Που να χαρίσω κουκλάκια;

Αγγελίες και αναγγελίες για να μαζέψουμε αντικείμενα για ιδρύματα, σχολεία, βιβλιοθήκες, φυλακές, οικογένειες, άπορους αλλά και δράσεις για την πανίδα και το περιβάλλον γενικότερα.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούνται οι δημιουργοί (ιδρύματα, σχολεία κ.α) των αγγελιών να αναφέρουν ποιος είναι ο σκοπός τους και ποιες είναι οι ανάγκες τους.
Να αναγράφουν στοιχεία επικοινωνίας και σταθερό τηλέφωνο. Για την έγκριση της αγγελίας τους θα γίνει τηλεφωνική επιβεβαίωση από το xariseto.gr

Τα μέλη θα μπορούν να προσφέρουν ή να προτείνουν κάποια ανοιχτή αγγελία τους.

'Ευχαριστώ' μπαίνει όταν τα αντικείμενα τα λαμβάνει μέλος-μεσολαβητής ενώ δεν μπαίνει όταν γίνεται συνεννόηση και τα αντικείμενα πηγαίνουν απευθείας στο άτομο/σύλλογο που έχει ανάγκη.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zvr
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 20 Σεπ 2009, 22:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άνω Πατήσια
Επικοινωνία:

Που να χαρίσω κουκλάκια;

Δημοσίευση από zvr » 14 Οκτ 2009, 13:35

Μετά από γενική αλλαγή στο δωμάτιο της κόρης μου, έχω δύο μεγάλες σακούλες με κούκλες/κουκλάκια/ζωάκια/...

Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το που θα μπορούσα να τα χαρίσω για να πιάσουν τόπο;

Οι παιδικοί σταθμοί στη γειτονιά δεν ενδιαφέρονται, για την "εκκλησία" γενικά έχω ενδοιασμούς, από το Χαμόγελο του Παιδιού περιμένω απάντηση, αλλά αν υπάρχει καμμιά άλλη εναλλακτική, καλό θα ήταν να την ξέρω.

Δεν τα χαρίζω μέσω του site, γιατί δε νομίζω ότι κανείς έχει ανάγκη από τόσες πολλές κούκλες. Καλύτερα να πάνε κάπου που θα μοιραστούν σε πολλά παιδιά. (και όχι, δε θα βάλω 100+ διαφορετικές αγγελίες για κάθε ένα χωριστά :))

Άβαταρ μέλους
MERSINI
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3766
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009, 19:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Τεμένους Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: ΧΑΙΔΑΡΙ ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Που να χαρίσω κουκλάκια;

Δημοσίευση από MERSINI » 14 Οκτ 2009, 13:42

καλημέρα, η κοπελιά του γιού μου που μένει μαρούσι κάνει συλλογή από λουτρινα άμα θέλεις μπορώ να της μιλήσω να έρθει να τα πάρει. γενικά λόγω της γρίππης δημοσια ιδρύματα δεν τα δέχονται
ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ, ΜΗΝ ΚΑΤΣΟΥΦΙΑΖΕΙΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΟΥ

Άβαταρ μέλους
arial
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7068
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 11:36
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Aγιος Δημητριος, Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Που να χαρίσω κουκλάκια;

Δημοσίευση από arial » 14 Οκτ 2009, 13:51

Mπορεις να πας και μερικα στο παιδικο χωριο SOS.
Δειτε Ολες τις Ενεργες Αγγελιες Μου

http://tinyurl.com/33ltqpa

Άβαταρ μέλους
astanapane2009
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 20:50
Νομός κατοικίας: Ν. Ξάνθης
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Επικοινωνία:

Re: Που να χαρίσω κουκλάκια;

Δημοσίευση από astanapane2009 » 14 Οκτ 2009, 13:52

Καλημερα και καλως ηρθες.Δεν ξερω αν δεχονται παιχνιδια στα Παιδικα Χωρια SOS.Παρε ενα τηλ ή στειλε e-mail να σε ενημερωσουν.
τηλέφωνα 210-3313661, 2310-226644 ή http://www.sos-villages.gr και στο e-mail sosathens@sos-villages.gr
Απο οτι γνωριζω και το PRAKSIS δεχεται παιχνιδια. http://www.praksis.gr/default.asp?pid=1&la=1
Κανόνες Δ. Συζήτησης
- ΔΕΝ ζητάμε συνεχεία ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info@xariseto.gr ή στο 2312203040
- ΔΕΝ γράφουμε με latinika ουτε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ !
- Γράφουμε οσο πιο ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ γίνετε την αγγελία μας ! ΚΑΙ αν μπορούμε με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία."

Άβαταρ μέλους
elgagr
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
25 45
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 13 Ιαν 2009, 09:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Re: Που να χαρίσω κουκλάκια;

Δημοσίευση από elgagr » 14 Οκτ 2009, 14:03

Καλημέρα, δείτε και εδώ
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... oon#p24653
μήπως κάποια λούτρινα μπορούν να αξιοποιηθούν για τα ζωάκια.
(Για 28 Οκτ. θα πάω Θεσσαλονίκη μπορώ να τα αφήσω στο ίδρυμα, δεν υπάρχει θέμα αποστολής)Ευχαριστώ!

ΚΑΤΕΡΙΝΑ Π
Banned member !!
Banned member !!
11 17
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 12:17
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Που να χαρίσω κουκλάκια;

Δημοσίευση από ΚΑΤΕΡΙΝΑ Π » 14 Οκτ 2009, 15:12

Κουκλακια και παιχνιδια γενικα μπορεις να δωσεις στην ΠΕΦΙΠ (Πανελληνια Ενωση Φιλων των Πολυτεκνων ) οπου εισαι σιγουρη οτι θα πιασουν τοπο και θα δωσουνε χαρα σε πολλα παιδακια. Η διευθυνση ειναι Ακαδημιας και Κιαφας , στο υψος της Ζωοδοχου Πηγης και τηλεφωνο 210-3822586.

Άβαταρ μέλους
zvr
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 20 Σεπ 2009, 22:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άνω Πατήσια
Επικοινωνία:

Re: Που να χαρίσω κουκλάκια;

Δημοσίευση από zvr » 26 Οκτ 2009, 09:28

zvr έγραψε:έχω δύο μεγάλες σακούλες με κούκλες/κουκλάκια/ζωάκια/...
Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το που θα μπορούσα να τα χαρίσω για να πιάσουν τόπο;
Το Χαμόγελο του Παιδιού απάντησε ότι έχει πάρα πολλά αυτήν την εποχή, οπότε δε θέλουν άλλα.

Κι έτσι τελικά έγινε ένα είδος πάρτυ όπου παιδιά της γειτονιάς (από το Δημοτικό) πήραν ό,τι θέλανε. Τρελλά γλέντια!
Μερικά που απόμειναν ανέλαβε μια φίλη να τα διαθέσει αντίστοιχα.

Τι κρίμα να μην υπάρχει κάτι πιο οργανωμένο που να τα μαζεύει...

Άβαταρ μέλους
dinoozaki
Platinum Member
Platinum Member
27 32
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 04 Απρ 2013, 17:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Πού μπορούμε να πηγαίνουμε πράγματα που δεν χαρίζονται εδώ;

Δημοσίευση από dinoozaki » 19 Δεκ 2013, 13:22

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει καποιο μερος η καταστημα που μπορουμε να πηγαινουμε τα πραγματα που δεν καταφερνουμε να χαρισουμε εδω στο σαιτ ή να τα δωσουμε εκτος..Στη Θεσσαλονικη υπερχει το χαρισομαγαζο για παραδειγμα..Στην αθηνα υπαρχει κατι αναλογο???
ευχαριστω πολυ :thank: :thank:
Θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο τα μελη με τα οποια εχω εκρεμμης συνναλαγες ημουν απων μεγαλο χρονικο διαστημα λογω αναγκαιας μετακομησης ζητω και παλι συγνωμη και θα φροντισω ολες μου οι ποχρεωσεις να ληθουν αμμεσα

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15983
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση

Δημοσίευση από athanasiamak » 19 Δεκ 2013, 14:00

Αν πάτε στην ενορία σας ρωτήστε αν έχουν φιλόπτωχο και αν χρειάζονται κάτι από τα πράγματά σας ή ζητήστε να σας παραπέμψουν σε κάποια άλλη δράση τους που μπορεί να αξιοποιηθούν όσα έχετε.
Αν πάλι εννοείτε να υπάρχει χαρισομάγαζο στην Αθήνα, δεν υπάρχει ακόμη.

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση

Δημοσίευση από Elef » 19 Δεκ 2013, 14:09

Υπάρχουν ανταλλακτικά χαριστικά παζάρια που γίνονται σε διάφορες περιοχές της Αθήνας, στα οποία μπορείτε να πάτε τα πράγματά σας αλλά και να πάρετε και εσείς ότι χρειάζεστε. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ για να δείτε ποιες περιοχές κάνουν παζάρια και αφού βρείτε τις ιστοσελίδες τους μέσα από εκεί θα δείτε και πότε γίνονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Για κοινωνική δράση”