Πατάτες που λάμπουν όταν χρειάζονται πότισμα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
anna-maria
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5100
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 17:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαια
Επικοινωνία:

Πατάτες που λάμπουν όταν χρειάζονται πότισμα

Δημοσίευση από anna-maria » 09 Οκτ 2009, 22:33

Πατάτες που λάμπουν

Πατάτες που λάμπουν όταν χρειάζονται πότισμα δημιούργησαν βρετανοί ερευνητές. Επιστήμονες του πανεπιστήμιου του Εδιμβούργου κατάφεραν να δημιουργήσουν μια γενετικά τροποποιημένη "σούπερ πατάτα" που λάμπει όταν χρειάζεται νερό. Οι ερευνητές ενέχυσαν στα φυτά ένα φωσφορούχο γονίδιο, που πήραν από την τσούχτρα aequorea victoria, η οποία φωσφορίζει, με αποτέλεσμα τα φύλλα των φυτών να λάμπουν όταν αφυδατώνονται. "Πρόκειται για τη γεωργία του μέλλοντος", δήλωσε ο επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας Αντονι Τρούαβας και πρόσθεσε πως σκοπός των πειραμάτων αυτών είναι ο σχεδιασμός μιας μεθόδου παρακολούθησης των καλλιεργειών, όπου τα φυτά δίνουν από μόνα τους τις πληροφορίες που χρειάζεται ο καλλιργητής τους. Οι συγκεκριμένες πατάτες δεν είναι δυνατόν να φαγωθούν, αλλά θα χρησιμοποιηθούν για να υποδεικνύουν τις ανάγκες των άλλων πατατών και θα φυτεύονται στα χωράφια όπου καλλιεργούνται πατάτες που προορίζονται για κατανάλωση. Η λάμψη σχεδόν δε θα διακρίνεται με γυμνό μάτι, όμως θα είναι εύκολο για τους ερευνητές να την εντοπίσουν με μια μικρού μεγέθους συσκευή. οι δοκιμές θα αρχίσουν την επόμενη χρονιά, αλλά θα πρέπει να περάσουν περίπου 20 χρόνια μέχρι τα φυτά αυτά να χρησιμοποιηθούν ευρέως, ενώ πολύ σύντομα θα αρχίσουν δοκιμές και σε άλλα λαχανικά και φρούτα.
Γεια σε όλους.
Έχω τρία παιδιά και περιμένω τέταρτο ,ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για αυτο οι παραλαβες ειτε ταχυδρομικά είτε παραλαβή απο το σπίτι μου να γίνονται σύντομα.Προθεσμία 10 ημερών και τα αποσύρω.
Ευχαριστώ!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”