Συσκευή για οικονομία στο ρεύμα 30%;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από πελοπας » 31 Ιαν 2010, 02:44

Να παραθέσω και ένα περίεργο "παιχνίδι" που μπορεί να παίζεται.

Το συνημίτονο θεωρείται πως πρέπει να έχει τιμή το ένα.
Κάποιοι μπορεί να προσπαθούν να κάνουν προσωπική έκπτωση από το ρολόι της ΔΕΗ
Ως γνωστό η ισχύς που μας έχουνε είναι ίση με τάση x ένταση x συνημίτονο της γωνίας φ
Παράδειγμα φορτίου με συνημίτονο ίσο με ένα
220volt x 10 A x 1 συνημίτονο = 2200 watt
Αν κάνουν πατέντες και κατεβάσουν το συνημίτονο πχ 0,8 τότε θα έχουν κατανάλωση ίση με 1760 watt.
Σε περίπτωση των απλών καταναλωτών η ΔΕΗ ελέγχει μόνη της το συν/νο μέσω πυκνωτών που βάζει στους υποσταθμούς διανομής της.
Αν κάποιος κάνει πατέντες με αντιστάθμιση τους κάνει ζημιά. Πάντως προσοχή γιατί η ΔΕΗ όσο και να φαίνεται περίεργο ελέγχει με διάφορα μέσα το τι παίζει με κάθε καταναλωτή.

Όμως στην τελική αν το κάνει κάποιος το παραπάνω δεν βγαίνει κερδισμένος (ακόμη και αν δεν πιαστεί από την ΔΕΗ).


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από polvar » 31 Ιαν 2010, 14:37

Ωραία μας τα είπες!
Έβαλες όλους αυτούς τους τύπους και τώρα πες μας, οι αναγνώστες που θέλουν να κάνουν οικονομία και προσπαθούν να καταλάβουν αν πρέπει να αγοράσουν την συσκευή του θέματος ή όχι, τι πρέπει να κάνουν;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από polvar » 31 Ιαν 2010, 14:40

πελοπας έγραψε
2) ΦΑΙΝΟΜΕΝΗ ΙΣΧΥΣ S=V*I= ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ( ΕΝΕΡΓΗ ΙΣΧΥΣ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ + ΑΕΡΓΟΣ ΙΣΧΥΣ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ)
με βαση το παραπανω τυπο θεωρητικα γινεται αν το φορτιο σου ειναι καθαρα επαγωγικο (π.χ κινητηρες , πηνια) αλλα στην πραξη δεν γινεται διοτι και το τυλιγμα ενος πηνιου ειναι απο συρμα και εχει ωμικες απωλεις.ετσι παντα υπαρχει εστω και μια μικρη καταναλωση σε ενεργο ισχυ
Όταν λέγαμε ότι cosφ=0 δεν υπάρχει;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1748
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από s-stratos » 31 Ιαν 2010, 16:58

Εμενα το μονο που μου φαινεται περιεργο ειναι οτι κανετε δημοσιευση σε "παγωμένη" αγγελία... μετά απο 4 μήνες
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από polvar » 31 Ιαν 2010, 17:45

Πραγματικά έχει πλάκα! :rofl:
Πρωτοέστειλα εγώ μήνυμα γιατί διαβάζοντας όλο το θέμα είδα ότι ουσιαστική απάντηση στο αρχικό ερώτημα δεν έδωσε κανείς!
Από κει και πέρα το θέμα αγγίζει τις επιστημονικές-τεχνολογικές-φιλοσοφικές μας αναζητήσεις και την εκτόνωση των εσώψυχών μας :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από polvar » 31 Ιαν 2010, 17:51

Επίσης πλάκα έχει ότι βασικά συμφωνούμε με τον πέλοπα ότι η συσκευή αυτή ουσιαστικά δεν κάνει δουλειά, αλλά διαφωνούμε στο cosφ (αν και μου φαίνεται ότι συμφωνούμε κι εκεί αλλά δεν το έχουμε καταλάβει) :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από πελοπας » 31 Ιαν 2010, 19:54

polvar έγραψε:Επίσης πλάκα έχει ότι βασικά συμφωνούμε με τον πέλοπα ότι η συσκευή αυτή ουσιαστικά δεν κάνει δουλειά, αλλά διαφωνούμε στο cosφ (αν και μου φαίνεται ότι συμφωνούμε κι εκεί αλλά δεν το έχουμε καταλάβει) :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
και στο cosφ συμφωνούμε
4) Αν σε δίκτυο έχεις cosφ = 0, τότε όση άεργη ισχύ έχεις δεν θα θερμάνει ωμικά φορτία (διότι θα είναι εξ ολοκλήρου χωρητικό ή επαγωγικό ρεύμα).
Μόνο αν δεν έχεις cosφ = 0, τότε θα υπάρξει θέρμανση αλλά θα προέρχεται από την πραγματική ισχύ και όχι από την άεργο.
Έγραψα ΑΝ σε δίκτυο έχεις cosφ = 0, (η οποία ισχύει σε θεωρητικές συνθήκες ή σε ειδικές εργαστηριακές συνθήκες όπως σε υπεραγώγιμους αγωγούς) για να φανεί η άεργος ισχύς δεν θερμαίνει (δεν παράγει έργο).
Δηλ. αν έχεις cosφ = 0.01, τότε η παραγωγή θερμότητας προέρχεται από την πραγματική κατανάλωση (P = U*I* cos(0.01)) και όχι από την άεργο ισχύ.

Διαφωνούμε ότι θεωρείς η άεργος ισχύς επιφέρει θερμικά αποτελέσματα.
Εξ ορισμού η άεργος ισχύς δεν παράγει έργο.
Η παραγωγή θερμότητας είναι παραγωγή έργου.

Στα υπόλοιπα περί διόρθωσης των ανωμαλιών επί του ημιτονοειδούς κύματος, δεν το σχολίασα γιατί δεν περιγράφεται αν η συσκευή διαθέτει τέτοιες διορθωτικές διατάξεις (και αν τις διαθέτει πόσο καλά σχεδιασμένες είναι).

Άσε το οικονομικό κόστος, γιατί αυτή η συσκευή μπαίνει μία συσκευή ανά πρίζα!

Τελικά θα συμφωνήσουμε σε πολλά. :lol: :lol: :lol: :lol:

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από πελοπας » 31 Ιαν 2010, 20:14

polvar έγραψε:Πραγματικά έχει πλάκα! :rofl:
Πρωτοέστειλα εγώ μήνυμα γιατί διαβάζοντας όλο το θέμα είδα ότι ουσιαστική απάντηση στο αρχικό ερώτημα δεν έδωσε κανείς!
Από κει και πέρα το θέμα αγγίζει τις επιστημονικές-τεχνολογικές-φιλοσοφικές μας αναζητήσεις και την εκτόνωση των εσώψυχών μας :lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... d=a#p14639
Προσωπικά δεν συνιστώ την παραπάνω συσκευή, όχι μόνο της αναφερόμενης εταιρίας αλλά και των ομοειδών προϊόντων.
Δεν είναι απάντηση στο αρχικό ερώτημα;
:lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από polvar » 01 Φεβ 2010, 08:56

Παραδέχομαι ότι έδωσες πρώτος απάντηση αλλά:
1) Την έδωσες πολύ "επιστημονικά" και πολύ λακωνικά. :)
2) Ασχολήθηκες αρκετά με την μπαταρία που κάνει μπαμ ότι είναι μεγάλη "μπούρδα" :lol:
Έτσι παρατηρώντας τα μετέπειτα μηνύματα είδα ότι όλοι επικεντρώθηκαν στην μπαταρία και όχι στα υπόλοιπα και συμπέρανα ότι δεν κατάλαβαν τα πρώτα. Γι αυτό και ασχολήθηκα προσπαθώντας να τα κάνω "λιανά".
Ελπίζω τελικά κάποιος που διάβασε όλο το θέμα να έβγαλε ένα συμπέρασμα.
Μένει να μας πει κάποιος που δοκίμασε την συσκευή τις εντυπώσεις του.
Μπορεί να είναι η ανακάλυψη του αιώνα :lol: :lol: :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από πελοπας » 01 Φεβ 2010, 18:35

Καλά έκανες και τα έκανες λιανά. :)
Εννοείται ήταν και είναι καλοδεχούμενος ο αντίλογος, αρκεί να γίνεται καλοπροαίρετα (όπως στην δική μας περίπτωση). :)
Και αν κάποιος άλλος το αναλύσει διαφορετικά είναι καλοδεχούμενο. :)
Και όπως είπες μένει να μας πει κάποιος που δοκίμασε την συσκευή τις εντυπώσεις του. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eπιστήμη & Τεχνολογία”