Καταγγελίες για το περιβάλλον

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Branka
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
22 31
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 11:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΜΑΡΤΙΟΥ
Επικοινωνία:

Καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος

Δημοσίευση από Branka » 25 Σεπ 2009, 14:22

Στην περιοχή που δουλεύω υπάρχει ένα εργοστάσιο το οποίο δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας για τα φουγάρα του, με αποτέλεσμα όλα τα καυσαέρια που παράγει να βγαίνουν αφιλτράριστα στον αέρα.
Παρά τις συνεχόμενες συστάσεις που του κάναμε, ο άνθρωπος δεν συμμορφώνεται. Τα αποτελέσματα είναι τραγικά και λίγο-πολύ γνωστά.
Θα ήθελα παρακαλώ να μου πει κάποιος από το site,εάν γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθώ είτε να προτείνει κάτι. Σκέφτηκα ακόμη και να εκμεταλλευτούμε την προεκλογική περίοδο...
Η κατάσταση δεν είναι πλέον καθόλου αστεία και το αντίκτυπο της επιπολαιότητας του ή της τσιγκουνιάς του, τεράστιο!!!
Πραγματικά θα εκτιμούσα κάποια συμβουλή.
Φιλικά, Branka
Αυτόματη υπογραφή απο το xariseto.gr

ΠΡΟΣΟΧΗ : Διαβάσατε σήμερα τους Κ.Π.Χ. ;
1. Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm η email ΜΟΝΟ τηλέφωνό και οδο ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς , & οχι για να το ζητήσετε!
2. Παρακαλώ να γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι greeklish.
3. Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
4. ΜΗΝ μου στελνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

Δημοκρατία δε σημαίνει ασυδοσία. Η συμμετοχή στο site είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα.


Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος

Δημοσίευση από gogo » 25 Σεπ 2009, 15:19

αυτο που δεν κανουν οι αρμοδιοι το κανουν πολυ καλα τα τηλεοπτικα καναλια

Άβαταρ μέλους
b_4l3x
Banned member !!
Banned member !!
2
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 18:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλιώτιδος Φθιώτιδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος

Δημοσίευση από b_4l3x » 25 Σεπ 2009, 15:27

Φίλε μου, ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη η άποψη μου. Καταρχήν, θέλω να μου πεις τι είδους εργοστάσιο είναι αυτό, και σε ποια περιοχή βρίσκεται;
Αυτό που θέλω να σ προτείνω, σαν αποτελεσματικότερη λύση, είναι να επικοινωνήσεις με έναν από τα μεγάλα μέσα της Αθήνας, για να αναλάβουν αυτοί το θέμα(θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την ελευθεροτυπία). Αν δεν σου φαίνεται καλή ιδέα, τότε η επόμενη πρόταση μου είναι να βρεις κάποιον βουλευτή του νομού σου (μιας και σε λίγες μέρες έχουμε εκλογές) και να απαιτήσεις από τον ίδιο να κινηθεί προς επίλυση του θέματός, άμεσα. Πιθανότατα να μην το κάνει, αν και ο ίδιος έχει ένα μερίδιο ευθύνης! Η τελευταία μου πρόταση είναι να απευθυνθείς στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου ή της νομαρχίας ή καλύτερα και στον ίδιο νομάρχη ή δήμαρχο και να συζητήσεις για το ανάλογο θέμα. Αυτό όμως που πρέπει να έχεις υπόψη σου είναι ότι η διαφθορά έχει βγάλει «ρίζες» σχεδόν σε όλους τους τομείς και για αυτό μερικές φορές ακόμα και το πιο απλό φαντάζει δύσκολο για να γίνει. Σου το λέω αυτό εννοώντας ότι πολλές φορές είναι πιο εύκολο να τα αντικρούσεις κάποιον πολιτικό παρά κάποιον επιχειρηματία. Αυτοί είναι οι κλειδοκράτορες σε αυτόν τον κόσμο.

Dysi
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:07
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Κέντρο-Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος

Δημοσίευση από Dysi » 25 Σεπ 2009, 16:06

Branka, αν αφορά προστατευόμενη περιοχή μπορούμε να προχωρήσουμε εμείς τη διαδικασία καταγγελίας.
Αν όχι, θα σε κατευθύνουμε αναλόγως. Σου στέλνω πμ
Αν θέλετε να σας απαντήσω έγκαιρα, σε κάτι, πρέπει να μου στείλετε πμ, γιατί δεν μπαίνω συχνά στα επιμέρους θέματα. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Branka
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
22 31
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 11:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΜΑΡΤΙΟΥ
Επικοινωνία:

Re: Καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος

Δημοσίευση από Branka » 28 Σεπ 2009, 09:12

Καλημέρα,
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα ακολουθήσουμε κάποιες από τις προτάσεις σας και θα δούμε τι θα γίνει. Μέχρι στιγμής το πρόβλημα παραμένει ανοιχτό.
Και πάλι ευχαριστώ.
Φιλικά, Branka
Αυτόματη υπογραφή απο το xariseto.gr

ΠΡΟΣΟΧΗ : Διαβάσατε σήμερα τους Κ.Π.Χ. ;
1. Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm η email ΜΟΝΟ τηλέφωνό και οδο ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς , & οχι για να το ζητήσετε!
2. Παρακαλώ να γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι greeklish.
3. Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
4. ΜΗΝ μου στελνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

Δημοκρατία δε σημαίνει ασυδοσία. Η συμμετοχή στο site είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα.

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος

Δημοσίευση από Νάντια » 06 Οκτ 2009, 14:06

Κάνε κ μια κρούση στην Greenpeace
Ξέρω σίγουρα πως έχουν κ γραφεία στη Θεσσαλονίκη αλλά δες κ εδώ
http://www.greenpeace.org/greece/press/
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”