Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από makis » 14 Δεκ 2009, 22:54

Τα ψεύτικα χριστουγεννιάτικα δέντρα δεν βοηθούν στην προστασία του περιβάλλοντος, σύμφωνα με Αυστραλούς ερευνητές.

Όσοι αγοράζουν ψεύτικα χριστουγεννιάτικα δέντρα αντί για αληθινά πιστεύουν ότι με αυτόν τον τρόπο προστατεύουν το περιβάλλον, όμως αυτό ισχύει μόνο αν στολίζουν το ίδιο δέντρο για περίπου δύο δεκαετίες, υποστηρίζουν Αυστραλοί ερευνητές.

Οι επιστήμονες αποκαλύπτουν πως από την καλλιέργεια, τη μεταφορά και τη διάθεση αληθινών δέντρων για τα Χριστούγεννα παράγονται τρία κιλά διοξείδιο του άνθρακα, ενώ από την κατασκευή ενός ψεύτικου δέντρου παράγονται κατά μέσο όρο 48 κιλά...

«Θα πρέπει το ψεύτικο δέντρο να χρησιμοποιείται για περίπου είκοσι χρόνια για να έχει το ίδιο αποτύπωμα άνθρακα με ένα αληθινό δέντρο», δήλωσε ο υπουργός Περιβάλλοντος της Βικτόρια Γκάβιν Τζένινγκς, ο οποίος χρηματοδότησε την έρευνα.

Ο ίδιος επισήμανε πως το ιδανικό θα ήταν όσοι θέλουν να προστατεύουν το περιβάλλον να χρησιμοποιούν τα Χριστούγεννα έλατα φυτεμένα σε γλάστρες.

Στη Βρετανία, πολλοί καλλιεργητές νοικιάζουν τα έλατα στους πελάτες τους. Όταν περάσουν τα Χριστούγεννα τα δέντρα επιστρέφονται και ξαναφυτεύονται.

www.xariseto.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από bluemοon » 15 Δεκ 2009, 12:44

μηπως καλυτερα να στολιζαμε τα παραδοσιακα ελληνικα καραβια; :D
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από makis » 15 Δεκ 2009, 13:25

τα παραδοσιακά ελληνικά καράβια ειναι ακόμα πιο αντι-οικολογικά γιατι έχουν πολυ περισσότερα υλικά (πλαστικό, ύφασμα, ξύλο, μέταλλο κ.α)
κάπου είχα διαβάσει οτι απο ένα καράβι 70cm παράγονται κατά μέσο όρο 50-55 κιλά διοξείδιο του άνθρακα.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από bluemοon » 15 Δεκ 2009, 13:55

εγω παντως εχω ενα καραβι που μου το ειχε φτιαξει ο παππους μου και δεν εχει ιχνος πλαστικο πανω, ολα ειναι ζωγραφισμενα.
αλλα με οσα διαβαζω, καλυτερα να διακοσμουμε την καρδια μας με γιορτινη διαθεση παρα εικονικα το σπιτι μας.
Εγω περσυ στολισα με γλυκα και ζαχαρωτα, τα οποια εφαγα μετα, πληρως ανακυκλωσιμα δηλαδη :D
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από giοrginaa » 15 Δεκ 2009, 18:26

όταν ήταν μικρό το παιδί στόλιζα και εγώ ένα ελληνικό νησιώτικο καράβι....για να είμαι ειλικρινής μια φορά το στόλισα...και μετά το έβαζα στην κούτα του και το έβγαζα κάθε χρόνο...το έχω ακόμα και θα το έχουν και τα εγγόνια μου....βέβαια το παιδί μεγάλωσε...βάζω μια φωτεινή γιρλάντα σε μια βιτρίνα μου για μια εβδομάδα.....και το καράβι θα μείνει για τα παιδιά του παιδιού μου
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από annapsonio » 16 Δεκ 2009, 01:04

Εάν όλοι όσοι στολίζουν δέντρα αγόραζαν κάθε χρόνο αληθινά έλατα, θα απέμενε κανένα φυτεμένο μετά τις γιορτές? Άποψή μου είναι ότι εφόσον στολίζουμε δέντρο, καλό είναι να πάρουμε ένα ποιοτικά καλό δέντρο ώστε να μας κρατήσει χρόνια και χρονάκια. Το δέντρο που στολίζουμε στο πατρικό μου είναι ήδη 12 ετών και είναι σε άψογη κατάσταση. Δεν μπορώ να βρω λόγο να μην το έχουμε άλλο τόσο και παραπάνω.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από giοrginaa » 16 Δεκ 2009, 02:51

annapsonio έγραψε:Εάν όλοι όσοι στολίζουν δέντρα αγόραζαν κάθε χρόνο αληθινά έλατα, θα απέμενε κανένα φυτεμένο μετά τις γιορτές? Άποψή μου είναι ότι εφόσον στολίζουμε δέντρο, καλό είναι να πάρουμε ένα ποιοτικά καλό δέντρο ώστε να μας κρατήσει χρόνια και χρονάκια. Το δέντρο που στολίζουμε στο πατρικό μου είναι ήδη 12 ετών και είναι σε άψογη κατάσταση. Δεν μπορώ να βρω λόγο να μην το έχουμε άλλο τόσο και παραπάνω.
φυτεύονται έλατα ειδικά γι΄αυτό το σκοπό....
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από annapsonio » 16 Δεκ 2009, 09:51

annapsonio έγραψε:Εάν όλοι όσοι στολίζουν δέντρα αγόραζαν κάθε χρόνο αληθινά έλατα...
Απλώς μου φαίνεται περίεργο το να υπάρχει τόσο μεγάλη ποσότητα αληθινών ελάτων κομμένων και να είναι καλύτερο από το να έχεις ψεύτικα. Με την ίδια λογική με προβληματίζει και το εξής: Εάν όλες οι πλαστικές σακούλες στον κόσμο αντικαθίσταντο από χάρτινες, δε θα χρειαζόταν πάρα πολυ χαρτί κι άρα περισσότερη αποψίλωση δασών? Sorry εάν ακούγεται χαζό όλο αυτό άλλα είναι ένας προβληματισμός μου που δεν έτυχε να συζητήσω ακόμα με κανέναν.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από giοrginaa » 16 Δεκ 2009, 10:56

κυκλοφορούν ήδη στην αγορά ανακυκλώσιμες τσάντες οι οποίες δεν είναι χάρτινες...άλλωστε και το χαρτί ανακυκλώνεται....και μπορείς να χρησιμοποιείς πάνινη τσάντα για τα ψώνια σου....
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Οικολογικά Χριστούγεννα με αληθινά έλατα

Δημοσίευση από annapsonio » 16 Δεκ 2009, 17:51

(Αν και ξεφεύγουμε από το topic) Αναφέρθηκα σε χάρτινες σακούλες διότι αυτές προβλήθηκαν αρχικά ως αντίποδας των πλαστικών. Ο προβληματισμός μου δεν ήταν αυτός. Γνωρίζω ότι ανακυλωνονται οι χάρτινες (εξάλλου γι' αυτό τις πρότειναν ως εναλλακτκή) όπως γνωρίζω ότι υπάρχουν και βιοδιασπώμενες σακούλες. Άλλο πράγμα είπα εγώ. Δεν πειράζει όμως.

Όπως και να 'χει, όμως, εννοείται πως οι καλύτερες σακούλες είναι οι πολλαπλών χρήσεων και μακάρι όλοι να κάναμε με τέτοιες τα ψώνια μας.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”