τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από makis » 13 Δεκ 2013, 17:45

venybzz έγραψε:ο Μάκης έχει την τάση να είναι είναι εριστικός, επιθετικός και προσβλητικός κατά τα νέα μέλη.
Στην υπογραφη μου λεω για νεα και παλια μελη : ΜΗΝ μου στέλνετε pm για απορίες ,(απλά τα διαγράφω)! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ
venybzz έγραψε:να μην ξανακάνουμε αίτηση σε περίπτωση που δεν υπάρχει άμεση ανταπόκριση, όχι γιατί κολλάει το σύστημα, ούτε γιατί δημιουργείται χαοτική κατάσταση αλλά γιατί θα ακυρωθούν όλες οι αιτήσεις μας. Αν είναι δυνατόν δηλαδή σε κάθε τι "λάθος" να υπάρχει μια απειλή παραδίπλα. Και να 'μαι λοιπόν εδώ, πάνω από ένα χρόνο να περιμένω την πιστοποίηση.
Φυσικα γιατι υπαρχουν μελη που εχουν κανει 2-3-4 μεχρι και 12 αιτησεις
Πολλο ανοητος πρεπει να ειναι καποιος για να κανει 12 αιτησεις ;
Αρα λογικο να βγαινω απο τα ρουχα μου γιατι μερικοι "καλοι ανθρωποι" (για να μην πω μαλ@κες) επειδη κανουν παραπανω αιτησεις , πλεων δεν μπορω να κανω τα ΣΩΣΤΑ μελη που εχουν κανει μια αιτηση
venybzz έγραψε: Αν θέλουμε τα μέλη να είναι τυπικά στις υποχρεώσεις τους καλά θα κάνει ο κ. Μάκης να είναι και αυτός τυπικός.
Αν θέλουμε τα μέλη να είναι ευγενικά προς τους άλλους χρήστες καλά θα κάνει ο κ. Μάκης να είναι και αυτός ευγενικός.
Επειδη δεν καταλαβαινεις τι λεω να στο ξαναπω :
Εξαιτιας καποιον "εξυπνων" μελων που κανουν πολλες αιτησεις , δεν μπορω πλεων να βρω ακρη και να κανω πιστοποιηση τα ΣΩΣΤΑ μελη ! ΑΡΑ εξαιτιας ηλιθιων μη τυπικών μελων , ΔΕΝ μπορω να ειμαι τυπικος .
Ευγενικος ειμαι με τα ΣΩΣΤΑ μελη , αλλα πλεων θα ειμαι ευγενικος με ολους , οποιος δεν κατανοεί απλα παιρνει ban και θα ησυχάζουμε απο αυτους για 3-5-10-30 μηνες
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6809
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από vadaris » 13 Δεκ 2013, 17:49

Άρια συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λές. Ακόμα και γω που δεν είμαι συντονιστής έχω απασχοληθεί από μέλη στο chat ρωτωντας με για οτιδηποτε μπορείς να φανταστεις. Καταλαβαίνω απόλυτα τη θέση σας γι αυτό άλλωστε συζητώ δημόσια και έχω το θάρρος της γνώμης μου. Απλά κάποιες προσβολές δημόσιες δεν είναι ανεκτές από κανένα.
Δεν μπορείς να αποκαλείς τον άλλο ΗΛΙΘΙΟ επειδή έκανε μια ερώτηση που έχει απαντηθεί άπειρες φορές. Του λές να ψάξει τους κανόνες. Και έπειτα η αναζήτηση στο site είναι πολύ δύσκολη αφού πολλες φορές δεν βγαζει αυτό που ζητάς. Ο κώδικας είναι δυσκολος. Και νομίζω ότι έχετε καταλάβει όλοι πως ότι λέω το λέω πάντα καλοπροαίρετα. Μια φορά μόνο ξεπέρασα τα όρια και αμέσως το μετάνιωσα..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από makis » 13 Δεκ 2013, 18:06

H αναζητηση ειναι καλη , απλα εχουμε μαθει να τα θελουμε ετοιμα.
Κλασικο παραδειγμα μελη που τους στελνουμε Link Και λενε "το διαβασα αλλα δεν καταλαβα αυτο"
Που αυτο το απανταει καθαρα το θεμα με τις 3 σειρες !!! και οχι κανα κειμενο τεραστιο.

Αρα απλα οπως λεει και η ar-ia πριν λιγες μερες καισε μενα και σε αλλους 5 συντονιστες και 2 μελη ρωτουσε ενας τυπος τα ιδια σε ολους ΧΩΡΙΣ να ξερουμε οι αλλοι οτι ρωταει και αλλα ατομα .

Απολογισμος : ο τυπος αυτος (στο τελος εκραξε την σελιδα και ολους τους διαχειριστες) , εφαγε απο 8 ατομα πανω απο 1 ωρα στο καθε ενα !

Αν δω ομως μια μητερα να ζηταει αδεια , ενω δεν εχει ουτε ενα ποστ , οτι τιτλο και να βαλει , θα τις δωσω αδεια (με ενα φυσικα ελενχο αν πουλαει σε site Η στο fb ) γιατι απλα μπηκε και διαβασε τους κανονες .
Ενω μια "εξυπνη" που εχει παρει 3 αναφορες και μετα ζηταει αδεια , απλα θα αδιαφορουσα .
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

nikolaos31
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 19:10
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από nikolaos31 » 15 Δεκ 2013, 21:05

Καλησπέρα σ' όλους-ες
Είμαι καινούργιος εδώ μέσα και σκέφτηκα να γράψω και γω τι δεν μου αρέσει εδώ μέσα.
Απ' ότι έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες νομίζω ότι γίνεται κάποιου είδος συναγωνισμός για το ποιος θα μαζέψει τα πιο πολλά ευχαριστώ και θα γίνει gold,silver και δεν ξέρω και γω τι άλλο μέλος. Προσωπικά χάρισα (αυτό είναι και το όνομα της ιστοσελίδας άλλωστε) ένα κρεββάτι και ένα κομοδίνο τα οποία πλέον δεν χρειαζόμουνα. Βλέπω κάποιους άλλους να χαρίζουν διάφορα είδη που είναι για πέταμα η άχρηστα ρούχα μόνο και μόνο για να ανέβουν τα στατιστικά τους η να σπάνε τις αγγελίες για να πάρουν περισσότερα ευχαριστώ. Μήπως πρέπει να καταργηθούν τα gold,silver κλπ? Νομίζω δεν είναι λογικό κάποιος που έχει χαρίσει έναν υπογιστή για παράδειγμα να έχει πιο χάλια στατιστικά από κάποιον που έχει χαρίσει σκουπίδια (μεταφορικά). Ευχαριστώ για την φιλοξενία
Νίκος

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Platinum Member
Platinum Member
11 16
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 23:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από fronimitis » 18 Δεκ 2013, 15:18

Το οτι διαχειριστες και συντονιστες κουραζονται για να συντηρουν αυτο το site δεν ειναι δικαιολογια για προσβλητικη συμπεριφορα. Οσο πιο μεγαλο "αξιωμα" εχει καποιος, τοσο πιο πολυ οφειλει να προσεχει τις εκφρασεις του και να ειναι "διπλωματης", γενικά στη ζωη και στην κοινωνια. Στην προσωπικη ζωη ο καθενας μπορει να ειναι οσο ζοχαδας και προσβλητικος θελει, με πλουσιοτατο υβρεολογιο. Αλλά στον χωρο που επιβλεπει και στους ανθρωπους που μπαινουν σε αυτον, πρεπει να ειναι τυπικος. Δεν λεω/λεμε τιποτα εξωπραγματικο, ειναι κατι λογικο και συνηθες στα περισσοτερα site του πλανητη. Εκτος αν στα αλλα site ολα τα μελη ειναι πανεξυπνα και αψογα, και στο xariseto.gr μαζευτηκαν ολοι οι ανοητοι, οι ηλιθιοι και οι μαλ@κες, με σκοπο να σπασουν τα νευρα συντονιστων και διαχειριστων :P

Θα μπορουσα να γραφω για ωρες, για επιμερους πραγματα που βλεπω στραβα (κατα τη ταπεινη μου γνωμη), στο site ως σχεδιαση και λειτουργικοτητα, και στην οργανωση/διαδικασιες, και στην αντιμετωπιση των μελων. Και θα μπορουσα να προτεινω καποιες λυσεις, αλλά πολλα πραγματα εχουν ηδη επισημανθει απο αλλους, ελπιζω να εχουν ληφθει υποψη απο τα στελεχη του site, ιδιως τωρα με την νεα εκδοση που ετοιμαζεται.

Μια (οποιαδηποτε) διαδικτυακη κοινοτητα, δεν ειναι τιποτα χωρις τα μελη της, παρα μονο αδεια ντουβαρια (server). O ιδρυτης/διαχειριστης του site αλλά και τα υπολοιπα στελεχη (συντονιστες και δεν ξερω τι αλλο), ας εχουν κατα νου οτι τα εγγεγραμμενα μελη και οι ανωνυμοι επισκεπτες σε αυτο εδω το site ειναι ΠΕΛΑΤΕΣ, που αποφερουν στο site ΦΗΜΗ (μεγαλη κινηση, δημοτικοτητα, διαδοση απο στομα σε στομα, κλπ) και ΧΡΗΜΑ (εσοδα απο διαφημισεις/banner, δωρεες, κλπ). Λιγος σεβασμος, επιτελους!

Άβαταρ μέλους
Arigata
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
78 87
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 14:07
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από Arigata » 18 Δεκ 2013, 16:30

Διαβάζω αυτό το θέμα από την πρώτη μέρα. Ε.. λοιπόν ας πω και εγώ αυτά που νιώθω και πιστεύω.

Πρώτη μέρα που επισκέφτηκα το site --> Βλέπω.. Χαρίζω, Χαρίζω, Χαρίζω, Ζητάω, Ζητάω, 'Εκλεισε... Αχ (λέω) να ένα site σαν το Parents όπου μπαίνουν διάφοροι και χαρίζουν και ζητάνε. Κάνω εγγραφή και φυσικά ούτε που διάβασα τους όρους (ΟΛΟΙ έτσι λειτουργούμε...απλά τσεκάρουμε το κουτάκι με τους όρους ότι συμφωνώ... έχει αντίρηση κανείς????? λίγα άτομα ίσως)
Περνάνε μέρες...
Δεύτερη μέρα επίσκεψης στο site (έγκυος ψάχνοντας διάφορα είδη μπεμπέ) --> Για να δω τι χαρίζουν που μου λείπει τώρα που θα αποκτήσω μωρό (ΟΛΟΙ έτσι λειτουργούμε)... η πρώτη στο σόι μετά από πολύ καιρό και δεν έχω κανέναν να μου δανείσει/χαρίσει

'Άρχισα να μπαίνω πιο συχνά στο site φυσικά έχοντας στο νου μου ότι είναι ένα απλό site όπου χαρίζουν/ζητάνε σαν κάποια άλλα χωρίς όρους..

Περνώντας οι μέρες λέω στον άντρα μου.. για δες τι έχεις στην αποθήκη από μελάνια πληκτρολόγια να χαρίσουμε και εμείς ότι μας περισσεύει..

Ξαφνικά.. τις μέρες που είχα περισσότερο χρόνο και ψαχούλευα το site διάβαζα διάφορα για στατιστικά.. και ότι πρέπει να τα βελτιώνουμε.. ρίχνω μια γρήγορη ματιά στην οθόνη ψάχνοντας την λέξη στατιστικά στις διάφορες καρτέλες δεξιά των χρηστών .. τίποτα.. πάω στο προφίλ μου και ψάχνω αλλά πάλι τίποτα... τέλος χρόνου..αύριο πάλι λέω!!!

Περνάνε οι μέρες και τυχαία είδα πάνω ένα λινκ "Διαβάστε εδώ τους όρους"... ανοίγω.. βλέπω ένα θέμα με πάνω από 20 σελίδες.. τώρα που είναι οι όροι? στην πρώτη,στην τελευταία ή κάπου στην μέση? Να διαβάσω την πρώτη αλλά μην έχουν αλλάξει στην συνέχεια.. Διαβάζω και κατάλαβα πολύ λίγα.. γιατί τα έλεγε μπερδεμένα για πιστοποιημένα ή μη μέλη, για απλά μέλη ενώ εγώ έβλεπα ότι είχα γίνει "platinum member" (τρία μιλαράκια). Τώρα εγώ τι είμαι? ... ουφφφ.. τέλος χρόνου.. αύριο πάλι!

Εντομεταξύ μου γίνονται παρατηρήσεις και σοκ η Αρι... (το όνομά μου :P) ox.. ρεζίλι!!.. κλαίει το μωρό δεν έχω χρόνο.. αύριο πάλι!

Κάπου τέλος πάντων βρήκα και είπα την απορία μου και μου λύθηκε με λίγο κόπο. Αλλά ήδη είχα αγχωθεί και είχα στεναχωρηθεί για την "αδικία" που ένιωθα.

Έγινε και ένα άλλο περιστατικό που με αδίκησε ε λέω.. αι σιχτίρ!! κάθομαι και ασχολούμαι :P

Στέλνω πμ για άδεια ζήτησης παιδικού ρουχισμό.... όπως ακριβώς αναγραφόταν στους όρους.. τίποτα..

Το λέω δημόσια διαμαρτυρόμενη και για άλλα πράγματα που με ενόχλησαν.. τίποτα..

Μίλησα με τον makis που με ενημέρωσε ότι έχουν σταματήσει οι πιστοποίησης αλλά άλλο μέλος που είχε κάνει την αίτηση την ίδια μέρα με εμένα την πιστοποιήσανε γιατί με όποιον τύχαινε και ασχολιόταν το έκανε..εε.. λέω... αφού ασχολήσε με εμένα τώρα.. κάνε με!! τίποτα.... ουδέν σχόλιο πάλι!

Αυτά είναι λοιπόν που με ενοχλούν στο site και άλλα πολλά.. δεν είναι τα μετρημένα σε δάκτυλα μέλη τα οποία κλέβουν.. πουλάνε.. αδικούν.. γιατί έτσι είναι η κοινωνία.. άλλοι καλοί, άλλοι τίμιοι και άλλοι απατεώνες.
Είναι η νοοτροπία του site Που τραβάει τέτοια άτομα.

Και πείτε μου λοιπόν στις δουλειές σας.. όταν το αφεντικό είναι ντεμπέλης και δεν δουλεύει μην μου πείτε ότι εσείς σκίζεστε!! Όταν σας μιλάει με το σεις και με το σας υποχρεωτικά και εσείς θα είστε ευγενικοί.. έτσι και όπως αυτός είναι χύμα.. το ίδιο θα είσασταν και εσείς.

"Οσο πιο μεγαλο "αξιωμα" εχει καποιος, τοσο πιο πολυ οφειλει να προσεχει τις εκφρασεις του και να ειναι "διπλωματης", γενικά στη ζωη και στην κοινωνια."

Συμφωνώ απόλυτα!

Ξέρω ότι αυτό που έχετε καταφέρει είναι πολύ μεγάλο και ειλικρινά μπράβο σας!! Αλλά διατηρήστε το σε ένα επίπεδο. Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται με το site αυτό (διαχειριστές/moderators/συντονιστές) πιστεύω ότι όλοι έχει ένα μικρό συμφέρον/αμοιβή και έτσι θα έπρεπε να ήταν. Δώστε χρόνο στα νέα μέλη γιατί το site δεν είναι και το πιο εύχρηστο που υπάρχει. Και δεν σας μιλάει ένα άτομο με άπλες γνώσεις αλλά προγραμματήστρια και απόλυτα εξοικειωμένη με το διαδίκτυο. Ανήκω στην ομάδα "Τεχνικής Υποστήριξης" ενός ξένου φόρουμ που προσφέρει ένα προϊόν δωρεάν και γίνεται παρατήρηση όταν στο τέλος ξεχνάμε την φράση "Με εκτίμηση ...".

Είπα πολλά.. αλλά πιστέψτε με θα μπορούσα να πω κι'αλλα.. μου ξύπνησε η μικρή τώρα :lol: και θέλει γάλα!!! τέλος χρόνου.. αύριο παλι!! :rofl:

Με εκτίμηση,
Αρι...
To μέλος μπαίνει στην ομάδα Περιορισμένη πρόσβαση μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες που έχει στις αγγελίες
viewtopic.php?f=250&t=124677
viewtopic.php?f=212&t=122427

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από makis » 19 Δεκ 2013, 00:00

fronimitis έγραψε: Μια (οποιαδηποτε) διαδικτυακη κοινοτητα, δεν ειναι τιποτα χωρις τα μελη της, παρα μονο αδεια ντουβαρια (server). O ιδρυτης/διαχειριστης του site αλλά και τα υπολοιπα στελεχη (συντονιστες και δεν ξερω τι αλλο), ας εχουν κατα νου οτι τα εγγεγραμμενα μελη και οι ανωνυμοι επισκεπτες σε αυτο εδω το site ειναι ΠΕΛΑΤΕΣ, που αποφερουν στο site ΦΗΜΗ (μεγαλη κινηση, δημοτικοτητα, διαδοση απο στομα σε στομα, κλπ) και ΧΡΗΜΑ (εσοδα απο διαφημισεις/banner, δωρεες, κλπ). Λιγος σεβασμος, επιτελους!
Αυτο ειναι το κακο , δεν υπαρχει ουτε το ενα ουτε το αλλο !
Εγω βλεπω οταν παρακαλαω για ενα Like σε :
1 διαγωνισμο καινοτομιας
1 διαγωνισμο "πρασινης" κινησεις και
1 διαγωνισμο για 5000€
για να μπορεσουμε να ανεβασουμε το site Και εχουν ψηφισει ΜΟΝΟ :
85 , 120, 60 αντιστοιχα , με "κερδος αντιστοιχα, φημη, φημη, και χρηματα για το νεο site ,
ΑΡΑ ΜΟΝΟ μετρημενα ατομα απο τα χιλιαδες μελη ασχολουνται , αρα ποιος ο λογος να σεβαστω καποιον που :

ΔΕΝ σέβεται τους κανονες ,
ΔΕΝ σεβεται τα μελη
ΔΕΝ σεβεται την ιδεα

και να πρεπει εγω να τον σεβαστο ;

Ειμαι ΚΑΘΕΤΟΣ σε τετοια ατομα και δεν θα προσπαθησω να τον κερδισω διπλωματικα .

Πες μου αν εχω αδικο , μιας και δεν υπαρχει αυτο που λες (και στο τονισα με παραθεση)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από polvar » 19 Δεκ 2013, 00:27

Εγώ θέλω να παρατηρήσω ένα πράγμα: Γιατί υπάρχουν μέλη που δεν έλαβαν ποτέ καμιά παρατήρηση και είναι υποδειγματικά και από την άλλη μέλη που τους γίνονται συνέχεια παρατηρήσεις και δεν συμμορφώνονται; Γιατί να υπάρχουν δύο συμπεριφορές όταν όπως λέτε το site είναι κακοσχεδιασμένο ή προβληματική η συμπεριφορά μας κλπ; Έγκειται στην ιδιοσυγκρασία του καθένα λέω εγώ.

Επίσης πιστεύω ότι πολύ μιλάμε εδώ μέσα. Έπρεπε λιγότερο. Χαρίζω αυτό το αντικείμενο, ενδιαφέρομαι να πει ο άλλος, μια αξιολόγηση της συναλλαγής και τέλος. Όχι μπλα μπλα, φιλίες και εγκαρδιότητες (αν και για μένα η ουσία του χαρίσματος έγκειται σε αυτό). Γιατί μερικοί 'απλώνονται' και νομίζουν μετά ότι έχουν εύνοια μεταχείρισης και την ευχέρεια να κάνουν ό,τι θέλουν. Και μόλις κάποιος τους παρατηρήσει, αρχίζουν τις αντεκδικήσεις κλπ σαν να τους έχουν δοθεί με την εγγραφή τους και "δικαιώματα κτήσης"!

Απλά ο σχεδιασμός του site πάνω σε λογισμικό συζητήσεων δεν αποτρέπει αυτόματα την παράτυπη συμπεριφορά, ας ελπίσουμε ότι αυτό θα λυθεί με το νέο site. Μέχρι τότε, με ποιον τρόπο πιστεύετε ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται τα μέλη που δεν συμμορφώνονται με τίποτα;

Όταν έχουν αφιερωθεί αμέτρητες ώρες για να συνταχθεί βοήθεια λειτουργίας με αναλυτικά βήματα, εικόνες και εξηγήσεις και ο άλλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να διαβάσει αλλά αρχίζει τα απανωτά πμ προς συντονιστές, επόπτες και διαχειριστή, και ΘΙΓΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ όταν του λέμε να διαβάσει το αντίστοιχο θέμα, πώς πιστεύετε ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί μετά;
Arigata έγραψε:Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται με το site αυτό (διαχειριστές/moderators/συντονιστές) πιστεύω ότι όλοι έχει ένα μικρό συμφέρον/αμοιβή και έτσι θα έπρεπε να ήταν.
Να είστε σίγουρη ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ και είναι όλα ανοιχτά να τα ελέγξετε τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το πρόσωπό μου. Είμαστε εδώ ΑΠΕΙΡΕΣ ΩΡΕΣ για την κοινότητα, δηλαδή για ΕΣΑΣ και ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ!
Ούτε το ρεύμα του υπολογιστή δεν πληρώνεται αλλά δεν μας ενοχλεί αυτό αλλά το ότι αυτή η προσφορά δεν εκτιμάται μερικές φορές. Και όταν συμβαίνει αυτό, επόμενο είναι ότι το ποτήρι ξεχειλίζει και δεν μπορεί να κρατηθεί η ευγένεια, όσο "μεγάλο στομάχι" κι αν έχει κάποιος
.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6809
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από vadaris » 19 Δεκ 2013, 08:21

polvar έγραψε:
Arigata έγραψε:Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται με το site αυτό (διαχειριστές/moderators/συντονιστές) πιστεύω ότι όλοι έχει ένα μικρό συμφέρον/αμοιβή και έτσι θα έπρεπε να ήταν.
Να είστε σίγουρη ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ και είναι όλα ανοιχτά να τα ελέγξετε τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το πρόσωπό μου. Είμαστε εδώ ΑΠΕΙΡΕΣ ΩΡΕΣ για την κοινότητα, δηλαδή για ΕΣΑΣ και ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ!
Ούτε το ρεύμα του υπολογιστή δεν πληρώνεται αλλά δεν μας ενοχλεί αυτό αλλά το ότι αυτή η προσφορά δεν εκτιμάται μερικές φορές. Και όταν συμβαίνει αυτό, επόμενο είναι ότι το ποτήρι ξεχειλίζει και δεν μπορεί να κρατηθεί η ευγένεια, όσο "μεγάλο στομάχι" κι αν έχει κάποιος
.
Δυστυχώς στην Ελλάδα ο εθελοντισμός και η ανιδιοτελης βοήθεια χαρακτηρίζεται από πολλούς Μ....ία και αντιμετωπίζεται με καχυποψία.
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ότι δεν υπονοώ τίποτα για την Arigata η οπόία από το λίγο που έχω δει σε μερικές αγγελίες φαίνεται να είναι από τα καλά και αξιόπιστα μέλη εδώ μέσα, απλά βρήκα την ευκαιρία να το πώ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Arigata
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
78 87
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 14:07
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: τι δεν μου αρεσει εδω μεσα...

Δημοσίευση από Arigata » 19 Δεκ 2013, 09:54

vadaris έγραψε:
Δυστυχώς στην Ελλάδα ο εθελοντισμός και η ανιδιοτελής βοήθεια χαρακτηρίζεται από πολλούς Μ....ία και αντιμετωπίζεται με καχυποψία.
Ναι έχεις εν μέρη δίκαιο σε αυτό.. αλλά δεν εννοούσα την "αμοιβή" χρηματικό ποσό.. αλλά απλά μερικά "ευχαριστώ". Εξάλλου αυτό γίνεται (απ'οτι έχω διαβάσει) με άτομα που βοηθάνε στο Χαρισομάγαζο. Άρα δεν το λες εντελώς εθελοντισμό αυτό.

Τέλος πάντως η ουσία είναι αυτή. 'Όσο το επίπεδο είναι ψηλά τόσο οι χρήστες θα αρχίσουν να ευαισθητοποιηθούν να συμβάλουν στην Φήμη του site, άρα διαφημίσεις, άρα, χρήματα, άρα πληρωμή εξόδων κτλ. Αυτή την στιγμή αν ένα νέο μέλος (που δεν ξέρει το ιστορικό του site και τα πάθη των διαχειριστών) διαβάσει τους όρους είμαι σίγουρη ότι στην καλύτερη θα ξινίσει και στην χειρότερη θα αποχωρήσει διαβάζοντας όλους τους περιορισμούς και το ύφος του κειμένου.

Εύχομαι το νέο site να είναι πιο εύχρηστο. Ξεχάστε τα κείμενα και ας έχουν τεράστια γράμματα.. βάλτε εικόνες!! banners για τα Likes, για τις εκδηλώσεις για τους όρους και για οτιδήποτε σημαντικό ανακοινώνει η διαχείριση.

Και μην ξεχνάτε ότι το xariseto έχει μια τεράστια βάση δεδομένων (και όσοι γνωρίζουν από Marketing ξέρουν καλά τι σημαίνει αυτό). Θα πρέπει λοιπόν να "εκμεταλλευτεί" σωστά (μην παρεξηγηθώ πάλι!) και να μπουν χορηγοί στο site που θα συνεισφέρουν στην αναγνωρισιμότητα και επιβίωση του site.

Πρώτα όμως θα πρέπει να χαθεί το τουπέ!!!! ;)
To μέλος μπαίνει στην ομάδα Περιορισμένη πρόσβαση μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες που έχει στις αγγελίες
viewtopic.php?f=250&t=124677
viewtopic.php?f=212&t=122427

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”