τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από Aliki1984 » 17 Φεβ 2016, 13:51

Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ εν μέρει. Δηλαδή ένα μέλος που μπήκε σήμερα, διαβάζει τους όρους χρήσης. Τους αποδέχεται και μπαίνει. Από κει και πέρα υπάρχουν 100 άλλοι. Κανόνες - οδηγίες σε 50 διαφορετικά μέρη που κάποιος δεν ξέρει ότι πρέπει να ψάξει. (όλα αυτά θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να φαίνονται στους όρους χρήσης, έστω σαν παραπομπές). Από κει και πέρα, έστω ότι κάποιος έχει μια απορία και πάει στο "εδώ βοήθεια". Είναι εφικτό κατά τη γνώμη σας να ψάξει 213 σελίδες συζήτηση για να δει αν αυτό που ψάχνει έχει απαντηθεί; Κατά τη δική μου γνώμη είναι αδύνατο. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που σε κάποιους ( και σε μένα μαζί) από ένα σημείο και μετά δεν φορτώνει σελίδα αλλά λέει "πρέπει να περιμένετε μερικά δευτερόλεπτα ακόμα". Και μόνο η βοήθεια είναι 213 σελίδες! Πόσο μάλλον άλλα που δεν τα έχω δει καν ακόμα. Και ψάχνω επιλογές και θέματα σχεδόν όλη μέρα... Μοιραία λοιπόν κάποιος θα ξαναγράψει την ίδια απορία που μπορεί να έχει γραφτεί στη σελίδα 110 γιατί απλά δεν την έχει δει...
Και τα όρια της υπομονής λογικό είναι να εξαντλούνται. Αλλά δεν χρειάζεται να φαίνεται. Και να νιώθει ο άλλος ηλιθιος... Γιατί απλά δεν ξέρει κάτι που εσείς ξέρετε σαν την παλάμη του χεριού σας...
Εγώ κάνω μαθήματα σε παιδιά. (πολλές φορές αφιλοκερδώς) Ξέρετε πόσες φορές έχω γυρίσει σπίτι και κλαίω από τα νεύρα μου; Αλλά το παιδί δεν κατάλαβε τίποτα... Δεν φταίει αυτό που δεν καταλαβαίνει... Φταίω ή εγώ , οπότε το ξαναλέω πολύ αναλυτικά ή η περιορισμένη του αντίληψη οπότε πάλι το λέω πολλές φορές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39411
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από polvar » 17 Φεβ 2016, 14:25

Δεν υπάρχουν 100 κανόνες ούτε 50 μέρη οπου θα βρει κανείς άλλους κανόνες!

Κάντε ένα κόπο και διαβάστε το Εδώ βοήθεια
Θα δείτε ότι στο θέμα αυτό κάθε τρεις και λίγο αναρτάται ερώτηση από μέλη που βαριούνται να διαβάσουν τους κανόνες ή τους ερμηνεύουν κατά το δοκούν, δεν υπάρχουν στο θέμα αυτό νέοι/άλλοι κανόνες κι έτσι δεν υποχρεούται να το διαβάσει κανείς το θέμα

Από την άλλη μεριά όταν ξεκίνησε το site οι κανόνες ήταν λίγοι και απλοί
Στην πορεία εμφανίστηκαν θέματα που δεν είχαν προβλεφθεί, προβληματισμοί της κοινότητας για την καλύτερη λειτουργία αλλά και ακραίες/πονηρές συμπεριφορές ατόμων κι έτσι αναγκαστήκαμε να προσθέσουμε/τροποποιήσουμε κανόνες. Αυτές τις συζητήσεις προβληματισμών βλέπετε και λέτε ότι υπάρχουν 50 μέρη με κανόνες. Λάθος καθώς οτιδήποτε συμπέρασμα προέκυψε ή οτιδήποτε χρειαζόταν να αλλαχτεί στους κανόνες αλλάχτηκε/προστέθηκε, κι έτσι είναι όλα συγκεντρωμένα στο viewtopic.php?f=2&t=2 και με την νέα πλατφόρμα προβάλλονται και στο rules

Το μόνο που ζητάμε είναι να διαβάζετε αυτούς τους 20 κανόνες και να τους σέβεστε

Αλλά αμα τύχει να βρείτε έστω και μια δημοσίευση του διαχειριστή σε άλλο θέμα στο οποίο η απάντηση είναι διαφορετική απο τους κανόνες να μου το πείτε καθώς θα έχουμε παραλείψει να την περιλάβουμε στους κανόνες

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από Aliki1984 » 17 Φεβ 2016, 14:29

Το καταλαβαίνω αυτό που λέτε. Απλά κι εγώ σε κάποια έχω δυσκολευτεί κατά καιρούς και χρειάστηκε να ρωτήσω. Και επειδή θα ένιωθα πολύ άσχημα αν κάποιος μου μιλούσε άσχημα, γι αυτό το ανέφερα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”