ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιαν 2010, 18:57

Είμαι σχετικά καινούργιο μέλος (βλ προφίλ) και από την μέχρι τώρα παρατήρηση μου είδα ότι οι περισσότερες από τις δημοσιεύσεις αφορούν αντικείμενα μηδαμινής έως μικρής αξίας.
Πιστεύω λοιπόν ότι πρέπει να πω κάτι που όλοι μας θα πρέπει να λάβουμε υπόψη, ότι δηλαδή αυτές οι μικρής αξίας αγγελίες έχουν τα εξής δυσάρεστα αποτελέσματα:
1) Γεμίζουν το site με πολλές καταχωρήσεις που δεν αξίζει ο κόπος, και αν υπολογίσουμε και τις απαντήσεις θα δούμε τι φόρτος εργασίας προκύπτει για τους συντονιστές, αλλά και για τον ίδιο τον σέρβερ καθώς αυξάνεται ο απαιτούμενος χώρος φιλοξενίας (πράγμα που δεν είναι δωρεάν).
2) Χάνονται οι πραγματικής αξίας δωρεές καθώς κάποιος κουράζεται ψάχνοντας ανάμεσα σε τόσες αγγελίες
3) Αν αναλογιστούμε την φασαρία των αγγελιών αυτών [γράψε αγγελία, διάβασε, διόρθωσε, φωτογράφισε, ανέβασε φωτογραφία, απάντησε στις ερωτήσεις, τηλέφωνα, κλείσε ραντεβού, πήγαινε στα ραντεβού (που μπορεί να μην πραγματοποιηθούν καθώς κάτι μπορεί να τύχει στον καθένα), μετακινήσεις και καύσιμα, χάσιμο χρόνου, αλλά συγχρόνως και σπατάλη ενέργειας για την εργασία όλων των υπολογιστών (δωρητών, σέρβερ, δωροληπτών κλπ), ταχυδρομικά έξοδα και ένα σωρό άλλα που ίσως παρέλειψα], τελικά ποιο είναι το όφελος όχι μόνο για την τσέπη του καθένα μας, αλλά και για την "σωτηρία του πλανήτη" την οποία και επιδιώκουμε; Μήπως μάλιστα δρούμε και ενάντια;
4) Με της μικρής αξίας αντικείμενα χρεώνονται και πιστώνονται (το ίδιο με της μεγάλης αξίας) τα προφίλ των συμμετεχόντων στην ανταλλαγή, με αποτέλεσμα να προκύπτουν δυσφορίες και τριβές μεταξύ των χρηστών (ότι είναι αδικία να προσμετρώνται ισότιμα τα αντικείμενα κλπ) που αναγκάζουν τον διαχειριστή να σκέφτεται να κάνει αποτίμηση των ανταλλασσομένων ειδών, ένα θέμα πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί.
Προκύπτουν λοιπόν ζητήματα που δεν επιλύονται εύκολα παρά μόνο αν αποφασίσουμε όλοι να μην χαρίζουμε ανάξια λόγου αντικείμενα ή αν αποφασίσουμε να τα κρατάμε λίγο περισσότερο ώστε να προσφέρουμε ομοειδή πράγματα μαζί ή ακόμα να τα δώσουμε όλα μαζί σε κάποιο τοπικό παζάρι που κατά καιρούς διοργανώνονται.
Αν έχετε καλύτερες ιδέες καταθέστε τις ώστε να προκύψει γόνιμος διάλογος για το μείζον, κατά την γνώμη μου, αυτό ζήτημα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
ΚΙΚΗ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από ΚΙΚΗ » 19 Ιαν 2010, 19:19

Καλησπερα polvar
Συμφωνω μαζι σου.Εχεις δικιο..... :bow:
Αλλα να σε πω κατι???...
Εγω εχθες ποσταρα οτι χαριζω κατι γυναικεια εσωρουχα.....
Αν εγραφα ποσο τα αγορασα θα με περνουσανε ολοι για μουρλη :yikes:
Και εκτος αυτου δεν θα το πιστευε κανεις :?
Θα ελεγαν "ποιος τρελος εδωσε τοοοοοοσα λεφτα για εσωρουχα που δεν εχουνε χρησιμοποιηθει ποτε????? :twisted:
Καποιοι που γνωριζουνε το αντικειμενο θα καταλαβουνε(αλλα ειναι λιγοι αυτοι)
Δυστιχως ουτε αποδειξη εχω ουτε τα καρτελακια υπαρχουνε πανω στα εσωρουχα για να το αποδειξω
Ποιος θα κρινει αν το ποσο που γραφω εγω ειναι αληθεια και οχι παραμυθια?.......
Και κατι ακομα.... :)
Ειχα σκοπο να αγορασω αυτες τις μερες απο τα jumpo ενα διακοσμητικο αυτοκολλητο για το παιδικο δωματιο του μικρου
Ενα-δυο χρειαζομουνα για να καληψω κατι χτυπηματα στον τοιχο.......Ξερουμε ολοι οτι αυτα ειναι πολλη φθηνα 1-2 ευρω το κομματι...
Κι ομως οταν ειδα οτι ενα μελος το χαριζε το ζητησα και το πηρα :D
Καταλαβες το σκεπτικο μου?
Μπορει καποιος να χρειαζετε κατι που χαριζεις κι ας ειναι μηδαμινης αξιας
Σορυ που μιλαω με παρδειγματα αλλα ηθελα να σου δωσω να καταλαβεις το σκεπτικο μου
Αυτα :hapi:
[google][/google]
Οταν περνω γεμιζουν τα χερια μου
Οταν δινω γεμιζει η ψυχη μου

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιαν 2010, 19:28

Για να μην παρεξηγηθώ και καθώς είμαι υπέρ του αλτρουϊστικού πνεύματος του site ήδη από τις 3-1-2010 έγραψα
(http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=268& ... =15#p51760)
polvar έγραψε:

Παιδιά είπαμε καλοί οι κανόνες αλλά να μην το παρατραβάμε!
Τι εννοώ; Νομίζω ότι προσπαθούμε μέσα από το site, πέρα από την μείωση των σκουπιδιών και την σωτηρία του πλανήτη, να καλλιεργήσουμε και τον αλτρουισμό στον άνθρωπο, να τον κάνουμε να αισθανθεί την χαρά της προσφοράς, να τον κάνουμε να αισθανθεί ότι ο διπλανός του τον σκέφτεται και ότι είναι έτοιμος να του χαρίσει κάτι που έστω, είναι μικρής ή μηδενικής αξίας για τον δωρίζοντα αλλά μπορεί να είναι πολύ σημαντικής αξίας γι αυτόν που το παραλαμβάνει.
Τουλάχιστον έτσι το αισθάνομαι εγώ.
Καλή η επαναχρησιμοποίηση πριν την ανακύκλωση, αλλά αν δεν καλλιεργηθεί η αγάπη και το νοιάξιμο προς τον πλησίον το κέρδος νομίζω είναι μικρό. Και αυτό γιατί η καλλιέργεια της συναδέλφωσης είναι αυτή που μπορεί στο μέλλον να μας βγάλει από πολλά αδιέξοδα, τόσο σαν κοινωνία αλλά και σαν άτομα (βλέπε οικονομική ή περιβαλλοντική κρίση).
Καλή η καταμέτρηση πόσων αντικειμένων έδωσε ο καθένας για να εξοστρακιστούν αυτοί που θέλουν μόνο να λαμβάνουν άρα θεωρούν όλους όσους προσφέρουν κορόιδα. Αλλά ας μην το παρατραβάμε καθώς είμαστε μια ταξική κοινωνία και όλοι οι συμπολίτες μας δεν έχουν την ίδια οικονομική δυνατότητα.
Πόσες φορές δεν δώσαμε -οι περισσότεροι- κάποιο αντικείμενο που είχε αξία για μας (μικρή ή μεγάλη) σε κάποιον που είχε μεγάλη ανάγκη (εννοώ εκτός site, αλλά από μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο site είδα ότι γίνεται και εντός); Όταν το δίναμε το κάναμε περιμένοντας ανταπόδωση εξίσου ή γιατί αυτό γέμιζε την καρδιά μας;
Νομίζω λοιπόν ότι μεγαλύτερη αξία έχει όταν δοθεί κάτι σε κάποιον που δεν μπορεί να το αγοράσει παρά σε κάποιον που έχει ήδη το αντικείμενο και απλώς στα πλαίσια του υπερκαταναλωτισμού του μπορεί να θέλει να έχει και ένα ρεζέρβα.
Γι αυτό λέω προσέξτε, γιατί το να αρχίσουμε να μετράμε την αξία των ανταλλασσομένων ειδών οδηγεί το Site στο να γίνει ένα στενό club ατόμων ίδιας οικονομικής άνεσης ή το πολύ ένα ταξικό site όπου θα ανταλλάσσονται αντικείμενα παρόμοιας αξίας μεταξύ ανθρώπων παρόμοιας οικονομικής δυνατότητας χωρίς ίχνος αλτρουισμού και ανιδιοτέλειας, εξοβελίζοντας τελείως αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκες και δεν μπορούν να αγοράσουν.

Με τιμή
Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι η ισορροπία!

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
panaras17
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
3 12
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γόρτυνος Ηρακλείου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panaras17 » 19 Ιαν 2010, 19:36

η ποικιλία που έχει το site δεν είναι κάτι κακό, είναι κάτι καλό και χρειάζεται.ο καθένας έχει ανάγκες και μερικοί ψάχνουν από παλιά έως περίεργα αντικείμενά που θέλουν, έκτος από το ότι η τιμή δεν είναι ο σκοπός του site τότε γιατί θα πρέπει να γίνετε λόγος γι αυτήν?το κάθε τι που χαρίζεται πλέον είναι δημόσιο αγαθό! ένα βιβλίο παλιό μπορεί να το διαβάσει κάποιος και μετά να το πάρει ο επόμενος, μηδενική άξια σε € και μεγάλη αξία για τους βιβλιοφάγους!
ότι δεν θες απλά http://www.xariseto.gr...

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιαν 2010, 19:42

Συμφωνώ μαζί σου αλλά τι θά λεγες για τα μπικουτί που προσφέρθηκαν πριν μερικές μέρες; (Δεν έχω τίποτα προσωπικό με το μέλος που τα χάριζε)

Άβαταρ μέλους
georgemarka
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
27 13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georgemarka » 19 Ιαν 2010, 19:46

σορρυ φιλε γι αυτο που θα πω δεν θελω να σε προσβαλω αλλα περαν αυτο για το οτι γεμιζει ο server (αναποφευκτο κακο μιας και ακομα κ τα πιο μικρα πραγματα μπορει να ναι χρησιμα σε καποιον) αυτο που ειπες για την αξια το θεωρω τη μεγαλυτερη μπουρδα και οτι ειναι τελειως εκτος πνευματος του συγγεκριμενου site
τι σημασια εχει αν κατι κοστιζει 1 100 ή 1000 ευρω
εδω δεν αξιολογεις τα πραγματα με βαση την αγοραστικη αξια τους αλλα με βαση την αναγκη που εχει καποιος γι αυτα
αν εγω χρειαζομαι μια κουβερτα ή μια ζακετα ή ακομα κ μια φανελα για να ζεσταθω τι να κανω να μου δωσεις το πιο ακριβω rolex ρολογακι σου ή ακομα και μια σομπα τελευταιας τεχνολογιας..αν εγω δεν εχω μπριζα να τη βαλω και απλα θελω τη φανελα
αδιαφορο για την αξια τους..και ετσι θα πρεπε και συ εκτος και αν σκοπευεισ να το πουλησεις διαφορετικα εισαι ενα μεγαλο θυμα του καταλωτισμου αν σκεφτεσαι ετσι και σου λεω οτι εδω δεν θα βρεις τιποτα για να εντυπωσιασεις τους φιλους σου και τις γκομενες -και καλυτερα να φυγεις αν αυτο θελεις- παρα μονο αν κοιτας για πραγματα που μπορει να τα χεις αναγκη και αντι να πληρωσεις για κατι τετοιο και να παρεις ενα και ενα αλλο να παει στη χωματερη καταληγει σε σενα
sorry αν ειμαι λιγο επιθετικος αλλα θεωρω οτι κινησε τελειως εκτος του πενυματος αυτου που προσπαθουν με μεγαλο κοπο να κανουν καποια γι αυτο και σου ζητω να κλεισεις αυτο το θεμα αμεσως μιας και ειναι απαραδεκτο!!

Άβαταρ μέλους
georgemarka
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
27 13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georgemarka » 19 Ιαν 2010, 19:49

@povlar αν καποιος τα πηρε τοτε αξιζει επενος στο μελος που τα προσεφερε γιατι εδωσε τη χαρα σε καποιον να τα παρει που τα ηθελε, την ιδια χαρα που θα νιωθε αν επερνε κατι μεγαλυτερης αξιας και για να καναν και οι δυο τον κοπο να πανε μεχρι ενα μετρο για να ανταλαξουν ενα μπικουτι (δεν ξερω τι ειναι η αληθεια αλλα μου φαινεται πως το λες υποτιμητικα) τοτε πρεπει να σκεφτεις πως εσυ αξιολογεις τα πραματα και να μην πιστευεις πως ολοι τα αξιολογουν ετσι

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιαν 2010, 19:54

gemarka έγραψε:σορρυ φιλε γι αυτο που θα πω δεν θελω να σε προσβαλω αλλα περαν αυτο για το οτι γεμιζει ο server (αναποφευκτο κακο μιας και ακομα κ τα πιο μικρα πραγματα μπορει να ναι χρησιμα σε καποιον) αυτο που ειπες για την αξια το θεωρω τη μεγαλυτερη μπουρδα και οτι ειναι τελειως εκτος πνευματος του συγγεκριμενου site
τι σημασια εχει αν κατι κοστιζει 1 100 ή 1000 ευρω
εδω δεν αξιολογεις τα πραγματα με βαση την αγοραστικη αξια τους αλλα με βαση την αναγκη που εχει καποιος γι αυτα
αν εγω χρειαζομαι μια κουβερτα ή μια ζακετα ή ακομα κ μια φανελα για να ζεσταθω τι να κανω να μου δωσεις το πιο ακριβω rolex ρολογακι σου ή ακομα και μια σομπα τελευταιας τεχνολογιας..αν εγω δεν εχω μπριζα να τη βαλω και απλα θελω τη φανελα
αδιαφορο για την αξια τους..και ετσι θα πρεπε και συ εκτος και αν σκοπευεισ να το πουλησεις διαφορετικα εισαι ενα μεγαλο θυμα του καταλωτισμου αν σκεφτεσαι ετσι και σου λεω οτι εδω δεν θα βρεις τιποτα για να εντυπωσιασεις τους φιλους σου και τις γκομενες -και καλυτερα να φυγεις αν αυτο θελεις- παρα μονο αν κοιτας για πραγματα που μπορει να τα χεις αναγκη και αντι να πληρωσεις για κατι τετοιο και να παρεις ενα και ενα αλλο να παει στη χωματερη καταληγει σε σενα
sorry αν ειμαι λιγο επιθετικος αλλα θεωρω οτι κινησε τελειως εκτος του πενυματος αυτου που προσπαθουν με μεγαλο κοπο να κανουν καποια γι αυτο και σου ζητω να κλεισεις αυτο το θεμα αμεσως μιας και ειναι απαραδεκτο!!
Δεν θα μιλήσω με το ύφος σου καθώς θεωρώ ότι δεν είναι κόσμιο, αλλά αν θες ρίξε μια ματιά σε διάφορα θέματα του φόρουμ όπου υπάρχει συζήτηση για το γιατί προσμετρώνται τα αντικείμενα μικρής αξίας στο προφίλ του κάθε μέλους και μετά πρότεινε εσύ τη λύση σε αυτό το ζήτημα. Εγώ έκανα αυτό που νομίζω ότι είναι λύση κι εσύ απαντάς με αυτόν τον τρόπο
Πάντως σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου

ΥΓ Το θέμα ας το κλείσει ο admin τον οποίο προσπαθησα να διευκολύνω

Άβαταρ μέλους
georgemarka
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
27 13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georgemarka » 19 Ιαν 2010, 20:05

εγω δεν συμγωνω καν με το συστημα τις "βαθμολογισης" οποτε δεν το θεωρω επιχειρημα αυτο
αν θες ριξε μια ματια μονο στο μπλε κουτακι στο πανω μερος της σελιδας και δες τι λεει κατο απο το xariseto.gr
«Μην το πετάς, χάρισε το...» Ενα site που με απώτερο σκοπό έχει την επαναχρησιμοποίηση αλλά & την αμοιβαία βοήθεια ! REUSE ΤΩΡΑ !
αν ακομα δεν συμφωνεις τοτε ενας απ τους δυο μας ειναι σε λαθος site

Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
51 66
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gly » 19 Ιαν 2010, 23:00

Και μονο που καποιοι μπαινουν στη διαδικασια να ζητανε τετοια αντικειμενα αυτο λεει οτι και αυτα εχουν την αξια τους.

Ας μην μπερδευουμε τις εννοιες "αξια" και "κοστος"...

Αλλωστε, ολοι μπορουν να ζυγισουν το "κερδος"(ωφελεια, ικανοποιηση αναγκης) που αποκομιζουν απο καποιο αντικειμανο με το τι θα τους "στοιχεισει" για να το αποκτησουν (χρονος, χρημα, συνενοησεις, δρομολογια, ταχυδρομεια κλπ)
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”