Συσκευή για οικονομία στο ρεύμα 30%;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Οικονομία 35% στο ρεύμα

Δημοσίευση από diamond_gr » 17 Μαρ 2010, 18:02

Πρόσφατα αγόρασα από το Ebay μια συσκευή που λέει ότι κάνει οικονομία 35% στο ρεύμα. Αυτό που λέει ότι κάνει είναι να διορθώνει το συνημίτονο του ρεύματος. Δεν ξέρω αν το κάνει στην πραγματικότητα. Εγώ το έβαλα στην μπρίζα και το άφησα να δούμε τί θα γίνει.
Πρέπει να υπάρχουν ενα τέτοιο για κάθε φάση (τριφασικό κλπ)

Αυτό βασικά που δεν κατάλαβα είναι πως καταλαβαίνεις τί ρεύμα έχεις καθώς και πως χωρίζονται (πχ σε μια μπρίζα μπορεί να έχεις διαφορετική φάση από άλλη μπρίζα;).

Πάντως μου το έχουν παραγγείλει και φίλοι μου και έβαλα παραγγελία για άλλα 10 κομματια. Τα αγόρασα προς 10€ το κομμάτι


Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία 35% στο ρεύμα

Δημοσίευση από diamond_gr » 17 Μαρ 2010, 18:59

Για όσους καταλαβαίνετε αγγλικά, ιδού τι γράφει:
High energy costs can really pinch your family. we are working hard to develop new technologies to improve the efficiency of you homes and buildings over the long term, today, there are simple, inexpensive steps you can take to reduce power costs--that is our new new items--power savers for home appliance.

Product Features and Description:

* Brand New! POWER SAVER Plug
* Save Electric Power Resources
* Protect the environment
* Surge Protection
* Improve power factor
* Stabilize electrical current
* Reduce waveform distortions
* Protect the appliances and prolong their life
* Reduce Electrical Overheating
* Easy to Use, Maintenance free
* Fully compliant with safety standards
* Reduce Electricity Bills up to 35%
* Instant Monetary Savings
* Use one Power Saver for every 18,000 watts

How It Works:

This Power Saver use a state of the electrical technology to actively monitor and improve the power factor of your household or office appliances. In addition, the intelligent technology optimizes the voltage and current demands thus reducing the active power/ KwH demands and achieves up to 35% savings on your electricity bill. It reduces waveform distortions. It also acts as a voltage stabilizer by storing emery for up to 10 seconds and therefore suppliers the load with constant voltage during momentary power surges. As a result, this power saver prolongs lifespan of the electrical appliances.

For Use in: Shops, homes, restaurants, offices, factories (single phase), etc.

Technical Parameters:

* Voltage Range: 110 - 250 Vac, 50Hz/50Hz
* Working Temperature: -15°C to 60°C or 5°F to 140°F
* Single Phase Model
* Use one Power Saver for every 18,000 watts

Package content:

* 1 unit of POWER SAVER PLUG
* 1 sheet of English Instruction

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία 35% στο ρεύμα

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 17 Μαρ 2010, 19:00

Αν κάνει δουλειά σφύρα.....να το πάρουμε και εμείς.Αν κάνει ζημειά...λυπάμαι αλλά είσαι μόνος σου :lol: :lol: :lol: :lol:
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
litsa-akis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 01 Ιουν 2009, 12:14
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αγιος Παυλος θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από litsa-akis » 17 Μαρ 2010, 19:17

Δεν πειράζει,εκτός οτι το πήρες πολυ φθηνότερα,θα μάθουμε και αν κάνει δουλειά!!
Παρακαλω πρώτα δηλωστε το ενδιαφέρον σας δημόσια και μετα επικοινωνήστε με πμ για την παραλαβή των αντικειμένων.
Δεν τηρώ σειρά πρoτεραιότητας ,προτιμούνται τα μέλη που χαρίζουν και τηρούν τους κανόνες.
Αποστολές εκτός γίνονται με γραμματόσημα απο το μέλος που ενδιαφέρεται.
edit Admin: Πρώην μέλος litsaki οπού έγινε litsa-aκιs

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία 35% στο ρεύμα

Δημοσίευση από diamond_gr » 15 Μάιος 2010, 15:48

Ήδη το έχω εγκαταστήσει σε πολλά μέρη. Μάλιστα και σε μαγαζιά.
Στο ένα μαγαζί μου είπανε ότι ήταν όντως οικονομικό. Τους ήρθε 60Ε φθηνότερα. Βέβαια δεν μπορείς να το μετρήσεις ακριβώς.

Δεν έχω τις γνώσεις αλλά φαντάζομαι για να μετρήσεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις πχ ένα σπίτι που να καίει όλη τη μέρα ενα φως και να μετρήσεις κατανάλωση μια μερα με αυτό στη μπρίζα και μια μέρα χωρίς αυτό.

Έχει κάποιος ιδέα πως να το μετρήσουμε; Δεν ξέρω αν ο τύπος που το πουλάει 89Ε (που βρήκα διαφημιστικό στο Cosmos) το μετράει με το σωστό τρόπο.

Επίσης να αναφέρω ότι προστατευει τις συσκευές από το παραπανήσιο ρεύμα που στέλνει η ΔΕΗ για να μην επηρεάζουν τους οικιακούς χρήστες η πτώση τάσης.

νικοςΤ
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Μάιος 2010, 06:09
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από νικοςΤ » 21 Μάιος 2010, 11:09

Γεια σας

Η παράθεση που καταχωρώ είναι προς ενημέρωση του κάθε συνανθρώπου που θελει να ξέρει για το συνημίτονο η αλλιώς ( cosφ ) στην καθαρά τεχνική ορολογία για να καταλαβαινόμαστε. Για να δούμε οικονομία στο σπίτι μας με την ποιο πάνω η άλλες τέτοιου είδους συσκευές πρέπει να έχουμε επαγωγικές συσκευές δηλαδή μοτέρ, η να δουλεύει το πλυντήριο του σπιτιού μας ασταμάτητα γιατί όπως είναι γνωστό σε κάθε τεχνικό και τώρα και σε σας , οι λάμπες από τα φωτιστικά που έχουμε στο σπίτι μας όσα και αν είναι έχουν συνημίτονο 1 δηλαδή ( - ) τίποτα και τα κιλοβάτ πάνε ροδάνι στον μετρητή , μόνο το μοτέρ του πλυντηρίου η και του ψυγείου ανεβάζουν το συνημίτονο για την περίπτωση που δεν δουλεύει μοτέρ ,τότε βάζουμε λάμπες οικονομίας . Κάθε διόρθωση δεκτή. :welcome: :mm: :mm:

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στο ρεύμα 30%

Δημοσίευση από diamond_gr » 21 Μάιος 2010, 14:16

Δεν είμαι γνώστης.
Έχω διαβάσει αρκετά σε παρόμοι θέμα εδώ. Το θέμα είναι ότι πιθανό κανείς από αυτους που γράφουν να έχει αγοράσει και δοκιμάσει. Θεωρητικά πολλά μπορούν να συμβαίνουν. Πρακτικά όμως;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία 35% στο ρεύμα

Δημοσίευση από polvar » 02 Ιούλ 2010, 10:55

Τελικά τι έγινε; Παρατήρησες καμιά διαφορά;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία 35% στο ρεύμα

Δημοσίευση από diamond_gr » 02 Ιούλ 2010, 12:02

Μου ήρθε ΕΝΑΝΤΙ. Περιμένω τον τελικό.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι συσκευές μου είναι μια χαρά μετά από τις δυνατές βροχές που είχαμε τον Ιούνιο στη Θεσσαλονίκη. Στον αδερφό μου κάηκε η τηλεόραση, το ρουτεράκι και η κάρτα δικτύου του υπολογιστή. Πιθανό να μην γινόταν αν είχε τα μηχανάκια. Του παρήγγειλα 3 γιατί έχει τριφασικό ρεύμα και πρέπει να βάλει ένα σε κάθε φάση.

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία 35% στο ρεύμα

Δημοσίευση από kelili » 06 Ιούλ 2010, 05:34

Ο εκκαθαριστικός θα κάνει τουλάχιστον 1μιση μήνα ακόμα να έρθει.
Αν κρατάς αρχείο με τους προηγούμενους λογαριασμούς ΔΕΗ, κάνα δυο τρία χρόνια, πήγαινε και δες την ένδειξη στο ρολόι σου και δεν θα δυσκολευτείς με μερικούς υπολογισμούς να δεις για την αντίστοιχη περσινή και προπέρσινη κοκ περίοδο αν έχεις διαφορετική κατανάλωση. Δες κιόλας ποιο είναι το μοτίβο κατανάλωσης σου. Εμείς πχ επειδή έχουμε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αλλά δεν χρησιμοποιούμε κλιματιστικά για ψύξη, έχουμε το καλοκαίρι πολύ μειωμένη κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με το χειμώνα που ο θερμοσίφωνας καίει όλη μέρα. Δες πώς καταναλώνεις εσύ και συγκρινέ όμοια πράγματα και περιόδους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eπιστήμη & Τεχνολογία”