Δωρεά Γυαλιών στο "Lunettes sans Frontière"

Αγγελίες και αναγγελίες για να μαζέψουμε αντικείμενα για ιδρύματα, σχολεία, βιβλιοθήκες, φυλακές, οικογένειες, άπορους αλλά και δράσεις για την πανίδα και το περιβάλλον γενικότερα.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούνται οι δημιουργοί (ιδρύματα, σχολεία κ.α) των αγγελιών να αναφέρουν ποιος είναι ο σκοπός τους και ποιες είναι οι ανάγκες τους.
Να αναγράφουν στοιχεία επικοινωνίας και σταθερό τηλέφωνο. Για την έγκριση της αγγελίας τους θα γίνει τηλεφωνική επιβεβαίωση από το xariseto.gr

Τα μέλη θα μπορούν να προσφέρουν ή να προτείνουν κάποια ανοιχτή αγγελία τους.

'Ευχαριστώ' μπαίνει όταν τα αντικείμενα τα λαμβάνει μέλος-μεσολαβητής ενώ δεν μπαίνει όταν γίνεται συνεννόηση και τα αντικείμενα πηγαίνουν απευθείας στο άτομο/σύλλογο που έχει ανάγκη.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Δωρεά Γυαλιών στο "Lunettes sans Frontière"

Δημοσίευση από kelili » 17 Δεκ 2013, 05:45

Πριν λίγες μέρες έβλεπα στην τηλεόραση στο γαλλικό TV5 για μια οργάνωση που συγκεντρώνει μεταχειρισμένα γυαλιά οράσεως (και όχι μόνο), τα καθαρίζει, τα ελέγχει, τα ταξινομεί και τα στέλνει σε ανθρώπους που τα χρειάζονται σε διάφορες χώρες του κόσμου. Το έκανα google και είναι αυτή η οργάνωση
(Γυαλιά χωρίς Σύνορα)
Lunettes sans Frontière
http://www.lunettes-sans-frontiere.org/
Το site είναι στα γαλλικά και έχουν και μία συνοπτική σελίδα στα αγγλικά
http://www.lunettes-sans-frontiere.org/ ... sh-version

To google μου έβγαλε επίσης ότι γυαλιά είχαν συγκεντρώσει πριν μερικά χρόνια οι Ρόταρυ
"16 Ιανουαρίου 2011: ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΡΟΤΑΡΙΑΝΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΑΝ. ΛΑΡΙΣΑΣ: «Τα παλιά γυαλιά χαρίζουν νέα όραση σε έχοντες ανάγκη»
http://eastlarissarotaryclub.wordpress.com/
ενώ γυαλιά είχαν συγκεντρώσει και οι Lions στη Θεσσαλονίκη -δεν ξέρω αν συνεργάστηκαν με την οργάνωση Lunettes sans Frontière
http://www.kalamaria.gr/index.php?optio ... Itemid=189

Δεν ξέρω καλά γαλλικά αλλά σκοπεύω να το κοιτάξω και να τους στείλω ό,τι παλιά γυαλιά έχουν ξεμείνει άχρηστα σε συρτάρια. Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ή θέλει να το ψάξει, ας μας ενημερώσει κι εμάς περαιτέρω!
(Ίσως να κάναμε μια μαζική ταχυδρομική αποστολή στη Γαλλία;)

Άβαταρ μέλους
deana
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 8086
Εγγραφή: 28 Μάιος 2009, 04:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καισαριανής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Δωρεά Γυαλιών στο "Lunettes sans Frontière"

Δημοσίευση από deana » 17 Δεκ 2013, 17:59

Καλησπέρα Κέλλυ! Προσωπικά σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση, πολύ ενδιαφέρουσα κίνηση! Θα ψάξω και εγώ να βρω παλιά γυαλιά και ίσως να κανονίσουμε για μαζική αποστολή στην Γαλλία! :poze:
Στα περιορισμένα μέλη μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες της (viewtopic.php?f=2&t=133453)

rainbow88
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2703
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 14:25
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Δωρεά Γυαλιών στο "Lunettes sans Frontière"

Δημοσίευση από rainbow88 » 17 Δεκ 2013, 22:16

Με τα γαλλικά δεν τα πάω καλά, ώστε να το διαβάσω (κάποια στιγμή θα το βάλω στο translate).

Μαζεύει και ένα κατάστημα οπτικών στην Πάτρα παλιά γυαλιά (και οράσεως και ηλίου) και τους είχα ρωτήσει όταν τα είχα δει και μου είπαν ότι επισκευάζονται και τα δίνουν μετά αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Όταν ξαναπεράσω θα ρωτήσω περισσότερα.

Για όποιον είναι Πάτρα και ενδιαφέρεται, είναι ο Καμίσης (Κορίνθου 287 & Πλατεία Γεωργίου).
Αποστολές αποκλειστικά με Box Now.
Κατάθεση εξόδων αποστολής με σειρά προτίμησης:
Revolut, PayPal, Εθνική

Εδώ οι ενεργές αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
likirop
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Δωρεά Γυαλιών στο "Lunettes sans Frontière"

Δημοσίευση από likirop » 19 Δεκ 2013, 22:56

Ενδιαφέρουσα κίνηση. Υπάρχει άραγε αντίστοιχος φορέας στην Αθήνα; :}
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Περιμένω ευχαριστώ από vol69

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Δωρεά Γυαλιών στο "Lunettes sans Frontière"

Δημοσίευση από kelili » 18 Ιαν 2014, 03:29

Η αδερφή μου έχει φτιάξει ένα κουτί με παλιά γυαλιά και απειλεί ότι θα το ταχυδρομήσει. Θα πάει να ρωτήσει στα ΕΛΤΑ τι παίζει με τις αποστολές γιατί ξέρω πχ ότι αν το στείλεις ως γράμμα (και όχι ως δέμα) πρέπει να είναι μέχρι 2 κιλά το πολύ, οπότε δεν έχει νόημα να οργανώσουμε μία αποστολή -με όλες τις δυσκολίες συντονισμού που έχει αυτό (εγώ ειδικά απεχθάνομαι να κανονίζω και να οργανώνω κλπ).
Αν κάποιος θέλει να επικοινωνήσουμε ας μου στείλει ένα πμ με το μέιλ του να ανοίξουμε δίαυλο (δεν προτιμώ τον διάλογο με πμ).

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Δωρεά Γυαλιών στο "Lunettes sans Frontière"

Δημοσίευση από kelili » 16 Απρ 2014, 05:02

Έχω παραλείψει να ενημερώσω για την συνέχεια:
Στείλαμε τα γυαλιά συσκευασμένα σε ένα κουτί, ως γράμμα για πιο οικονομικά παραβλέποντας τον κίνδυνο να χαθούν, στην διεύθυνση των Lunettes sans Frontière, και μετά από μερικές μέρες μας απάντησαν με μέιλ ότι τα έλαβαν και μας ευχαριστούν!
Άρα μέχρι αυτό το στάδιο η διαδικασία δουλεύει!
Όποιος έχει λίγα ζευγάρια γυαλιά και σκέφτεται να τα πετάξει στα σκουπίδια, μπορεί να ακολουθήσει αυτήν την οδό, αρκεί να τα συσκευάσει κάπως με θήκες ώστε να μην σπάσουν και ας τα αφήσει στην τύχη των ΕΛΤΑ. Το κόστος δεν το θυμάμαι ακριβώς, υπάρχει όμως στους γνωστούς μας τιμοκαταλόγους των ΕΛΤΑ, και είναι περίπου 12,5€ για ένα κιλό επιστολή "ακανόνιστο".

Απάντηση

Επιστροφή στο “Για κοινωνική δράση”