Η ώρα της γης: Θέσεις και αντιθέσεις

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Magkas
Platinum Member
Platinum Member
14
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Πέραμα
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από Magkas » 28 Μαρ 2009, 04:21

Ρε παιδια να πω κατι και εγω...
Αυτο ΔΕΝ ειναι αντιδραση τελικα, το να κλεισουμε τα φωτα για μια ωρα. Κατ αρχας ολα ξεκιναν απο τη καθημερινη μας ζωη. Το πιο απλο! εχουμε ολοι λαμπες οικονομιας στο σπιτι μας? (αυτες που καινε 7 βαττ κ βγαζουν αποδοση 50 πχ)
Που το χειμωνα, φορεσαμε μια καλη μπλουζα για να μην καιει στο φουλ η σομπα κλπ...
Με τα συλλαλητηρια που ειχαν γινει, για την ιδιωτικοποιηση των ΑΕΙ-ΤΕΙ, για τον πόλεμο στο Ιρακ και τοοοοσα αλλα ακομα!Τι εγινε? τιποτα! μηπως τελικα η γνωση ειναι το καλύτερο όπλο μας?
Ειχε μια φιλη ποσταρει εδω μεσα ενα αρθρο για ενα χωριο της πελοπονησου αν δε κανω λαθος οπου οι ανθρωποι, καταφεραν κ το εκαναν αξιοζηλευτο, με ανανεωσημη ενεργεια κατ αρχας απο ανεμογενητριες και εν τελει ενα πολυ πλουσιο χωριο.
Και να σβησω το φως τοτε, τι θα γινει??? Ποιος θα λαβει το μηνυμα? Μαλλον κανεις.
Αφου τοσα συμφεροντα παιζονται πισω απο τη πλατη μας! Δυστυχως μια κοροιδια -θεωρω προσωπικα- ειναι ολα!
Και ναι εγω-ως αντιδραστικο ον που δεν εμπιστευομαι τη wwfκ τοσο, ειμαι λιγο καχυποπτος.
Κοιταω σε καθε κινηση, και το μετα!
Αφου ολοι ξερουμε, θα συζητηθει, η πρωτοβουλια της οργανωσης αυτης τι επιτυχια ειχε και τελος. Ως εκει. Οχι λοιπον, δε θελω να ανηκω στη μαζα που καταφερα και χαροποιησα καποιους να δουν οτι εχουν δυναμη την οποια να μην αξιοποιησουν σωστα για το περιβαλλον μας. Αρα απεχω απο αυτη τη κινηση και αντιδρω!
ΑΠΛΕΤΟ ΦΩΣ! (και με τις λαμπες οικονομιας ομως, διοτι η προσπαθεια προστασιας του περιβαλλοντος, ειναι τροπος ζωης πια)
Παρακαλώ ΜΗ δηλώνετε ενδιαφέρον σε κάποια αγγελία αν δεν σκοπεύετε να παραλάβετε!
Επίσης είναι επιθυμητό, όταν δηλώνει κάποιος ενδιαφέρον, να παραλαμβάνει και άμεσα...
Φιλικά Γιώργος


Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από makis » 28 Μαρ 2009, 12:57

τοξότισσα έγραψε:
4.να μου πεις πόσο ρεύμα θα καίω λες και σου είπε κανείς να μου πληρώσεις το λογαριασμό ή πως "καίω πολύ"
το ξερω αγαπητή μου , ήμουνα σίγουρος οτι ετσι θα σκεφτόσουν το είχα πει και απο το ΠΡΩΤΟ μήνυμα !
Γιατι αρκετοι λεμε , " εγω το πληρώνω και το νερο και το ρεύμα και θα καιω οσο θελω"
αλλα ΔΕΝ ειναι ετσι , ΕΜΕΙΣ πληρώνουμε τον υπερκαταναλωτισμό σου

Μονο με αυτήν την φράση σου κατάλαβα οτι νοιάζεσαι ΜΟΝΟ για τον εαυτό σου !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από bluemοon » 28 Μαρ 2009, 13:39

Σκοπός ειναι να ζησουμε συλλογικά, ο καθενας εχει δικαιωμα στη ζωη και Γη υγιης σημαινει ζωη.
Δεν μπορεις να καπνιζεις και να πινεις και οταν κλονιστεί η υγεία σου, να λες οτι φταίει εκεινος που σου πουλάει τσιγάρα και ποτό.
Να σας πως ενα παραδειγμα του πώς τελικά κάποιος μπορεί να αλλάξει.
Στη δική μας πολυκατοικία, πολλοί 'ενοικοι είχανε φτάσει σε σημείο να σπαταλούν απίστευτες ποσότητες νερού.
Μια μέρα ,όντας διαχειρίστρια, έκλεισα την παροχή νερού και ενημέρωσα οτι και καλα ειχαμε προβλημα και πως θα λυνότανε το προβλημα σε λίγες ωρες.Μετά απο μια μερα, το τηλέφωνο μου έσπασε απο τις διαμαρτυρίες. Φωνές, κακό.
Στην πρωτη συνέλευση όλοι διαμαρτυρηθηκαν.Και τοτε περασα στην αντεπίθεση.Τους έλουσα απο πανω μεχρι κατω, πως αυτη τη μερα, πήρα πισω το νερο που είχανε σπαταλησει στερώντας το και απο το δικό μου μέλλον και πως αν δε συμμορφωνονταν τα επομενα χρονια θα ζσυσανε το ιδιο με αυτη τη μερα μόνο που δε θα υπηρχε επιστροφη.
Θα μου πειτε, και τι καταλαβες;Αλλάξανε όλοι;ΟΧΙ.Άλλαξαν όμως κάποιοι.Το θέαμα στην πιλωτή με το λάστιχο ανοιχτό εξαφανίστηκε.Σε κάθε σπατάλη υπήρχαν και άλλες φωνες.Και το κινημα μεταφέθηκε και τριγυρω.
Η αλλαγη ειναι λέξη δυσκολη αλλά και απλή.Ο καθένας διαλέγει αν θα την κάνει.

Σκοπός ειναι να προσπαθησουμε όλοι μαζι...ή έστω κάποιοι...
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Magkas
Platinum Member
Platinum Member
14
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Πέραμα
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από Magkas » 29 Μαρ 2009, 00:35

bluemoon, αψογη κινηση! Μπραβο σου! Μια πολυ καλη ιδεα η οποια το πιστευω και εγω οτι ειχε αποτελεσμα. αλλωστε καλο για εμας τους ιδιους ειναι πανω απο ολα!
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!
Παρακαλώ ΜΗ δηλώνετε ενδιαφέρον σε κάποια αγγελία αν δεν σκοπεύετε να παραλάβετε!
Επίσης είναι επιθυμητό, όταν δηλώνει κάποιος ενδιαφέρον, να παραλαμβάνει και άμεσα...
Φιλικά Γιώργος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”