[ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Αγγελίες και αναγγελίες για να μαζέψουμε αντικείμενα για ιδρύματα, σχολεία, βιβλιοθήκες, φυλακές, οικογένειες, άπορους αλλά και δράσεις για την πανίδα και το περιβάλλον γενικότερα.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούνται οι δημιουργοί (ιδρύματα, σχολεία κ.α) των αγγελιών να αναφέρουν ποιος είναι ο σκοπός τους και ποιες είναι οι ανάγκες τους.
Να αναγράφουν στοιχεία επικοινωνίας και σταθερό τηλέφωνο. Για την έγκριση της αγγελίας τους θα γίνει τηλεφωνική επιβεβαίωση από το xariseto.gr

Τα μέλη θα μπορούν να προσφέρουν ή να προτείνουν κάποια ανοιχτή αγγελία τους.

'Ευχαριστώ' μπαίνει όταν τα αντικείμενα τα λαμβάνει μέλος-μεσολαβητής ενώ δεν μπαίνει όταν γίνεται συνεννόηση και τα αντικείμενα πηγαίνουν απευθείας στο άτομο/σύλλογο που έχει ανάγκη.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ] Παλιοί Η/Υ για το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από gogo » 08 Μαρ 2010, 01:33

Το ελληνικό μουσείο πληροφορικής ζητάει παλιούς η/υ και περιφερειακές συσκευές. Όποιο μέλος έχει αγγελία για παλιούς η/υ και δεν υπάρχει ενδιαφέρoν από τα μελή μπορεί να το δώσει εκεί.

Όλες οι παραπάνω διαπιστώσεις γέννησαν την ιδέα για να συγκεντρώσουμε σε έναν χώρο το παρελθόν ,το παρόν και το μέλλον της τεχνολογίας στο οποίο θα εκτίθενται συσκευές και προγράμματα από τον κόσμο της πληροφορικής και την εξέλιξη τους μέσα στις τελευταίες τρείς δεκαετίες.

Αυτόν τον χώρο διαχειρίζεται μια αμάδα από άτομα με όραμα, πίστη στους στόχους της και με την πεποίθηση πως η γνώση πρέπει να μοιράζεται και κυρίως να είναι ελεύθερη σε όλο το κοινωνικό σύνολο.

Το μουσείο απευθύνεται σε οποιοδήποτε άτομο θέλει να γνωρίσει την ιστορία της πληροφορικής και να μάθει πως φθάσαμε στην σημερινή τεχνολογία.

Το Μουσείο Πληροφορικής έχει στην κατοχή του υπολογιστικά συστήματα που χρονολογικά ξεκινούν από την δεκαετία του '80 μια εποχή που αποτέλεσε την απαρχή της έννοιας του προσωπικού υπολογιστή (pc) και η συλλογή συνεχώς διευρύνεται για να καλύπτει όλο και περισσότερους τομείς της πληροφορικής.

Το Μουσείο δέχεται οποιαδήποτε προσφορά αντικειμένου της πληροφορικής για τον εμπλουτισμό της έκθεσης.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ηλεκτρονική σελίδα http://www.elmp.gr

και το σύνδεσμο: http://checkpc.gr/forum/viewforum.php?f=40

laluna
Gold Member
Gold Member
12 18
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 13 Απρ 2010, 20:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από laluna » 21 Μάιος 2010, 23:21

Εχω εναν εκτυπωτη EPSON. Αν τον χρειαζεστε, πολυ ευχαριστως να σας τον δωσω!
Στειλτε μου πμ.

xaristeas
Silver Member
Silver Member
9 2
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Απρ 2009, 14:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από xaristeas » 12 Αύγ 2010, 13:28

καλημέρα
έχω έναν εκτυπωτή EPSON STYLUS PHOTO EX και ένα scanner HEWLETT PACKARD ScanJet 5100C
είναι παλιά αλλά σε πολύ καλή κατάσταση και λειτουργικά. Επισυνάπτω και φωτογραφίες τους. Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου pm για να συνεννοηθούμε για την παράδοση. (Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη)
IMGP0594.JPG
IMGP0593.JPG

Άβαταρ μέλους
mouseio
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 31 Μάιος 2010, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα - Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από mouseio » 13 Αύγ 2010, 18:17

Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες και επισκέπτες της ιστοσελίδας xariseto.gr

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για οποιαδήποτε δωρεά στο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής ,μπορείτε να επικοινωνείτε μέσω e-mail στο info@elmp.gr
Επίσης στους δωρητές παρέχεται ειδικό έγγραφο για την αναγνώριση της προσφοράς του

Σας ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξη της προσπάθειας όλων μας να σώσουμε τους παλαιούς υπολογιστές που εκτός από δεδομένα (data) ‘’κουβαλούν’’ και αναμνήσεις.

Κλείνοντας να σας διευκρινίσουμε πως η όλη προσπάθεια έχει μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα και το συγκεκριμένο topic δεν αποτελεί κάποιου είδους εμπορική διαφήμιση.

με εκτίμηση ,

Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής,

-Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους της ιστοσελίδας xariseto.gr για την πολύτιμη υποστήριξη τους και την άδεια τους για την φιλοξενία του θέματος σχετικά με Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής.

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 17 Ιαν 2011, 16:02

υπαρχουν διαθέσιμοι δύο σκληροί δίσκοι CONNER και MAXTOR, με χωρητικότητες 1,2 και 1,7Mb (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά). Εάν μπορούν να ενταχθούν στα εκθέματα παρακαλώ ενημερώστε με
Κώστας
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 22 Ιαν 2011, 03:11

στάλθηκαν σήμερα οι δίσκοι στο μουσείο.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 28 Ιαν 2011, 20:27

υπάρχει διαθέσιμος εκτυπωτής dot marix STAR LC 10 colour και FDD για δισκέττα 5+1/4.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

Βγενακι
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010, 17:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ορφανού Καβάλας
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από Βγενακι » 16 Φεβ 2011, 20:21

Καλησπέρα,

Μόλις άλλαξα τον παλιό μου υπολογιστή και σκέφτηκα να το χαρίσω σε σας και στο εγχείρημά σας αν σας ενδιαφέρει.
Χαρακτηριστικά:
Οθόνη: Philips 109 E5
1 H/Y: 256 RAM, Κάρτα Γραφικών NVIDIA GFORCE, DVD ROM, CD ROM, Επεξεργαστής 512 Ghz

Υ.Γ. Η προσφορά θα σταλεί και στο προσωπικό σας e-mail.

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 17 Φεβ 2011, 01:16

Υπάρχει διαθέσιμος υπολογιστής IBM, με στοιχεία: Cpu Pentium 100MHz + mathcoprocessor, BIOS 1994, ram 4x4Mb Simms, HDD caviar 2850, 853Mb, CD-ROM Toshiba XM6002B, πληκτρολόγιο και mouse IBM, οθόμνη ΙΒΜ 14΄΄ G40 6542-103, έγχρωμη. Ο υπολογιστής είναι σε αριστη κατάσταση και λειτουργεί (WINDOWS, MSoffice, Autocad). Συνημμένη φωτογραφία.

Σας έχω στείλει μήνυμα και στη διεύθυνση http://www.elmp.gr
P1000759.JPG
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Παλιοί Η/Υ για το υπό ίδρυση Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 24 Φεβ 2011, 20:22

υπάρχει διαθέσιμος συμβατός υπολογιστής (κεντρική μονάδα και πληκτρολόγιο DIN) με στοιχεία Pentium-S 133MHz+coprocessor, RAM 48MB simms, HDD MAXTOR 1280MB, FDD 1.44, CD-ROM Hitachi CDR-8130, VGA on board, με WIN 98GR-SE, σε λειτουργία. Εχει επιπλέον σε κάρτες επέκτασης δύο σειριακές εξόδους, μία παράλληλη, δύο USB και κάρτα δικτύου.
σας έστειλα μήνυμα και στη διεύθυνση του μουσείου. παρακαλώ ενημερώστε με αν ενδιαφέρει το μουσείο.
κώστας
SNC00203.jpg
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Για κοινωνική δράση”