Η ώρα της γης: Θέσεις και αντιθέσεις

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από makis » 27 Μαρ 2009, 19:57

Η ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΒΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ http://vickytoxotis.blogspot.com/2009/0 ... st_27.html
ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ BLOG !
δεν ειναι δημοσιογράφος !

οποιος θελει ας απαντηση στο blog της , εγω της εγραψα το παραπανω κειμενο !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

τοξότισσα
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009, 20:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από τοξότισσα » 27 Μαρ 2009, 20:58

Και αυτή είναι η απάντηση που του έδωσα τόσο στο μπλογκ που δεν το σεβάστηκε, όσο και στο προσωπικό του e-mail
****************************************************************************************************************************************
Ας ξεκινήσω από το τέλος φίλε μου, γιατί δεν θυμάμαι να σε κάλεσα να το διαβάσεις, το κείμενο,
εδω είναι το" σπίτι μου"
εδώ όπως γράφει και πάνω στο μπλογκ εκφράζω τις δικές μου απόψεις. και μάλιστα ΕΠΩΝΥΜΑ
εσύ τώρα ποιός Μάκης είσαι και από ποιά σαλόνια κατέβηκες νομίζοντας πως επειδή διάβασες 5 αράδες της Greenpeace ή του Al Gore, έπιασες το νόημα της προστασίας του περιβάλλοντος και της οικολογίας
και
ήρθες όλο θράσος να μου πεις πως χρειάζομαι τον προϋπολογισμό της 10ετίας γιατί
1. πρέπει να βρω 20.000-25.000 ευρώ περίπου για να κάνω την "οικολόγα" της μόδας με καινούργιο υβριδικό αυτοκίνητο
2.να βάλω ηλιακό- ενώ δεν έχω πρόβλημα παροχής ζεστού νερού, καθώς λειτουργεί με μποϊλερ
3.να βάλω φωτοβολταϊκά που κάνουν άλλα 20.000 τουλάχιστον
4.να μου πεις πόσο ρεύμα θα καίω λες και σου είπε κανείς να μου πληρώσεις το λογαριασμό ή πως "καίω πολύ"
5. να βάλω φυσικό αέριο ενώ δεν υπάρχει ούτε καν παροχή στην περιοχή μου
6. να πετάξω κλιματιστικά που δεν έχω
7. να μου λες εσύ ότι δεν είμαι ενήμερη, ενώ η ΔΕΗ είχε σκοπό να κάνει εργοστάσιο λιθάνθρακα στην Εύβοια -χαμός κινητοποιήσεων τότε- αγοράζοντας τις γερμανικές σαβούρες,...

...αλλά μάλλον εσύ δεν διαβάζεις και πολλά πέρα από χρηματιστήριο... μιας και μπέρδεψες την οικολογία με την υπερκατανάλωση και το πολύ χρήμα,
τη στιγμή που μάλιστα ο μέσος Έλληνας με το ζόρι βγάζει 700 Ευρώ το μήνα και να το κατάλαβες η ανεργία χτυπάει πολλές πόρτες ήδη
-αλήθεια σε ποιο πλανήτη ζεις?

Και το πιο ωραίο... στην περίπτωση σου?
Με αποχαιρετάς και φιλικά, ενώ με "υποδέχτηκες" με "απέχθεια"... και με ευχαριστείς από πάνω στο φινάλε σου...

Ε... τι να σου πω! σε τι είδους παραλήρημα βρίσκεσαι?
Με τη δική σου λογική είναι όλοι οι βουλευτές μας πλέον οι καλύτεροι οικολόγοι με τις Lexus των 75.000 Ευρώ που πήραν με τα χρήματα των φορολογούμενων Ελλήνων! (γιατί δεν τους έκαναν τα οικονομικότερα μοντέλα των 25.οοο!!!!)

Που ζεις άνθρωπε μου? Προσγειώσου!

Και σε παρακαλώ πολύ
- παρ' όλη την ασέβεια που έδειξες με τους παραπάνω χαρακτηρισμούς, εδώ μέσα -αν ξαναμπείς- είσαι ελεύθερος να εκφράζεις τη γνώμη σου, ακόμη και αν δεν συμφωνεί με όσα διαβάζεις, αλλά δεν σου επιτρέπω να περνάς σε χαρακτηρισμούς απέναντι σε εμένα ή οποιονδήποτε άλλο σχολιαστή.

Βίκυ Χρυσού
**************************************************************************************

Επίσης: το κείμενο που παραθέτει ο φίλος σας Μάκης, όπως γράφει και κάτω, το υπογράφει ο ΟΝΑΣΑΝΔΡΟΣ

συμφωνώ με το πνεύμα του,αλλά δεν είμαι της αντίδρασης, απλά δεν συμμετέχω στο τσίρκο της WWF
**************************************************************************************

την δε απάντηση που μου έδωσε, δεν αφορά το κείμενο εκείνο "Απαντάμε με ΦΩΣ", αλλά το δικό μου άρθρο που θα τοποθετήσω αμέσως ματά....

τοξότισσα
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009, 20:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από τοξότισσα » 27 Μαρ 2009, 21:15

Η απάντηση/σχόλιο του ΜΑΚΗ αφορούσε λοιπόν το κείμενο αυτό: :!:

:arrow:
Μας άλλαξαν τα ΦΩΤΑ! οι ένοχοι δίνουν μαθήματα περιβαλλοντικής συνείδησης!


Έλεος, φτάνει το δούλεμα με την ώρα της Γης!
Η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο στα πλαίσια οποιασδήποτε λογικής! και οποιασδήποτε οικολογικής και περιβαλλοντικής ευαισθησίας! Εδώ έφεραν τα πάνω κάτω!

:arrow: * Από πότε σύσσωμες οι κυβερνήσεις με τα Υπουργεία τους συνυπογράφουν κινήσεις πολιτών? (θεωρητικά μόνο βέβαια, γιατί αν και δεν τελείωσε η παράθεση στοιχείων περί WWF, είδαμε περί ποιου κύκλου πρόκειται... δεν θα μας ρίξουν τώρα κι άλλη στάχτη στα μάτια...)
:arrow: * Από πότε ενδιαφέρονται αληθινά για το περιβάλλον?
:arrow: * Λίγες μέρες πριν γιατί δεν έστειλε το Υπουργείο Παιδείας κάλεσμα στα σχολεία να συμμετέχουν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες στις κινητοποιήσεις για το "περιβαλλοντικό έγκλημα στον Ασωπό"? ενώ τώρα δημιουργεί πελατειακές σχέσεις με την WWF? και τη διαφημίζει?
:arrow: * Με ποιο δικαίωμα διδάσκει στο παιδί μου, πως εμείς είμαστε "ένοχοι" για τις επιλογές ΤΟΥΣ?
:arrow: * Η ΔΕΗ που επενδύει σε λιθάνθρακα, με ποιο σκεπτικό συμμετέχει στην "ώρα της Γης"?
:arrow: * Η επίσημη ενεργειακή πολιτική τους, που προωθεί ως "πράσινη" την πυρηνική ενέργεια, πως συμβαδίζει με την ξαφνική ευαισθησία τους? και τι μήνυμα θέλουν να στείλει με τη συμμετοχή των Υπουργείων τους?
:arrow: * Όταν καίγονταν τα δάση μας που ήταν όλοι αυτοί?
:arrow: * Όταν όλα τα ποτάμια, οι λίμνες και οι θάλασσες μας υποφέρουν από τα απόβλητα των βιομηχανιών, που κρύβονται?
:arrow: * Όταν οι "προστατευόμενες περιοχές" έχουν μετατραπεί σε ανεξέλεγκτες χωματερές που κοιτάζουν?
:arrow: * Αυτοί που μας αφήνουν αδιάφορα να πίνουμε μολυσμένο νερό, να αναπνέουμε τον πιο μολυσμένο αέρα της Ευρώπης και να τρώμε τροφές που καλλιεργούνται σε μολυσμένα εδάφη μπαίνουν "μπροστάρηδες στον αγώνα" της WWF και μας καλούν να κλείσουμε το Φως?
:arrow: * Από πότε "ένοχοι" και θύτες νουθετούν τα θύματα των τεχνολογικών επιλογών και της περιβαλλοντικής τους αδιαφορίας? Αυτοί που δεν τηρούν καμία νομοθεσία και δεν επιβάλλον ποινές απέναντι στις βιομηχανίες και τους κολοσσούς που μολύνουν το περιβάλλον, έρχονται να μας συμβουλέψουν για να στρατευθούμε στον "δίκαιο αγώνα"?
:arrow: * Αυτοί που με κάθε τρόπο καθιστούν απαγορευτική για τον απλό πολίτη, -με κόστος και γραφειοκρατεία- την εφαρμογή φωτοβολταϊκών και άλλων ΑΠΕ, μιλούν για περιβαλλοντική ευαισθησία?
:arrow: * Με μια ώρα (60 λεπτά κατά τη WWF) στο σκοτάδι παίρνουν το βάπτισμα των "ευαίσθητων οικολόγων" και τις υπόλοιπες 8,759 ώρες του έτους? (τα υπόλοιπα 525.540 λεπτά )? Εγκληματική Αδιαφορία?

Aν όλοι τούτοι είναι τα έξυπνα μυαλά, τα think tanks, που σκέφτονται το καλό μου και το καλό του Περιβάλλοντος, ευχαριστώ, δεν θα πάρω!

Όταν οι μολυντές (π.χ. ΔΕΗ) εμφανίζονται ως "οικολόγοι" και οι ίδιοι οι βιομήχανοι (με τις Λέσχες τους) ίδρυσαν τη WWF- θα τα δείτε και στην πορεία στο Τοξότης, αν δεν ψάξατε μόνοι σας ήδη-, εγώ περισσεύω στις δράσεις που μου πουλάνε ως "οικολογικές"...

Όταν η ευγονική και οι γενοκτονίες μετονομάζονται σε "οικολογία" για να προστατευτούμε τάχα από την "κλιματολογική απειλή", δεν μπορώ να στηρίζω ελαφρά τη καρδία τέτοια πανηγύρια.

Αν αυτοί είναι οι "ευαίσθητοι", ας είμαι εγώ η αναίσθητη που δεν θα συμμετέχει στο τσίρκο τους.

Αυτά τα think tanks έχουν ήδη προσχεδιασμένες τις "λύσεις" και μας τις σερβίρουν με τρόπο. Μια ματιά π.χ. στην επίσημη σελίδα του Club of Rome, θα μας πείσει ποιοί σκέφτονται, ποιοί σχεδιάζουν και αποφασίζουν για τις όποιες οικονομικο-πολιτικές ατζέντες (γιατί το κλίμα σε αυτή την ατζέντα εντάσσεται, όχι στο περιβάλλον πλέον...) αντί για τις επίσημες κυβέρνησεις... ή τις επιστήμες. ) Σλόγκαν της εν λόγω Λέσης:

"Understunding the challenges behind climate change".

"Η παγκόσμια χρηματοοικονομική κρίση και το κλίμα έχουν κοινή αιτία...
... και οι ηγέτες μας δεν μπορούν να ξανασυναρμολογίσουν επιτυχώς τον καπιταλισμό, χωρίς την ίδια στιγμή να διορθώσουν το περιβάλλον."

(Βέβαια, έτσι λένε θα δώσουμε ώθηση στον καπιταλισμό βαφτίζοντας προϊόντα και εταιρίες "πράσινες" -αλά greenwashing- και θα σώσουμε το περιβάλλον με εμπόριο ρύπων! Αλλά δεν λένε πως θα γίνει, όπως πάντα εις βάρος των λαών... και εις βάρος του πλανήτη)

Δεν θα αποφασίσουμε εμείς και οι εκλεγμένοι ηγέτες μας. Αυτοί θα αποφασίσουν...
Αυτοί οι βιομήχανοι, οι πετρελαιάδες και οι λομπίστες της πυρηνικής ενέργειας, που δεν έκαναν τίποτε μέχρι τώρα για να μην μολύνουν, αυτοί που καταληστεύουν τις πρώτες ύλες του πλανήτη και κρατούν στην αφάνεια τις εναλλακτικές καθαρές τεχνολογίες, αυτοί που θυσιάζουν την υγεία μας στο βωμό του κέρδους, αυτοί θα σώσουν το κλίμα και τον πλανήτη!?!

Κάνανε την οικολογική ευαισθησία όμηρο τους για να περάσουν τα δικά τους συμφέροντα και να πληρώσουμε αδρά τις καθυστερήσεις σε τεχνολογίες και μέτρα που θα μπορούσαμε να έχουμε εδώ και 40 χρόνια για να ΜΗΝ ΜΟΛΥΝΟΥΜΕ!

Και προ πάντων με τους σχεδιασμούς τους φρόντισαν να βάλουν την παιδεία στο δικό τους καλούπι, για να μάθει η "κοινή γνώμη να θεωρεί νοητά τα αδιανόητα", όπως έλεγε ο Χάξλεϊ, ως πρόεδρος της UNESCO. Να που σήμερα τον επιβεβαιώνει το δικό μας Υπουργείο παιδείας με το σλόγκαν "Επειδή τα πάντα είναι θέμα παιδείας" και το κάλεσμα που απέστειλε σε όλα τα σχολειά της 1οβάθμειας και 2οβάθμειας εκπαίδευσης, για να συμμετέχουν στην "ώρα της Γης"!

Λυπάμαι πολύ αν κάποιοι ακόμη παρασύρονται από το ρεύμα που επί δεκαετίες δημιούργησαν θάβοντας τα αίσχη τους...

************
ΔΕΝ υποστηρίζω την "οικολογική απάτη" -ΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- ΟΧΙ στις ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ που το καπηλεύονται
ΔΕΝ υποστηρίζω την "οικολογική απάτη" -ΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- ΟΧΙ στις ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ που το καπηλεύονται
Γιατί δεν στηρίζονται σε επιστημονικά δεδομένα, αλλά σε ύποπτες οικονομικές και πολιτικές "ατζέντες". Γιατί δεν τους ενδιαφέρει η Γη και οι κάτοικοι της, αλλά το χρήμα. Γιατί είναι ενάντια στη λογική και τη συνείδηση μου!


Θα είμαι όμως πάντα κοντά και θα συμμετέχω σε κάθε ΑΛΗΘΙΝΗ δράση που θα ξεκινάει από εμάς τους ίδιους και όχι επειδή το διαφήμησαν κάποιοι "ξένοι" και μας είπαν τάχα πως είναι "για καλό".

************************************************************************************************************************************8
Για να κατανοήσετε φυσικά το περιεχόμενο θα έπρεπε να είχατε διαβάσει και τα κείμενα σχετικά με τη WWF... που προηγήθηκαν.... :!:
Και για να ξέρετε γενικά αν είμαι υπέρ ή όχι υπέρ του περιβάλλοντος ή τη μέχρι τώρα δράση μου, θα έπρεπε ο φίλος σας Μάκης, αντί να βιάζεται να έχει δει το μπλογκ μου της Περιβαλλοντικής (το λινκ πάνω) ή το wispering planet....ktl
Μήπως παραείναι παρορμητικός ο φίλος σας??? :?:
***********************************************************************************************************************************************************************
δικά μου κείμενα, με τελευταίο επί του θέματος:http://vickytoxotis.blogspot.com/2009/0 ... st_27.htmlΜας άλλαξαν τα ΦΩΤΑ! οι ένοχοι δίνουν μαθήματα περιβαλλοντικής συνείδησης! που σας το παρέθεσα για να συγκρίνεται την απάντηση του φίλου σας με το κείμενο...


Φυσικά είστε όλοι σας ευπρόσδεκτοι να διαβάσετε όλα μου τα κείμενα στο μπλογκ μου, να συμφωνήσετε ή να διαφωνήσετε, να κάνουμε διάλογο αν θέλετε , αλλά όχι στο υβριστικό στυλ του συντονιστή σας Μάκη. :wink:

Ευχαριστώ
καλή συνέχεια

ΥΓ: Και ΔΕΝ έχω ΠΛΕΟΝ ΚΙΝΗΤΟ... Quess Why οικολόγε μου Μάκη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος τοξότισσα την 27 Μαρ 2009, 21:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από gogo » 27 Μαρ 2009, 21:22

"ΔΕΝ υποστηρίζω την "οικολογική απάτη" -ΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- ΟΧΙ στις ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ που το καπηλεύονται"

τι ακριβως θα κερδισει η wwf? και πως θα το "καπηλευτει"?

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από makis » 27 Μαρ 2009, 21:40

τοξότισσα έγραψε: Φυσικά είστε όλοι σας ευπρόσδεκτοι να διαβάσετε όλα μου τα κείμενα στο μπλογκ μου, να συμφωνήσετε ή να διαφωνήσετε, να κάνουμε διάλογο αν θέλετε , αλλά όχι στο υβριστικό στυλ του συντονιστή σας Μάκη. :wink:
Πιστεύω να μην θεωρείς υβριστικό στυλ που λεω οτι ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ !
Δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι για αυτήν την ρυπογόνα τεχνολογία. Η ηλεκτροκίνηση των αυτοκινήτων ήταν δυνατή εδώ και 40 χρόνια αλλά θέλαν να πουλήσουν τα πετρέλαιά τους.
Δε μας έχουν αφήσει καμιά επιλογή από το να χρησιμοποιούμε την ρυπογόνα τεχνολογία τους κι έτσι αθελά μας να γινόμαστε συμμέτοχοι αυτής της οικολογικής καταστροφής.
Αυτοί οι μεγάλοι και ισχυροί έχουν την επιλογή της επιβολής μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας αλλά εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα της χρήσης μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας. Μας έχουν κάνει χωρίς την θέλησή μας συνένοχους σε ένα οικολογικό έγκλημα.
Και τώρα με αυτήν την άσκηση επιβολής πειθαρχίας προσπαθούν να μας αποσπάσουν και την ομολογία ότι εμείς είμαστε συνυπεύθυνοι για αυτήν την καταστροφή. Μας λένε ότι από εμάς εξαρτάται η σωτηρία του περιβάλλοντος όταν εμείς δεν έχουμε καμμία συμμετοχή στις αποφάσεις που καθορίζουν τη ζωή μας. Μας λένε να πλένουμε με κρύο νερό για να κάνουμε οικονομία στην Ενέργεια. Μα αν η ενέργεια παραγόταν από τον ήλιο και τον άνεμο τότε η παραγωγή της δε θα επιβάρυνε το περιβάλλον.
Το θέμα δεν είναι πόση ενέργεια καταναλώνουμε αλλά πόσο ρυπογόνος είναι ο τρόπος παραγωγής αυτής της ενέργειας κι αυτό δεν το καθορίζουμε εμείς, οι πολίτες του κόσμου, αλλά οι ασυνείδητοι, προδότες και μισάνθρωποι που παίρνουν τις αποφάσεις. Η Δ.Ε.Η. (ο ανηλεής αυτός δολοφόνος που το μόνο που ξέρει είναι να ρυπαίνει και να αυξάνει συνεχώς το κόστος της ενέργεια) ετοιμάζεται να κάνει κι άλλο εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος με λιθάνθρακα.
καταρχήν σχολιάζω την αποψη του συγγραφέα του κείμενου, που απο τι λες ειναι του ΟΝΑΣΑΝΔΡΟΣ !

Μπορει οπως λες να μην κάνουν κατι οι μεγάλοι (κυβερνησεις, ΔΕΗ ,κ.α) αλλα ΔΕΝ πρεπει να κάνουμε και εμεις κατι ΕΣΤΩ τοσο μικρο !?

Γιατι αφου δεν έχουμε την οικονομικη άνεση να αγοράσουμε οικολογικά & μη ενεργοβόρα (αμάξια-προϊόντα, ηλιακά, συσκευές κ.α)
αλλα ας κάνουμε τουλάχιστον αυτήν τη μικρή κίνηση για μια πολυ μικρή "ανάσα" του πλανήτη ΜΑΣ (και οχι μονο των ΜΕΓΑΛΩΝ)

Ζούμε και εμείς ΕΔΩ και δεν κατεβήκαμε απο αλλο πλανήτη ! αρα ειναι στο χερι μας :
ΝΑ ΜΗΝ γίνουν νεα εργοστάσια ΔΕΗ (ΑΝ ΔΕΝ ξοδεύουμε πολύ ρεύμα ) Γιατί όλοι λέμε (οπως και εσυ) εχω λεφτα και το πληρωνω , αλλα ομως δεν ειναι το οικονομικό κόστος , αλλά το οικολογικό κόστος

ΕΓΩ δεν βλέπω ποια οργάνωση το κανει αυτο , αλλα ποιο είναι (εστω και μικρο) το όφελος του πλανήτη !

Επειδή κάνουν "εγκλήματα" οι μεγάλοι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τα κάνουμε και εμείς (εστω σε πιο μικρο επίπεδο)

Στην Εύβοια ο κόσμος πιο πολυ διαμαρτυρήθηκε για της ανεμογεννήτριες (που παράγουν ΔΩΡΕΑΝ αιολική ενέργεια) παρά για το εργοστάσιο που ήθελε να κάνει η ΔΕΗ !
Γιατι εκει παρακινούσαν τους κατοίκους κάποιοι "ΕΞΥΠΝΗ" να μην τα δεχτούν ΕΠΕΙΔΗ "και καλα" θα βγάζει χρήματα ο επιχειρηματίας (και ντεμεκ ειναι "αντιαισθητικά" !!!!

Ενω δεν μπορούμε να κανουμε εμεις οι ιδοι κατι για ΔΩΡΕΑΝ ενεργεια (οπως λες θεμα κοστους) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΜΕΓΑΛΟΙ !
Στην περίπτωση της Ευβοίας όντως ηταν άσκηση επιβολής πειθαρχίας κατα των ανεμογεννητριών και υπερ της ΔΕΗ ,αλλα οχι απο την wwf
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από Νάντια » 27 Μαρ 2009, 22:54

gogo έγραψε:"ΔΕΝ υποστηρίζω την "οικολογική απάτη" -ΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- ΟΧΙ στις ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ που το καπηλεύονται"

τι ακριβως θα κερδισει η wwf? και πως θα το "καπηλευτει"?
Τι έχει να κερδίσει η WWF???
Δεν ξέρεις για τι συμφέροντα μιλάμε.
Η χειραγώγηση των προβληματισμένων, των "ψαγμένων" μαζών που μπορεί να τους χαλάσει τη σούπα σου λέει κάτι?
Πριν αντιδράσει ο κόσμος του πλασάρουμε το δρόμο, τον πάνω απ' όλα ανώδυνο για το σύστημα δρόμο, για να το κάνει.
Μην πάρει κ ανεξέλεγκτες πρωτοβουλίες κ δε συμμαζεύεται μετά.
Κ έτσι κ ο κόσμος ξεσπάει κ καμιά "ζημιά" δε γίνεται.
Ανοίγουμε λιγάκι τη χύτρα που κοχλάζει, απ΄τη βαλβίδα της βέβαια, κ έτσι κ η χύτρα δε σκάει κ το φαγάκι συνεχίζει ωραιότατα να βράζει.
Κ... η ζωή συνεχίζεται!
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από gogo » 27 Μαρ 2009, 23:23

μπορείς να μιλήσεις με παραδείγματα?

leftermann
Platinum Member
Platinum Member
7 6
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από leftermann » 27 Μαρ 2009, 23:53

μια χαρά τα λέει η Νάντια. Τι παραδείγματα να πει;

Ο κόσμος πνίγεται και θέλει να αντιδράσει. Θέλει να διαμαρτυρηθεί. Βρέθηκε λοιπόν ένας ωραίος τρόπος να ελεγχθεί ακόμα και η διαμαρτυρία. Μας λένε λοιπόν: "διαμαρτυρία για τον πόλεμο στο Ιρακ: συναυλία αλληλεγγύης", πάμε στην συναυλία, και μετά κοιμόμαστε ήσυχοι, γιατί διαμαρτυρηθήκαμε. "Διαμαρτυρία για την μόλυνση του περιβάλλοντος, σβήστε τα φώτα σας μια ώρα", σβήνουμε τα φώτα μας και, ωωωω, διαμαρτυρηθήκαμε και πάλι!

Σόρρυ αν το λέω απότομα, αλλά αυτός που διαμαρτύρεται για τον καρκίνο του πνεύμονά του και για το άσθμα του παιδιού του κλείνοντας τα φώτα του για 1 ώρα, είναι βαθιά νυχτωμένος και εξαπατημένος.
Θα μου πεις "εσύ που δεν κλείνεις τα φώτα σου, κερδίζεις κάτι για το περιβάλλον; Είναι καλύτερα να μην κάνεις τίποτα;". Ναι, για μένα είναι καλύτερα να μην κάνω τίποτα (εννοώ τίποτα τόσο ανούσιο όσο το σβήσιμο μιας λάμπας). Κρατάω τον θυμό μου, ίσως να φανεί πιό χρήσιμος σε μένα, και σίγουρα είναι πιό επικίνδυνος για αυτούς...
.

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από gogo » 28 Μαρ 2009, 00:00

ουφφφφ!!! βαρεθηκα...

ενα παραδειγμα ζητησα η καημενη! της χειραγωγησης και του κερδους του wwf

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Η ώρα της Γης-μια άλλη άποψη...

Δημοσίευση από makis » 28 Μαρ 2009, 00:11

Δυστυχώς το κακό είναι οτι ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ σε τέτοιες διαμαρτυρίες ! , και βλέπουν "οι απο πανω" και λένε αφου δεν μιλάνε ειναι ολα εντάξει !

Ετσι και με την τιμη του φυσικού αεριου της Θεσσαλονικης και Θεσσαλιας , μετα απο πολυ καιρό * "ξυπνήσαμε" να διαμαρτυρηθούμε και τους "ψιλο"κουνήσαμε για ΝΑ μειώσουν λιγο την τιμή !

Οταν ΔΕΝ αντιδράμε (άσχετα το ποιος το οργανώνει ) δείχνουμε οτι δεν έχουμε δύναμη και οτι είμαστε ικανοποιημένοι.


* = απο 0,50€ m3 έπρεπε να φτάσει 0,80€ m3 !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”