τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από makis » 13 Δεκ 2013, 02:18

Ειδικα για νεες μητερες που παιρνουν αδεια ΠΡΙΝ τους γινει καποια ενημερωση (δηλαδη μονο οταν εχουν διαβασει πρωτα τους κανονες) παιρνουν αδεια.

Απλα πλεoν ειναι πολλοι οι εμποροι (κανε μια αναζητηση να δεις τι γινετε στο fb)
Kαι οχι μονο καποιοι κανουν εμπορια , αλλα βαζουν αγγελιες σε fb η site αγγελιων και δεν στελνουν ποτε τα πραγματα .

Σε πολλα site για γονεις θα δεις θεματα με "κυριες" που εμπορευονται πραγματα και την πατανε τα μελη.

Αρα σκεψου να αφηνουμε καποιο ατομο που δεν εχει χαρισει κατι να μπορει να παρει :
καροτσακι ,
παρκοκρεββατο
κουνια
βραστηρα
θηλαστο
ρουχα
παπουτσια
μπουφαν
κ.α πολλα

και να μην εχει χαρισει κατι.

Μακαρι να ειχαμε την παιδεία και ετσι δεν θα ειχαμε ουτε ορια , ουτε "ευχαριστω" αλλα επειδη υπαρχουν πολλοι που δεν ειναι ανθρωποι , και εδω αναγκαστικα βαζουμε περιορισμους

Υπαρχουν πολλες μητερες με χαλια οικονομικα , που εχουν καλη και σωστη δραση μεσα στο site , ακομα και αν χαριζουν μικροπραγματα.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
Ntinaki04
new member
new member
3
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Λαυρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ntinaki04 » 13 Δεκ 2013, 02:37

Στους κανόνες που διάβασα κατα την έγγραφη μου δεν ειδα κάπου για την αδεια που αναφέρετε εκτός αν δεν πρόσεξα καλα.. Απο που θα μπορουσα να παρω την άδειας και πως;

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Παπούτσι: 46
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από makis » 13 Δεκ 2013, 03:08

http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=2&t=2
Κανονας 2 εκει που λεει και οτι υπαρχουν ορια !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Platinum Member
Platinum Member
11 14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fronimitis » 13 Δεκ 2013, 11:02

makis,
ΟΚ, καταλαβαίνω ότι κάποια μέλη μπορεί να είναι επίμονα και ενοχλητικά με τις απορίες τους ή απλά την βαρεμαρα τους, και δεν γνωριζω το παρασκηνιο (ΠΜ), λεω μονο οτι δεν ειναι ωραιο να φαινονται εντασεις, αρνητικοτητα, επιθετικοτητα στις δημοσιες συζητησεις.

Οσο για το facebook και άλλα site που χρησιμοποιουμε, καποιοι εξοικειωνονται ευκολα και αλλοι δυσκολα. Π.χ. η μητερα μου τα χρησιμοποιει εδω και μερικα χρονια, αλλά ακομα της δειχνω βασικα πραγματα (ειτε δεν τα ξερει ειτε τα ξεχναει), δεν θα τα εβρισκε ποτε μονη της.

Elderez
Silver Member
Silver Member
2 9
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάσου Λέσβου
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elderez » 13 Δεκ 2013, 11:32

Αγαπητέ κύριε Μάκη ευελπιστώ ο καινούργιος ιστότοπος που προτίθεστε να δημιουργήσετε να μην είναι λαβύρινθος για τους "απλούς" χρήστες έτσι ώστε να μη χρειάζεται να σας ζαλίζουμε και μεις τα χαμηλής νοημοσύνης "απλά" μέλη.

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς το μέλος fronimitis το οποίο με κάλυψε απόλυτα και να τον ενημερώσω σχετικά με την απορία μου....ότι το πιο πιθανόν είναι να μείνω με την απορία, εκτός κι αν ο νέος ιστότοπος είναι πιο λειτουργικός.

Πάντως έτσι για την ιστορία : Το κίνητρο όχι μόνο για να παραμείνει κάποιος χρήστης σε μια ιστοσελίδα αλλά για να την ξανά επισκεφθεί είναι να βρει αυτό που ψάχνει κάνόντας όσο το δυνατόν λιγότερα κλικ...

Καλή σας συνέχεια
Δίνω προτεραιότητα σε παραδόσεις που μπορούν να πραγματοποιηθούν στο μετρό Μοναστηράκι ή στην Αγία Παρασκευή/Αττικής.
Περιμενω πραγματα απο:
Εστειλα κοσμηματα στην matou. Εκκρεμεί "ευχαριστώ"
Έστειλα προπληρωμένο φάκελο-γραμμ/σημα :
Περιμένω προπληρωμένο φάκελο-γραμμ/σημα:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 13 Δεκ 2013, 12:35

Πρέπει να αντιληφθείτε όλοι όμως ότι εδώ η πλατφόρμα είναι φορουμ, δηλαδή ιστότοπος συζητήσεων.
Ο οποίος αυτή τη στιγμή αριθμεί 45000 μέλη. Για φανταστείτε κάθε μέλος που έχει απορίες να στέλνει πμ και να περιμένει προσωπική εξυπηρέτηση. Έπρεπε να υπάρχουν εκατοντάδες συντονιστών που να εξυπηρετεί ο καθένας πχ από 50-100 μέλη.

Γι αυτό και πρέπει τις απορίες σας να τις λύνουμε ΔΗΜΟΣΙΑ και όχι με πμ, ώστε και κάποιο άλλο μέλος που έχει την ίδια απορία να βρει την λύση του χωρίς να ρωτήσει κι εκείνο με την σειρά του με πμ.
Γι αυτό και έχουμε αναπτύξει τόσα θέματα στην υποσυζήτηση Βοήθεια λειτουργίας ενώ προβλήματα που δεν επιλύονται στα επιμέρους θέματα τα απαντούμε στο Εδώ βοήθεια
Σε καμια όμως συζήτηση δεν αντιλήφθηκα Εlderez να έχετε υποβάλλει κάποιο ερώτημα (συγγνώμη αν το έχετε κάνει και δεν το είδα).
Δεν γίνεται να περιμένετε λύση μέσω πμ

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από venybzz » 13 Δεκ 2013, 13:16

Νομίζω πως όλοι αντιλαμβανόμαστε την τεράστια προσπάθεια που κάνουν ειδικά οι συντονιστές σε αυτό το σαιτ. Έχει τόσο κόσμο που είναι πολύ δύσκολο να ασχολείστε με όλους και με όλα. Παρ' όλα συμφωνώ με το μέλος fronimiti, ο Μάκης έχει την τάση να είναι είναι εριστικός, επιθετικός και προσβλητικός κατά τα νέα μέλη. Αυτή είναι η δική μου άποψη βέβαια και γι' αυτό θα απέφευγα πάση θυσία να ζητήσω βοήθεια. Και τώρα που το θυμήθηκα στο παρελθόν είχαμε ένα μικρό θέμα ασυνεννοησίας, τηλεφωνικώς, και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι δεν ήταν πολύ ευγενικός. Και είναι κρίμα ο διαχειριστής να έχει τέτοια θέματα με τα μέλη.
Επίσης, κάποια στιγμή έκανα μία αίτηση για να γίνω πιστοποιημένο μέλος και υπάρχει η ευγενική υπενθύμιση, να μην ξανακάνουμε αίτηση σε περίπτωση που δεν υπάρχει άμεση ανταπόκριση, όχι γιατί κολλάει το σύστημα, ούτε γιατί δημιουργείται χαοτική κατάσταση αλλά γιατί θα ακυρωθούν όλες οι αιτήσεις μας. Αν είναι δυνατόν δηλαδή σε κάθε τι "λάθος" να υπάρχει μια απειλή παραδίπλα. Και να 'μαι λοιπόν εδώ, πάνω από ένα χρόνο να περιμένω την πιστοποίηση.

Αν θέλουμε τα μέλη να είναι τυπικά στις υποχρεώσεις τους καλά θα κάνει ο κ. Μάκης να είναι και αυτός τυπικός.
Αν θέλουμε τα μέλη να είναι ευγενικά προς τους άλλους χρήστες καλά θα κάνει ο κ. Μάκης να είναι και αυτός ευγενικός.
Γιατί αν έβγαινα εγώ και έλεγα τον διαχειριστή ΑΝΟΗΤΟ και κάθε λογής χαρακτηρισμό που κατά καιρούς προσδίδει σε νέα μέλη, θα είχα φύγει νύχτα.

Αυτά, με καλοπροαίρετο σκοπό
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
vadaris
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vadaris » 13 Δεκ 2013, 13:29

Παρακολουθω τη συζήτηση εδώ και αρκετό καιρό. Θα συμφωνήσω και γω ότι πρέπει ο Μάκης να είναι περισσότερο ευγενικος και λιγότερο απότομος και πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς του. Όσο ηλίθιες και αν είναι κάποιες ερωτήσεις είναι υποχρέωση των διαχειριστών να εξηγήσουν εφ' όσον το μέλος διάβασε τους κανόνες και δεν καταλαβε κάτι.
Πολλες φορές γράφω κάτι και σκέφτομαι ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε ευκολότερα γιατί δεν έχεις απέναντι το συνομιλητή σου. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης

"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Elderez
Silver Member
Silver Member
2 9
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάσου Λέσβου
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elderez » 13 Δεκ 2013, 13:45

Εγώ η "ανόητη" σας λέω ότι δε χρειάζεται να βομβαρδίζουμε άλλο τον κύριο Μάκη.
Φαντάζομαι ότι εν καιρώ θα λυθούν όλα αυτά τα προβληματάκια...εκτός κι αν περάν του γεγονότος ότι είμαι "ανόητη" βάσει του κ.Μάκη, είμαι και φαντασιόπληκτη :D :D :D
Δίνω προτεραιότητα σε παραδόσεις που μπορούν να πραγματοποιηθούν στο μετρό Μοναστηράκι ή στην Αγία Παρασκευή/Αττικής.
Περιμενω πραγματα απο:
Εστειλα κοσμηματα στην matou. Εκκρεμεί "ευχαριστώ"
Έστειλα προπληρωμένο φάκελο-γραμμ/σημα :
Περιμένω προπληρωμένο φάκελο-γραμμ/σημα:

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aria » 13 Δεκ 2013, 14:10

vadaris έγραψε:Παρακολουθω τη συζήτηση εδώ και αρκετό καιρό. Θα συμφωνήσω και γω ότι πρέπει ο Μάκης να είναι περισσότερο ευγενικος και λιγότερο απότομος και πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς του. Όσο ηλίθιες και αν είναι κάποιες ερωτήσεις είναι υποχρέωση των διαχειριστών να εξηγήσουν εφ' όσον το μέλος διάβασε τους κανόνες και δεν καταλαβε κάτι.
Πολλες φορές γράφω κάτι και σκέφτομαι ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε ευκολότερα γιατί δεν έχεις απέναντι το συνομιλητή σου. ;)
Γιάννη δυστυχώς όποιος είναι έξω από τον χωρό πολλά τραγούδια ξέρει...δεν το λέω με κακή διάθεση φυσικά για να μην παρεξηγηθώ...
Παρατήρησε τα μέλη γενικότερα εδώ μέσα και θα δεις πως στα παλιά και ενεργά μέλη δεν τους γίνονται σχεδόν ποτέ συστάσεις. Τυχαίο λες η απλά γνωρίζουν τους κανόνες γιατί τους έχουν διαβάσει και απλά τους σέβοντε?
Ξέρεις πόσες φορές απαντάμε σε π.μ. κατ υπέρβαση και πάλι μας βρίζουν?
Μέλος νέο πρόσφατα σε π.μ. και στο τσατ μου μιλούσε και προσπαθώ να του εξηγήσω απλά πράγματα, όχι κάτι πολύπλοκο, για πάνω από μια ώρα, και δεν είχε καταλάβει τίποτα!! Φυσικά την επόμενη μέρα που άρχισε πάλι να μου μιλά και να με ρωτά ΠΑΛΙ τα ίδια, απλά το αγνόησα. Ξέρεις ποιό ήταν το αποτέλεσμα? Να κάνει παράπονα στον διαχειριστή λεγοντάς του πως δεν απαντώ στα μέλη :wall: Έχουμε κι εμείς προσωπική ζωή από το να ασχολούμαστε ώρες ατελείωτες με κάποιους που δεν θέλουν να καταλάβουν...
'Αλλο μελος που του έκανα απλά μια ερώτηση δημόσια, άρχισε να απειλεί και δημόσια και σε π.μ.
Δεν είναι ένα, δεν είναι δύο, είναι πάρα πολλά τα περιστατικά!
Υπάρχουν στιγμές που εξαντλείται η όποια καλή διάθεση και υπομονή και να έχεις....
Είναι απλά πολύ πιο εύκολο να επιτεθείς παρά να στρωθείς και να αφιερώσεις λίγο χρόνο όχι μόνο να σκεφτείς λογικά, αλλά και να διαβάσεις τους κανόνες!
Φαντάσου τώρα εμείς οι συντονιστές τι αντιμετωπίζουμε κάθε μέρα! Πόσο μάλλον ο διαχειριστής....
Εσύ σαν παλαιότερο μέλος, πόσες φορές έχεις δει να λέγετε σε θέμα πως οι πιστοποιήσεις έχουν σταματήσει προς το παρόν? Μία αναζήτηση να κάνει κάποιος θα βρει ανάλογο θέμα, πόσο δύσκολο είναι?
Μια άλλη απορία που έχω είναι σχετικά με τις άδειες στα παιδικά. ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ πως υπάρχουν ανάγκες! Από την στιγμή όμως που δεν έχει δοθεί άδεια σχετική σε μέλος, γιατί ζητάει συνεχώς πράγματα άσχετα (καλλυντικά, διακοσμητικά, βιβλία κτλ) και δεν περιορίζεται μόνο σε ζητήσεις παιδικών εφ όσον υπάρχει ανάγκη μεγάλη μέχρι να του δοθεί η άδεια και βγαίνει και παραπονιέται?????
Πολλά τα παράλογα και θα ήθελα σελίδες ολόκρηρες για να τα γράφω...
Φιλικά πάντα όλα αυτά δίχως καμία μομφή στο προσωπό σου γιατί έχω δει την πορεία σου εδώ και ξερω πως είσαι ένα πολύ αξιόλογο μέλος!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”