ΒΟΗΘΕΙΑ για επισκευή 2 UPS

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Κλειδωμένο
κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ για επισκευή 2 UPS

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 07 Οκτ 2020, 13:01

1. MGE (MERLIN GERIN) Ellipse premium 500. Λειτρουργούσε, άναψε το κίτρινο λαμπάκι και μετά τις διακοπές βρέθηκε με σβησμένα τα λαμπάκια. Δοκίμασα με νέα μπαταρία χωρίς αποτέλεσμα.
2. TRUST 1000VA. Εκτός λειτουργίας. Εμεινε για καιρό αχρησιμοποίητο και χωρίς μπαταρία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος κωσταςχατζ την 31 Δεκ 2020, 11:11, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ για επισκευή 2 UPS

Δημοσίευση από GeorgeF » 07 Οκτ 2020, 13:55

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την επισκευή ups για ευνόητους λόγους.Το 2 δεν ξεκίνησε με άλλη μπαταρία;
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ για επισκευή 2 UPS

Δημοσίευση από nicnt » 08 Οκτ 2020, 00:23

κωσταςχατζ έγραψε:
07 Οκτ 2020, 13:01
1. MGE (MERLIN GERIN) Ellipse premium 500. Λειτρουργούσε, άναψε το κίτρινο λαμπάκι και μετά τις διακοπές βρέθηκε με σβησμένα τα λαμπάκια. Δοκίμασα με νέα μπαταρία χωρίς αποτέλεσμα.
2. TRUST 1000VA. Εκτός λειτουργίας. Εμεινε για καιρό αχρησιμοποίητο και χωρίς μπαταρία.
Το δεύτερο έπρεπε να λειτουργήσει με τη νέα μπαταρία-ες.
Δοκίμασε να το αφήσεις κάποιο χρονικό διάστημα υπό τάση μήπως θέλει να "δει" δική του φόρτιση.
Σε κάθε περίπτωση ισχύει και αυτό που είπε ο George...
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Stargazerf3a
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
4 18
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 15 Απρ 2019, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ για επισκευή 2 UPS

Δημοσίευση από Stargazerf3a » 31 Δεκ 2020, 10:37

Merlin εκείνα τα μοβ που πουλούσε το πλαίσιο πριν 20 χρόνια έχω και γω με μπαταρία αυτοκινήτου τώρα για ροοτερ και ασύρματο τηλέφωνο , τα ίδια έκανε και σε μένα .
Βάλε την μπαταρία βάλτο στην πρίζα ανοιξε τον διακόπτη και άφησε το κανα 2 ωρο και ανοιγόκλεισε τον διακόπτη.
Γράψε μου τι έγινε...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Αν έχεις παλιό Υπολογιστή παλιό εξάρτημα (κάρτα ,πληκτρολόγιο) ή παλιά κονσόλα και δεν το βλέπεις στην συλλογή μου ίσως να το χρειάζομαι ,ίσως να το χρειάζεται κάποιος άλλος. Μην το πετάς...
Λίστα με ότι ζητάω απο παλιούς υπολογιστές και κονσόλες για το μουσείο μου : viewtopic.php?f=349&t=195545&start=10
*Πιο Σημαντικά*
Ζητάω :
Κάρτες ήχου ISA και κάρτα γραφικών PCI voodoo
Amiga 1200
Sega Dreamcast
Δισκέτες 5.25 (μεγάλες μαλακές)

H συλλογή μου με κονσόλες και υπολογιστές

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ για επισκευή 2 UPS

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 31 Δεκ 2020, 11:09

Ευχαριστώ για τη συμβουλή όμως εδώ και καιρό από το MERLIN GERIN (εξαιρετικής κατασκευής) έχω κρατήσει μόνο το πολύπριζο της ράχης και το TRUST έχει αντικατασταθεί.
Καλή χρονιά
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Eπιστήμη & Τεχνολογία”