Ηλεκτρονικοί λαμπτήρες οικονομίας. Χρήση και απόρριψη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Τι πρεπει να πιστευουμε απο αυτα που γραφωνται σε blog !!!

Δημοσίευση από gogo » 10 Ιαν 2011, 18:20

randy έγραψε:Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να μην πιστεύουμε πράγματα που δεν μας παραπέμπουν σε έγκυρες πηγές. Όσο διάβαζα τις μπαρούφες για το υδράργυρο σκεφτόμουν πόσα θερμόμετρα έχω σπάσει από παιδί... :lol: :lol:
εγω μεσα σε μιση ωρα 3 ειχα σπασει! ειχα παει για εξεταση σε νοσοκομειο και τους ξεκληρισα τα θερμομετρα!!! :D :D :D


Kent
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Οκτ 2010, 18:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικοί λαμπτήρες οικονομίας. Χρήση και απόρριψη

Δημοσίευση από Kent » 13 Σεπ 2012, 13:01

Συγνώμη για την επαναφορά του θέματος, αλλά νομίζω ότι απαντήθηκε εν μέρει και μάλλον λαθεμένα. Διαβάζοντας στο μπλογκ τα σχετικά με το βιβλίο "Λάμπες οικονομίας το μεγάλο λάθος", έμαθα και έμεινα κατάπληκτος επειδή αυτές οι λάμπες έχουν μια σειρά από πολύ σβαρά και κρυφά μειονεκτήματα, που τις κάνουν όχι μόνο να μην είναι οικονομικές αλλά άκρως κοστοβόρες και επιπλέον πολύ μα πολύ βλαβερές για την υγείας μας, ενώ τα υλικά εξόρυξης, οι διαδρομές μέσω θαλασσών και ξηράς, οι κίνδυνοι μεταφοράς, και χρήσης κλπ τις κάνουν και άκρως ρυπαρές για το περιβάλλον.
Ρωτώ. Πράγματι είναι γνωστά αυτά που αναφέρει ο συγγραφέας; Επειδή δεν τα έχω δει ούτε τα έχω ακούσει πουθενά σε τέτοια έκταση.
Τελικά πείσθηκα αφού διάβασα όλες τις αναρτήσεις, συμφωνώντας με τον συγγραφέα, ότι μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε ένα κίνημα για την ακύρωση του ευρωπαικού νόμου που απαγορεύει τη χρήση λαμπτήρων πυράκτωσης. Ετσι θα έχει ο καθένας μας την ελευθερία επιλογής του φωτισμού που θα βάλέι σπίτι ή στο χώρο που δουλεύει.

Άβαταρ μέλους
chris1lap
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 28 Μαρ 2010, 14:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από chris1lap » 08 Οκτ 2012, 21:50

Κάνουμε εδώ μία σύγκριση μεταξύ των λαμπών led και φθορισμού (οι λεγόμενες λάμπες οικονομίας). Ποιές είναι οι καλύτερες και γιατί;

Εντάξει, πάνω κάτω πλέον όλοι μας ξέρουμε ότι οι λάμπες led είναι καλύτερες, αν και σε πολλούς από εμάς, προς το παρόν, μας περνάνε ελαφρώς αδιάφορες και προτιμάμε τις λάμπες οικονομίας -φθορισμού.
Αυτό κυρίως λόγω της φωτεινότητας: πολλές λάμπες led που κυκλοφορούν στο εμπόριο, έχουν αρκετά πιο ασθενή φωτισμό σε σχέση με τις άλλες, σε συνδυασμό και με τη διαφορά τιμής.
Οπότε για να μην πάνε τα λεφτά μας χαμένα, θα πρέπει να προσέξουμε τι λάμπες led να πάρουμε.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή!

ξέρετε ότι...

Για να "μετρήσουμε" τη φωτεινότητα μιας λάμπας ή γενικά του φωτός, χρησιμοποιούμε μία μονάδα μέτρησης που ονομάζεται lumen.

Όσο περισσότερα τα lumens ανά watt, τόσο μεγαλύτερη η φωτεινότητα.

Αντίστοιχα, όσο περισσότερα τα watt, τόσο μεγαλύτερη η φωτεινότητα, αλλά και η κατανάλωση ρεύματος.

Μία λάμπα πυρακτώσεως, ξοδεύει το ~90% της ενέργειας -ρεύμα- για παραγωγή ζέστης και μόνο το ~10% για παραγωγή φωτός: παράγει μόνο ~14 lumens / watt.

Οι λάμπες οικονομίας -φθορίου, φθορισμου- παράγουν ~70 lumens / watt και οι λάμπες led ακόμα περισσότερα (έχουμε ποικιλία).

Οπότε, για να το κάνουμε πιο κατανοητό, φανταστείτε χονδρικά ότι μία λάμπα πυρακτώσεως 40 watt, έχει περίπου την ίδια απόδοση φωτός με έναν λαμπτήρα φθορισμού ~11 watt και την ίδια απόδοση με μία λάμπα led ~4 watt.

Αλλά ας συγκρίνουμε τις δύο τελευταίες λάμπες εν τάχυ, ώστε να δούμε τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει η κάθε μία.

Οι λάμπες led:

1) είναι πιο οικονομικές σε κατανάλωση ρεύματος, αν συγκριθούν με μία φθορισμού ίδιας φωτεινότητας

2) έχουν 5-10 φορές μεγαλύτερη διάρκεια ζωής

3) άμεση maximum φωτεινότητα με το που την ανάβουμε (ενώ στις φθορισμού μερικές φορές στην αρχή αργεί να πιάσει τη maximum φωτεινότητα)

4) δεν ζεσταίνονται καθόλου

5) δεν είναι ευαίσθητες σε κραδασμούς - χτυπήματα - καταπονήσεις

6) δεν τρεμοπαίζουν ποτέ

7) είναι πιο ακριβές, αλλά θα κάνετε απόσβεση σταδιακά λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης ρεύματος

8) μπορούμε να τις λειτουργήσουμε με dimmer (ροοστάτη) ενώ τους λαμπτήρες φθορισμού όχι

9) δεν περιέχουν μέσα τους διάφορες τοξικές και επικίνδυνες για την υγεία μας ουσίες (φυσικά και οι λαμπτήρες φθορισμού μόνο αν σπάσουν είναι επικίνδυνες)

Έτσι γιατί να αγοράσετε λαμπτήρες φθορισμού και να μην αγοράσετε απευθείας λάμπες led να ξενοιάσετε μια για πάντα;

Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι αυτονόητα και δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης ή προβληματισμού στο τι να προτιμήσουμε...
Εικόνα
* Προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση.
* Άμεση παραλαβή από Διαβατά ή κάποια γειτονική περιοχή κατόπιν συνεννόησης.
* στείλτε πμ μετά απο δήλωση ενδιαφεροντος .
* Τα πράγματα που ζητάω δεν ειναι πάντα για δική μου προσωπική χρήση , αλλά & για άτομα που τυχαίνει να γνωρίζω οτι χρήζουν ανάγκης & δεν γνωρίζουν ή δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο!
Εικόνα

ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από meletiadis » 08 Οκτ 2012, 21:55

δεν μας μίλησες για το χρώμα του φωτός. έχω ακούσει ότι το θερμό φως σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να προκαλεί πονοκεφάλους...
για (δια) φώτισε μας αν ξές.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από vadaris » 08 Οκτ 2012, 22:17

Όχι το θερμό αλλά το ψυχρό φως. Το θερμό είναι το λίγο κιτρινωπό που βγαζουν οι περισσότεροι λαμπτήρες πυρακτώσεως και κάποιοι οικονομίας. Το ψυχρό είναι το καθαρό ασπρο φως.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 08 Οκτ 2012, 22:44

Παιδιά,με συγχωρείτε,αλλά για ποια απόσβεση μιλάτε;Μία λάμπα λεντ (η πιο φθηνή) έχει 27 ευρώ και η απλή αλογόνου έχει 2,5 ευρώ.Επίσης είναι μεγάλος μύθος ότι οι λάμπες οικονομίας (όχι οι λεντ) διαρκούν τόσο πολύ όσο λένε.Καίγονται πάρα πολύ γρήγορα,γιατί κάνουν μόνο για χώρους όπου παραμένουν διαρκώς αναμμένες.Οποιαδήποτε φυσιολογική χρήση εντός σπιτιού θα τις κάνει να καούν σε λίγους μήνες.Και φυσικά το φως τους (των οικονομικών) είναι πολύ πιο άσπρο και κρύο από τις κανονικές,όσο "θερμές" και αν πλασάρονται.Αυτή είναι η άποψή μου μετά από χρήση πολλών ετών των δήθεν "οικονομικών' λαμπών στην προσπάθειά μου να συμπεριφερθώ ως οικολογικός καταναλωτής.Μετά λύπης μου όμως δηλώνω τα ως άνω.

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από meletiadis » 08 Οκτ 2012, 23:35

πάντως εγώ εδώ και 4 χρόνια έχω τις ίδιες λάμπες στο σπίτι μου και μόνο στο μπάνιο χαλάω λάμπες (1,5 μέχρι τώρα) για τον λόγο που πολύ σωστά προανέφερες. άσε που οι λάμπες που παίρνω συνήθως είναι οι φθηνότερες (1,5 ευρώ η μία)
πάντως στο ίντερνετ βρίσεις και με 5-6 ευρά λεντ (άραγε μπορώ να βάλω λινκ ή θα με μαλώσουν?)
όσο για το χρώμα εγώ προτιμώ το λευκό που είναι δυστυχώς σπάνιο στις απλές λάμπες οικονομιας.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από polvar » 09 Οκτ 2012, 08:34

Αν διαβάζατε παραπάνω θα βλέπατε ότι γράφω ότι οι λάμπες φθορισμού καίγονται πολύ γρήγορα όταν αναβοσβήνουν συχνά. Σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιούμε ή LED ή αλογόνου ή ειδικές compact φθορισμού (που γράφουν ότι αντέχουν στα αναβοσβήματα)

@STRAWBERRY8: Αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις ότι οι LED λάμπες έχουν πέσει πολύ. Ρίξε πχ μια ματιά εδώ αλλά κάνε και μια αναζήτηση στο ebay να δεις τιμές παραπλήσιες των compact φθορισμού.

happycat
Diamond Member
Diamond Member
68 53
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2011, 18:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από happycat » 09 Οκτ 2012, 08:45

Να επιστήσω την προσοχή σας στο παρακάτω σημείο:
Οι λαμπτήρες φθορισμού περιέχουν υδράργυρο, γι αυτό αν σπάσουν πρέπει να απομακρύνουμε τα παιδιά και να καθαρίσουμε με προσοχή!

Άβαταρ μέλους
chris1lap
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 28 Μαρ 2010, 14:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Σύγκριση: λάμπες led vs λάμπες οικονομίας (φθορισμού)!

Δημοσίευση από chris1lap » 16 Ιαν 2013, 17:49

Βόμβα για την υγεία οι λαμπτήρες οικονομίας....
Posted: 15 Jan 2013 11:18 AM PST

Βλάβες στο δέρμα προκαλούν οι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας

Οικονομία στην τσέπη μας αλλά με κινδύνους για την υγείας οι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας, σύμφωνα με αμερικανική μελέτη.....

Οι λαμπτήρες φθορισμού εξοικονόμησης ενέργειας είναι μια δημοφιλής επιλογή για οικιακή αλλά και επαγγελματική χρήση, στην προσπάθεια που καταβάλλουμε για να μειώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ! Ωστόσο, Αμερικανοί ερευνητές υποστηρίζουν ότι οι λαμπτήρες αυτοί ενδεχομένως να προκαλούν βλάβες στο δέρμα.

Η επιστημονική ομάδα του Πανεπιστημίου Stony Brook στη Νέα Υόρκη ανακάλυψαν ότι οι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας εκλύουν πολύ υψηλά επίπεδα υπεριώδους ακτινοβολίας (UV), η οποία μπορεί να προκαλέσει βλάβη τα κύτταρα του δέρματος. Και η αυξημένη έκθεση στην UV ακτινοβολία έχει διαπιστωθεί ότι προκαλεί καρκίνο.

Για να ελέγξουν την ασφάλεια των λαμπτήρων φωτισμού, οι επιστήμονες εξέθεσαν ανθρώπινα υγιή δερματικά κύτταρα σε φως λαμπτήρων φθορισμού εξοικονόμησης ενέργειας και σε λαμπτήτες πυρακτώσεως.

Η ανάλυση των αποτελεσμάτων αποκάλυψε ότι τα δερματικά κύτταρα που είχαν εκτεθεί σε λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας είχαν υποστεί σημαντικές βλάβες. «Τα αποτελέσματα ήταν ότι οι λαμπτήρες αυτοί μπορούν να εκκινήσουν τον κυτταρικό θάνατο», εξηγεί η Δρ Μάρσια Σάιμον, καθηγήτρια Δερματολογίας στο Πανεπιστήμιο Stony Brook.

Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι μπορούν να εξηγήσουν την αιτία της βλάβης που προκαλεί η UV ακτινοβολία: μικροσκοπικές ρωγμές στην επίστρωση των λαμπτήρων φθορισμού εξοικονόμησης ενέργειας επιτρέπουν την διαρροή της UV ακτινοβολίας.

Κάτι όμως που οι κατασκευαστές των συγκεκριμένων προϊόντων αρνούνται και με δήλωσή τους υπογραμμίζουν ότι «τα επίπεδα της UV ακτινοβολίας που εκλύονται είναι πολύ χαμηλά» και οι λαμπτήρες είναι ασφαλείς για φυσιολογική χρήση.

Οι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας όμως περιέχουν και μικρές ποσότητες υδραργύρου, τοξικό στοιχείο που έχει σχετιστεί με νευρολογικές βλάβες, γεννητικές ανωμαλίες και άλλα προβλήματα υγείας.

Έτσι λοιπόν, πέραν της εξοικονόμησης ενέργειας, οι νέοι λαμπτήρες φωτισμού δέχονται κριτική ως προς την περιβαλλοντική τους αξία, καθιστώντας του λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας τύπου LED καλύτερη επιλογή για την πλειοψηφία των καταναλωτών.
απο το health.in.gr
* Προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση.
* Άμεση παραλαβή από Διαβατά ή κάποια γειτονική περιοχή κατόπιν συνεννόησης.
* στείλτε πμ μετά απο δήλωση ενδιαφεροντος .
* Τα πράγματα που ζητάω δεν ειναι πάντα για δική μου προσωπική χρήση , αλλά & για άτομα που τυχαίνει να γνωρίζω οτι χρήζουν ανάγκης & δεν γνωρίζουν ή δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο!
Εικόνα

ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”