τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
kateuro
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 15:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από kateuro » 24 Νοέμ 2013, 15:43

Να πω κατι τελευταιο...σχεδον ολα τα μελη ειμαι σιγουρη πως εχουν δει την δημοσιευση μου...
Δεν θελω να μαλωσω με κανεναν..ουτε σκοπος μου ηταν να χαλασουν οι σχεσεις τον παρε-δωσε με τα μελη.
Ξερω και ειμαι σιγουρη πως απο δω και περα ισως να μην μου χαριζουν ή να μη ζητανε απο μενα καποιοι..Αλλωστε αυτο το σκεφτηκα και πριν γραψω την δημοσιευση μου...πως μπορει να συμβει.
Θελω να πω πως τα μελη για τα οποια μιλαω ειναι 4 στο συνολο για ολες τις περιπτωσεις...και εχω σταματησει εδω και καιρο να ζηταω απο αυτα..
Οποτε δεν θελω να παρεξηγηθουν καποιοι με τους οποιους ειχα παρε-δωσε τον τελευταιο καιρο.. νομιζοντας πως εννοω αυτους..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ ΕΛΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΛΗ
ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΑΒΗ Ή ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΕΣΩ ΤΡΙΤΩΝ
Tηρώ Black list


Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από Aria » 24 Νοέμ 2013, 16:16

Τελικά έφτασε το θέμα 4 σελίδες με το να λέγονται τα ίδια και ίδια ενώ το θέμα είναι τόσο απλό, ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ. Κανείς δεν θα μάθει τίποτα, αλλά και να μάθει στην τελική τι έχετε να φοβηθείτε η να ντραπείτε? Αυτοί που χαρίζουν τέτοιου είδους σαβούρες πρέπει να ντρέπονται και μόνο.
Πρόσφατα παρατήρησα μέλος που ενώ είχε πάρει σαβούρα από ένα άλλο και παραπονέθηκε, δεν του έφτανε αυτό, ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕ από άλλη αγγελία του ίδιου μέλους, και φυσικά πήρε και πάλι μία από τα ίδια και βγήκε από πάνω να παραπονεθεί ξανά :wall:
Ποιός φταίει λοιπόν?
Το δια ταύτα και πάλι

1ον ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΦΟΡΑ
2ον ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
3ον ΜΗΝ ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ

Από όλους εμάς εξαρτάται! Όλα τα άλλα είναι απλά για να γκρινιάζουμε..

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από venybzz » 24 Νοέμ 2013, 17:37

Συμφωνώ με την Aria, Αναφορά + Δεν ξαναζητάμε από αυτό το μέλος.

Νομίζω πως όλα τα μέλη που ενδιαφέρονται για ρούχα έχουν αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα. Χαλαρώστε και απολαύστε το χάρισετο μέχρι εκεί που πρέπει :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
MarilynThess
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4951
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από MarilynThess » 24 Νοέμ 2013, 19:34

Όλα όσα ελέχθησαν από τα μέλη, υφίστανται και δεν αμφισβητούνται. Φαντάζομαι όλα τα μέλη έχουν υπόψιν τους διάφορες τέτοιες καταστάσεις, απλά δεν ασχολούνται.....
Βεβαίως και είναι απαράδεκτο να λαμβάνεις "σαβούρες". Όπως σωστά είπε και η kateuro κανείς δεν είναι τόσο "γύφτος" ώστε να αποδέχεται τέτοια κατάσταση, εγώ πάλι θεωρώ οτι με τέτοιες κινήσεις υποτιμούν τη νοημοσύνη του άλλου! Εμένα προσωπικά μόνο μια φορά μου έτυχε (!??!) - ήταν βέβαια ό,τι πιο άθλιο θα μπορούσε να σταλεί και φυσικά ευχαρίστησα χωρίς να το κάνω θέμα (συμβαίνουν κι αυτά) - αλλά τα περισσότερα που μου έχουν χαρίσει ήταν πολύ καλά έως και άριστα και πολύ αξιόλογα!!
Το ίδιο προσπαθώ να κάνω κι εγώ με όσα χαρίζω.
Αυτό που θα ήθελα να αναφέρω (και είναι ίσως το μόνο που με ενοχλεί!) είναι :
Υπάρχουν μέλη (1-2) που ζητάνε συνέχεια και τα πάντα!
Δηλαδή.... ζητάνε για τον εαυτό τους, για τα παιδιά τους, για τους άντρες τους, για τη μάνα τους, για τα ανήψια, τα βαφτιστήρια, για τα ξαδέρφια κλπ κλπ κλπ ...... μόνο για την προγιαγιά τους δεν έχουν ζητήσει..... :yikes:
Και καλώς.... να ζητάς για την οικογένειά σου, άντε και για συγγενείς σου ή εξυπηρετώντας κάποιους που δεν έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ αλλά ΠΑΝΤΑ και για ΠΑΣΗΣ φύσεως πράγματα???? Όοοοοοοολα δηλ. τα χρειάζονται?????
Πχ μέλος με ένα παιδί αγόρι 3 ετών (τυχαία η ηλικία και το φύλο) ζητά παιδικά για αγόρια 3-4χρ (λογικό!) ζητά για αγόρια 6-7-10χρ, για νεογέννητα, για κορίτσια όλων των ηλικιών, για για για..... ό,τι μπαίνει σε αγγελία το ζητάει ασχέτως την ηλικία και το φύλο του παιδιού! Το ίδιο και για είδη από άλλες κατηγορίες.
Αυτό το έχω δει και σε δικές μου αγγελίες και στις περισσότερες αγγελίες με παιδικά είδη! (μιας και πάντα δίνουν το παρόν τα συγκεκριμένα μέλη)
Και οκ.... να πάρεις και κάποιες φορές για όλους αυτούς ..... αλλά κατ΄εξακολούθησιν???
Για να μην αναφερθώ στο οτι αν δεν ζητηθούν όλα τα πράγματα από μια αγγελία, ζητάνε ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΜΕΙΝΑΝ!
Αυτό γίνεται με 1-2 μέλη που έχουν πολύ καλά στατιστικά (περισσότερα έδωσαν παρά πήραν) και βεβαίως δικαιούνται να ζητήσουν! Όμως η νοοτροπία είναι αυτή που σχολιάζω και δεν μου αρέσει!

Επίσης.... αρκετές φορές υπάρχουν αγγελίες που μέλη ζητάνε κάτι για δώρο πχ ρούχο παιδικό με το καρτελάκι του.
Ως εδώ καλώς! Και υπάρχουν προσφορές από πολλούς να εξυπηρετήσουν το μέλος και καλώς το μέλος εξυπηρετείται.
ΟΜΩΣ..... να ζητάνε δώρο με καρτελάκι για το ανήψι, μετά για το βαπτιστήρι, άλλη στιγμή για συμμαθητή του παιδιού του, άλλη για ξαδερφάκι..... άλλη για ονομαστική γιορτή κλπ κλπ .....πολύ δεν πάει???? Δηλ. όλες τις υποχρεώσεις σε δώρα από εδώ μέσα θα τις βγάλουν???? :shock:
Και εδώ τη νοοτροπία σχολιάζω, τίποτα παραπάνω.
Ούτε με ενοχλεί - αντιθέτως υπήρξαν φορές που έχω προσφέρει αντίστοιχο δώρο με καρτελάκι - και καλώς να γίνονται τέτοιες εξυπηρετήσεις.
Απλά κάπου εγώ προσωπικά το θεωρώ "too much"...... όταν συμβαίνει συνεχώς.

Υ.Γ. Δεν ήξερα οτι υπάρχουν σναφορές και οτι μπορεί κάποιος να κάνει! :z
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Λόγω 4 μικρών παιδιών, ενδέχεται κάποιες φορές να καθυστερώ λίγο με τις συναλλαγές μου... Ζητώ την κατανόησή σας!

Μόνο μεμονωμένες αποστολές
gvtg : οφείλει 0.50
[/bΟφείλει 1.50 ευρώ η Arigata
Οφείλω :1.50 "xxristinoula

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
xxristinoula
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: 17 Μαρ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Κοζάνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από xxristinoula » 24 Νοέμ 2013, 21:30

ποσο δικαιο εχεις! '' ΠΑΝΤΑ και για ΠΑΣΗΣ φύσεως πράγματα?... .... ό,τι μπαίνει σε αγγελία το ζητάει ασχέτως την ηλικία και το φύλο του παιδιού! Το ίδιο και για είδη από άλλες κατηγορίες... .....Δηλ. όλες τις υποχρεώσεις σε δώρα από εδώ μέσα θα τις βγάλουν? ειναι τοσο αληθινα αυτα που περιγραφεις.... σε σημειο που με πιασανε τα νευρα οσο σκεφτομαι τετοια ατομα! ενταξει ολοι τα εχουμε σκεφτει.... αλλα εσυ τα ειπες ολα μαζεμενα! τα ειπες ολα πολυ σωστα!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω πλέον σε νέα μέλη και σε μέλη που έχουν υπερβεί το όριο ζήτησης.

εχω 3 παιδια ζητάω κυριως παιδικα!
Έχω i-bank εθνική τράπεζα και PayPal.

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από elenikaram » 24 Νοέμ 2013, 21:42

Το να μπαίνει ένα μέλος σε μία αγγελία και να σαρώνει τα πάντα όλα???
Το να χαρίζεται κάποιο αντικείμενο και μέσα σε 15-20 λεπτά έχει δοθεί???
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
fronimitis
Platinum Member
Platinum Member
11 16
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 23:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από fronimitis » 24 Νοέμ 2013, 23:58

Από την στιγμή που επιλέχθηκε το σύστημα με τα "ευχαριστώ", και η ποινικοποίηση του να ζητάς πολλά πράγματα αν δεν έχεις πολλά "ευχαριστώ", είναι λογικό ότι φέρνει καταστάσεις όπως αυτές που περιγράφετε.
Θέλω να θέσω και μια άλλη παράμετρο, σχετικά με το ισοπεδωτικό σύστημα του "ευχαριστώ" και του ποινολόγιου των "ζήτουλων":
Βαρύτητα (ανάλογα το αντικείμενο), δεν έχουν μόνο οι αγγελίες προσφοράς και οι αγγελίες ζήτησης, αλλά και τα μηνύματα ζήτησης σε αγγελίες προσφοράς. Ξέρετε, από αυτά τα μηνύματα που αν στείλεις πολλά, κατά την κρίση διαχειριστών/συντονιστών, μπορεί να σε αποκλειστείς από το φόρουμ! Όμως άλλη βαρύτητα υπάρχει όταν απαντάς σε προσφορά περιζήτητου (όχι κατ'ανάγκη ακριβού) αντικειμένου και άλλη όταν είσαι ο μοναδικός που απαντά σε αγγελία προσφοράς μετά από πολλές μέρες. Στη πρώτη περίπτωση θεωρώ ότι υπάρχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Στην δεύτερη μικρότερη ή και καθόλου, μάλιστα βγάζεις από τον κόπο το άτομο που χαρίζει το αντικείμενο γιατί δεν θα χρειαστεί να το πάει σε ανακύκλωση/σκουπίδια. Και κατά συνέπεια αυτή η κίνησή σου δεν θα πρέπει να μετρήσει στα στατιστικά "Πήρε/Έδωσε" με κίνδυνο να τιμωρηθείς.

Αναρωτιέμαι τι μορφή θα έχει το νέο xariseto. Μήπως η παρούσα συζήτηση δεν θα έχει πολύ νόημα σε λίγο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fronimitis την 25 Νοέμ 2013, 08:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από makis » 25 Νοέμ 2013, 02:32

ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ , ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ !
ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ , ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ !

1. ΔΕΝ βλεπει κανενα μελος τις αναφορες , εκτος απο τους Διαχειριστες και καποιους συντονιστες.
2. ΔΕΝ ενημερωνουμε το μελος (αν δεν το ζητησετε) οταν θα παρουμε αναφορα , εκτος α το εχει κανει και αλλες φορες.
3. ΔΕΝ ειναι κακο να κανετε αναφορες , γιατι θα την πατησετε και καποια στιγμη (οπως τωρα) θα κανετε ενα θεμα με τα "προβληματα" σας , οπως εχουν ξανα γινει τετοια θεματα.
4. Κακως ΔΕΝ ρωτατε δημοσια την κατασταση (αν δεν την λεει το μελος)
5. Κακως ΔΕΝ λετε την κατασταση ΔΗΜΟΣΙΑ αν ΔΕΝ ειναι οπως ειπε το μελος
6. Κακως στελνετε πμ (εκτος αν αφορα ταχυδρομικα στοιχεια και τηλεφωνα) αντι να τα λετε δημοσια
7. Ολοι σκέφτεστε για τον εαυτο σας , "ε δεν πειραζει , απλα δεν θα ξαναστειλω σε αυτο το μελος" χωρις να σκεφτειτε οτι καποια στιγμη θα την πατησετε απο αλλο μελος επειδη ειπε το ΙΔΙΟ ειπε καποιος αλλος για αυτο το μελος !!


8. Τελος ΜΗΝ εχετε θεμα με τα μελη που παιρνουν πολλα , αλλα και χαριζουν πολλα αλλα με τους ζητουλες που κανετε παλι εσεις (ακρετα μελη) χαριζοντας πραγματα για να παρετε το ευχαριστω.
Σκεφτείτε οτι τα μελη με πολλα παρε δωσε , παιρνουν καλα πραγματα αλλα ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ πραγματα.

Φυσικα και στο νεο xaiseto που πιστευω συντομα θα ειναι στον αερα , θα ειναι πιο δικαια τα πραγματα !

Να δωσω παραδειγμα , μελος που ειναι 2 χρονια και μεσο ορο εχει 18 ποστ την ημερα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ενεργο ,
πολλα ατομα απο εσας που δεν εχουν να ασχοληθουν με καμια δουλεια (οπως να βαλουν αγγελιες) καθονται και σε πηγαδακια λενε για αυτο το "αρπακτικό" μελος , αλλα φυσικα ΠΟΤΕ δεν λενε "καστε ρε εσυ μονο τις τελευταιες 10 αγγελιες χαριζει πραγματα μεγαλης αξιας και ΟΧΙ κοκκαλακια , cd, προσλησεις , αρα μηπως δεν φταιει το μελος , αλλα να δουμε να βαλουμε και εμεις αγγελιες καλες !


Ευχαριστω
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Elderez
Silver Member
Silver Member
2 9
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2013, 14:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάσου Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από Elderez » 10 Δεκ 2013, 14:16

Καλησπέρα και από μενα

αυτό που δεν μ'αρέσει είναι ότι έχω στείλει πμ για να με βοηθήσουν να αλλάξω κάποια στοιχεία του προφίλ μου και δεν υπήρχε καμία απάντηση.... Τι να πω;;; Υπομονή...το μνμ έχει σταλεί από 17.11.2013 και ακόμα περιμένω.
Δίνω προτεραιότητα σε παραδόσεις που μπορούν να πραγματοποιηθούν στο μετρό Μοναστηράκι ή στην Αγία Παρασκευή/Αττικής.
Περιμενω πραγματα απο:
Εστειλα κοσμηματα στην matou. Εκκρεμεί "ευχαριστώ"
Έστειλα προπληρωμένο φάκελο-γραμμ/σημα :
Περιμένω προπληρωμένο φάκελο-γραμμ/σημα:

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από Aria » 10 Δεκ 2013, 14:21

Elderez έγραψε:Καλησπέρα και από μενα

αυτό που δεν μ'αρέσει είναι ότι έχω στείλει πμ για να με βοηθήσουν να αλλάξω κάποια στοιχεία του προφίλ μου και δεν υπήρχε καμία απάντηση.... Τι να πω;;; Υπομονή...το μνμ έχει σταλεί από 17.11.2013 και ακόμα περιμένω.
Άμα είχατε διαβάσει τους κανόνες θα βλέπατε πως συντονιστές/επόπτες/διαχείρηση, δεν απαντάμε σε π.μ.
Για κάθε τι υπάρχει και ανάλογο θέμα όπως αυτό http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=3&start=1550 όπου γράφετε το πρόβλημα και μόλις το δει κάποιος αρμόδιος σας απαντά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”