Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από lizouli86 » 07 Μαρ 2018, 22:19

Πολύ δικιο σε αυτο που λεει ο κος Γιώργος.
Εμενα πλεον οι περισσότερες ζητήσεις μου αφορούν παιδιξα ειδη αντε και κανα παππουτσι η καμια τσαντα για εμενα.

Οταν ημουν εγκυος ζητησα και πηρα βρεφικα ειδη και οταν εφτασε το μωρο και επλυνα και τα ρουχαλακια εκει και χρειαστηκα και τα αλλα ειδη, ειδα οτι καποιοι, είχαν πατήσει πανω στην απειρια μου και έστειλαν οτι να ναι. Τι να πω μετα απο μηνες;

Τα ίδια ατομα βλεπω ακομα και τωρα δυο χρονια μετα να το κανουν αυτο σε αλλα μελη .

Μελη με τεραστια διαφορα στατιστικων να μου την λενε οταν δεν τους χαριζω κατι.

Ανεχεια απο συντονιστές γιατι ετσι επιθυμεί η διαχειριση.
(Και μην αρχισουν παλι τα οργανα εννοειται οτι οι συνονιστες κανουν εθελοντική δουλεια με κοπο και χρονο δικο τους και ακουν τα εξ αμάξης. Θεμα διαχειρισης ειναι αυτο οταν μπαινει η μαρια και ζηταει και παιρνει 100 είδη παιδικα και δινει 5 φλυτζανια και την αφηνουν να αλωνιζει ακομα)


Μελη με παιδάκια ζητανε πραγματα για πολυ μετεπειτα πχ με μωρο 1 έτους πραγματα δημοτικου.
Ενταξει λες θα ειναι για γνωστο 1-2-3 ποσα πια; τα στερουν απο αλλα μελη που έχουν παιδια σε αυτή την ηλικία, το ξερουν τα μελη που χαρίζουν,το ξερουν αυτοι που τα ζητάνε, ολοι μας το ξερουμε τελος πάντων αλλα στου κουφου την πορτα...

Εδω υπάρχουν άτομα εξαιρετικα,που ειχα και εχω αψογες συναλλαγες.
Αλλα υπάρχουν επισης ατομα άρπαγες που δεν σκεφτονται αν εχουν κατι αναγκη παρα αν ειναι επωνυμο και ποσα αξιζει, νεα μελη και παλια με καλα στατιστικα η οχι. Μελη που ενω εχουν παρει το ίδιο ακριβώς αντικειμενο πολλες φορες τα ζητανε συνεχεια να το έχουν διπλο,τριπλο κτλ

Ο κος Γιώργος ανεφερε πολυ σωστα

7ο) Αν δεν υπήρχαν τα μέλη με χάλια στατιστικά , κάποιοι άλλοι δεν θα είχαν θετικό πρόσημο.

Αμα γινει λιγο πιο αυτοδιοικουμενο το θεμα, να μην χαριζουμε δλδ οτι να ναι ,οπου να ναι για το ευχαριστώ και μονο ,τοτε εχει ελπιδες το χαρισετο γιατι πολλοι τεινουν να γινουν ζητουλες του ευχαριστω.

Βαζω αγγελιες και τις κλείνω γιατι ζητανε μονο μελη με διαφορα στατιστικων η τα ιδια μελη γνωστοι άγνωστοι με 5 λογαριασμους που και καλα "κλεισαμε τους 4 περιμενουμε να δειξει τον καλο του χαρακτήρα" .

Αμα βαλω κατι για χαρισμα θα το δωσω εκει που κρινω ότι Α) το χρειάζεται αμεσα οχι να μεινει στην ντουλάπα 5 χρονια
Β) το μελος ειναι τυπικο ωστε να κλεινει η συναλλαγη σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα
Γ) αν αυτο το μελος με εχει εξυπηρετήσει και εμενα να του ανταποδωσω το καλο που μου εκανε.

Δεν έχει να κανει το ευχαριστώ ,η έλλειψη του ισως ηταν και καλυτερη ωστε το μονο κίνητρο να ήταν το χαρισμα στην ανάγκη του αλλου.

Περιπτωσεις οπως η άνωθεν για το φιλοζωικό μπαζαρ η μελη που ζητανε 1 γαλα η παμπερς για το παιδι τους θα έπρεπε να είναι χωρις ευχαριστώ.

Οσο για την αξιολογηση το ξαναλέω καμια σχεση ebay(πολυεθνικος κολοσσος αγοραπωλησιας αντικειμενων) με εδω(εθελοντικο σαιτ μικρης κλιμακας χαρισματων) , εκ πειρας σε οσες αγγελιας ειχα θεμα ακομα και το δικιο μου να βρηκα μεσω συντονιστών αυτο δεν παυει την κακη συναλλαγη, την απωλεια χρηματων κοπου και χρονου απο την πλευρά μου για να εισπραξω ενα "πολυ ασχοληθηκα","στο χαρισα δεν στο πούλησα" και μια απαξιωση ανευ προηγουμενου τουλαχιστον επιπεδου αγγλικού βαρονου επειδη ζητησα κατι για το παιδι μου που δεν ειχα την δυνατοτητα να το αγορασω.
Εξευτελισμος καθε επιπεδου αξιοπρεπειας απο την κυρα γιαννουλα γιατι ειπα το αυτονόητο-οτι αυτο το αντικείμενο ηταν για ανακυκλωση και οχι για χαρισμα.
Αυτα τα άτομα τα έξυπνα που χαριζουν σκουπίδια δεν βαζουν μυαλο οσες αξιολογησεις να βαλεις,οσο χρονο και απο την ζωη σου να αφιερωσεις να αποδειξεις τα αυτονόητα.


Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Aria » 07 Μαρ 2018, 23:15

Aliki1984 έγραψε:
07 Μαρ 2018, 17:39
Αυτο που φτιαχνω τωρα πχ το εχω κανα 2 χρονια.
Εγώ εννοώ 1 το πολύ 2 μήνες, όχι 2 χρόνια

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 07 Μαρ 2018, 23:55

lizouli με συμπληρώνεις . Πρόπερσι έστειλα κάτι σχολικά βοηθήματα , σε μια κυρία στην Τρίπολη θυμάμαι κι επειδή εγώ είχα θετικό πρόσημο κι εκείνη αρνητικό , της έγραψα χωρίς ευχαριστώ . Μετα απο πολύ καιρό κάποιος συντονιστής ανακάλυψε την παρανομία μου και τη χρέωσε ένα γράφοντας το γνωστό στερεότυπο . Η διαφορά ήταν πάρε δώσε 6-3 .. Η κοπέλα δέχτηκε στο ίδιο post προσβλητική επίθεση για το ευχαριστώ από μέλος που είχε στείλει αντι βοήθημα , σημειώσεις φροντιστηρίου . Απ΄αυτές που μοιράζουν δωρεάν .
Αλλο παράδειγμα , νέο μέλος έδινε κουπόνια εφημερίδων για πρόσβαση σε νόβα νομίζω κι έπαιρνε ηλεκτρονικά είδη. Με θετικό πρόσημο.
Κι άλλο παράδειγμα , μέλος γράφει σε post "ευτυχώς που το έδωσες στην Τάδε, και δεν το πήρε κανένας άσχετος " . Τα "παίρνω" κι εγω και γράφω ένα κατεβατό στο συγκεκριμένο μέλος ( σημειωτέον το ίδιο άτομο διεκδίκησε μαζί με εμένα σε δυο διαφορετικές αγγελίες καναπέδες , τους οποίους πήρε και τους δύο , γι αυτόν-ην και ένα για φίλο του-της. Εδω δεν ίσχυσε ο κανόνας που λέει ότι προηγούνται τα μέλη απο τη ζήτηση για φίλους μελών . ) Ο δε διαχειριστής αντι να κρατήσει τις ισορροπίες , διαγράφει την ανάρτησή μου , αφήνοντας τα "ευτυχώς που το έδωσες στην Τάδε, και δεν το πήρε κανένας άσχετος " απείραχτα κι εμένα να φαίνομαι ο μ@κ@κ@ς της υπόθεσης.
Θες άλλο παράδειγμα ; Μέχρι το πρωί θα γράφω . Έχουμε χάσει το νόημα κι όλα κρύβονται πίσω από την ατάκα "οι συντονιστές ξοδεύουν χρόνο που δεν τους περισσεύει για να ......." .
Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι και οι συντονιστές είναι άνθρωποι με πάθη , οπως λέει ο ποιητής κι οχι απαθείς παρατηρητές. Αν κάνω λάθος και όντως τους λείπει χρόνος ωστε να λειτουργεί το σάϊτ όπως πρέπει, εδω είμαι κι εγω και σίγουρα και άλλα πολλά μέλη να βοηθήσουμε ( με τη μισή σαρδέλα που λέγανε στο στρατό ) με το βαθμό του ανθυποσυντονιστή.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2786
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Aliki1984 » 08 Μαρ 2018, 00:13

Aria έγραψε:
07 Μαρ 2018, 23:15
Aliki1984 έγραψε:
07 Μαρ 2018, 17:39
Αυτο που φτιαχνω τωρα πχ το εχω κανα 2 χρονια.
Εγώ εννοώ 1 το πολύ 2 μήνες, όχι 2 χρόνια
Ναι ετσι θα ειχε λογικη. Αλλα τυχανε διαφορα στην οικογένεια τον τελευταίο 1.5 χρονο που δεν προλαβα να κανω τπτ... γι αυτο τα ειδα ολα μαζι τωρα που τα επιασα και τα φτιαχνω το ενα πισω απο το αλλο!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
milko
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4824
Εγγραφή: 08 Ιαν 2016, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Δραπετσώνας Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από milko » 08 Μαρ 2018, 01:40

Τα μελη εχουν αναφερει πολλα γνωστα προβληματα..
Παντος εγω προσωπικα πιστευω οτι ενα σχετικα μικρο γκρουπ, οπως ειναι εδω στο χαρισετο, λειτουργει πιο πολυ με αυτοδιαχειριση.. Εννοω δεν παιρνει πολες συναλλαγες να μαθεις ποια μελη δεν ειναι συνεπης, ποιοι πολυ πιθανον θα σου χαρισουν αντικειμενο αρκετα χειροτερης καταστασης απο την περιγραφη του, ποιοι ειναι αγενης η πιεστικοι, η κανουν σανβτους χρωσταω κατι χαριζοντας, πρεπει μαλλον να τα στειλω ολα με τα δικα μου εξοδα η το λιγοτερο- να τα φερω στηνβπορτα τους :D Αλλα πιστευω ολα αυτα ειναι πολυ ανθρωπινα πραγματα, οπως και καθε μερα συναντιομαστε καποιους τετοιους.. Ειμαστε σαν μια μικρη κοινωνια, αποκλειεται να μην συμβαινουν τετοια που και που... Και οπως λενε "fool me once- shame on you, fool me twice- shame on me". Μου εκανες κατι τετοιο?- δεν προκειται να σου χαρισω αλλη μια φορα. Δεν θα σκεφτω δυο φορες πρινβνα ζητησω απο αυτο το μελος. Και εαν για καποιους λογους διαλεγω να μην αναφερω δημοσια τα προβληματα, δεν μπορω να ελπιζω και να περιμενω να φτιαξει ο καθε συντονιστης την κατασταση...
Σε θεμα στατιστικων- πολυ καλα που υπαρχει το ευχαριστω, οποιο πανω κατω βοηθαει να καταλαβω που "βρισκεται" καποιο μελος. Δεν το συζητω για μικρες υπερβασεις ζητησης, αυτο μπορει να τυχει σε καθε εναν απο μας οταν προκυπτει αναγκη. Αλλα εαν βλεπω "πηρε 30 και εδωσε 1" κατι μου λεει αυτο. Και ας ζηταει οποιος θελει, οσα θελει, με οτι στατιστικα και εαν εχει, εγω διαλεγω να του δωσω το αντικειμενο η οχι... Το χαρισετο ειναι το μονο γκρουπ που ξερω, που δεν παιρνουν σβαρνα 2-3 ατομα, πιστευω μονο γιατι υπαρχουν ξεκαθαροι κανονες και "το μετρο".
Τωρα οσο για αξιολογησεις Mr.Manolis, μαλλον δεν θα σας αρεσει αλλα, οπως και ολα τα μελη πριν απο μενα, πιστευω δεν θα φερουν αποτελεσματα σε αυτο το γκρουπ για πολυ απλους λογους:
1. Η κοινωτητα ειναι μικρη- σας λεω δεν προκειται να αξιολογησει ειληκρινα ενα μελος τον αλλο, ειδικα παλια μελη, ξερωντας οτι μπορει να χρειαστει να ζητησει κατι απο αυτον στο μελλον (που ειναι πολυ πιθανον, οπως πχ με τα παιδικα αντικειμενα βασικα βολευομαστε ιδια ατομα). Στο e-bay ειναι πανευκολο- εβαλες την αξιολογηση και δεν το ξαναβλεπεις τον πωλητη μπροστα σου.
2. Σε ηλεκτρωνικα καταστηματα ειναι bussiness- πληρωνω= παιρνω το αντικειμενο, ο υπαλληλος πληρωνεται να ασχοληθει μονο με τις δικες μου αναγκες. Π.χ. αξιολογηση για συνεπεια- πως μπορει να με αξιολογησει καποιος ποσο γριγορα εστειλα το αντικειμενο??- ισως ειχα αρρωστο στην οικογενεια, ισως λογω ωραριου εργασιας δεν μπορω να παω συχνα στα ελτα, ισως στις ομαδικες αποστολες καθυστερει καποιο μελος με καταθεσεις καθυστεροντας ολους τους υπολοιπους? Ολα αυτα σε business δεν εχουν συμμασια απο την στιγμη που ειναι δουλεια καποιανου με ωραριο. Εδω ομως, κυριε Μανωλη, ειναι κοινωτητα σε οποια ενας βοηθαει τον αλλον οπως και οσο μπορει..
Δεν ξερω πως ηταν το χαρισετο χρονια πριν, αλλα μια χαρα μου φαινεται, εμενα προσωπικα με εχουν βοηθησει τα μελη τοσο πολυ, ειδικα σχετικα σε αναγκες μεγαλωνοντας παιδακι. Ελπιζω να εχω βοηθησει καποια μελη και εγω. Αυτο δεν ειναι το πιο συμμαντικο? Και εαν μου εχουν τυχει κανα 20% κακες συναλλαγες, δεν πιστευω οτι ειναι και πολυ..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ
ΖΗΤΑΩ:
* γραμματοσημα

•Με μερικα μελη βολευομαστε με κοινες αποστολες/παραλαβες.

οφειλω 0,30: eltsa,Giorgoslitsa,Euphoria9. 1,20:eirini_78. 0,20:zoe2401
μου οφειλει: vaggosdespoina διαφορα από ομαδικη;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από polvar » 08 Μαρ 2018, 09:07

ΓΙΩΡΓΟΣ1963

1) Δεν γίνεται να ισχύουν διαφορετικοί κανόνες για τον καθένα. Και αυτό γιατί δεν ξέρουμε το τι κάνει ο καθένας στην ιδιωτική του ζωή και αν λέει αλήθειες ή ψέμματα στο φόρουμ
Ζητήσατε να παίρνετε πράγματα από το xariseto για να τα πουλάτε σε παζάρι εις όφελος ζώων
Εμείς δεν μπορούμε να ελέγξουμε αν πράγματι τα χρήματα θα πάνε σε όφελος ζώων
Επίσης μου έχουν παραπονεθεί μέλη πολλές φορές ότι έχουν εντοπίσει πράγματα του xariseto να πωλούνται εδώ κι εκεί (αν και δεν το λένε δημόσια για να μην χαρακτηριστουν 'ρουφιάνοι')
Επομένως ισχύει ο γενικός κανόνας "Απαγορεύεται η πώληση ειδών του χαρισετο" και ησυχάζουν όλοι

2) Ο μηχανισμός του 'ευχαριστώ' δεν 'it sucks'. Αν δεν υπήρχε να 'μαρκάρει' το από πού πήρε το κάθε μέλος αντικείμενα, δεν θα υπήρχε η δυνατότητα να εντοπίσουμε ότι ένα μέλος πχ πήρε 10 οθόνες ή 20 κινητά τηλέφωνα. Με την απλή αναζήτηση των δημοσιεύσεων του δεν θα έβγαζε κανείς άκρη.
Το χρησιμοποιείτε κι εσείς και το γράφετε και μόνος σας στο viewtopic.php?f=164&t=170508&start=10#p1684835

3) Για την κοινωνική δράση υπάρχουν ένα σωρό άλλοι φορείς, σύλλογοι κλπ. Το xariseto.gr έχει απλά μια κατηγορία αγγελιών για κοινωνική δράση όπου μπορεί να ζητήσει κάποιος από τα μέλη να προσφέρουν δίδοντας ή μη δίδοντας 'ευχαριστώ'. Δεν μπορεί να υποκαταστήσει όλους τους φορείς.

Επομένως πριν κατηγορήσετε το σύστημα για το πως λειτουργεί, σκεφτείτε αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο στην υπάρχουσα πλατφόρμα και προτείνετε το
Τεράστιες αλλαγές δεν μπορούν να γίνουν γιατί αυτό θέλει προγραμματιστική δουλειά που πρέπει να αμειφτεί και χρήματα δεν υπάρχουν

Εν ολίγοις, αυτές είναι οι δυνατότητες του xariseto.gr και με αυτές πορευόμαστε. Προτάσεις που μπορούν να εφαρμοστούν είναι ευπρόσδεκτες.


Όσο για τις αγγελίες που λέτε περί χαρίσματος χωρίς 'ευχαριστώ' κλπ, έψαξα και βρήκα αυτές:
viewtopic.php?f=95&t=134553
viewtopic.php?f=233&t=138480.
Αφήνω τα λινκ να διαβάσει όποιος θέλει και να κρίνει
Ξαναλέω όμως ότι δεν μπορούμε να έχουμε πολλά σετ κανόνων προσαρμοσμένων στις ανάγκες και δυνατότητες κάθε μέλους. Οποιος δεν του αρέσουν οι κανόνες/δεν μπορεί να συμμορφωθεί, ας αποχωρήσει.
(Αν θέλατε εσείς να χαρίσετε χωρίς 'ευχαριστώ' απλά να το κάνατε εκτός site, αποσύροντας τις αγγελίες σας)
Την δε αγγελία με το στρώμα δεν μπόρεσα να την βρω, αν θέλετε γράψτε το link

Φυσικά οι συντονιστές είμαστε άνθρωποι και όχι μηχανές αλλά προσπαθούμε τα πάθη να τα αφήσουμε απ έξω. Όμως το ίδιο θα έπρεπε κι εσείς να κάνετε και να μην "τα παίρνετε" όπως λέτε.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από polvar » 08 Μαρ 2018, 09:24

Για τους υπόλοιπους που παραπονιούνται για αντικείμενα που εχουν πρόβλημα, μπορούν απλά να μην τα ζητάνε!

Για παράδειγμα:

Μην πάρετε παζλ που δεν είναι σφραγισμένα. Αλλωστε και από κατάστημα αν πάρετε μη σφραγισμένο παζλ είναι πολύ πιθανό να λείπει κομμάτι. Θα αγοράζατε λοιπόν ένα μη σφραγισμένο παζλ; Εδώ γιατί το ζητάτε;

Μην πάρετε ρούχα από μακριά που δεν μπορείτε να τα ελέγξετε αν δεν ανέχεστε φθορές. Εν γνώσει σας παίρνετε ρούχα που έχουν φορεθεί. Επομένως όλο και κάποια ατέλεια θα έχουν και όλο και κάποια διόρθωση θα χρειάζονται. Δεν μπορεί να έχετε απαιτήσεις να είναι όλα τα ρούχα σε άψογη κατάσταση αλλιώς να το γράφετε ότι το ζητάτε

Ζητήστε φωτογραφίες για να βεβαιωθείτε για την κατάσταση του αντικειμένου πριν το πάρετε. Εδώ μπαίνουν αγγελίες χωρίς φωτογραφίες και σπεύδουν μέλη να ζητήσουν χωρίς να έχουν δει καν τι χαρίζεται για να μη χάσουν το 'κελεπουρι'.

Και μετά οι περισσότεροι, αφού πάρουν ότι να ναι, ζητούν από την διαχείριση να 'τιμωρήσει'

Δεν μπορεί όμως να γίνεται αυτό. Ο διαχειριστής το εξήγγειλε όταν έγραψε το "Από αύριο ένα καλύτερο xariseto.gr"
Εχω πει και άλλες φορές, θα πρέπει να γίνουμε αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα
Φανταστείτε σε κάποια στιγμή το xariseto.gr να έχανε την διαχειριστική ομάδα ή/και να γινόταν ένα απλό site αγγελιών χαρίσματος. Τότε πώς θα λειτουργούσατε χωρίς 'χωροφύλακες' και ποινές;
Φυσικά θα παίρνατε τα μέτρα σας .
Ε λοιπόν , ξεκινήστε από τώρα να εργάζεστε σαν να ήμασταν έτσι.
Κρατήστε το τυπικό της διαδικασίας, γράφετε δημόσια τους διαλόγους (εκτός των προσωπικών στοιχείων), γράφετε σε ποιον χαρίζετε, πότε στείλατε, πότε παραλάβατε κλπ.
Βάζετε σωστές περιγραφές και καθαρές φωτογραφίες όταν ανεβάζετε αγγελίες.
Γράφετε στο τέλος της κάθε αγγελίας εντυπώσεις από το άτομο με το οποίο συναλλαχθηκατε (αλλά τι λέω, εδώ μερικοί δεν γράφουν καν ότι παρέλαβαν ενώ άλλοι δεν κλείνουν καν την αγγελια)
Αναζητήστε τι αντικείμενα έχει πάρει το άτομο στο οποίο πρόκειται να χαρίσετε και δείτε τι γράφουν τα άλλα μέλη γι αυτόν ή πώς εξελίχθηκαν οι συναλλαγές του.
Δείτε τη διαφορά των στατιστικών (όσο και αν αυτό δεν αρέσει σε μερικούς). Μαρτυράει καλά τις προθέσεις του καθένα.
(Βέβαια σε μια τέτοια πλατφόρμα ένα σύστημα αξιολόγησης θα βοηθούσε σημαντικά αλλά προς το παρόν δεν το έχουμε)

Και τέλος μην ξεχνάτε ότι δίνετε πολύ λίγα χρήματα στο ταχυδρομείο σε σχέση με την αξία των αντικειμένων που κατά πλειοψηφία χαρίζονται. Επομένως υπάρχει ένα περιθώριο να δαπανήσετε λίγα επιπλέον χρήματα για να φέρετε το αντικείμενο που πήρατε στην κατάσταση που το θέλετε (πχ να αλλάξετε ένα χαλασμένο φερμουάρ και όχι να ζητάτε την επιστροφή του ρούχου)

Οποιος όμως δεν έχει χρήματα ούτε για το ταχυδρομείο, να το γράφει στην ζήτηση του, ίσως το άλλο μέλος μπορεί να αναλάβει τα έξοδα αποστολής. Όχι όμως να το απαιτεί εκ των υστέρων με πμ ή να κάνει το κορόιδο και να πρέπει να τον κυνηγάμε.

Επίσης όποιος δεν είναι σίγουρος αν χρειάζεται το συγκεκριμένο αντικείμενο ή έχει επιφυλάξεις, να μην το ζητάει.



Όσο γι αυτούς που ζητάνε ασύστολα (και φυσικά και γι αυτούς που τους δίνουν), δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω από όσα έχω ήδη πει στα
viewtopic.php?f=2&t=138244
viewtopic.php?f=264&t=163404
και αλλού

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2786
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Aliki1984 » 08 Μαρ 2018, 11:01

polvar έγραψε:
08 Μαρ 2018, 09:24
Για τους υπόλοιπους που παραπονιούνται για αντικείμενα που εχουν πρόβλημα, μπορούν απλά να μην τα ζητάνε!

Για παράδειγμα:

Μην πάρετε παζλ που δεν είναι σφραγισμένα. Αλλωστε και από κατάστημα αν πάρετε μη σφραγισμένο παζλ είναι πολύ πιθανό να λείπει κομμάτι. Θα αγοράζατε λοιπόν ένα μη σφραγισμένο παζλ; Εδώ γιατί το ζητάτε;
Καλημερα! Οχι δεν θα το αγοραζα! Αλλα δεν ειναι το ιδιο! Εδω κυριως χαριζουμε και παιρνουμε χρησιμοποιημενα αντικειμενα! Ελαχιστοι θα χαριζαν σφραγισμενο παζλ γιατι για να εχει καποιος ενα παζλ στηνκατοχη του σημαινει οτι ασχολειται και οτι θα το φτιαξει πριν το χαρισει. Αλλιως για ποιο λογο να το εχει? Ετυχε να δω και τετοια αγγελια αλλα ειναι η εξαιρεση. Απλα επειδη εγω πριν χαρισω κατι το τσεκαρω απο 1000 μεριες, θεωρουσα οτι ολοι κανουν το ιδιο...
Και ξερετε τι γινεται? Ενα παζλ 1000 κομματιων κοστιζει καινουριο 5- 20 ευρω (5 στα τζαμπο, μεχρι 20 σε καταστημα). Οταν εχω χρονο και το επιτρεπουν οι συνθηκες φτιαχνω 1 παζλ ανα 5-6 μερες. Δεν εχω τη δυνατοτητα να αγοραζω 1 παζλ τη βδομαδα δυστυχως. Εμπιστευομαι λοιπον μια αγγελια που λεει "δεν λειπει κανενα κομματι". Σκεφτομαι πως οπως εγω το μαζευω πολυ προσεκτικα στο κουτι του και το σφραγιζω, ετσι κανουν και τα αλλα μελη...
Αλλωστε, εγω σαν Αλικη, νιωθω ασχημα να βαλω στην αγγελια ζητησης μου τον ορο "σφραγισμενο". Θα ταν σαν να λεω "αγοραστε το να μου το χαρισετε"... δεν ξερω... ισως εχετε δικιο εσεις , απλα σας λεω το δικο μου σκεπτικο.
Οσο για τα ρουχα που λενε τα μελη παραπανω δεν εχω εμπειρία. Πολυ λιγα εχω παρει. Κυριως εχω χαρισει και φροντισα να ειναι ολα αριστα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
mariannagr1
Silver Member
Silver Member
6 2
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 14:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από mariannagr1 » 23 Ιουν 2018, 19:13

Mr.Manolis έγραψε:
06 Μαρ 2018, 20:01
Σιγά το πρόβλημα. Θα βάζατε αξιολόγηση αφού ολοκληρώνατε τα παζλ. Και στην τελική το 1 χαμένο κομμάτι είναι πταίσμα μπροστά σε αυτά που παθαίνουν άλλοι χρήστες και απλώς το καταπίνουν. Αλλά αυτά θα συμβαίνουν από την στιγμή που η αξιολόγηση ουσιαστικά δεν υπάρχει ως επιλογή...
Συμφωνώ κι εγώ με την αξιολόγηση, αν και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένη με τις μέχρι τώρα συναλλαγές μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”