[ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Αγγελίες και αναγγελίες για να μαζέψουμε αντικείμενα για ιδρύματα, σχολεία, βιβλιοθήκες, φυλακές, οικογένειες, άπορους αλλά και δράσεις για την πανίδα και το περιβάλλον γενικότερα.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούνται οι δημιουργοί (ιδρύματα, σχολεία κ.α) των αγγελιών να αναφέρουν ποιος είναι ο σκοπός τους και ποιες είναι οι ανάγκες τους.
Να αναγράφουν στοιχεία επικοινωνίας και σταθερό τηλέφωνο. Για την έγκριση της αγγελίας τους θα γίνει τηλεφωνική επιβεβαίωση από το xariseto.gr

Τα μέλη θα μπορούν να προσφέρουν ή να προτείνουν κάποια ανοιχτή αγγελία τους.

'Ευχαριστώ' μπαίνει όταν τα αντικείμενα τα λαμβάνει μέλος-μεσολαβητής ενώ δεν μπαίνει όταν γίνεται συνεννόηση και τα αντικείμενα πηγαίνουν απευθείας στο άτομο/σύλλογο που έχει ανάγκη.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SPORIDIO
VIP Member
VIP Member
43 80
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 14:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικ

Δημοσίευση από SPORIDIO » 22 Νοέμ 2012, 09:33

ωραια θα το πω στο αφεντικο μου και θα ενημερωσω. :thank:

Άβαταρ μέλους
mouseio
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 31 Μάιος 2010, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα - Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικ

Δημοσίευση από mouseio » 22 Νοέμ 2012, 12:35

Σας ευχαριστούμε για την άμεση απάντησή σας.

Επιπλέον θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως στα πλαίσιο της δωρεάς, θα λάβατε σχετικό έγγραφο που παρέχεται στους δωρητές για την αναγνώριση της προσφοράς τους.

Με εκτίμηση,
Η ομάδα του Ελληνικού Μουσείου Πληροφορικής

Άβαταρ μέλους
SPORIDIO
VIP Member
VIP Member
43 80
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 14:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικ

Δημοσίευση από SPORIDIO » 22 Νοέμ 2012, 19:29

μιλησα μαζι του και σας εστηλα εμαιλ να ρθειτε να το παραλαβετε ειναι ενα φαξ βασικα μια οθονη ενα κουτι ενα σκανερ και ισως και κατι ακομα τα εχουμε καιρο στην εταιρια...

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορι

Δημοσίευση από polvar » 23 Νοέμ 2012, 09:16

mouseio, έχετε πατήσει 2 φορές το 'ευχαριστώ' στο μέλος SPORIDIO χωρίς καν να έχετε παραλάβει.
Σας έχω πει ότι πατάμε το 'ευχαριστώ' όταν παραλάβουμε, όχι πριν, και βάζουμε 1 'ευχαριστώ' ανά μέλος που παραλαμβάνουμε.

SPORIDIO, η αγγελία αφορά μουσειακά κομμάτια πληροφορικής.
Εγώ από όσα γράψατε κατάλαβα ότι έχετε μεν παλιά υλικά πληροφορικής αλλά όχι και για μουσείο. Και μέσα σε αυτά και ένα φαξ που δεν έχει σχέση με πληροφορική.

Παρακαλώ πολύ, να βάλετε μια φωτογραφία των αντικειμένων ή να γράψετε ακριβώς τα μοντέλα τους ώστε να αποφασίσει το μουσείο αν τα θέλει ή όχι.
Κι αυτό γιατί πολύ φοβάμαι ότι το αφεντικό σας απλά ψάχνει να τα ξεφορτωθεί χωρίς να επιβαρυνθεί τη μεταφορά. Το μουσείο όμως δεν είναι επαγγελματίας μεταφοράς και ανακύκλωσης

Άβαταρ μέλους
SPORIDIO
VIP Member
VIP Member
43 80
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 14:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορι

Δημοσίευση από SPORIDIO » 23 Νοέμ 2012, 09:49

Eγω μεταφερω απλα τι υπαρχει εδω το μουσειο θα παραλαβει οτι θελει δεν γνωριζω αν το φαξ θα ναι χρησιμο για εκει απλα το αναφερω...To να πετάξεις ειναι πανευκολο ηδη πεταξαμε εναν εκτυπωτη laser και γιαυτο μιλησα και σταματησα το πεταγμα και παρεπεμψα εδω να δοθουν... ειπα απο οσο ξερω υπαρχουν αυτα και για να μην υπαρχει αμφιβολια βαζω και τις εικονες αφου ζητηθηκαν
Εικόνα Scanner Δεν ξερω αν λειτουργει
Εικόνα το φαξ ειναι απο πανω η οθονη απο κατω και το κουτι κατω απο αυτο ηταν παλιος Server
Εικόνα ενα δευτερο κουτι δεν ξερω ισως ηταν παλιο Pc απο οσο γνωριζω
Εικόνα
Εικόνα και ενα ρουτερ

και επισης μπορω να δωσω εναν αχρησιμοποιητο δικο μου εκτυπωτη ΕPson που δεν εχει δοθει ακομα εδω μεσα ειναι σαυτην την αγγελια
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=13&t=81047
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SPORIDIO την 23 Νοέμ 2012, 10:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορι

Δημοσίευση από polvar » 23 Νοέμ 2012, 09:52

Ε ναι, δεν είπα να τα πετάξετε, άλλωστε είμαστε εδώ για την επαναχρησιμοποίηση και την αμοιβαία βοήθεια.
Όμως αυτά δεν είναι μουσειακά κομμάτια, αλλά ας αποφασίσει το mouseio.
Σε περίπτωση που δεν του κάνουν υπάρχουν σίγουρα πολλά μέλη στο xariseto που θα χαίρονταν ιδιαίτερα αν τα αποκτούσαν.

Άβαταρ μέλους
SPORIDIO
VIP Member
VIP Member
43 80
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 14:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορι

Δημοσίευση από SPORIDIO » 23 Νοέμ 2012, 09:58

δεν ειμαι εγω το αφεντικο που αποφασιζει που θα τα δωσει, το θεμα ειναι οτι θελει να τα πεταξει διοτι για εμας εδω ειναι αχρηστα, αν λοιπον δεν τα θελει το μουσειο (διοτι δεν ξερω τι θελει και τι δεν κρινει μουσειακο για την ιστορια της πληροφορικης ) πρεπει αμεσα να τα παραλαβει καποιος και θελει καποιο μελος να τα παρει, θα μιλησω στο αφεντικο μου για αυτο. Εγω απλα παρεπεμψα να δοθουν και να μην πεταχτουν.

Άβαταρ μέλους
mouseio
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 31 Μάιος 2010, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα - Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορι

Δημοσίευση από mouseio » 23 Νοέμ 2012, 15:10

Καλησπέρα σας, το τεχνικό τμήμα του Μουσείου κατόπιν αξιολόγησης έκρινε πως τα συγκεκριμένα αντικείμενα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν μουσειακά. Γενικά ο κανόνας για τον χαρακτηρισμό κάποιου αντικειμένου ως ''μουσειακό'' είναι να έχει κατασκευαστεί 17 έτη από το τρέχον έτος επομένως για το 2012 το όριο βρίσκεται στο 1995. Από το όριο αυτό εξαιρούνται ορισμένα αντικείμενα της πληροφορικής που το τεχνικό τμήμα του Μουσείου κρίνει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως εκθέματα.

Οπότε, όσον αφορά τα συγκεκριμένα αντικείμενα, δεν μας ενδιαφέρουν και ως εκ τούτου μπορείτε να προχωρήσετε την δωρεά τους σε όποιον/α άλλον/η ενδιαφέρεται.

Σας ευχαριστούμε για την υποστήριξη και την φιλοξενία στην σελίδα σας.

Με εκτίμηση,

Η ομάδα του Ελληνικού Μουσείου Πληροφορικής.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορι

Δημοσίευση από polvar » 23 Νοέμ 2012, 17:23

Ευχαριστώ το μέλος mouseio για την απάντηση και παρακαλώ το μέλος SPORIDIO να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω πμ για το εάν εγκρίνει την μετατροπή της προσφοράς των μηχανημάτων τους σε αγγελία και για το τι θα γράφει η αγγελία αυτή (μοντέλα, τόπος - τρόπος παραλαβής κλπ)

EDIT: Κατόπιν επικοινωνίας με το μέλος SPORIDIO μου ανέφερε ότι δυστυχώς το αφεντικό της θέλει να τα ξεφορτωθεί γρήγορα και δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο, κατά συνέπεια δεν υπάρχει χρόνος και τρόπος για να τα πάρουν άλλα μέλη :< :<

Απάντηση

Επιστροφή στο “Για κοινωνική δράση”