[ΕΚΛΕΙΣΕ] Αιμoδοτες

Αγγελίες και αναγγελίες για να μαζέψουμε αντικείμενα για ιδρύματα, σχολεία, βιβλιοθήκες, φυλακές, οικογένειες, άπορους αλλά και δράσεις για την πανίδα και το περιβάλλον γενικότερα.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούνται οι δημιουργοί (ιδρύματα, σχολεία κ.α) των αγγελιών να αναφέρουν ποιος είναι ο σκοπός τους και ποιες είναι οι ανάγκες τους.
Να αναγράφουν στοιχεία επικοινωνίας και σταθερό τηλέφωνο. Για την έγκριση της αγγελίας τους θα γίνει τηλεφωνική επιβεβαίωση από το xariseto.gr

Τα μέλη θα μπορούν να προσφέρουν ή να προτείνουν κάποια ανοιχτή αγγελία τους.

'Ευχαριστώ' μπαίνει όταν τα αντικείμενα τα λαμβάνει μέλος-μεσολαβητής ενώ δεν μπαίνει όταν γίνεται συνεννόηση και τα αντικείμενα πηγαίνουν απευθείας στο άτομο/σύλλογο που έχει ανάγκη.
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Αιμoδοτες

Δημοσίευση από Aliki1984 » 27 Ιούλ 2017, 08:40

Καλημερα! Ελπιζω να τη βαζω σωστα την αγγελια...
Χρειάζομαι αιμοδοτες. Οποιασδηποτε ομαδας απο οπουδηποτε στην Ελλάδα.
Ο αδερφος μιας καλης φιλης επεσε την προηγουμενη εβδομάδα απο τον 4ο οροφο (κανεις δεν ξερει πώς) και νοσηλεύεται στη ΜΕΘ του Ευαγγελισμού σε πολυ κρισιμη κατάσταση. Μεχρι στιγμης εχει χρειαστει 16 φιαλες και επεται συνεχεια...
Προς το παρον η ανάγκη εχει καλυφθει απο συγγενεις και φιλους αλλα οι γιατροι ειπαν να ειμαστε σε εγρήγορση γιατι θα ξαναχρειαστει μαλλον συντομα. Οι γιατροι συνέστησαν να μην βγει ανακοινωση για αναζητηση γιατί το αιμα στο μηνα ληγει. Και αν πανε 100 ατομα μαζεμενα, αν παρελθει καποιο διαστγμα το αιμα αχρηστευεται και θα πρεπει να βρουμε αλλο.
Θα ήθελα λοιπον, αν υπάρχει καποιος αιμοδοτης ή αν ξερετε καποιον που μπορει να δωσει να το γραψετε εδω. Και οταν μας ξαναζητησουν, θα ειδοποιω λιγους λιγους με τα ακριβη στοιχεια του παιδιου
Ευχαριστω εκ των προτερων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aliki1984 την 30 Ιούλ 2017, 12:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Αιμοδοτες

Δημοσίευση από polvar » 27 Ιούλ 2017, 09:29

Ήθελα να ήξερα ποιοι λένε αυτές τις ηλιθιότητες!

Το αίμα που δίνουν οι αιμοδότες για ένα συγκεκριμένο άτομο δεν αποθηκεύεται κάπου για να δοθεί στο άτομο αυτό.
Αλλωστε όσοι δίνουν αίμα δεν έχουν την ίδια ομάδα αίματος (και ρέζους και άλλες ομάδες) ώστε να ταιριάζει με του λήπτη.
Απλά η φιάλη που δόθηκε πιστώνεται στον λογαριασμό του λήπτη και όταν αυτός χρειαστεί θα δοθεί αίμα που ταιριάζει από το τρέχον απόθεμα της αιμοδοσίας (ή από άλλη αιμοδοσία) και θα αφαιρεθεί από την πίστωση του λήπτη
Επομένως οποτεδήποτε δώσει κάποιος αίμα για το συγκεκριμένο άτομο θα του πιστωθεί και το αίμα που λήφθηκε, θα δοθεί κατά πάσα πιθανότητα σε άλλο άτομο που έχει ανάγκη άμεσα και μπορεί και να δοθεί σε αιμοδοσία άλλου νοσοκομείου.
Τέλος να ξέρετε ότι αν χρειαστεί αίμα ο ασθενής και δεν έχει στην πίστωση του, τότε δεν θα πεθάνει, θα του χορηγηθεί αίμα που θα το οφείλει. Όλη αυτή η φασαρία γίνεται για να αναγκαστεί ο περίγυρος να προσφέρει αίμα καθώς οι περισσότεροι σφυρίζουν αδιάφορα και η χώρα μας είναι ελλειμματική σε αίμα και κάθε χρόνο εισάγει
Γι αυτό κινητοποιήστε συγγενείς και φίλους του παιδιου που λοξοδρομούν μόλις ακούσουν για αιμοδοσία

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Αιμoδοτες

Δημοσίευση από Aliki1984 » 27 Ιούλ 2017, 10:33

Αυτο γνωριζα κι εγω αλλα ετσι τους ειπαν οι γιατροι. Οι συγγενεις και οι φιλοι εχουν κινητοποιηθει ηδη!
Ευχαριστω!

Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Χριστίνα » 28 Ιούλ 2017, 17:00

Καλησπέρα! Μπορώ να δώσω αίμα για λογαριασμό του παιδιού στο Νοσοκομείο Λευκάδας - λογικά θα γινεται, αν και δεν έχω ξαναδώσει αίμα εκεί. Είμαι χρόνια αιμοδότης, μακάρι το παιδί να πάει καλά, το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Να μας ενημερώνεις...

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aliki1984 » 28 Ιούλ 2017, 19:13

Χριστίνα έγραψε:
28 Ιούλ 2017, 17:00
Καλησπέρα! Μπορώ να δώσω αίμα για λογαριασμό του παιδιού στο Νοσοκομείο Λευκάδας - λογικά θα γινεται, αν και δεν έχω ξαναδώσει αίμα εκεί. Είμαι χρόνια αιμοδότης, μακάρι το παιδί να πάει καλά, το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Να μας ενημερώνεις...
Ευχαριστώ πολυ! Γινεται , ναι. Αν χρειαστει θα ενημερωσω!

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aliki1984 » 30 Ιούλ 2017, 12:55

Καλησπέρα. Τελικα δεν θα χρειαστει αιμα. Το παιδι εφυγε σημερα το πρωι. Ευχαριστω για την προσφορα...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Για κοινωνική δράση”