παραπάνω...ο ηλεκτρολόγος ξέρει καλύτερα τι πρέπει να κάνεις.

lalarauch
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Οκτ 2021, 10:01
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Αβίας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλή ηλεκτρολόγου για γείωση σπιτιού

Δημοσίευση από lalarauch » 29 Οκτ 2021, 10:20

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
slope game 3d game

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eπιστήμη & Τεχνολογία”